Dominikana

DominikanaWprowadzenie

Wprowadzenie

„Nigdy nie widziałem nic piękniejszego”
Takie słowa wypowiedział Krzysztof Kolumb przybywając na wyspę i nie pomylił się ani odrobinę. 

dominican republic 780382 1920

Rocznie na Dominikanę przybywa 4 mln podróżnych zachwycających się tak samo, jak wielki odkrywca kilka wieków wcześniej. Często przed oczyma turystów ukazują się pejzaże, które, wydawałoby się, mogą istnieć jedynie na widokówkach i w folderach biur podróży. Krystalicznie czysta woda, biały piasek, orzeźwiający wiatr i palmy kokosowe, to tylko część krajobrazowego raju. Na Dominikanie każdy znajdzie coś dla siebie. Poczynając od rajskich, karaibskich plaż, poprzez jaskinie i wodospady, a na wiktoriańskich miastach kończąc.

Ręka w górę kto po przeczytaniu tego wprowadzenia chce odwiedzić Dominikanę! I znowu skończy się tylko na chęciach...? Bez obaw, skorzystajcie z usług naszych mistrzów wyszukiwania tanich lotów. Nic nie tracicie, bo nie pobierzemy od Was ani złotówki! Wyszukamy i wybierzemy dla Was najlepsze loty i hotele. Czy będzie drożej niż jak gdybyście Wy sami je wyszukali? Nie! Będzie tak samo albo nawet taniej. Zostawcie to nam i zaoszczędźcie swój czas i pieniądze. Skontaktujcie się z nami na rezerwacje@breakplan.com, przez nasz Fanpage na Facebooku bądź zadzwońcie pod numer (+48) 537-818-424. Co macie do stracenia? 

Chcecie wiedzieć więcej? Kliknijcie tutaj

Jeśli nie chcecie skorzystać z naszej darmowej pomocy, biegniemy z pomocą naszej wyszukiwarki lotów i noclegów!

Informacje ogólne

•Powierzchnia Republiki Dominikańskiej wynosi 48 670 km².

•Kraj obejmuje dwie trzecie wyspy Haiti. Z północy na południe mierzy 245 km, a ze wschodu na zachód 365 km. Długość różnorodnej linii brzegowej Dominikany wynosi 1288 km.bavaro 982865 1280

•Wyspę zamieszkuje nieco ponad 10 mln ludności. Jedna czwarta żyje w stolicy, Santo Domingo.

•Średnia wieku obywateli jest bardzo niska, wynosi zaledwie 26 lat.

•95% obywateli wyznaje katolicyzm, ale ludzie są zdecydowanie mniej religijni niż w pozostałych krajach Ameryki Łacińskiej.

•Stosunkowo niedawno sektor usług zastąpił rolnictwo w roli najważniejszego pracodawcy. Większość zatrudnionych pracuje dziś w turystyce (co dla nas, turystów, oznacza bardzo wysoki poziom obsługi na miejscu!).

Dopiero w latach 80. XX w. Dominikana zaistniała na turystycznej mapie świata. W wybranych nadbrzeżnych miejscowościach wybudowano hotele, które z czasem rozrosły się w ogromne, samowystarczalne ośrodki wypoczynkowe.

Geografia i historia

Geografia

Z grubsza kraj można podzielić na pięć regionów: południowy wschód, południowy zachód, wnętrze wyspy, Puerto Plata i wybrzeże północne, półwysep Samaná i stolicę Santo Domingo. Na Dominikanę składają się głównie skały i bagna mangrowe. 

dominikana mapa regiony breakplan

Krajobrazy poszczególnych części znacznie różnią się od siebie, ale jako całość tworzą jeden z najbardziej różnorodnych i ciekawych regionów świata z niespotykanym nigdzie indziej bogactwem form. Środowisko naturalne ma na Dominikanie wysoką pozycję. Jedna trzecia powierzchni wyspy znajduje się pod ochroną; powstało 19 parków narodowych i rezerwatów przyrody.

