Czechy

CzechyJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Najbardziej znaną czeską potrawą są knedliki. Są to gotowane kluski z drożdżowego ciasta, odgrzewane na parze, podawane w kształcie zbliżonym do kromek bagietki. Najlepiej smakują z gulaszem lub pieczenią z sosem. Podstawą czeskiej kuchni są zupy (polevki). Najbardziej popularne to kartoflanka (bramboracka), jarzynowa (zeleninova polevka), cebulowa (cibulova polevka) i czosnkowa (cesnekova polevka). W Pradze warto spróbować tradycyjnych flaków (drstkova polevka). Popularnym w Czechach daniem jarskim jest smażony ser podawany z sosem tatarskim (smazeny syr s tatarskouomackou). Do piwa Czesi często podają tzw. utopency, czyli kiełbaski w kwaśnej zalewie. Popularnym daniem jest również pieczona golonka (pecenekoleno). Dwudaniowy obiad w jednej z tańszych restauracji w Pradze (wliczając napoje) można zjeść już za 150 CZK. Obiad w restauracji średniej klasy kosztuje ok. 250 CZK.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

piwowarnia

Dla nikogo nie będzie odkryciem, że najbardziej popularnym czeskim napojem jest piwo. Warzenie tego trunku ma w Czechach wielowiekową tradycję. Największe czeskie browary to: Prazdroj i Gambrinus (Pilzno), Budvar (Czeskie Budziejowice) i Staropramen (Praga). W Czechach funkcjonuje również wiele mniejszych lokalnych browarów, takich jak Radegast, Regent, czy Krušovice.

Z piciem piwa wiąże się wiele zwyczajów i tradycji. Rozpoczynając wspólne picie piwa Czesi obowiązkowo stukają się szklankami. Po wyglądzie szklanki zawierającej prawdziwe czeskie piwo rozpoznać można kolejne toasty, gdyż piana osadzająca się na szklance nie spływa lecz układa się w charakterystyczne kręgi. Kelner serwujący piwo w czeskiej piwiarni zwykle zaznacza kolejne szklanki na kartce kreskami, które podlicza wystawiając rachunek.

Pod względem mocy piwa czeskie rzadko przekraczają 5%. Na etykietach czeskich piw znajdziemy liczby – 10, 11, 12, które wskazują na zawartość ekstraktu. W ostatnim czasie w Czechach coraz bardziej popularne są piwa pszeniczne i smakowe. Te ostatnie często warzone są w minibrowarach połączonych z restauracją, gdzie na miejscu można degustować piwo i zjeść tradycyjne czeskie przysmaki.

Wiele osób nie wyobraża sobie podróży do Czech bez zakupienia butelki Becherovki. To charakterystyczny likier ziołowy, który pity jest samodzielnie (rzadziej) lub jako podstawa drinków. Koneserzy nazywają Becherovkę „13. źródłem karlowarskiego uzdrowiska”. Jednym z jej amatorów jest obecny prezydent Czech, Miloš Zeman.

wine

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Czechach?

 

W Czechach można także spróbować innych mocniejszych alkoholi: różnych odmian likierów, Tuzemaka (czeskiej odmiany rumu), wódek owocowych czy słynnego Absyntu (potocznie zwanego Zieloną Wróżką, ze względu na swój charakterystyczny zielony kolor oraz zawartość psychoaktywnego tujonu - obecnie w większości krajów Unii Europejskiej dopuszczalne stężenie tujonu w Absyncie wynosi 10 mg/l, co nie czyni go już środkiem psychoaktywnym).

Czechy to także raj dla miłośników dobrego wina. Powinni oni odwiedzić słynące z winnic Morawy. Morawskie wino zdobywa coraz większe uznanie w Europie. Na Morawach można odbyć wycieczkę winnym szlakiem, również specjalnie w tym celu przygotowanymi szlakami rowerowymi.

Do niedawna w Czechach nie obowiązywały żadne zakazy dotyczące picia alkoholu (głównie piwa) „pod chmurką”. W ostatnim czasie jednak poszczególne miasta wprowadziły w tym zakresie ograniczenia. Na przykład w Pradze obowiązuje zakaz picia alkoholu w ponad 800 publicznych miejscach. Alkoholu w miejscach publicznych nie wolno także pić w Cieszynie czy Brnie. Wyjątkiem jest raczenie się grzanym winem w okresie świątecznym.

 Chcielibyście wiedzieć, co oznaczają wyżej wymienione nazwy, ale nie znacie wystarczająco języka czeskiego? Nic straconego! Zachęcamy do skorzystania z kursów językowych oferowanych przez jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online i dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt całego kursu to mniej niż 100 zł! Poznajcie więcej szczegółów tutaj.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Czechach.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:13:48
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy