Bułgaria

BułgariaTransport

Komunikacja publiczna

W Bułgarii przejazdy komunikacją publiczną są tanie, ale niestety czasochłonne. Jest tak głównie ze względu na wyżynne ukształtowanie terenu, złe warunki klimatyczne i zniszczoną nawierzchnię dróg. Również podróż koleją zajmuje dość sporo czasu, szczególnie w przypadku podróży z północy kraju na południe.

 

Najwygodniejszym środkiem transportu po Bułgarii jest autokar, ale raczej na krótszych trasach. Ze stolicy kraju – Sofii są bardzo dobre autokar bułgaria 720x520połączenia praktycznie do wszystkich większych i mniejszych miejscowości. W każdym większym miasteczku jest co najmniej jeden lub dwa dworce autobusowe, a firmy autokarowe są głównie firmami prywatnymi i dysponują nowszymi pojazdami niż państwowe przedsiębiorstwa. Sprzedaż biletów w przypadku autokarów kończy się najczęściej 5 minut przed odjazdem, ale najbezpieczniej jest nabyć je wcześniej, zwłaszcza na trasach międzymiastowych (latem i w weekendy). Miejsca w tzw. autobusie przelotowym można wykupić dopiero po jego przyjeździe w kasie na dworcu, a w mniejszych miasteczkach i wsiach bilety często sprzedaje kierowca.

Jeżeli chodzi o pociągi to Bułgarskie Koleje Państwowe obsługują większość miast w kraju. Głównie są to pociągi Intercity i ekspresy, a bocznymi trasami kursują pospieszne. W nakładach Intercity i ekspresu obowiązuje rezerwacja miejsc (ok 1 lw. dopłaty do podstawowej ceny biletu). Pociąg to najlepszy środek transportu, gdy chcemy dojechać do wybrzeża np. z Sofii do Warny. Pociągi ekspresowe kursują na trasie Sofia - wybrzeże czarnomorskie, a na pozostałych liniach jeżdżą pociągi pospieszne lub osobowe. Biletem umożliwiającym podróżowanie po całym kraju jest Euro Domino (ważny prze 3, 5, 7 lub 10 dni w danym miesiącu), jednak nie opłaca się go kupować, ponieważ przewyższa on sumę, którą trzeba wydać na zwykłe bilety kolejowe i autobusowe. Ceny mniej więcej wyglądają tak: 7-dniowy bilet: około 106 euro w 1 klasie, 75 euro w 2 klasie, 59 euro w 2 klasie dla osób poniżej 26 lat. W okresie letnim na głównych trasach międzymiastowych pociągi są przepełnione więc warto z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce. Bilety kolejowe można kupić w specjalnych biurach, na stacji kolejowej tuż przed odjazdem lub w pociągu (niestety za dodatkową dopłatą). Na stronie http://www.bdz.bg sprawdzić można rozkład jazdy bułgarskich pociągów w języku bułgarskim i angielskim.

W środkach transportu miejskiego – autobusach i tramwajach w Bułgarii na wszystkich trasach obowiązuje stała opłata (ok. 0.50 lw.). W Sofii bilety kupuje się wcześniej i kasuje w pojazdach, jednak najlepiej wyposażyć się w karnet dziesięcioprzejazdowy (sprzedawany w kioskach obok przystanków). Za jazdę bez biletu płaci się karę. W pozostałych miastach bilety najczęściej sprzedają kierowcy.

Taksówki w Bułgarii są na ogół dość tanie (na pewno tańsze niż w Polsce), jednak jako cudzoziemcy powinniście uważać, żeby Was nie oszukano. Przejazd taksówką w obrębie centrum stolicy nie powinien raczej przekroczyć kwoty 10 lw. Cena za kilometr waha się w przedziale 0,65 – 0,75 lw w dzień, a w nocy 0,70 – 0,90 lw. Na wybrzeżu taksówki mogą być nawet czterokrotnie droższe niż w głębi kraju. Wszystkie licencjonowane pojazdy mają zamontowane liczniki i należy o tym pamiętać, aby uniknąć oszustw. Wiele przydatnych informacji na temat taksówek można znaleźć na stronie internetowej: http://bgtaxi.eu.

Wynajem pojazdu

Widok Bulgaria 800x539Aby podróżować po Bułgarii samochodem należy posiadać prawo jazdy polskie lub międzynarodowe, obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz „Zieloną Kartę”. Czasami władze na granicy dokonują w paszporcie adnotacji dotyczącej samochodu, przez co konieczne jest, aby podróżny wyjechał z kraju tym samym pojazdem. Od 2005 roku obowiązkowe jest posiadanie winietek dla samochodów osobowych, które obowiązują na drogach pierwszej, drugiej lub trzeciej kategorii. Ceny winietek: za tygodniową winietkę na samochód osobowy ok. 10 lw, za miesięczną – ok. 25 lw, zaś roczna kosztuje ok. 67 lw. Można zaopatrzyć się w nie zarówno na terenie Bułgarii, jak i w Polsce. Niestety kradzieże samochodów zdarzają się tutaj dość często, nie należy więc zostawiać w aucie żadnych kosztowności ani dokumentów.

Na terenie Bułgarii nie brakuje ostrych zakrętów i serpentyn, dlatego często dochodzi tam do stłuczek i kolizji drogowych. Przy drobniejszym wykroczeniu mandat płaci się od razu. W przypadku aresztowania należy nalegać na możliwość kontaktu z konsulem. Jazda po spożyciu alkoholu wszelkimi środkami transportu jest surowo zabroniona i karana bardzo wysokimi mandatami. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h, a poza nim do 80 km/h, a na drodze szybkiego ruchu do 120 km/h. Mikrobusy lub samochody z przyczepami mogą jechać z szybkością (odpowiednio) 50 km/h, 70 km/h, 100 km/h.

Samochody w Bułgarii wynajmują biura Avis, Budget Europcar i Hertz (działające przeważnie w Sofii i innych dużych miastach). Większość bułgarskich biur podróży reprezentuje jedną z tych trzech firm lub ich lokalny odpowiednik. Wypożyczalnie mają także swoje punkty usługowe w największych hotelach w kraju. Najlepiej wypożyczać samochody w wyżej wymienionych firmach ze względu na to, że oferują one samochody w znacznie lepszym stanie niż miejscowe odpowiedniki (przykładem może być volkswagen golf w cenie ok. 140 lw za dzień). Istnieje także możliwość wynajmu samochodu z kierowcą, co jest rzadziej praktykowane niż samodzielny wynajem. Jeśli jednak zdecydujecie się na ten krok, to tutaj możecie poszukać idealnego dla siebie auta.

 


 „Przez żołądek do serca” – sprawdźcie w rozdziale „Jedzenie i napoje” co i gdzie jeść i pić, będąc na miejscu, tak aby Wasza podróż została niezapomniana nie tylko ze względu na walory wizualne.

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-10-17 10:08:10
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)