Staromiejski zegar astronomiczny

Staromiejski Zegar Astronomiczny

Gdzie się znajduje:

Staroměstské náměstí 1/3 110 00 Praha 1, Czechy (zobacz na mapie).

 

 Co warto wiedzieć?

Orloj został skonstruowany przez Mikuláša z Kadania w roku 1410, a przebudowany w 1490 przez mistrza Hanuša. Wiecie, co trzeba zrobić żeby tak wyjątkowy zegar nigdzie już nie powstał? Trzeba oślepić wybitnego mistrza, który go stworzył i tak też władze Pragi zrobiły.

Jest zrobiony z trzech części. Pierwsza z nich to ,,Spacer Apostołów”, który widać w dwóch górnych okienkach. O każdej pełnej godzinie uruchamia on jednocześnie mechanizm figur bocznych, które przedstawiają Skąpca, Próżność, Turka oraz Szkielet, który symbolizuje śmierć tak żeby napędzić ludziom stracha. Druga część, którą zobaczycie, to część astronomiczna, czyli złota tarcza wskazująca położenie ciał niebieskich. Trzecia natomiast, to część kalendarzowa, na której widać każdy miesiąc.

Od sześciu wieków niezmiennie (z małymi przerwami) odmierza on jako jedyny na świecie cztery rodzaje czasu: czas środkowoeuropejski, czas staroczeski, czas babiloński oraz czas kosmiczny. Będąc przy zegarze, możecie spróbować szczęścia i rozszyfrować z cyferblatu poszczególne elementy daty i czasu chociaż podobno szczęśliwi czasu nie liczą.

Planując zwiedzanie praskiej starówki, warto tak zorganizować czas, aby trafić na projekcje videomappingu. Może Was to nie zdziwi, ale odbywa się on na wieży zegarowej i robi niezłe wrażenie, zapoznając wszystkich z najważniejszymi historycznymi wydarzeniami Czech.

 

 Kiedy zwiedzać:

• 365 dni w roku co godzinę między 9:00 a 21:00.

 

Ceny:

• Widowisko możecie oglądać co godzinę za darmo.

 

 Dla kogo:

• Dla rodzin.

• Dla pasjonatów architektury i sztuki.

• Dla katolików.

• Dla miłośników astronomii.

• Dla zainteresowanych historią Pragi.

 

 Dla kogo nie:

• Chyba nie ma osoby, której by nie spodobał się jedyny na świecie tak wyjątkowy zegar.

 

 Jak dojechać:

• Najlepiej autobusem (linia 194) do przystanku Staroměstské náměstí lub Mariánské náměstí.

 

 Co zobaczyć w pobliżu:

Staroměstská radnice (Ratusz staromiejski).

Karlův most (Most Karola).

Kostel Matky Boží před Týnem (Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem).

Stavovské divadlo (Teatr Stanowy).

Anežský klášter (Klasztor św. Agnieszki).

• Pomník mistra Jana Husa (Pomnik Jana Hausa).

Clementinum (Klementinum).

 

 Gdzie zaparkować:

Jeśli planujecie dotrzeć samochodem, możecie zostawić auto na pobliskich uliczkach, wiele z nich ma wyznaczone miejsca parkingowe.

 

 Więcej informacji: http://bit.do/djyST.

 


 Staramy się, aby ten artykuł był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba. 

Prosimy Was, jeśli ta treść, którą przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na fejsie i polubcie nasz profil!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 19:32:30
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.