Sagrada Familia

Sagrada Familia

Gdzie się znajduje:

Sagrada Familia - Carrer de Mallorca, 401, Barcelona, Katalonia, Hiszpania (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Sagrada Familia to secesyjny kościół znajdujący się w Barcelonie. Ta niezwykła budowla uważana jest za największe i najważniejsze osiągnięcie Antoniego Gaudiego. Architekt wymarzył sobie, że Sagrada Familia będzie przypominać wielki organizm. Gaudi poświęcił jej ostatnie 15 lat swojego życia, często zmieniał pierwotne plany projektu kościoła. Artysta przy projekcie kościoła inspirował się naturą – kamieniami, plastrami miodu, zwierzętami, korą drzew, morskimi falami. W 1920 roku ukończono budowę pierwszej wieży. Niestety w tym czasie Gaudi zginął wpadając pod tramwaj.

Jako, że budowla miała być niepowtarzalna, każdy z detali miał być inaczej zdobiony, to do dziś nie ukończono budowy kościoła. Mówi się, że finalizacja budowy Sagrady Familii nastąpi wtedy, kiedy nadejdzie koniec świata. Niektórzy twierdzą, że kościół nie powinien zostać dokończony, tylko zachowany w obecnej formie. Z kolei inni uważają, że Sagrada Familia to praca wielu pokoleń, a kolejni architekci powinni tworzyć kościół według własnych koncepcji. Bazylika przetrwała czas wojny domowej w Hiszpanii, ale niestety plany i makiety budowy zostały zniszczone. Pod bazyliką znajduje się krypta, gdzie mieści się Muzeum Antoniego Gaudiego.

 

 Kiedy zwiedzać:

Od listopada do lutego – 9:00-18:00

Marzec – 9:00-19:00

Od kwietnia do września – 9:00-20:00

Październik – 9:00-19:00

25 grudnia, 26 grudnia, 1 stycznia, 6 stycznia – 9:00-14:00

15 minut przed zamknięciem kasy są zamykane.

 

 Ceny:

Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Jeżeli chcemy jeszcze skorzystać z audio przewodnika to zapłacimy 22 euro. Za bilet wstępu i przewodnika zapłacimy 24 euro. Za bilet wstępu, audio przewodnik i wjazd na taras widokowy zapłacimy 29 euro.

 

 Dla kogo:

• Dla entuzjastów architektury

• Dla studentów historii sztuki, architektury

• Dla fanów Gaudiego

• Dla osób cierpliwych (kolejki do wejścia są naprawdę długie, czasami trzeba czekać nawet 2 godziny)

• Dla osób dorosłych, dla dzieci i młodzieży

• Dla osób chcących zobaczyć najważniejsze zabytki w stolicy Katalonii

 

 Dla kogo nie:

• Dla osób niewrażliwych na sztukę

• Dla osób starszych ze względu na długie oczekiwanie w kolejce

• Dla osób które mają mało czasu na zwiedzania Barcelony

• Dla osób nie lubiących tłoku i tłumów

 

 Co zobaczyć w pobliżu:

Casa Mila

Casa de Batlló

Park Gaudiego

 

 Jak dojechać:

Do Sagrady Familii dojedziemy linią metra 2 i 5. Wysiąść musimy na stacji Sagrada Familia. Na miejsce dojedziemy również autobusami numer 19, 33, 34, 43, 44 ,50, 51, B20 i B24. Wysiadamy oczywiście na przystanku Sagrada Familia i znajdujemy się już przed wejściem do tej niezwykłej budowli.

 

 Gdzie zaparkować:

W okolicach Sagrady Familii zaparkowanie samochodu graniczy z cudem. Musimy liczyć się także z dość wysoką opłatą (1-3 euro za 1 h parkowania). Najlepiej samochód zaparkować na obrzeżach miasta, a do Sagrady Familii dojechać autobusem lub metrem (wygodniejsza opcja).

 Wyszukiwarka parkingów http://w152.bcn.cat/PlanolBCN/

 

 Więcej informacji:

 http://www.sagradafamilia.org/en/ Strona główna Sagrady Familii w wersji angielskiej.

 http://www.areaverda.cat/en/map/ Mapa z miejscami gdzie możemy zaparkować samochód

 https://www.youtube.com/watch?v=RcDmloG3tXU Wizualizacja ukończonej Sagrady Familii

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-08-24 11:58:24
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)

  • Barcelona - plan wycieczki
    Barcelona jest stolicą Katalonii, a zarazem jednym z najpiękniejszych miast Europy. Wielu osobom k
    WIĘCEJ>>
  • Barcelona
    Zakochajcie się w Barcelonie – magicznym mieście Gaudiego. To cudowne miasto pełne jest tajemni
    WIĘCEJ>>