Czechy

CzechyCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Praga | Karlowe Wary | Pilzno | Brno | Kutna Hora

 

Przyznajcie się, kto z Was nie jest ciekawy, jak wygląda ojczyzna sympatycznego „Krecika” J? Nie udawajcie, że Was to nie dotyczy – nas nie nabierzecie J. Zapraszamy Was w podróż po najpiękniejszych miastach Czech. Przekonajmy się wspólnie „jak dobrze mieć sąsiada”…

 

 Najważniejszymi miastami Czech jest: Praga, Pilzno, Brno, Ostrawa. Poniżej możecie zobaczyć najciekawsze i najbardziej znane atrakcje Czech.

 

Praga (sprawdź lokalizację na mapie)

Zamek Praski

prague castle PraskiStawiając pierwsze bądź kolejne kroki po praskich uliczkach, koniecznie udajcie się do Zamku Praskiego, ponieważ to wraz z jego budową rozpoczyna się historia Pragi. Dla Czechów jest to odpowiednik naszego Wawelu – to w obrębie zamkowych murów kształtowała się odrębność narodowa. Wchodząc na jego teren zwróćcie uwagę na bramy zamkowe, które zwieńczone są kopiami XVI-wiecznych rzeźb przedstawiających walczących gigantów. Ciekawostką jest, że wbrew przeciwnościom losu Zamek Praski zachował liczne kościoły, kaplice, sale oraz wieże ze wszystkich okresów jego istnienia.

prague sw WitaNiespodzianką okaże się dla Was gotycka katedra św. Wita, która nagle (w dosłownym tego słowa znaczeniu) stanie Wam przed oczami J. Wyobraźcie sobie tylko, że budowla trwała 600 lat! Robi wrażenie prawda? Katedra składa się z wielkiej nawy głównej oraz 21 kaplic bocznych. Nad kaplicą św. Wacława schowane są klejnoty koronacyjne, a z prawej strony ołtarza znajduje się grób św. Jana Nepomucena. Zgadnijcie, ile srebra zużyto na jego budowę? Dacie wiarę, że aż 2 tony? Dla wierzących (i nie tylko) prawdziwą gratką jest gotycki relikwiarz ręki św. Jerzego. Czy wśród Was są fani Dzwonnika z Notre Dame? Tak – to świetnie się składa, ponieważ gargulce wieńczące rynny na myśl przywodzą właśnie tą adaptację filmową Disneya.

Od 1918 roku Zamek Praski pełnił rolę siedziby prezydenta Czechosłowacji! Obecnie mieści się tu kancelaria prezydenta Republiki Czeskiej. Łatwo sprawdzicie czy głowa państwa aktualnie przebywa w kraju. Jak? Wystarczy, że spojrzycie na flagę – gdy powiewa na czubku masztu oznacza to, że prezydent właśnie przebywa na zamku, a gdy jest spuszcza jest to jednoznaczne z jego wyjazdem z kraju! Przystańcie w tym miejscu na chwilę, bowiem o każdej pełnej godzinie następuje honorowa zmiana warty.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: 10 miejsc zniszczonych przez turystów!

 

Złota Uliczka

W obrębie zamku znajdziecie także Złotą Uliczkę. Musimy Was zmartwić – niestety nie jest ona zbudowana z tego kruszywa J. Skrywa ona malownicze domki rzemieślników, które wbudowane zostały w mury zamkowe. Ich budowlę zapoczątkowano w XVI wieku. Pierwotnie służyły one za kwatery dla straży zamkowej i strzelców. Możecie nie wierzyć, ale gdy staniecie na Złotej Uliczce, zapomnicie, że żyjecie w XXI wieku! Pewnie obiło się Wam o uszy nazwisko Kafki? Otóż, to właśnie przy słynnej ulicy pod numerem 22 mieszkał Kafka!

Czy są wśród Was fani Harrego Pottera? Coś Wam powiemy – według podań to właśnie na Złotej Uliczce alchemicy próbowali odszukać „kamień filozoficzny” dla Rudolfa II. W rzeczywistości alchemicy ulokowani byli przy ulicy Vikářskiej, którą znajdziecie między Katedrą św. Wita a Wieżą Prochową.

