Dzielnica Belem

 Co to jest:

Dzielnica Belem, co można przetłumaczyć jako Betlejem, położona jest na rzeką Tag. To stąd już od starożytności żeglarze wypływali na eksplorację świata. Z tego też miejsca Vasco da Gama wyruszył w XV wieku do Indii. W Belem z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ma ona wiele do zaoferowania. Ciekawi co? Zapraszamy do tekstu poniżej J

 

Co zobaczysz i przeżyjesz:

Przede wszystkim musicie spróbować najsłynniejszych ciasteczek w Portugalii- Pastéis de Belém- produkowanych już od 1837 roku. Fabrykę, a zarazem cukiernię znajdziecie obok Klasztoru Hieronimitów. Przygotujcie się na stanie w długiej kolejce, ale bez obaw, cierpliwość na pewno się opłaci. Na koniec bowiem czeka Was przepyszny deser, po którym warto udać się wspomnianego klasztoru. Pochodzi on z początku XVI wieku, a został wybudowany na zlecenie króla Manuela I jako podziękowanie za udaną wyprawę Vasco da Gamy do Indii.

 W 1983 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce warte zobaczenia nie tylko pod względem architektonicznym. Znajduje się tu także Muzeum Archeologiczne i Muzeum Żeglugi. Jeśli jesteśmy przy klasztorze, warto od razu zajrzeć do Centrum Kultury Belem, w którym mieści Muzeum Berardo, a w nim kolekcja magnata, głównie rzeźby, fotografie, obrazy. A jeśli komuś marzy się zażyć trochę kultury, to właśnie w centrum odbywają się różnego rodzaju koncerty i spektakle.

 Polecamy Wam też wizytę w XVI-wiecznym Pałacu Prezydenckim oraz spacer po otaczających go ogrodach. W samym Pałacu mieści się Muzeum Prezydenckie i Muzeum Powozów.

 Oczywiście będąc w Belem trzeba się udać pod Wieżę Belem. To nie tylko wielka atrakcja samej dzielnicy, ale też całej Lizbony. Jak większość opisanych tu zabytków również i ten pochodzi z XVI wieku i jest wpisany na listę UNESCO. To także jeden z 7 cudów. Wieża została wybudowana w celu ochrony ujścia rzeki Tag, ale służyła też m.in. jako latarnia morska i więzienie. Początkowo znajdowała się na środku rzeki, ale w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 r. doszło do przesunięcia linii brzegowej. Z wieży dostrzeżecie Pomnik Odkrywców przedstawiający 33 postacie związane z odkryciami geograficznymi m.in. Ferdynanda Magellana.

 

 Gdzie się znajduje:

 Belem, 1400 centralna Lizbona, Portugalia

 

 Kiedy zwiedzać:

 Codziennie od świtu do zmierzchu.

 

Ceny:

Bezpłatnie.

 

Dla kogo:

dla małych i dużych

niepełnosprawnych

dla zainteresowanych architekturą

dla lubiących poznawać regionalne smaki

 

Dla kogo nie:

jest dla wszystkich

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Dzielnice Chiado i Bairro Alto

 

Na co uważać:

Na kieszonkowców

 

 Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:

 Wygodne obuwie, aparat fotograficzny

 

Jak dojechać:

 Tramwajem:

Linie: 15

Przystanek Belem-Jeronimos

 

Autobusem:

Linie: 201, 714, 727, 728, 729, 751

Przystanek Belem-Jeronimos

 

Pociągiem:

Linha de Cascais

Dworzec Belem

 

Samochodem:

Jadąc drogą nr N6 przy rzece Tag będziecie mijać Belem od strony południowej

 

Gdzie parkować:

  Docas Santo Amaro, 1300-353

 

Pogoda:

 W Lizbonie panuje klimat podzwrotnikowy, morski. Lata są gorące i suche, a zimy łagodne i deszczowe. Średnia temperatura wynosi:

 w miesiącach letnich od 25° do 30° C

 w miesiącach zimowych ok. 15° C

 

Więcej informacji:

  Warto przeznaczyć na zwiedzanie tej dzielnicy cały dzień

  Opłacalne jest kupienie biletu łączonego kilka atrakcji np. na Wieżę Belem, Klasztor Hieronimitów i Muzeum Archeologiczne. Szczegóły znajdziecie tu: https://goo.gl/0QwvDQ 

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba. Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://breakplan.com/. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 13:58:33
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.