Austria

AustriaPraca i studia

Praca

Austria otworzyła rynek pracy dla Polaków wraz z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej - 1 maja 2011 r. Od tego czasu nie potrzebujemy zezwolenia na pracę, jednak każdy cudzoziemiec, który przebywa w Austrii dłużej niż 3 miesiące ma obowiązek zameldowania się w tamtejszym urzędzie gminy.

 

Gdzie szukać pracy?

Jeśli poszukuje pracy w Austrii zarejestrujcie się w Arbeitsmarktservice, jest to odpowiednik polskich urzędów pracy. Urzędy te bezpłatnie przedstawią Wam oferty pracodawców, prowadzą także poradnictwo zawodowe. Prywatne agencje pracy dysponują głównie ogłoszeniami dla osób o wysokich kwalifikacjach. Liczne oferty znajdziecie także w codziennych gazetach.

 

Umowa o pracę

Umowa o pracę zawierana jest na okres próbny (zazwyczaj jest to okres jednego miesiąca), na czas określony lub na czas nieokreślony. Ważne by z chwilą podjęcia pracy u danego pracodawcy zadbać o to, by otrzymać warunki zatrudnienia na piśmie. Po podpisaniu umowy o pracę, pracownik zgłaszany jest do rejonowej kasy chorych (Gebietskrankenkasse), w celu objęcia go ubezpieczeniem zdrowotnym. Każda osoba pracująca na terenie Austrii zobowiązana jest wyrobić sobie kartę podatkową (Lohnzettel) i przekazać ją pracodawcy. Według tej karty pracodawca potrąca podatek od płac odprowadzany do urzędu skarbowego (Finanzamt).

 

Czas pracy

Regularny czas pracy to 8 godzin dziennie, dopuszcza się także pracę przez 10 godzin dziennie, o ile tydzień pracy trwa tylko 4 dni (w takich branżach jak hotelarstwo, gastronomia). Tygodniowy wymiar czasu pracy nie powinien przekraczać 40 godzin. Gdy praca trwa dłużej pracodawca zapewnia rekompensatę za nadgodziny.

 

Urlop

Minimalny okres urlopu wypoczynkowego wynosi w Austrii rocznie 5 tygodni i przysługuje osobom pracującym na pełny etat (przy 5 dniowym tygodniu pracy). Długość urlopu wzrasta do 6 tygodni po 25 latach pracy. Prawo do pełnej puli dni wolnych pracownik nabywa po przepracowaniu pół roku. Urlop macierzyński na dziecko do drugiego roku życia przysługuje zarówno matce, jak i ojcu w wymiarze nieprzekraczającym 16 tygodni. Także obojgu rodzicom przysługuje urlop wychowawczy w wymiarze trzech lat do osiągnięcia przez dziecko czwartego roku życia.

 

Zarobki

W Austrii nie ma ustawowo określonej płacy minimalnej. Wysokość zarobków uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od branży, regulaminu zakładów pracy, wieku i kwalifikacji pracownika, godzin pracy. Średnia roczna pensja w tym kraju to ok. 39 tys. euro, czyli miesięcznie ok. 3250 euro. Na najwyższe wynagrodzenia liczyć możecie w Wiedniu, najniższe płace są w Tyrolu.belweder noca-austria-breakplan

Wolontariat

Najwięcej ofert odbycia wolontariatu w Austrii kierowanych jest do studentów lub świeżo upieczonych absolwentów, np.:

  • EVS Polska - organizuje wolontariat w ramach programu Erasmus+, które dofinansowywane są z budżetu Unii Europejskiej, a więc wszelkie koszty związane z dojazdem na miejsce, zakwaterowaniem i wyżywieniem pokrywa organizacja przyjmująca. Ograniczenie wiekowe to 18-30 lat.
  • AISEC - organizuje wyjazdy dla studentów i absolwentów uczelni wyższych (do 30. roku życia). Opłata na rzecz komitetu przyjmującego to 500-600 zł. Sami jednak musicie zadbać o dojazd i często także o wyżywienie. Zakwaterowanie jest zapewnione – u rodziny lub w hostelu wraz z innymi wolontariuszami.

Ponadto ciekawą opcją jest skorzystanie z ofert platformy internetowej workaway.info, gdzie nie ma ograniczeń wiekowych. Platforma ta zrzesza wolontariuszy i hostów z całego świata. Roczna składka za dostęp do strony to 23 euro od osoby lub 30 euro od pary. Oferty w Austrii dotyczą m.in. bezpłatnej pomocy na farmach lub w górskich pensjonatach. Oczywiście w ramach takiego wolontariatu najczęściej macie zapewnione darmowe zakwaterowanie i wyżywienie.

To jasne, że na wolontariat i do pracy za granicę jedzie się nie tylko po to, aby przeżyć wspaniałą przygodę w otoczeniu zupełnie nowych ludzi, ale także po to, aby nauczyć się języka. Przed wyjazdem warto jednak znać już jakieś podstawy, aby mieć więcej możliwości poznania i rozmawiania z innymi ludźmi. Tanio i szybko zapoznacie się z językiem niemieckim korzystając z kursu u naszego partnera. Podszkolice swoje umiejętności komunikacyjne, aby już na miejscu móc w pełni korzystać z wyjazdu!

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Studia

Studia w Austrii oferuje 16 uniwersytetów o różnym profilu oraz kilkadziesiąt uczelni prywatnych i wyższych szkół zawodowych.

W Austrii, podobnie jak w Polsce obowiązuje system boloński (wspólny sposób funkcjonowania wyższych uczelni w Europie). Tytuł licencjata (bachelor) uzyskuje się po trwających trzy lata studiach I stopnia, a tytuł magistra (master) można zdobyć po dwuletnich studiach II stopnia. Studia doktoranckie, czyli studia III stopnia trwają od dwóch do czterech lat.

Semestr zimowy zaczyna się w Austrii 1 października, a kończy 30 stycznia. Semestr letni zaczyna się 1 marca, kończy 30 czerwca.

Proces rekrutacji każda uczelnia w Austrii przeprowadza samodzielnie. Wszelkie niezbędne informacje i formularze aplikacyjne znaleźć można na oficjalnych stronach internetowych uczelni.

By ubiegać się o przyjęcie na studia licencjackie na jedną z austriackich szkół wyższych wystarczy zdana matura (bardzo dobrze zdana matura). Ponadto wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język niemiecki. Na większości uczelni wymagany jest certyfikat potwierdzający znajomość języka niemieckiego. Wiele uczelni jednak oferuje także studia w języku angielskim.

Rzadko organizowane są egzaminy wstępne i dotyczą one głównie wyższych szkół zawodowych i uczelni technicznych.

Studia na austriackich uczelniach publicznych są dla obywateli Unii Europejskiej bezpłatne. Studentów obowiązuje jedynie opłata na rzecz Austriackiego Związku Studentów - 17,5 euro oraz ubezpieczenie.

Uczelnie i programy studiów możecie znaleźć na stronie www.studienwahl.at.

 Jadąc na dłużej do innego kraju, z pewnością jest większe prawdopodobieństwo, że będzie Wam potrzebna opieka medyczna. Aby mieć spokojną głowę i w pełni skupić się na tym, po co przyjechaliście, przejrzyjcie oferty ubezpieczeń turystycznych przygotowane przez naszego partnera.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Austrii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-30 08:27:53
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

  • Wiedeń - plan wycieczki
    Czy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...
    WIĘCEJ>>