 

Most Karola

charles bridgeZ pewnością każdy z Was widział ten obiekt – chociaż na fotografii. Koniecznie musicie przespacerować się Mostem Karola! Łączy on Stare Miasto z Malą Straną. Dacie wiarę, ze dawniej na moście mogły się mijać aż cztery powozy? Niestety już tego nie zobaczycie na własne oczy, bowiem dziś obowiązuje tu wyłącznie ruch pieszy. Tym samym musicie nam uwierzyć w słowo J. Z obawy przez zniszczeniem, wiele rzeźb zastąpiono replikami, a oryginały spoczywają w Lapidarium Muzeum Narodowego. Gotycka Staromiejska Wieża Mostowa jest jedyna w swoim rodzaju. Wiele płaskorzeźb na Moście Karola obrazuje męczeńską śmierć Jana Nepomucena (został utopiony w Wełtawie!). Z pewnością go zauważycie (i to z daleka), ponieważ turyści dotykają św. Nepomucena aby zapewnić sobie łut szczęścia. Dzięki tym czynnościom jego podobizna jest wypolerowana przez miliony rąk.

Ciekawostką jest, że na samym środku Mostu Karola podpisano rozejm ze Szwedami podczas wojny trzydziestoletniej (tym sposobem miasto nie ucierpiało). Obiekt ten jest dostępny niemal cały rok w godzinach od 10:00 do 18:00 a w okresie wakacyjnym nawet do 22:00. Kojarzycie kłódki z inicjałami zawieszane przy takich miejscach? Tutaj także ich nie zabraknie. Ponoć gwarantuje to wieczną miłość. Kto spróbuje J?

 

Rynek Staromiejski

Wyobrażając sobie rynek, przed oczyma staje Wam obraz straganów i przekrzykujących się sprzedawców? Rynek Staromiejski to coś więcej - tutaj znajdziecie Ratusz Staromiejski, którego południową ścianę pokrywa średniowieczny praski zegar astronomiczny. Zbudowany jest z trzech głównych części: astronomicznej (określającej położenie ciał niebieskich), kalendarzowej (medaliony zeprezentują miesiące) oraz animacyjnej (pojawiające się figurki dwunastu apostołów oraz wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności oraz Chciwości. Znudzeni? Z pewnością zaskoczy Was informacja, że zegar działa po dziś dzień? J Widowisko z pojawiającymi się postaciami możecie oglądać codziennie wraz z wybiciem równej godziny od 8:00 do 20:00.

 

Wyszehrad

Kto z Was nie słyszał nigdy o Wyszehradzie? Jeśli ktoś taki wśród Was się znajdzie, lepiej się do tego nie przyznawajcie J. Zamek Wyszehradzki to największa atrakcja turystyczna w Pradze! Jak głosi podanie, gród ten powstał w czasach, gdy rządy sprawował władca Krok. Miał on córkę Libuszę, która założyła ród Przemyślidów. Libusza miała wizję, w której dane było jej ujrzeć Pragę w swej świetności. Zamek jest do Waszej dyspozycji w godzinach 9:30-17:00 (listopad-marzec) oraz również od 9:30 do 18:00 (kwiecień-październik). Cennik został rozbity na poszczególne pomieszczenia, m.in. zwiedzenie galerii to koszt 20 CZK, gotyckie podziemia ujrzycie za 50 CZK (dzieci do lat 6 wchodzą gratis).

 

>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!

 

Tańczący Dom

Spacerując czeskimi uliczkami nie trudno poczuć się niczym w krainie baśni. Nie róbcie takich rozmarzonych min J - zimnym prysznicem w Waszym przypadku będzie Tancici dum. Budowla wywrze na Was (jak i na milionach turystów) ogromne wrażenie. Wyobraźcie sobie, że po prawej stronie Wełtawy w Pradze nagle Waszym oczom ukazuje się krzywy budynek! W niczym nie przypomina on jednak krzywej wieży w Pizie J. Jego awangardowa sylwetka kojarzy się z tańczącą parą. Powstał on w 1998 roku i do dziś robi piorunujące wrażenie na przechodniach.

 

Josefov

Grzechem jest ominięcie tego miejsca! W dzielnicy żydowskiej Josefov możecie podziwiać najstarszą Synagogę Staronowa w Europie Środkowej oraz (jakby tego było mało J) najstraszy cmentarz żydowski. Niejednego turystę w osłupienie wprawia nagrobek, którego wieńczy data 1439! Jak głosi legenda, w dzielnicy tej podobno dawno temu żył Rabbi Löw, który parał się magią. Według legendy stworzył on słynnego Golema – legendarnego olbrzyma z gliny, którego Rabbi ożywił za pomocą magicznej tabliczki wkładanej w usta. Jednak Golem nie zachowywał się tak, jak myślał jego twórca, dlatego też z powodu ataku gniewu Rabbi był zmuszony zniszczyć olbrzyma. Legenda ta, jak każda inna głosi mądrość ludową – nie ufaj wytworom rąk ludzkich, gdy te pozbawione są serca i rozumu.

