Filipiny

FilipinyCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Spis treści

Banaue | Bantayan | Bohol | Boracay | Donsol | Manila | Mayon | Palawan | Panglao | Siquijor | Vigan

 

Największymi miastami na Filipinach są : Quezon City, Manila, Caloocan, Davao.

 

Banaue (sprawdź lokalizację na mapie)

Banaue to niewielkie górskie miasteczko, leżące w prowincji Ilfugao w północnej części wyspy Luzon. Wśród turystów znane głównie z położonych nieopodal wspaniałych tarasów ryżowych Batad oraz Bangaan, uznawanych przez wielu za ósmy cud świata i wpisanych na listę UNESCO. Ich powstanie datuje się na około 2000 lat temu, a ich wykonanie przypisuje się wyłącznie sile ludzkich rąk, przy użyciu prymitywnych narzędzi. Tarasy położone są na wysokości 1500 m n.p.m., a dzięki misternie rozbudowanemu systemowi irygacyjnemu, doprowadzają wodę pod uprawę ryżu z wyższych partii gór. Ze względu na coraz mniejszą ilość upraw, tarasy narażone są na erozję i muszą być poddawane ciągłej konserwacji. Wędrując licznymi szlakami turystycznymi, co chwilę możemy natrafić na punkty widokowe, z których rozpościera się wspaniały widok na miasteczko i otaczające go tarasy. Udając się dalej, będziemy mieli możliwość dojścia na sam szczyt, a także obserwowania lokalnej ludności w czasie ich codziennej pracy przy uprawie ryżu.

Batad-Filipiny-Azja-breakplan

 

Bantayan (sprawdź lokalizację na mapie)

Bantayan to wyspa położona na północ od wyspy Cebu. Nie jest ona na szczycie rankingu, jeżeli myśli się o największych atrakcjach Filipin, ale dzięki temu jest odwiedzana przez mniejszą liczbę turystów. Obecnie większość wyspy stanowią liczne wioski rybackie, a największe miasto to (cóż za niespodzianka!) Bantayan. Za czasów ery kolonialnej, dzięki swojemu położeniu, wyspa stanowiła bazę obronną przeciwko inwazjom morskim. Stare fortyfikacje i wieże strażnicze, a raczej ich ruiny, można spotkać w wielu miejscach. Najlepiej zachowany fort znajduje się w Kota Park, najbardziej wysuniętym na północ krańcu wyspy. Innym zabytkiem ery hiszpańskiej jest kościół św. Piotra i Pawła, którego głównym budulcem jest koralowiec. Od 2012 r. prowadzono prace renowacyjne i obecnie kościół jest dostępny dla zwiedzających. Znajduje się w nim nawet małe muzeum, ale żeby móc je zwiedzić należy się wcześniej umówić na wizytę.

Bantayan-Filipiny-Azja-breakplan

Choć Filipiny kojarzą nam się zazwyczaj z plażą, na wyspie Bantayan większość wybrzeża jest pozbawiona piasku, skalista lub błotnista. Ale nie ma się co martwić, gdyż jej wschodnia strona pokryta jest lśniącym białym piaskiem, a przejrzysta woda umożliwia obserwację podwodnego świata. Najładniejsze plaże, nawet z samej nazwy, to Sugar Beach oraz Paradise Beach. Warto też wybrać się łodzią na pobliską Virgin Island, nie spotkamy tam prawie żadnej infrastruktury, poza kilkoma bambusowymi chatami i zadaszeniami, a za to krystaliczna woda i delikatny piasek otulą nas podczas pływania czy opalania się.

 

Bohol (sprawdź lokalizację na mapie)

Wyspa Bohol leży w sercu regionu Visaya i mówi się, że są to Filipiny w pigułce. Zaznać tu można znakomitych plaż, malutkich wysepek, niesamowitego świata podwodnego, kultury, historii, kuchni filipińskiej, małych tarasów ryżowych, tańców, gościnności i wiele więcej. Mnogość atrakcji pozwoli nam aktywnie spędzić tutaj kilka dni.

Bohol-Filipiny-Azja-breakplan

 

Czekoladowe Wzgórza w Carmen

Czekoladowe Wzgórza są wizytówką wyspy, widoczne już z okien samolotu zniżającego się do lotniska w Tagbilaran, największego miasta wyspy. Miłośnicy słodkości myślący, że odnaleźli swój raj na ziemi, będą niestety zawiedzeni. Ponad 1268 niemal symetrycznych kształtem pagórków o wysokości od 30 do 50 m nie ma nic wspólnego z czekoladą, czy nawet kakaowcem. W rzeczywistości wzniesienia porasta nic innego jak trawa, która w porze suchej przybiera ciemny, brązowy kolor.

