Dzielnica Chiado

Co to jest:

Chiado to najbardziej elegancka dzielnica Lizbon, o charakterze kulturalno-handlowym. Jej nazwa pojawiła się już w 1567r., a wzięła się prawdopodobnie od przezwiska poety António Ribeiro. Kiedy recytował on swoje wiersze na ulicach Lizbony, mieszkańcy zwracali się do niego właśnie Chiado, co oznacza pisk. Obszar tez zaczął być zasiedlany jeszcze w czasach panowania Rzymian, a na przestrzeni XI-XIII wieku powstało na tym terenie wiele klasztorów. Niestety w 1755 r. miasto nawiedziło trzęsienie ziemi dokonując poważnych zniszczeń. Po tym wydarzeniu, Chiado, tak jak i pozostałą część Lizbony, została odbudowana. To właśnie w tym czasie dzielnica przyjęła widoczny do dziś, charakter handlowy.

Los nie oszczędził jednak tego obszaru także w 1988 r., kiedy to Lizbona została ponownie zniszczona podczas wielkiego pożaru. Uszkodzone zostały zarówno budynki mieszkalne, jak i klasztorne. Odbudowa trwała 10 lat, ale udało się niektórym XVIII-wiecznym budynkom przywrócić dawny wygląd.

 

Co zobaczysz i przeżyjesz:

Chiado to raj dla zakupoholików. Chcecie coś oryginalnego? Zajrzyjcie to portugalskich sklepów oferujących ręcznie robione produkty np. buty na Rua Trindade. Mole książkowe też będą niezmiernie uradowane, gdyż znajduje się tu wiele antykwariatów i księgarń, w tym najstarsza księgarnia świata Livraria Bertrand z 1747 r.

Oczywiście punktem obowiązkowym jest wizyta w Café A Brasileira, w jednej z najstarszych kawiarń, a kiedyś sklepu oferującego kawę z Brazylii. W poprzednim wieku było to miejsce spotkań intelektualistów, artystów, pisarzy i wolnomyślicieli.

Niedaleko kawiarni znajduje się Plac Largo do Chiado, na którym stoi pomnik wspomnianego poety António Ribeiro.

Nie zapomnijcie zobaczyć także Placu Largo do Carmo z XVIII- wieczną fontanną. Stąd dostaniecie się do ruin kościoła Karmelitów, a obecnie Muzeum Archeologicznego. Co ciekawe, część kompleksu nie posiada dachu, co jest wynikiem trzęsienia ziemi z 1755 r. Warto się tam wybrać zwłaszcza w maju bądź czerwcu, kiedy to robi się fioletowo od kwitnących drzew jacaranda. Na plac możecie dotrzeć windą Elevador de Santa Justa - co też stanowi niebywałą atrakcję.

 

Gdzie się znajduje:

Chiado, 1200-026 centralna Lizbona, Portugalia

 

Kiedy zwiedzać:

Codziennie całą dobę

 

Ceny:

Bezpłatnie.

 

Dla kogo:

dla małych i dużych

niepełnosprawnych

dla zainteresowanych architekturą

dla miłośników książek

dla lubiących zakupy

 

Dla kogo nie:

dla szukających wrażeń

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Sztuki Chiado

Dzielnice Baixa i Bairro Alto

 

Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:

Aparat fotograficzny, pieniądze i ciekawość odkrywania nowych miejsc

 

Jak dojechać:

Metrem:

• Stacja Baixa-Chiado

 

Tramwajem:

Linie: 15, 25, 28

Przystanek Corpo Santo lub Chiado

 

Autobusem:

Linie: 206, 207, 208, 210, 706, 714, 728, 732, 735, 736, 760, 774, 781,

Przystanek Corpo Santo

 

Samochodem:

Jadąc od południa obwodnicą Lizbony, drogą nr N6, skręćcie w R. do Alecrim. Tą ulicą dojedziecie do jednego z parkingów.

 

Gdzie parkować:

Estacionamenti Camões: Praça Luis de Camões, 1200-243

Parque de Estacionamenti do Chiado: R.Alm. Pessanha 3

 

Pogoda:

W Lizbonie panuje klimat podzwrotnikowy, morski. Lata są gorące i suche, a zimy łagodne i deszczowe. Średnia temperatura wynosi:

w miesiącach letnich od 25° do 30° C

w miesiącach zimowych ok. 15° C

 

Więcej informacji:

Oficjalna strona Muzeum Archeologicznego: 

http://museuarqueologicodocarmo.pt/

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba. Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://breakplan.com/. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 13:59:03
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.