Pamiętajcie, że przedstawione atrakcje to zaledwie wstęp do zwiedzania Pragi! Miasto ma o wiele, wiele więcej do zaoferowania – o tym musicie przekonać się już na własnej skórze J.

 

Karlowe Wary (sprawdź lokalizację na mapie)

Macie ochotę na chwilę wytchnienia? W Karlowych Warach z pewnością nabierzecie sił potrzebnych do dalszego zwiedzania. Zanim to jednak nastąpi… Czy wiecie coś na temat tego miasta? Nie? W takim razie czym prędzej musicie to nadrobić J. Jak głosi legenda Karlowe Wary zostały założone już w XIV wieku przez Karola IV (tak, to on był królem Czech i Cesarzem Rzymskiego Narodu Niemieckiego). Wiecie, jakim sposobem Karol IV odkrył to nietuzinkowe miejsce? Otóż podczas polowania na jelenie natknął się on przypadkiem na tutejsze słynne źródła. Swego czasu ze zdrowotnych wód korzystały takie sławy jak: J.W. Goethe, L. van Beethoven, G. Casanova, czy W.A. Mozart! Teraz nadeszła kolej na Was J.

 

Źródła mineralne

Czy ktoś z Was nie słyszał o źródłach mineralnych w Karlowych Warach? Miasto corocznie odwiedzają rzesze turystów, chcących zakosztować odrobiny luksusu i zdrowia. W szczególności polecane są kąpiele osobom z chorobami układu trawienia, zaburzeniami metabolizmu, onkologicznymi, czy zaburzeniami ruchu. Dacie wiarę, że Czesi mogą się pochwalić aż 79 gorącymi źródłami? Wody o leczniczych właściwościach powstają 2 metry pod ziemią w granitowych skałach macierzystych. Jednego możecie być pewni – nie zmarzniecie J! Temperatura wacha się od 41°C do 73°C! Będąc w centrum miasta możecie skorzystać z 13 źródeł, które ulokowane są w pięciu specjalnych kolumnadach, czyli pijalniach wód. Są to: Sadowa, Targowa, Młyńska, Zamkowa, Zdrojowa. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: http://www.karlovy-vary.cz/en/.

 

Kościół pw. św. Marii Magdaleny

Po wynurzeniu się z oparów gorących źródeł zwróćcie uwagę na kostel sv. Máří Magdalény. Budowla jest perełką miasta. Dlaczego? Wyobraźcie sobie jej barokowe wnętrza zabarwione na kolor delikatnego różu, gdy wokół zabudowania pochodzą z XIX-wiecznej epoki wiktoriańskiej. W środku będziecie mieć niepowtarzalną okazję, by na własne oczy zobaczyć barokowy ołtarz i boczny ołtarz z wizerunkiem patronki świątyni. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze podczas odwiedzin w świętym miejscu!

 

Stará Louka

Panowie – przygotujcie portfele, a panie panów! J Stará Louka to najsłynniejsza ulica handlowa w Karlowych Warach! I cóż w tym niezwykłego spytacie? Otóż znajdziecie na niej nie tylko ekskluzywne butiki lecz coś iście rodzimego – słynny sklep ze szkłem Moser. Wiedzieliście, że tradycje związane z hutnictwem szkła u naszych południowych sąsiadów sięgają XI wieku? Gorąco zachęcamy Was do skorzystania z programu zwiedzania Centrum Sklárny Moser (http://www.moser-glass.com/), który składa się z trzech części: ukazującego początkowy proces ręcznego formowania i wyrabiania przedmiotów ze szkła, zwiedzania muzeum związanego z fabryką oraz wizyty w sklepie z nietuzinkowymi wyrobami. Dawniej każda licząca się osobistość zlecała wykonanie szklanego cacka przez Mosera (i jego następców). Arcydzieła cieszyły oczy Stalina czy perskiego szacha! Dodatkową atrakcją są wielkie szklane rzeźby „dłuta” Jiřiho Šuhájka. Są to „Jesień” i „Zima”, które zostały wykonane przez artystę w 1998 roku na Międzynarodowe Biennale Szkła w Wenecji. W tym roku (2017) fabryka Mosera świętuje 160-lecie! Bilety do nabycia w kasie w cenie: 180 CZK/normalny lub 100 CZK/ulgowy. Istnieje również opcja zakupu biletu rodzinnego za 390 CZK. Obiekty otwarte są następująco: muzeum od poniedziałku do niedzieli od godziny 9:00 do 17:00, fabryka od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-14:30 (zwiedzanie co 30 minut), sklep ze szklanymi wyrobami od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Sposobów na podróżowanie jest niezliczona ilość, a czy wiesz kim są backpackerzy? Zobacz nasz artykuł!

