Austria

AustriaWprowadzenie

Wprowadzenie

Austria działa jak magnes. Bogactwem możliwości i atrakcji co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Odwiedzając austriacką stolicę - Wiedeń przeniesiecie się w czasie to cesarskiego Imperium. Nad pięknym, modrym Dunajem nogi same powiodą Was do walca. W Salzburgu duch Mozarta przeprowadzi Was przez urokliwe zakątki miasteczka. W czasie tradycyjnych, folkowych festynów zasmakujecie sielankowego życia górskich wsi. Alpy-austria-breakplan

Zimowe szaleństwa już czekają w Alpach na znakomicie przygotowanych stokach uchodzących za jedne z najlepszych na świecie. A jeśli wolicie sporty wodne, krystalicznie czyste, austriackie jeziora oferują niezliczone możliwości ich uprawiania. Przekonajcie się, że Austria ma wszystko, czego Wam potrzeba.

Ten krótki opis sprawił, że już chcecie pakować walizki? Ale zaraz, zaraz... co z zakwaterowaniem i transportem? Żaden problem! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich lotów i noclegów, a w kilka chwil będziecie mieli wszystko gotowe. Wolicie skupić się na liście rzeczy, żeby niczego nie zapomnieć? W takim razie wypełnijcie formularz kontaktowy lub skontaktujcie się przez fanpage na Facebooku, a my z przyjemnością wszystkim się zajmiemy i chętnie doradzimy. Jeśli chcecie dokładnie wiedzieć, na czym polega nasza pomoc, to zajrzyjcie tutaj.

Informacje ogólne

Stolica: Wiedeń

Język urzędowy: niemiecki

Ustrój polityczny: republika federacyjna

Powierzchnia całkowita: 83 858 km²

Liczba ludności (2015): 8 629 519, ok. 25% populacji mieszka w Wiedniu

Religia: ok. 74% Austriaków jest wyznania rzymsko-katolickiego, 5% protestanckiego, pozostali innego wyznania.

Waluta: euro

Austria podzielona jest na dziewięć krajów związkowych (Bundeslandów):

• Burgenland

• Dolna Austria

• Górna Austria

• Karyntia

• Ziemia Salzburska

• Styria

• Tyrol

• Vorarlberg

Wiedeń

Najwyższy punkt: Grossglockner 3797 m n.p.m.

Najniższy punkt: Neusiedler See 115 m

Najdłuższa rzeka: Dunaj

Największe jezioro: Jezioro Bodeńskie

Geografia i historia

Austria leży w południowej części Środkowej Europy. To kraj górzysty – aż 65% powierzchni Austrii zajmują Alpy, a 10% stanowi Masyw Czeski. Jedynie we wschodniej jej części znajdują się tereny nizinne – Kotlina Wiedeńska. Druga co do wielkości rzeka Europy – Dunaj przecina całą Austrię z zachodu na wschód.

Wychodząc z pracy marzycie właśnie o tak urokliwych miejscach, aby w końcu prawdziwie wypocząć i nie musieć się niczym martwić? Zapoznajcie się z ofertami najbardziej znanych biur podróży, a na pewno znajdziecie coś dla siebie! Kto wie? Może Wasz wymarzony urlop jest na wyciągnięcie ręki, a Wasze sny już niedługo staną się rzeczywistością?

Alpy-austria-breakplan

Zarówno żyzne doliny Dunaju, jak i surowe ziemie Alp zamieszkiwane były od najdawniejszych czasów. Pierwsze osiedla na terenach dzisiejszej Austrii pochodzą z epoki kamienia łupanego (do ok. 8000 r. p.n.e.). W czasach celtyckich (800-400 r. p.n.e.) powstało tu pierwsze królestwo - Noricum, które swą świetność zawdzięczało wydobyciu soli. Odkrycia archeologiczne z tamtego okresu podziwiać możecie dziś w muzeum znajdującym się w miasteczku Hallstatt. U progu naszej ery większość terytorium kraju znajdowała się pod rzymskim panowaniem, powstawało wtedy wiele miast i dróg.

Pierwszy raz określenie Ostarrichi pojawiło się w dokumentach w 996 roku. Z czasem nazwa ta ewoluowała do dzisiejszej nazwy państwa Österreich – Austria. W X wieku również powstało margrabstwo, którego lennikiem był Leopold I z rodu Babenbergów. W tym czasie w średniowieczu powstało w Austrii wiele klasztorów i opactw m. in. w naddunajskim miasteczku Melk, które podziwiać możecie do dziś. W pierwszej połowie XII wieku margrabia Henryk II Jasomirgott nadał Austrii rangę księstwa, a Wiedeń uczynił swoją siedzibą.

Monarchia Habsburgow-austria-breakplan

W 1273 r. na tron Niemiec wstąpił król Rudolf I, zapoczątkował on ród Habsburgów, który kształtował Europę przed 650 lat. Głównym ośrodkiem monarchii był wiedeński pałac Hofburg, w którym dziś znajdują się liczne muzea przedstawiające historię tego potężnego rodu. Pod panowaniem Habsburgów Austria rosła w siłę, powiększając swoją potęgę, by w 1452 r. za Fryderyka III stać się cesarstwem.

