Ekwador

EkwadorZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Ogólnie rzecz biorąc, opieka zdrowotna jest niedroga, bo np. za badanie lekarskie zapłacimy od 5 do 25 dolarów, a poważna operacja kosztuje kilkaset dolarów. Więc w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji nie wydamy majątku na leczenie.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości przed wyjazdem, dobrze jest pójść do gabinetu medycyny podróży. Tam uzyskamy fachową i wyczerpującą odpowiedź na nasze pytania.

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w apteczkę i wziąć:

a) leki, które przyjmujemy na co dzień z powodu chorób przewlekłych (weźmy taką ilość, aby wystarczyła na cały pobyt);

b) lek przeciwmalaryczny (warto pójść do lekarza po poradę, a przy okazji wziąć receptę);

c) lek przeciwbiegunkowy;

d) środki przeciwbólowe;

e) środki dezynfekcyjne skóry;

f) opatrunki;

g) okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Szczepienia

Przed podróżą do Ekwadoru warto sprawdzić własną kartę szczepień (mimo że nie jest to wymogiem). Zaleca się szczepienia od odry/świnki/różyczki oraz błonicy/krztuśca/tężca. Takie działania profilaktyczne najlepiej zrobić minimum 6 tygodni przed wyjazdem, aby mieć czas na uzupełnienie ewentualnych braków.

Higiena

Ekwador nie należy do najczystszych krajów na świecie, a wiele produktów jest sprzedawanych na targowiskach i ulicach. Robiąc zakupy w takich miejscach zachowaj dużą ostrożność, szczególnie na wybrzeżu, gdzie panuje wysoka temperatura, a sprzedawane tam jedzenie na ulicy może nie być pierwszej świeżości.

Dobrą zasadą jest jedzenie ugotowanych/usmażonych produktów. Szczególnie unikaj surowego mięsa, a jeśli masz możliwość, to wybieraj ugotowane warzywa. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko zatrucia pokarmowego. Uważaj również na wodę! Nigdy nie pij kranówki, wybieraj butelkowaną lub chociaż przegotowaną. Kupując wodę w knajpach nie bierz lodu (wiele lokali praktykuje podawanie lodu z wody z kranu).

Co do higieny w hotelach, hotelach, itp., standard zależy od ceny jaką zapłacimy. Znajdziemy nocleg nawet za 4 czy 5 dolarów, gdzie warunki będą raczej niezbyt higieniczne, natomiast już za około 12-16 dolarów będziemy mieć schludne i przyjemne lokum.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-04-26 18:32:08
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)