 

Pilzno (sprawdź lokalizację na mapie)

Czy są wśród Was miłośnicy piwa? Tak? Świetnie się składa, bowiem tym razem zapraszamy Was do zwiedzenia Pilzna – miasta słynącego z piwowarskiej przeszłości (i teraźniejszości)! To właśnie w tym miejscu od lat warzone jest Plzeňský Prazdroj. Nie kojarzycie nazwy? Pewnie dlatego, że trunek ten jest znany wszem i wobec pod eskortową niemiecką nazwą jako Pilsner Urquell.

 

Browar Prazdroj

Kto z Was wiedział, że to właśnie w tym browarze wyprodukowano pierwsze na świecie złote piwo? Zaciekawieni? Posłuchajcie, jak to było dawniej… Na początku XIX wieku mieszkańcy Pilzna byli tak niezadowoleni ze smaku warzonego trunku, że na znak protestu wylali 36 beczek piwa! Na ratunek przyszedł im Josef Groll – piwowar z Bawarii. Dzięki niemu dziś możecie moczyć usta w złotym trunku, którego pierwszą beczkę otwarto 1842 roku! Ciekawostkę stanowi rozlewnia. Jest ona jedną z najnowocześniejszych w Europie. Zgadnijcie ile butelek napełnia w godzinę? 120 000!

Wycieczka zapewni Wam ogrom atrakcji – od zwiedzania piwnic gdzie piwo nabiera swego niepowtarzalnego smaku, przez modele browaru sięgające swą pamięcią aż do XIX wieku, po film przedstawiający tajną recepturę Pilsner Urquell. Obiekt czeka na Was przez siedem dni w tygodniu. Okazję do zwiedzania będziecie mieć trzy razy dziennie. O piwowarskiej historii tego miejsca możecie posłuchać w języku czeskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, francuskim, czy rosyjskim. Bilet wstępu to koszt 200 CZK. Zwiedzanie trwa niespełna dwie godziny. Po więcej informacji klikajcie na link: http://www.prazdrojvisit.cz/en/.

 

Katedra św. Bartłomieja

Katedra św. Bartłomieja (http://bit.do/dCJR7) wykonana w stylu gotyckim zachwyca swym majestatem! Aby się o tym przekonać, wystarczy, że wybierzecie się do centrum Pilzna. Trudno jej nie zauważyć, bowiem wieża katedry mierzy blisko 102,6 metra i jest najwyższa w Republice Czeskiej! Możecie sami się przekonać, jaki widok roztacza się z wieży, gdy pokonacie 301 schodów. Uwierzcie, że Wasz wysiłek zostanie nagrodzony – przy odrobinie szczęścia (i dobrej widoczności) uda się Wam dostrzec oddalone o 70 kilometrów wzgórza Lasu Czeskiego! Wnętrze świątyni skrywa „skarb” – XVI-wieczną kaplicę Szternberską, która sprawuje funkcje krypty rodzinnej. Ponadto na głównym ołtarzu zobaczycie rzeźbę pilzneńskiej Madonny, której powstanie datowane jest na 1390 rok! Rzeźba stanowi jeden z najcenniejszych przykładów tzw. stylu pięknego.

 

Wielka Synagoga

Jak sama nazwa wskazuje świątynia nie należy do małych J. Synagoga w Pilźnie pod względem wielkości zajmuje pierwsze miejsce w Republice Czeskiej, drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie! Niewiarygodne, że jej budowa trwała zaledwie 3 lata – od 1890 do 1893 roku! Wielka Synagoga służyła diasporze do czasu wybuchu II wojny światowej. Przez wiele lat stała zapomniana – dopiero w latach 90. XX wieku doczekała się odrestaurowania! Pamiętacie jak na początku przewodnika wspominaliśmy, że w wielu świątyniach w Czechach wieje pustką? Nie dotyczy to bynajmniej Wielkiej Synagogi, która dodatkowo pełni funkcję sali koncertowej!