W XVI wieku cesarstwu zaczęli zagrażać nadciągający od wschodu Turcy. Przez prawie 150 lat najeźdźcy z raz mniejszą, raz większą intensywnością stanowili zagrożenie. W 1683 roku z pomocą polskiego króla Jana III Sobieskiego zostali odparci w słynnej bitwie pod Wiedniem (Odsiecz Wiedeńska) i przegnani daleko na wschód.

Barok to czas największej świetności Imperium. Za panowania cesarzowej Marii Teresy i jej syna Franciszka Józefa II, Austria przeżywała rozkwit w każdej dziedzinie – od państwowości przez społeczeństwo po kulturę. Wtedy też powstał kompleks pałacowo-ogrodowy Schönbrunn, który jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Wiedniu.

Rewolucja francuska z 1789 roku i przejęcie władzy przez Napoleona spowodowało ograniczenie swobód obywatelskich i wprowadzenie cenzury na terenie Imperium przez cesarza Józefa II. Zapoczątkowało to w Austrii epokę biedermeieru. Mieszczaństwo zaczęło zamykać się w prywatnych salonach i tam pielęgnować sztukę – tak narodziła się epoka biedermajer. W czasie wojen napoleońskich Austria walczyła o swą niepodległość i w latach 1814-15 jako gospodarz kongresu wiedeńskiego współtworzyła nowy porządek na Starym Kontynencie.

Po rewolucji w 1848 rządy objął cesarz Franciszek Józef, który wraz z małżonką Elżbietą – „Sisi” ukształtował potężne imperium rozciągające od północnych Włoch przed Węgry po tereny Europy wschodniej. Wiedeń stał się w tym czasie ważną środkowoeuropejską metropolią.

Wiek dwudziesty to dla Austrii okres wielkich zmian. W 1914 roku w zamachu w Sarajewie ginie następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand. To wydarzenie uznaje się za początek I wojny światowej. W 1916 roku zmarł cesarze Franciszek Józef. Koniec wojny staje się także końcem monarchii w Austrii – od tego czasu kraj ten jest republiką.

12 marca 1938 jest dla Austriaków niechlubną data. Niemieckie wojska wkroczyły do ich kraju i wcieliły Austrię do Wielkiej Rzeszy Niemieckiej bez sprzeciwu jej obywateli (anschluss Austrii). Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku Austria ponownie stała się republiką, pozostając jednak pod kontrolą aliantów: Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Związku Radzieckiego. Niepodległość odzyskała 10 lat później po podpisaniu porozumienia o neutralności. W 1995 roku Austria przystąpiła do Unii Europejskiej.

Kultura i zwyczaje

Austriackie tradycje i zwyczaje imponują swoją różnorodnością. Zaskakuje także ilość zachowanych i wciąż pieczołowicie kultywowanych obrzędów i obyczajów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Najwięcej obyczajów i tradycji wywodzi się z wiejskiego rytmu życia i pracy, i to właśnie na prowincji zachowało się ich najwięcej. Celebrowane są co roku o określonej porze, wiele z nich ma związek ze świętami kościelnymi. Najciekawszym okresem jest czas od adwentu do wiosny, odbywa się wtedy wiele folklorystycznych festynów i tradycyjnych imprez. W Tyrolu pod koniec karnawału uliczkami tamtejszych miast, miasteczek i wsi spacerują barwne postaci: czarownice, diabły i inni przebierańcy. Pochody te mają przepędzić zimę i przywołać wiosnę - obudzić przyrodę do życia.

Ważną rolę zarówno w tradycji, jak i we współczesnym świecie ma austriacki strój ludowy. U mężczyzn są to charakterystyczne skórzane spodnie lederhosen z szelkami, kobiety noszą dirndl, który składa się z gorsetu, bluzki, spódnicy i fartucha. Wcześniej strój ten uważany za konserwatywny, dziś kojarzony jest z młodością i radością życia, i wszystkie pokolenia noszą go z wielką dumą. Stroje ludowe zawsze zakładane są na różnego rodzaju festiwale i festyny, a nawet na prywatne spotkania w gronie przyjaciół – są symbolem umiejętności dobrej zabawy.bal wiedeski-austria-breakplan

Ciekawą tradycją są także bale wiedeńskie. Każdego roku w czasie karnawału w każdy weekend w wielu miejscach austriackiej stolicy odbywają się wystawne bale. Do najbardziej znanych należy Bal w Operze Wiedeńskiej, którego historia sięga XIX wieku. Nie mniejszą renomą cieszy się Bal Filharmoników Wiedeńskich wydawany w najpiękniejszej sali koncertowej na świecie – „Złotej Sali”. Liczne bale odbywają się także w salach Hofburgu.

Wszyscy wiemy, że co kraj, to obyczaj, ale w jednym kraju też można spotkać niemałą różnorodność. Jeśli chcecie zwiedzić jak najwięcej regionów tego niezwykłego kraju bez konieczności bycia zdanym na komunikację publiczną, to zapraszamy do zapoznania się z wyszukiwarką wynajmu aut. Z pewnością znacznie ułatwi ona poznawanie nowych kultur i zwyczajów.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-18 13:33:42
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)

  • Wiedeń - plan wycieczki
    Czy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...
    WIĘCEJ>>