 

Historia

Pierwszymi znanymi mieszkańcami wyspy Haiti byli Sibonejowie. Żyli na wyspie do ok. 200 r.n.e. zajmując się głównie myślistwem i zbieractwem. Nie pozostały niestety po nich prawie żadne ślady. Ich następcami byli Tainowie. Należeli do grupy etnicznej Arawaków, którzy przybyli na Antyle z Ameryki Południowej. Ich spokój na zawsze zakłócił Krzysztof Kolumb, przybywając na wyspę 5 grudnia 1492 r. nadał jej nazwę Isla Española, a cztery lata później na jej południowym krańcu Hiszpanie powołali do życia La Nueva Isabela: dzisiejsze Santo Domingo. Niebawem administrację przejął Nicolás de Ovando, który wprowadził system pracy niewolniczej, stosowany wobec Tainów. Rdzenni mieszkańcy wszczęli bunt przeciwko uciskowi, jednak bezskutecznie. W połowie XVI w. populacja Tainów wymarła wskutek zniewolenia i chorób.

Pod koniec XVII w. Hiszpania odstąpiła zachodnią część Hispanioli Francuzom, którzy przekształcili swą nową zamorską prowincję w ogromną plantację trzciny cukrowej. W 1791 r. 500 tys. tamtejszych przymusowych pracowników podniosło bunt i w 1804 r. utworzono niezależne Haiti. Chcąc zjednoczyć wyspę, rebelianci zajęli jej wschodnią część. Prawnik Juan Pablo Duarte (dziś dominikański bohater narodowy) założył tam tajne stowarzyszenie La Trinitaria, skierowane przeciwko haitańskiej okupacji. Spiskowcy niestrudzenie proklamowali Republikę Dominikańską.

Młodym narodem zaczęły targać walki na podłożu politycznym, władzę obejmowali kolejni dyktatorzy. Niechlubną sławę uzyskał Rafael Leónidas Trujillo, który w 1930 r. stanął na czele państwa. Kazał brutalnie usuwać swych przeciwników i bezwstydnie się bogacił. Rządził do momentu, dopóki nie zginął z rąk zamachowców w 1961 r. Pierwsze wybory po jego śmierci wygrał pisarz Juan Bosch, ale z powodu jego „tendencji marksistowskich” został obalony przez dawnych popleczników Trujillo. Większość obywateli opowiedziała się jednak po stronie Boscha i w 1965 r. doszło do rebelii przeciwko rządowi powstałemu w wyniku zamachu stanu. Dominikanie wybrali na prezydenta Joaquína Balaguera, który rządził krajem w formie quasi-dyktatury przez kilkanaście lat. Kilka lat temu Dominikanie wybrali na prezydenta Danilo Medina, który włada wyspą po dziś dzień.

Kultura i zwyczaje

Rzesza turystów odwiedza Dominikanę w poszukiwaniu słońca, morza i piasku. Odnajdą się tu też znudzeni futbolem, bo wyspa to jeden z nielicznych baseball player 810728 1920regionów świata wolnych od piłki nożnej. Tutaj niepodzielnie króluje bejsbol. Drugą religią ludu są walki kogutów. W każdej wsi istnieje club gallistico, gdzie wśród zagrzewających do walki okrzyków wypuszcza się koguty na ring.

Dominikanie oczywiście uwielbiają też muzykę. Wszędzie, czy to w knajpce, na plaży czy w domu: słucha się hitów sezonu, podśpiewuje i tańczy. Najpopularniejsze style to merengue, bachata i reggaeton. 

musician 1153066 1920

 

Pierwszy z nich, począwszy od lat 60., z czasem stał się nieoficjalną muzyką narodową. Tematem przewodnim utworów jest to, o czym Dominikańczycy rozmawiać lubią najbardziej, czyli o miłości we wszystkich jej odsłonach. 

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-05-09 17:23:58
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)