 

Brno (sprawdź lokalizację na mapie)

Kto z Was ma ochotę na kieliszek dobrego wina? W takim razie dobrze trafiliście J. Jedyny w swoim rodzaju klimat oraz morze rozmaitych gatunków win znajdziecie w Pod Radničním Kolem (Mečová 5). Gdzie pójść? Co zobaczyć? Już podpowiadamy…

 

Špilberk

Nie mylić z nazwiskiem słynnego reżysera J. A teraz już na poważnie… pierwotnie Špilberk (http://www.spilberk.cz/pl/) był zamkiem, następnie twierdzą aż w końcu przejął funkcje elementu fortecy. Jakby na to nie patrzeć, pełnił on istotną rolę w obronie państwa, co też i sobie postanowił jego założyciel – czeski król Przemysł Ottokar II. Czy wiedzieliście, że było to jedno z najcięższych więzień cesarstwa Habsburgów? Pechowców przetrzymywano w skandalicznych warunkach – przykuci za szyję i ręce łańcuchami więźniowie mogli co najwyżej liczyć na chleb i wodę. A wszystko to działo się bez udziału światła słonecznego. Pamiątką tych mrocznych czasów jest pomnik wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa – upamiętniający więzionych w murach Špilberku Włochów.

 Twierdza została zamknięta w 1855 roku, aby ponownie otworzyć swe drzwi dla zwiedzających i to już od 1880 roku! Ówczesny komendant chcąc ubarwić historię tego miejsca zainscenizował salę tortur! Niemniej jednak nie ma dowodów, że takowe sceny działy się przed XX wiekiem… W trakcie II wojny światowej twierdza wpadła w ręce SS. Tym samym Špilberk stał się miejscem kaźni dla wielu ludzi. Wyobraźcie sobie, że zamek już od siedmiu stuleci dumnie stoi na wzgórzu (290 m. n.p.m.) pomimo wojen i toczonych walk.

Obiekt możecie zwiedzać od kwietnia do września w godzinach 10:00-18:00 (od poniedziałku do niedzieli) oraz od października do marca w godzinach 9:00-17:00 (od wtorku do niedzieli). Bilety do lochów, czyli kasematów nabędziecie w kasie w cenie: 90 CZK/normalny oraz 50 CZK/ulgowy. Jeśli macie ochotę, warto zakupić bilet także na południowy zachód bastionu w kwocie: 100 CZK/normalny oraz 60 CZK/ulgowy. Gdy pogoda Wam dopisze, wybierzcie się na wieżę widokową. Bilety nie są drogie: 50 CZK/normalny i 30 CZK/ulgowy. Dodatkową atrakcją są wystawy czasowe. Pamiętajcie, że sprzedaż biletów kończy się 30 minut przed zamknięciem obiektu.

 

Klasztor Augustianów

Udając się w stronę południową od wzgórza Špilberk, Waszym oczom ukaże się Staré Brno – to tutaj powstawały w okresie średniowiecza pierwsze osiedla ludzkie w Czechach. Niestety dziś nie ma po nich śladu… Niemniej jednak warto wybrać się na przechadzkę w te okolice, aby zwiedzić klasztor Augustianów, którego powstanie datowane jest na XIV wiek. Z pewnością zaskoczy Was jego lokalizacja przy dworcu autobusowym… Wnętrze klasztoru skrywa obraz z wizerunkiem Czarnej Madonny. Ponoć od XIII wieku niezmiennie chroni on miasto przez najeźdźcami. Wiecie komu klasztor zawdzięcza sławę? Otóż chyba każdemu z Was obiło się o uszy nazwisko Johanna Gregora Mendla? Nie każdy jednak wie, że był on mnichem i późniejszym opatem w klasztorze Augustianów. Ciekawostką jest, że dzięki Mendlowi zawdzięczamy powstanie genetyki! Jak to się stało? Mnich ten eksperymentował na pszczołach i grochu tak długo aż udało mu się odkryć zasady dziedziczności, które z kolei doprowadziły do powstania genetyki! Niestety jak często bywa w życiu, nie od razu doceniono wkład Mendla w biologię. Na szczęście nie trwało to zbyt długo i dziś możecie zwiedzić Mendelianum (http://mendelmuseum.muni.cz/en/) oraz klasztorną bibliotekę i pasiekę, w której eksperymentował Mendel. Sam klasztor możecie odwiedzać w trakcie nabożeństw. Natomiast Mendelianum czeka na Was od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Chcąc zapoznać się z wystawą musicie nabyć bilet w cenie: 60 CZK/normalny oraz 40 CZK/ulgowy. Mamy dla Was dobrą wiadomość w ostatnią środę miesiąca dla wszystkich wstęp jest bezpłatny J.