Czekoladowe-Wzgórza-Filipiny-Azja-breakplan

Z powstaniem kopców wiążą się różne legendy. Jedna z nich odnosi się do olbrzymów, którzy rozrzucając kamienie po okolicy przyczynili się do powstania pagórków. Inna mówi, że powstały one z łez olbrzyma, który rozpaczał po śmierci ukochanej. Dwie ostatnie znane legendy mogą się wydawać dość niesmaczne w połączeniu z nazwą Czekoladowe Wzgórza. Otóż według nich pagórki to nic innego jak… odchody, i chyba wszystko nam jedno czy olbrzyma czy bawoła wodnego.

 

Sanktuarium tarsjuszy w Corelli

Tarsjusze, znane w Polsce jako wyrak upiór, stały się inspiracją dla Stephena Spielberga podczas produkcji filmu. Te najmniejsze na świecie naczelne ssaki mają duże oczy, delikatne brązowe futerko i mieszczą się w ludzkiej dłoni. W sanktuarium w Corelli możemy podziwiać je w ich naturalnym środowisku, gdyż pomimo swojej łagodnej i spokojnej natury, nadal są to zwierzęta dzikie, które niechętnie wchodzą w kontakty z ludźmi. Poza Corellą, tersjusze można znaleźć także w okolicach Loboc. Tam jednak zwierzęta trzyma się w klatkach w stresujących warunkach, co przyczynia się to zmniejszenia ich, i tak już nielicznej populacji.

Tarsjusze-Filipiny-Azja-brekaplan

 

Loboc

Loboc to niewielka miejscowość oddalona o 30 kilometrów od stolicy wyspy - Tagbilaran. Jej najsłynniejszą atrakcją jest spływ po rzece o tej samej nazwie.

Loboc-Filipiny-Azja-breakplan

Przerobione na restauracje barki, ozdobione w stylu filipińskim, robią wrażenie. Siedząc przy jednym ze stolików rozkoszujmy się wspaniałym bufetem z owocami morza, deserami i innymi lokalnymi daniami, przy akompaniamencie muzyki na żywo. Mając odrobinę szczęścia, w porze wieczorowej możemy mieć niepowtarzalną okazję, aby zjeść romantyczną kolację w świetle świetlików, lekko unoszących się nad powierzchnią rzeki.

 

Danao Adventure Park

Miasto Danao leży na północy wyspy Bohol. Sławę przynieśli mu jego mieszkańcy, którzy jako ostatni poddali się Hiszpanom, chowając się w okolicznych jaskiniach. Zlokalizowany tutaj park rozrywki jest miejscem pracy dla większości ludności, a dochody przeznacza się na ich darmową edukację i opiekę medyczną. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla bojaźliwych! Przez cały dzień możemy pływać w jaskiniach, wspinać się po korzeniach i śliskich skałach, doświadczyć niezapomnianej przejażdżki na linie nad wąwozem, czy odważyć się na wykonanie skoku wahadłowego – podobno najwyższego na świecie.

Oficjalna strona: http://www.danaoadventurepark.com/.

 

Boracay (sprawdź lokalizację na mapie)

 Malutka wyspa, jaką jest Boracay, szczyci się jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie i nie jest to jedynie subiektywne zdanie samych Filipińczyków! Położona w zachodniej części wysp Visayas, znajduje się w odległości zaledwie godziny lotu od Manili. Na powierzchni o długości 7 km i szerokości 1 km znajdziemy wspaniałe wybrzeże ze śnieżnobiałym, idealnie miękkim piaskiem i krystaliczną wodą.

Boracay-Filipiny-Azja-breakplan

Najpopularniejszą plażą jest White Beach, i to na niej koncentrują się hotele i restauracje. Nie każdy wie, że na Białej Plaży ilość ludzi jest odwrotnie proporcjonalna do natężenia promieni słonecznych. Nie wynika to z jej magicznych właściwości, ale z faktu, że większą część turystów stanowią Filipińczycy, Koreańczycy i Chińczycy, którzy od słońca raczej stronią. Pozostałe plaże, ulokowane na każdym krańcu wyspy, są mniej zatłoczone, ale równie urokliwe. Na każdej z nich można uprawiać wiele sportów wodnych jak windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo czy nurkowanie. Jeżeli na chwilę chcemy odpocząć od palącego słońca, na wyspie znajduje się jaskinia nietoperzy, fascynujący las martwych drzew, a nawet pole golfowe.

