Rijksmuseum

Rijksmuseum

Gdzie się znajduje: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, Holandia (zobacz na mapie).
 
Tematycznie:
Rijksmuseum (Muzeum Narodowe) to muzeum poświęcone przede wszystkim historii i kulturze holenderskiej. Znajdują się tu dzieła różnych dziedzin sztuki, głównie malarstwa, rysunku, rzeźby, grafiki, fotografii. Zbiory pochodzą z lat 1200-2000 n.e.
 
Co warto wiedzieć:
Utworzenie Rijksmuseum zaproponował ówczesny Minister Finansów Isaac Gogel, biorąc za wzór francuskie Muzeum Narodowe. Decyzja o budowie zapadła 19.11.1798 r., a już 2 lata później, 31.05.1800 r. muzeum zostało otworzone. Początkowo nosiło ono nazwę Nationale Kunstgaleriji miało swą siedzibę w Hadze. Do Amsterdamu zostało przeniesione 8 lat później. Wtedy też otrzymało obecną nazwę. Jednak dopiero w 1885r. zbiory zostały umieszczone w obecnym budynku, zaprojektowanym przez Pierre’a Cuypersa. Przez kolejne lata kolekcja muzeum powiększała się i konieczne było dobudowywanie nowych pomieszczeń. W latach 50-tych XX w. powstał pawilon zawierający zbiory sztuki azjatyckiej. Kolekcja obejmuje dzieła od 2000 r.p.n.e. do czasów współczesnych. Pochodzi głownie z Chin, Japonii, Indonezji, Indii, Wietnamu.
Na zwiedzanie Rijksmuseum warto poświęcić cały dzień bądź więcej, gdyż dostępne jest aż 8 tysięcy zbiorów!
 
Co znajdziesz na miejscu:
W muzeum znajduje się sala z tzw. Specjalną Kolekcją, zawierającą nietypowe zbiory tj. instrumenty muzyczne, przedmioty patriotyczne, pudełka, zegarki, aparaty fotograficzne. Co pół roku kolekcja jest zmieniana.
Dla chcących pogłębić swą wiedzę o sztuce i historii, dostępna jest Biblioteka Cuypersa. Jest to największa i najstarsza biblioteka o profilu historyczno-artystycznym w Holandii.
A kto pragnie chwili spokoju, z dala od zgiełku miasta może pobyć w pięknych muzealnych ogrodach wśród przeróżnych kwiatów i drzew. Autorem ogrodów jest także Pierre Cuypers.
 
Kiedy zwiedzać:
Codziennie od 9:00 do 17:00.
Kasy czynne są do 16:30.
 
Ceny:
• Dorośli: 17.50 €
• Dzieci (do lat 18): wstęp bezpłatny
• Posiadacze karty Rembrandta, Muzealnej (Museumkaart): wstęp bezpłatny
 
Dla kogo:
• dla dużych i małych
• dla niepełnosprawnych
• dla interesujących się historią i sztuką Holandii
• dla tych, którzy nie chcą ominąć największych atrakcji turystycznych
 
Dla kogo nie:
• dla niezainteresowanych sztuką
• dla szybko się nudzących
 
Co zobaczyć w pobliżu:
Muzeum Van Gogha,
• Muzeum Heineken Experience,
• Muzeum Stedelijk
• udać się na rejs po kanałach
 
Jak dojechać:
Samochodem
Zjeździe z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu) wyjazdem S108, po czym kierujcie się w kierunku centrum najpierw ulicą Amstelveenseweg, a następnie w prawo w De Lairessertraat aż do Van Baerlestraat.
 
Tramwajem:
Z Dworca Głównego:
• 2 Nieuw Sloten, przystanek Rijksmuseum
• 5 Amstelveen Binnenhof, przystanek Rijksmuseum
 
Autobusem:
Z Dworca Głównego:
• 170 Uithoorn, Amstelplein, przystanek Rijksmuseum
• 172 Kudelstaart, przystanek Rijksmuseum
Z lotniska Schiphol Amsterdam Airport:
• 197 przystanek Rijksmuseum
 
Gdzie zaparkować:
Bezpośrednio przy muzeum mieści się niewiele miejsc parkingowych. Najlepiej skorzystać z parkingu Q–Park przy Museumplein. Wjazd od strony Het Concertgebouw.
 
Więcej informacji:
Bilety możecie kupić także przez Internet na oficjalnej stronie muzeum: www.rijksmuseum.nl. Dostępna także w języku angielskim.
Karta Museumkaart obejmuje 43 muzea w Amsterdamie i jest ważna przez 31 dni.
Z biletami internetowymi i kartą muzealną nie musicie czekać w kolejce do kasy.
 

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 09:30:52
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapisywał nazwę Amestelledamme z pewnością nie spo
    WIĘCEJ>>