 

 Katedra św. Piotra i Pawła

Spacerując po centrum miasta koniecznie odwiedźcie Katedrę św. Piotra i Pawła (http://bit.do/dB3sF). Kto z Was wiedział, że dzisiejsze miejsce świątyni niegdyś zajmował zamek z XII na wzgórzu Petrov. Pierwotnie katedra zbudowana była w stylu romańskim. Była? Tak, bowiem przebudowano ją w XIII wieku. To jednak nie koniec modernizacji dokonywanych w katedrze – dziś to co ujrzycie jest efektem ostatniej przebudowy z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie świątynia przybrała charakter neogotycki. Wnętrze skrywa: kryptę (jedyna część zachowana w oryginalnym romańskim stylu), skarbiec. Wydaje Wam się, ze gdzieś już widzieliście podobiznę katedry? W takim razie odwróćcie monetę 10-cio koronową J.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Podróżujesz z dziećmi? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

 

Kutna Hora (sprawdź lokalizację na mapie)

Warto odwiedzić to nietuzinkowe miasteczko. Czy wiedzieliście, że dawniej wydobywano tu srebro? Podobno wszystko się zaczęło od drzemki! Nie przecierajcie oczu – tak od drzemki J. Jak głosi legenda pewien zakonnik z klasztoru Cystersów zasnął na łące w śnie zamiast otaczającej go zewsząd trawy ujrzał srebro. Gdy się obudził obok siebie znalazł grudkę tego kruszcu obok siebie! I tak zaczęła się srebrna historia miasta! Wiedzieliście, że w XIV wieku w Kutnej Horze znajdowała się jedyna oficjalna mennica Królestwa Czeskiego?

 

Katedra św. Barbary

St Barbaras ChurchObowiązkowym punktem podczas zwiedzania jest Katedra św. Barbary. Czy wśród naszych czytelników są osoby z Górnego Śląska? Tak? Świetnie się składa – w końcu kto jak nie Wy, obchodzi Barbórkę 4 grudnia J? Katedrę w Kutnej Horze w XIV wieku z własnych funduszy wybudowali górnicy! W ten sposób chcieli uczcić swoją patronkę (a tak na marginesie górnicy nie chcieli być gorsi od Pragi pod względem ilości i rozmachu świątyń). Niestety plan nie do końca wypalił w rzeczywistości – z przyczyn ekonomicznych świątynia nie była tak okazała jak zakładano. Za realizację projektu odpowiadał syn sławnego Petera Parlera – Jan. Niemniej jednak trwająca kilka stuleci przebudowa świątyni sprawiła, że dziś Waszym oczom ukaże się obiekt o wymiarach 70 na 40 metrów! Przed powstaniem świątyni na jej miejscu stała kapliczka poświęcona św. Barbarze. Gotycka katedra została wpisana w 1995 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Pamiętajcie o odpowiednim stroju podczas odwiedzin w świętym miejscu.

 

Kostnice Sedlec

Nie można przejść obok tego miejsca obojętnie. Kaplica Czaszek (http://bit.do/dB3oa) znajduje się w dzielnicy Sedlec. Chyba domyślacie się co zastaniecie po wejściu do środka – podpowiadamy, że nazwa nie jest przypadkowa. Uprzedzamy, że zwiedzanie zarezerwowane jest dla osób o silnych nerwach – wnętrze kaplicy skrywa blisko 50 000 szczątek ofiar epidemii dżumy oraz wojen husyckich! W osłupienie jednak wprawia wykorzystanie kości i czaszek jako dekoracji m.in. możecie zobaczyć na własne oczy jak wygląda zrobiony z ludzkich szczątek żyrandol czy herb rodu książąt Schwarzenbergów. Zastanawiacie się po co ktoś wpadł na tak szalony (i nieco odstraszający) pomysł? Otóż zgromadzone kości mają symbolizować dusze zebrane przed Bożym Sądem, których nijak nie da się zliczyć.

Kaplicę możecie zwiedzić siedem dni w tygodniu w następujących godzinach: od kwietnia do października od 9:00 do 17:00 ( w niedziele od 11 do 16:00), od listopada do marca od 10:00 do 16:00 (w niedziele od 11:00 do 16:00). Bilety na nabycia w cenie: 50 CZK/normalny i 30 CZK/ ulgowy.

 

Muzeum Alchemii

Koniecznie odwiedźcie to miejsce ze swoimi pociechami. Chcielibyśmy sami zobaczyć ich miny gdy odkryją, że nie tylko Harry Potter poszukiwał kamienia filozoficznego J. Tylko tutaj na własne oczy zobaczycie najprawdziwszą pracownię alchemiczną i tajemnicze teksty! I jak tu nie wierzyć w magię? Wszystkich mugoli zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Alchemii od kwietnia do września w godzinach 9:00-18:00 (od poniedziałku do niedzieli) oraz od października do marca od godziny 9:00 do 17:00 (od poniedziałku do piątku) oraz od 10:00 do 16:00 (w weekendy). Dodatkowe informacje znajdziecie tutaj.

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Czechach! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

Wypoczynek

Corna GoraCzechy są krajem tłumnie odwiedzanym zimą przez wielbicieli białego szaleństwa. Amatorzy snowboardu, nart, czy sanek, będą zachwyceni ilością czeskich kurortów. Większość znajduje się w Karkonoszach. Te najbardziej znane to: Harrachov, Spindleruv Mlyn, Rokytnice i Cerna Hora. Wszystkie wyposażone są w nowoczesne wyciągi i mają bogatą ofertę tras, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. W kurortach można z łatwością porozumieć się po polsku, jak również w wielu miejscach można zapłacić w złotówkach. Jednak niezbyt się to opłaca, płatność w koronach czeskich jest korzystniejsza.

Zamek Łokieć

Jedną z największych atrakcji w Czechach jest XIV-wieczny zamek Loket (www.hradloket.cz/). Najprawdopodobniej nazwany został łokciem z powodu swego położenia – rzeka Ohře tworzy nieopodal zamku zakole, które swym kształtem przypomina ludzki łokieć. Fortecę znajdziecie 14 kilometrów od Karlowych Warów. Swego czasu częstym gościem na zamku był Karol IV (tak to on odkrył źródła mineralne w Karlowych Warach J), który oddawał się w tym miejscu swojej pasji czyli polowaniu. Macie mocne nerwy? Jeśli tak, poddajcie je próbie odwiedzając salę tortur, którą wspomagają efekty dźwiękowe. Nie uwierzymy, że nie dostaniecie w tym pomieszczeniu gęsiej skórki! Inną atrakcją (może nie tak piorunującą) jest wystawa porcelany, m.in. akcesoriów łazienkowych. Naszym zdaniem jest to ciekawa propozycja dla pań chcących poznać tajniki polepszania urody w ubiegłych stuleciach. Koniecznie wejdźcie na wieżę zamkową, z której ujrzycie przepiękną panoramę całego miasta. Na dziedzińcu znajduje się pomnik ojca Karola IV – Jana Luksemburskiego. Ludowe podania głoszą, że potarcie nosa władcy przynosi szczęście. Ciekawą propozycją jest możliwość wypróbowania swych sił strzelając z kopii arbaletu (sześć strzał za 50 CZK). I jak wypadliście w roli Robin Hooda J?

Zamek stoi otworem w następujących godzinach: od listopada do marca od 9:00 do 16:00, od kwietnia do maja od 9:00 do 17:00, od czerwca do sierpnia od 9:00 do 18:30 oraz od września do października od 9:00 do 17:00. Podstawowa cena wstępu to: 110 CZK/dorośli, 90 CZK/dzieci, studenci, seniorzy. Nie chcecie się sami wałęsać po zamkowych murach? W takim razie skorzystajcie z usług przewodnika! Wówczas za bilet zapłacicie ciut więcej, niemniej jednak nabyta wiedza będzie bezcenna – oprowadzenie w języku czeskim to koszt: 130 CZK/dorośli oraz 105 CZK/ dzieci, studenci, seniorzy. Nie każdy posługuje się językiem naszych południowych sąsiadów – w tym przypadku oprowadzenie może być po angielsku, niemiecku lub rosyjsku za 170 CZK/dorośli i 140 CZK/dzieci, studenci, seniorzy. Jeśli Wasze pociechy nie ukończyły 6 roku życia, mają wstęp za free J.

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

 

ZOO

Dzieci dokazują? Macie ochotę urwać się choć na chwilę? To nieprawda, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, dlatego chcemy Wam zaproponować wspólną wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego. Gdzie? W Ostravie. Obiecujemy Wam, że nikt z Waszej familii (nawet ci najbardziej marudni) nie będą znudzeni! Wyobraźcie sobie, że w Zoo zobaczycie skarby z Amazonii, naturalny wybieg, po którym hasają niedźwiedzie i hulmany… Za mało? Ciekawą atrakcją jest pawilon z afrykańskimi zwierzętami nocnymi oraz największa ekspozycja akwarystyczna oraz terrarystyczna! Ponadto do Waszej dyspozycji będzie aż 6-cio kilometrowy ogród botaniczny, a dla najmłodszych farma, czyli miejsce umożliwiające bezpośredni kontakt ze zwierzętami – oczywiście tylko tymi domowymi J. Tego wszystkiego doświadczycie już za: 110 CZK/ dorośli latem, 80 CZK/dorośli zimą, 80 CZK/dzieci od 3 do 15 lat latem oraz 50 CZK/dzieci od 3 do 15 lat zimą. Dzieci poniżej 3 lat wchodzą za darmo J. Godziny otwarcia Ogrodu Zoologicznego w Ostravie: od listopada do stycznia od 9:00 do 16:00, w lutym od 9:00 do 17:00, od marca do października od 9:00 do 18:00 oraz od kwietnia do sierpnia od 9:00 do 19:00. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: http://www.zoo-ostrava.cz/pl/.