 

Donsol (sprawdź lokalizację na mapie)

Donsol to malutka wioska na południowym krańcu wyspy Luzon. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rybołówstwa, uprawy ryżu i copry, czyli suszonego miąższu kokosowego. Nikt nie zakłócał ich spokojnego życia, aż do roku 1998, kiedy grupa nurków wybrała się na wyprawę po okolicznych wodach i przypadkiem natrafiła na stado ogromnych rekinów wielorybich i zaczęła wśród nich pływać! Od tego czasu miasteczko, które samo w sobie nie ma wiele do zaoferowania, stało się corocznym punktem na mapie Filipin, odwiedzanym przez rzeszę turystów. Najlepszym okresem na spotkanie rekinów jest okres od stycznia do maja i wcale nie trzeba być wytrawnym nurkiem. Wystarczą płetwy i maska i oczywiście odrobina odwagi!

 

Manila (sprawdź lokalizację na mapie)

Manila jest stolicą Filipin i drugim co do wielkości miastem w państwie. Leży nad rzeką Pasig i liczy 1,6 mln mieszkańców, a wraz z przyległymi miastami tworzy obszar Metro Manila, który zamieszkuje ponad 11,5 mln osób.  Założona w 1571 r. przez Miguela Lópeza de Legazpi osada, zaczęła rozwijać się jako ośrodek handlu kolonialnego, gdzie krzyżowały się liczne drogi morskie, dlatego nierzadko była obiektem pożądania przez Holendrów, Brytyjczyków, czy Amerykanów. 

Manila-Filipiny-Azja-breakplan

Nie sposób podczas swojej podróży ominąć Manilę, gdyż tutaj zazwyczaj zaczyna się przygoda na Filipinach. Miasto wśród odwiedzających cieszy się bardzo różną opinią. Przez jednych wychwalane, przez innych tolerowane, a jeszcze inni opuszczają je przy pierwszej sposobności. Niemniej jednak, warto poświęcić choć jeden dzień, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat tego ogromnego, azjatyckiego miasta.

 

Intramuros

Za czasów panowania Hiszpanów miasto otoczono murem, w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa. Z tego powodu najstarsza dzielnica Manili, która tworzy jednocześnie jej historyczny rdzeń, nosi nazwę Intramuros, co z hiszpańskiego oznacza „w obrębie murów”. Jest to jedyna dzielnica, gdzie do czasów obecnych możemy natrafić na liczne przykłady architektury kolonialnej. Pomimo wielkich zniszczeń w czasie II wojny światowej, zachowało się tutaj kilka perełek godnych uwagi.

 

Fort Santiago

Fort Santiago jest pierwszą cytadelą wybudowaną przez Hiszpanów i stanowi element fortyfikacji obronnych, które w tym czasie otaczały miasto. Położony przy ujściu rzeki Pasig, o trójkątnym kształcie, jest jednym z najważniejszych historycznych zabytków Manili. W jego więzieniu straciło życie kilku znanych Filipińczyków, w tym bohater narodowy José Rizal. Obecnie w forcie znajduje się muzeum Rizal Shrine, ku czci bohatera, gdzie znajdują się rekwizyty związane z jego ostatnimi dniami w celi oraz odciśnięte w ziemi ślady stóp, obrazujące jego ostatnią drogę z celi do miejsca egzekucji.

Fort-Santiago-Filipiny-Azja-breakplan

 

San Agustin Church

Kościół św. Augustyna, wpisany na listę UNESCO, był pierwszą sakralną budowlą wzniesioną przez kolonistów na wyspie Luzon. Jego pierwotna konstrukcja, składająca się z bambusa i nipy (gatunek palmy), powstała w 1571 r., jednak w wyniku pożaru została zniszczona. Kamienna budowla została wzniesiona na początku XVII w., choć i od tego czasu kościół narażony był na niszczący wpływ trzęsień ziemi i działań wojennych.

kosciol-sw-augustyna-filipiny-Azja-breakplan

Projekt oparty jest na jednej z wielu wspaniałych budowli wznoszonych przez Augustynów w Meksyku, a jego średniowieczny charakter oddaje majestat i równowagę złotej ery hiszpańskiej. Masywna konstrukcja współgra z symetrią i splendorem wnętrza, które ozdobione jest malowidłami włoskich artystów, rozetami, wspaniałymi organami i paryskimi kandelabrami.

 

Bazylika Mniejsza i Metropolitalna Katedra Niepokalanego Poczęcia

Nieformalnie zwana po prostu Katedrą Manilską, początkowo była zwykłym kościołem parafialnym, aby w 1579 r. zyskać rangę katedry na mocy bulli papieża Grzegorza XIII. Budowa katedry w obecnym kształcie została ukończona dopiero w 1958 r. w stylu neoromańskim. W 1981 r. papież Jan Paweł II desygnował katedrę jako bazylikę mniejszą. Jej renowacja i ponowne otwarcie nastąpiło w 2014 r.

 

Plaza Roma

Podczas kolonizacji hiszpańskiej był to główny plac w Manili, uważany za centrum miasta. Na jego południowym krańcu dominuje Katedra Manilska, a sam środek zajmuje pomnik króla Karola IV, który jako pierwszy dostarczył Filipińczykom lek na czarną ospę. Obecnie, większą część placu zajmuje zieleń, co sprawia, że jest to przyjemne miejsce na chwilowy relaks podczas długiego zwiedzania miasta.

Plaza-Roma-Filipiny-Azja-breakplan

 

Rizal Park

Opuszczając historyczną dzielnicę Intramuros i udając się na południe, natrafiamy na park o nazwie Rizala – miejsce, które z pewnością warto zobaczyć będąc w stolicy. Jest to największy, powstały w I połowie XIX w., tego typu obiekt w mieście, o powierzchni 58 ha. Wśród mieszkańców nazywany parkiem narodowym Luneta, gdzie obchodzi się liczne święta lokalne i państwowe. Jednak także na co dzień znajdziemy tutaj liczne atrakcje, które pozwolą nam przyjemnie spędzić kilka godzin. Dla miłośników przyrody polecamy zajrzeć do wspaniałego ogrodu chińskiego czy japońskiego lub odwiedzić Orchidarium z licznymi zbiorami storczyków i motyli. Na terenie parku znajduje się również Muzeum Narodowe, Muzeum Ludzi Filipin, Oceanarium i Planetarium.

Park-Rizal-Filipiny-Azja-breakplan

Chcąc jednak spędzić czas na świeżym powietrzu, błądząc krętymi alejkami położonymi wśród wysokich drzew, natkniemy się na liczne pomniki, wystawy czy rzeźby. Najważniejszym z nich jest pomnik José Rizala, filipińskiego bohatera narodowego. Pomnik służy jako mauzoleum, w którym znajdują się szczątki Rizala. Jest to bardzo ważne miejsce dla Filipińczyków, gdzie zawsze można spotkać wartę honorową. Inną ciekawą atrakcją parku jest Relief Filipin – makieta Archipelagu Filipińskiego osadzona pośrodku płytkiego zbiornika wodnego.

 

Binondo

Na przeciwległym brzegu rzeki Pasig leży Binondo. To najstarsza chińska dzielnica świata, utworzona w 1594 r. Za czasów kolonizacji hiszpańskiej było to miejsce stałego pobytu dla chińskich imigrantów, którzy przeszli na wiarę katolicką. Obecnie manilskie Chinatown to wspaniała kuchnia, buddyjskie świątynie oraz liczne sklepy z tradycyjnymi chińskimi wyrobami. Jedną z głównych atrakcji jest XVI-wieczny kościół Binondo, nazywany też kościołem Matki Boskiej z Chin. Warto także zajrzeć do buddyjskiej świątyni Seng Guan czy podziwiać łuk przyjaźni filipińsko-chińskiej, który stanowi symboliczną bramę wjazdową do Binondo.

 

Malate

Malate wraz z Erminą to dwie dzielnice, które uznaje się za centrum komercyjno-turystyczne Manili. W latach ‘80. XX w., pod rządami prezydenta Ferdynanda Marcosa stała się bezpieczną przystanią dla bohemy artystycznej. Obecnie Malate stara się jak najlepiej spełniać swoją rolę centrum rekreacji i rozrywki w mieście. Znajdziemy tutaj liczne bary, restauracje, kawiarnie czy dyskoteki. Chcąc spędzić niezapomnianą noc na ulicznych imprezach przy akompaniamencie koncertów na żywo, należy udać się wprost do Remedios, jednej z części Malate, która stała się symbolem nocnego życia Manili.

Baywalk-Filipiny-Azja-breakplan

W ciągu dnia podobne atrakcje czekają nas na Baywalk. Jest to nadmorska promenada z licznymi kawiarniami, ciągnąca się przez ponad 2 km od Ambasady Stanów Zjednoczonych do Centrum Kulturowego Filipin. I choć zabrzmi to trywialnie, nigdzie indziej nie doświadczymy tak urokliwego zachodu słońca, niż w barze z widokiem na Zatokę Manilską, delektując się zimnym drinkiem lub gorącą kawą.

 

Bazylika św. Sebastiana

Bazylika św. Sebastiana to jedna z licznych katolickich świątyń w Manili. Wybudowana pod koniec XIX w. jest ewenementem w skali światowej, gdyż nigdzie indziej nie ma budowli, która w całości zbudowana jest ze stalowych prefabrykatów. Nieoficjalnie mówi się, że przy jej projektowaniu miał swój udział sam Gustaw Eiffel, twórca paryskiej Wieży Eiffla. Bazylika jest przykładem architektury neogotyckiej. Ponad głównym ołtarzem znajduje się obraz Matki Bożej z Góry Karmel, przywieziony z Meksyku w 1617 r. Pewnie nikt nie zwróciłby na niego szczególnej uwagi, gdyby nie fakt, że jako jeden z nielicznych sakralnych przedmiotów przetrwał niezniszczony wszystkie trzęsienia ziemi i okres wojny.

Bazylika-św-Sebastiana-Filipiny-Azja-breakplan

 

Narodowe Muzeum Filipin

Muzeum to jest instytucją państwową, która jest edukacyjnym, naukowym i kulturalnym centrum miasta. Głównym zadaniem muzeum jest zachowanie licznych etnograficznych, antropologicznych i archeologicznych oraz współczesnych zbiorów, związanych z regionem. W skład muzeum wchodzi Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Antropologii, Historii Naturalnej oraz Planetarium. Oficjalna strona: http://www.nationalmuseum.gov.ph

muzeum-narodowe-Filipiny-Azja-breakplan

 

Muzeum Ludzi Filipin

Muzeum Ludzi Filipin to część składowa Muzeum Narodowego. Znajdują się tutaj rekwizyty ze zbiorów antropologii, archeologii, czy zoologii, dokładnie opisane, odrestaurowane, aby ułatwić studentom i innym odwiedzającym zapoznanie się z ich dokładną wartością historyczną.

 

Muzeum Metropolitalne

To główne muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej na Filipinach powstało w 1976 r. Oficjalna strona: http://www.metmuseum.ph/.

 

Mayon (sprawdź lokalizację na mapie)

W prowincji Albay, w południowo-wschodniej części wyspy Luzon leży Mount Mayon, najbardziej aktywny wulkan na Filipinach. Jego wysokość przekracza 2400 m n.p.m., a nazwa pochodzi od lokalnego słowa magayon, czyli piękny. Nie jest to nazwa przypadkowa, gdyż wulkan znany jest na całym świecie ze swojego „idealnego stożka”, który ma prawie symetryczny kształt. Jego ogrom dominuje pośród wielu miast i miasteczek regionu. Pomimo ciągłej aktywności wulkanu, ostatni raz w 2010 r., można wybrać się na 3-dniowy trekking na jego szczyt.

Mont-Mayon-Filipiny-Azja-breakplan

 

Palawan (sprawdź lokalizację na mapie)

Palawan to jedna z ostatnich dużych wysp Filipin bez rozwiniętej infrastruktury. Ta najbardziej wysunięta na zachód wyspa, oddalona jest od codziennych wydarzeń w pozostałej części kraju, a przez to jest tu spokojnie i klimatycznie.

Palawan-Filipiny-Azja-breakplan

 

Puerto Princesa

Puerto Princesa to największe miasto na wyspie, będące jednocześnie jej stolicą i rozciąga się na długości 106km przez całą szerokość wyspy! Chcąc dostać się na Palawan to tutaj przypłynie nasz prom czy wyląduje samolot. Miasto zostało uznane za najczystsze i najbardziej zielone na całych Filipinach, dlatego jest to miejsce dla miłośników natury.

 

Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa

Największą atrakcją jest wizyta w Parku Narodowym Rzeki Podziemnej Puerto Princesa wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz od 2012 r. wybranym na jeden z nowych siedmiu cudów natury. Podziemna rzeka licząca ponad 8 km długości jest domem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym także endemicznych. Ze względu na zachowanie tego niepowtarzalnego tworu natury dzienny limit odwiedzających wynosi 600 osób, dlatego planując rejs należy zarezerwować sobie miejsca z wyprzedzeniem. Obecnie nie ma możliwości rezerwacji on-line, choć taki projekt jest w fazie realizacji.

Rzeka-Princesa-Filipiny-Azji-breakplan

 

Zatoka Honda

Zatoka Honda to idealne miejsce na plażowanie czy island hopping. Na podbój morskich przestrzeni możemy wyruszyć ze zorganizowaną wycieczką wraz z transportem z hotelu lub wynająć łódź bezpośrednio na plaży. W okolicy znajdziemy Wyspę Wężową, Wyspę Rozgwiazd czy Wyspę Pandan. Stąd też najłatwiej wybrać się na podwodną eksplorację Parku Naturalnego Tubbataha Reef, który znalazł miejsce na liście UNESCO.

zatoka-Honda-Filipiny-Azja-breakplan

 

El Nido

El Nido to niewielka miejscowość, ale także prowincja w północnej części wyspy, niegdyś prawie niezamieszkała, obecnie rozbudowuje swoje bazę turystyczną. El Nido to ponad 100 plaż z białym piaskiem, zaczarowane laguny i wysokie klify. W pobliżu znajduje się Archipelag Bacuit, który często porównywany jest z zatoką Ha Long w Wietnamie. Bramę do niego i bazę wypadową stanowi właśnie El Nido. Miłośnicy nurkowania znajdą tu ciekawe rafy, choć duża ich część została zniszczona przez kłusownictwo z użyciem dynamitu.

El-Nido-Blue-Lagoon-Filipiny-Azja-breakplan

 

  Kompleks jaskiń Tabon w Quezon

Zespół 215 jaskiń, z których zbadano 29, a jedynie 7 dostępnych jest dla turystów. To tutaj przed wieloma tysiącami lat żył lud Tabon, a otaczające go jaskinie uznaje się za kolebkę cywilizacji Filipin. Najstarsze zachowane szczątki Homo Sapiens pochodzące z Azji, zostały odnalezione właśnie tutaj. Ich wiek szacuje się na ok. 47 tys. lat.

 

Panglao (sprawdź lokalizację na mapie)

Panglao jest niewielką wyspą, położoną zaledwie 50 m od wyspy Bohol i połączoną z nią dwoma mostami. Słynie z pięknych plaż, dostosowanych do każdego gustu. Alona Beach to idealne miejsce dla poszukiwaczy nowych smaków w licznych restauracjach i barach, Dumaluan Beach nadaje się dla miłośników spokoju, a Doljo Beach przyciąga poszukiwaczy muszli i skorupiaków. W pobliżu wyspy znajduje się piękna rafa koralowa, a niezliczone bezludne wysepki zachęcają do tzw. island hoppingu. Szczególnie popularne są wyspy Balicasag, Pamilacan i Virgin Island. Podczas takiej wycieczki możemy natknąć się na stado delfinów, rekinów wielorybich czy rodzinę żółwi wodnych.

Panglao-Filipiny-Azja-breakplan

Zapuszczając się w głąb lądu możemy odkryć zupełnie inne atrakcje. Dlaczego nie zajrzeć do oświetlanej promieniami słonecznymi jaskini Hinagdanan z ukrytą laguną, odwiedzić farmę Bohol Bee, gdzie możemy spróbować ekologicznie przygotowywanych dań, kawy czy miodu. Jeżeli tylko pozwala nam na to czas, warto udać się do muzeum muszli Nova Shell lub tropikalnego ogrodu Tarsier Botanika.

 

Siquijor (sprawdź lokalizację na mapie)

Rok 1565, jeden z hiszpańskich dowódców, Miguel Rodriguez podczas morskiej wyprawy zauważa na horyzoncie świetlistą łunę. W ten sposób odkryto Isla del Fuego, czyli Wyspę Ognia, zwaną dzisiaj Siquijor. Nazwa pochodzi nie od samego ognia, ale od niezliczonej liczby świetlików, które nocą zamieniają wyspę w płonącą pochodnię. Siquijor, położona na południe od Cebu jest bardzo niezwykła, można nawet powiedzieć, że magiczna. Według wielu Filipińczyków jest to miejsce uprawiania czarnej magii, gdzie nadal można spotkać czarowników i szamanów. I chociaż Filipiny to kraj w większości katolicki, wielu jego mieszkańców uważa wyspę za przeklętą i zapuszcza się na nią jedynie w ostateczności.

Poza paranormalnymi zjawiskami wyspa Siquijor ma do zaoferowania całkiem zwyczajne atrakcje. Może jednak nie do końca zwyczajne, gdyż lazurowy kolor wody i niebiańskie plaże z delikatnym białym paskiem niejednemu kojarzą się z czymś nieziemskim. Najpopularniejsza z nich, Salagdong, to mini kurort dla lokalnej ludności z płatnym (choć niewiele) wejściem, dlatego w poszukiwaniu ciszy i spokoju warto ją omijać. Plaże Paliton, Kagusan, Sandugan są równie urokliwe, ale lepsze dla osób poszukujących chwili wytchnienia.

Siquijor-Filipiny-Azja-breakplan

Bardziej aktywnym polecamy wynajęcie skutera. Można to zrobić w wielu miejscach na wyspie, a jako że jej obwód wynosi zaledwie 75km, wystarczy nam nawet jednodniowa przejażdżka. Będąc bardziej mobilnym należy bez wątpienia udać się nad wodospady Cambugahay w południowo-wschodniej części wyspy. Są one nie tylko piękne, ale i można się w nich ochłodzić, a nawet skoczyć z ich szczytu, prosto w turkusową toń. Warto także udać się do jaskini Cantabon, gdzie wędrując w wodzie po pas możemy spotkać nietoperze i inne zwierzęta. Nad całą wyspą góruje niewielkie wzniesienie Mt. Bandilaan, które wraz z okalającą je dżunglą, tworzy Park Narodowy. Niezbyt długi trekking na szczyt pozwala rozkoszować się wspaniałym widokiem na całą wyspę, ale także na okoliczne Cebu i Apo. Jest to także miejsce corocznego magicznego festynu, podczas którego gromadzą się wszyscy szamani wyspy, aby w najwyższym punkcie góry odprawiać swoje rytuały.

 

Vigan (sprawdź lokalizację na mapie)

Vigan to nieduże miasto, położone w północnej części wyspy Luzon, założone pod koniec XVI w. Jest niezwykłym połączeniem kolonialnej architektury hiszpańskiej z idealnie wtapiającymi się elementami filipińskimi i azjatyckimi. Niepowtarzalny charakter miasta został doceniony na arenie międzynarodowej i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Calle Crisologo to najsłynniejsza ulica miasta. Z daleka dobiega nas charakterystyczny stukot końskich kopyt o brukową ulicę. Turyści podążając nią powoli, podziwiają wspaniale zachowane barokowe budynki z drewnianymi balustradami i dachami z dachówką, aby na jej końcu dotrzeć do dwóch głównych placów Vigan. Pierwszy z nich to Plac Burgos, popularny wśród lokalnych skaterów oraz przyjezdnych, którzy chcą popróbować regionalnych specjałów. To tu, na wschodnim krańcu placu znajduje się Vigan Empanadaan, czyli wydzielone miejsce, gdzie możemy skosztować Vigan longganisa (kiełbaski o smaku czosnku), bagnet (smażonej wieprzowiny z chrupiącą skórką) lub empanada (pieczonych na głębokim tłuszczu pierożków o różnych nadzieniach).

empanada-filipiny-azja-breakplan

Z placu rozciąga się widok na wspaniałą katedrę św. Piotra Apostoła. Jest to główny kościół miasta, obecnie będący siedzibą władz archidiecezji Nueva Segovia. Pierwsze plany budowy świątyni w tym miejscu pochodzą z 1641 r. Budynek był wielokrotnie odbudowywany w związku z występowaniem licznych trzęsień ziemi, dlatego podobnie jak większość budowli w mieście, styl w jakim został wzniesiony nazywany jest Earthquake Baroque. Widoczne są także liczne elementy neogotyckie i chińskie. Katedra podzielona jest na trzy nawy, a jej centralną część stanowi srebrny ołtarz. Częścią wystroju jest także 12 bocznych ołtarzy i mosiężne poręcze. Tuż obok katedry znajduje się ostatni zachowany Pałac Arcybiskupa. Spod katedry udajemy się wprost na Plac Salcedo. Jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego konkwistadora, Juana de Salcedo, któremu przypisuje się sprowadzenie hiszpańskich osadników na tereny dzisiejszego Vigan. W centralnej części placu znajduje się obelisk otoczony wspaniałą fontanną, która każdego wieczora rozbłyska tysiącem świateł i dźwięków, tworząc niezapomniane wodne widowisko.

Vigan-Filipiny-Azja-breakplan

Dla spragnionych wiedzy miasto Vigan ma kilka propozycji muzealnych. Głównym punktem zwiedzania powinno być Muzeum Narodowe Ojca Jose Burgos, jednego z najważniejszych męczenników Filipin. Znajdziemy tu wiele ciekawych informacji o jego życiu i działalności, a także o historii regionu. Kolejnym miejscem na ścieżce historycznej jest Muzeum Crisologo. Floro Crisologo był poważanym filipińskim kongresmenem, który pracował m.in. nad ustanowieniem systemu zabezpieczeń społecznych. Podczas jednej z niedzielnych mszy świętych w katedrze św. Piotra w czasie Komunii Świętej został postrzelony w głowę i zmarł na miejscu. Jego rodzina odstąpiła od chęci zemsty, a chcąc zachować dokonania kongresmena w świadomości mieszkańców, utworzyła muzeum. Znajdują się w nim zbiory mebli i osobistych przedmiotów Crisologo, a chyba najciekawszym rekwizytem są zakrwawione ubrania, które miał na sobie w dniu zabójstwa.

Kiedy zmęczą nas długie spacery po urokliwej dzielnicy kolonialnej, warto chwilę odpocząć i usiąść przy kole garncarskim. Dzielnica Baranggay VII, położona w południowo-zachodniej części miasta, słynie z wysokiej jakości wyrobów ceramicznych na całych Filipinach, ale także w Europie. Jedyne 3 istniejące warsztaty garncarskie w całym kraju znajdują się właśnie w Vigan, gdzie w tradycyjny sposób, przy użyciu zwierząt domowych i siły ludzkich mięśni, produkuje się burnay, czyli specjalne gliniane naczynie. Lokalni mieszkańcy miasta uważają, że przechowywana w naczyniach żywność nabiera charakterystycznego smaku, a z żadnej innej beczki nie wyjdzie tak dobre lokalne wino basi, jak to, produkowane w burnay’u.

Chcielibyście zobaczyć te wszystkie atrakcje ale nie wiecie jak zaplanować wycieczkę? Nic prostszego! Napiszcie do nas na naszym Fanpage na Facebooku lub wypełnijcie formularz kontaktowy, a chętnie zorganizujemy wszystko za Was. Więcej szczegółów na temat wycieczek znajdziecie tutaj

Wypoczynek

Wybierz się na festiwal

Filipińczycy to bardzo wesoły i radosny naród, dlatego udział w jednym z ich licznych festiwali (fiestas) będzie niezapomnianym doświadczeniem. Najpopularniejszy wśród turystów i najhuczniej obchodzony to Festiwal Dinagyang. Jest to święto zarówno religijne jak i kulturowe, ku czci Dzieciątka Jezus i przybyłych na wyspę malajskich osadników. Odbywa się w czwartą niedzielę stycznia w mieście Iloilo. Kadayawan Festival to coroczne święto w mieście Davao, które ma miejsce w trzecim tygodniu sierpnia. Filipińczycy świętują, aby oddać cześć życiu i podziękować naturze za jej dobra. W tym czasie ulice miasta zamieniają się w kolorowy korowód tancerzy, śpiewaków i przebranych ludzi. Całość dopełniają liczne dekoracje ze świeżych kwiatów. Dla miłośników zachodnich rytmów polecamy Cebu Reggae Festival na cześć Boba Marleya, który odbywa się zazwyczaj na początku maja.

 

Poznaj podwodny świat

Jesteś miłośnikiem podwodnego świata? Gdzie w takim razie znajdziesz ciekawe miejsca do realizowania swojego hobby, jak nie w pobliżu jednej z ponad 7 tysięcy filipińskich wysp. Amatorzy nurkowania znajdą tutaj wspaniałe miejsca do snorkelingu, jak i do nurkowania z butlą. Oprócz wspaniałych raf koralowych i niezliczonych gatunków kolorowych ryb i innych morskich stworzeń, Filipiny oferują nurkowanie we wrakach, a także jedyną w swoim rodzaju kąpiel z rekinami! Warto jednak pamiętać, że większość organizatorów wycieczek wymaga od nurków posiadania certyfikatu PADI OWD.  Bez niego, ceny mogą znacząco wzrosnąć lub w ogóle nie będziemy mieli możliwości zejścia pod wodę. Najbardziej znane miejsca nurkowe to zatoka Coron, Cabilao czy Tubbataha Reef wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Coron-Filipiny-Azja-breakplan

 

Bądź aktywny

Na Filipinach mamy niezliczoną ilość możliwości, aby spróbować czegoś nowego… Zacznij od sportów powietrznych, jak lot balonem, skydiving czy paralotnia. Podczas wypoczynku na plaży spróbuj surfingu lub popłyń kajakiem wokół okolicznych wysp. Wysoko w górach zajrzyj do jaskiń, wjedź rowerem na szczyt lub po prostu wybierz się na trekking na jeden z wielu nadal czynnych wulkanów!

 

Spędź czas z tubylcami

Filipińczycy są niezwykle otwarci, także na turystów z Zachodu, których bez względu na kraj pochodzenia nazywają Americanos. Warto skorzystać z ich gościnności i poznać ich zwyczaje, będące ich częścią. Niewykluczone, że uda im się zarazić nas choć odrobiną swojego optymizmu.

Pozostałe

Czego nie warto?

Ściśle trzymać się planu

Choć wydawać się może, że najlepsze wakacje na Filipinach to takie zorganizowane, tutaj, gdzie ludzie są przyjaźni i chętni do pomocy, warto na chwilę z tego zrezygnować. Jeżeli mamy ochotę zmienić nasze plany i zostać dzień dłużej na rajskiej plaży, zróbmy to! Gospodarz, u którego się zatrzymaliśmy proponuje nam wycieczkę po okolicznych wioskach i poznanie codziennego życia Filipińczyków? Nie ma się co wahać, gdyż taka okazja może się już nie powtórzyć. Najważniejsze to pamiętać, że jesteśmy na wakacjach i naprawdę możemy być bardziej spontaniczni niż na co dzień.

 

Spędzać dużo czasu w największych miastach

Choć może to być jedynie subiektywna ocena, duże miasta na Filipinach mają opinię brudnych, zaniedbanych i nie do końca bezpiecznych. Mając nieograniczone możliwości zwiedzania mniejszych miasteczek, plaż, czy innych cudów natury, nie warto zbyt dużo czasu spędzać w tych metropoliach. W końcu duże miasta nie różnią się od siebie tak bardzo, a każda nowo odkryta plaża może nas oczarować swoim urokiem.

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport".

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-11-22 20:46:00
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)