Pozostałe

Co warto?

  • Odwiedzić Karlowe Wary podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który odbywa się corocznie na przełomie czerwca i lipca od 1946 roku. Może uda się Wam spotkać jakąś gwiazdę J?
  • Będąc w stolicy Czech warto wybrać się na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem, czyli Free Walking Tours. Mieszkańcy Pragi oprowadzają turystów po najciekawszych miejscach, opowiadając przy tym anegdotki związane z historią stolicy. Wycieczki startują codziennie z Rynku Staromiejskiego, a oprowadzanie odbywa się m.in. po angielsku, hiszpańsku i niemiecku.
  • Zabrać dodatkowe baterie do aparatu fotograficznego – gdy zobaczycie jak piękne są Czechy, będziecie klikać bez opamiętania J.
  • Zostawić buty na obcasie w szafie i postawić na wygodne obuwie.
  • Szukając klimatu prawdziwych czeskich piwiarni, warto oddalić się nieco od turystycznych atrakcji i poszukać niewielkich browarów, które oferują warzone na miejscu piwo i specjały czeskiej kuchni. W takich miejscach spróbujemy wyśmienitych czeskich trunków i prawdziwych knedlików.
  • Podczas wycieczki do Kutny Hory warto skusić się na zakup tutejszej pamiątki – kopii słynnej monety z koroną św. Wacława i lwem czeskim oraz z łacińską inskrypcją w otoku: Grosz praski/ Wacław II/ Z Bożej łaski król Czech.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak spędzić weekend?

 

Czego nie warto?

  • W Pradze raczej nie warto korzystać z taksówek. Kierowcy często próbują naciągać turystów, szczególnie zagranicznych. Dlatego, żeby uniknąć niespodzianek, jeśli już musimy skorzystać z taksówki, zapoznajmy się wcześniej z cennikiem i dokładnie ustalmy cenę za przejazd jeszcze przed rozpoczęciem podróży, a po jej zakończeniu poprośmy o rachunek zawierający wydruk z taksometru.
  • W dużych miastach, a szczególnie w Pradze, nie warto poruszać się własnym samochodem. Ulice są wąskie, często tworzą się korki, a w centrum parkowanie jest płatne. Zabronione jest parkowanie na parkingach przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców. Za pozostawienie samochodu na takim parkingu grożą wysokie kary, z odholowaniem na policyjny parking włącznie. Dozwolone jest parkowanie na parkingach podziemnych, gdzie ceny zaczynają się od 300 CZK za dzień.
  • Nie warto odwiedzać Harrachova w sezonie skoków narciarskich. Gdy na tutejszych skoczniach odbywają się konkursy, do miasta przybywa mnóstwo kibiców. Pobyt dla tych, którzy przybyli w celu jazdy, może być w tym okresie uciążliwy.
  • Nie warto jechać do Pragi w czasie tzw. długich weekendów w Polsce – na pomysł wyjazdu do Pragi wpada bowiem wtedy tak wielu rodaków, że kolejki do kas biletowych przy popularnych obiektach zabytkowych stają się wyjątkowo długie.

prague street

 

Teraz już wiecie, co warto zobaczyć w Czechach. Czeka Was zatem najważniejszy krok, czyli podjęcie decyzji, na jakie wczasy chcielibyście się wybrać. Sprawdźcie najlepsze oferty najbardziej popularnych biur podróży, klikając tutaj.

 A może wolicie podróż na własną rękę, ale nie chce Wam się jej rozplanowywać? Zostawcie to nam. Jako osobiści doradcy podróży, zorganizujemy Wasze wakacje w wymarzonym miejscu! Wystarczy, że wyślecie e-mail na adres rezerwacje@breakplan.com lub skontaktujecie się przez nasz fanpage na Facebooku. Szczegółów dowiecie się pod tym linkiem.

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Czechach!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:13:48
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy