Filipiny

FilipinyTransport

Komunikacja publiczna

Loty

Państwowe linie Philippine Airlines są najstarszym komercyjnym przewoźnikiem w Azji. Obsługują codziennie kilkanaście połączeń do ponad 30 lotnisk krajowych oraz międzynarodowych, łącząc Filipiny z ponad 40 miastami na 4 kontynentach. Przykładowy koszt przelotu z Manili do Cebu to około 320 zł w jedną stronę z wliczonym bagażem rejestrowanym. Z Manili na Boracay polecimy za ok. 500 zł a na Puerto Princesa za ok. 350 zł.

samolot breakplan

Bardziej atrakcyjne ze wzglądu na swoją cenę są szeroko dostępne na Filipinach tanie loty linii lotniczych, z których najpopularniejsze to Cebu Pacifik, AirAsia, Asia Zest oraz PAL Express. Przy odrobinie szczęścia cena biletu nie przekroczy 100 zł, oczywiście jeżeli damy radę spakować się w podręczny plecak.

Należy pamiętać, że na wszystkich lotniskach i w portach pobierana jest dodatkowa opłata, tzw. terminal fee, która wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Z pomocą naszej wyszukiwarki lotów, możecie znaleźć najlepsze oferty biletów lotniczych oraz połączenia pomiędzy miastami - sprawdźcie!

 

Pociągi

System linii kolejowych na Filipinach okres świetności dawno ma za sobą. Rozwiniętą niegdyś sieć używano w celach rolniczych głównie na wyspach Luzon, Cebu i Negros. Obecnie zachowała się jedynie linia kolejowa na wyspie Luzon, która podzielona na dwie części, łączy kilkudziesięciokilometrowe odcinki pomiędzy miastami Caloocan i Calamba w okolicach Manili oraz Naga i Sipocot w południowej części wyspy.

Bilety można zakupić w kasach na dworcach. Więcej informacji o rozkładzie jazdy i stacjach pośrednich można znaleźć na stronie przewoźnika: http://www.pnr.gov.ph/

pociąg breakplan

 

Autobusy

Autobusy to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu na Filipinach i jednocześnie najbardziej zróżnicowany. Wybierając się w długą, nocną podróż możemy skorzystać z luksusowych autokarów z rozkładanymi siedzeniami, łóżkami czy miejscami dla business-class. Dalej do wyboru mamy starsze autobusy, a nawet rozklekotane „ogórki” z klimatyzacją w postaci pozbawionych szyb okien. Ceny za przejazdy są bardzo przystępne, zwłaszcza na długich trasach. Przykładowo trasa Manila-Legazpi (10-11h jazdy) wynoszą od 600 do 900 PHP, w zależności od standardu, a Manila-Banaue to koszt 400 PHP. Ze względu na ogromną ilość przewoźników, warto prosić o pomoc w zakupieniu biletu tubylców lub pójść do informacji.

Jeżeli życie na Filipinach nie dostarczyło nam jeszcze wystarczającej ilości wrażeń, z pewnością zmieni się to po podróży jeepneyem. Najprościej mówiąc, są to pozostawione przez Amerykanów po II wojnie światowej samochody wojskowe, przerobione na taksówki. Stały się one symbolem Filipin i każdy z nich ozdobiony jest napisami, malowidłami, czasami śmiesznymi, czasami głupimi, ale bez wątpienia w stylu filipińskim. Choć cena może nas zachęcić, to niestety nie znajdziemy żadnego rozkładu jazdy ani trasy przejazdu. Kierowcy jeepney’ów zatrzymują się wszędzie tam, gdzie ktoś chce wysiąść lub wsiąść, a jedyną względnie pewną informacją jest miejsce początku i zakończenia trasy. Podróż tym środkiem transportu polecamy na dość krótkich dystansach, choć jeżeli wystarczy nam odwagi, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przejechać pół kraju w ten właśnie sposób.

 

Promy

Filipiny jako państwo wyspiarskie musiało rozwinąć system komunikacji wodnej. Jest on bardzo popularny, zwłaszcza podczas przemieszczania się na niewielkie odległości. Pomiędzy wyspami kursują niewielkie promy, motorówki oraz rodzime bancas, czyli rybackie łodzie z silnikiem. Takie połączenia są dostępne kilka razy dziennie i stanowią tanią opcję na podróżowanie. Chcąc przemieszczać się pomiędzy głównymi wyspami, możemy skorzystać z regularnych międzynarodowych promów. Tutaj jednak podróż jest bardzo długa i męcząca – trwa często ponad 24h – a prom może się spóźnić lub zostać całkiem odwołany. Dlatego właśnie wiele osób poleca na dłuższe dystanse podróż samolotem, zwłaszcza, że koszty obydwu środków transportu są do siebie zbliżone.

Bancas-Filipiny-Azja-breakplan

 

Manila

Najbardziej publicznym transportem w Manili oraz na całym obszarze Metro Manila są linie kolejki miejskiej oraz metra.

LRT-1 oraz LRT-2 to linie tzw. lekkiej kolejki, które łącznie dojeżdżają na 31 stacji w mieście i okolicach. Koszt jednorazowego biletu, w zależności od ilości przystanków, waha się od 12 do 20 PHP. Istnieje możliwość zakupienia karty o wartości 100 PHP, która ważna jest na wiele przejazdów, trzeba jednak mieć na uwadze, że na każdą linię musimy zakupić ją osobno. W ciągu tygodnia pociągi kursują w godzinach 5-22, a podczas weekendów 6-20. Kolejną opcją podróżowania jest linia metra MRT-3, otwarta codziennie w godzinach 5.30-22.30. Więcej informacji o biletach i trasach można znaleźć na stronie: http://www.lrta.gov.ph/.

Oprócz transportu lądowego na obszarze Metro Manila kursują promy po rzece Pasig, które są dobra alternatywą dla pociągów.

jeepney breakplan

Po Manili możemy przemieszczać się także jeepney’ami, busami oraz taksówkami. Tańszą wersją, a także szybszą ze względu na korki, są tricykle, czyli motory z dospawaną przyczepą dla dwóch osób oraz riksze. Aktualne ceny taksówek można znaleźć na stronie: https://goo.gl/CS7Yfc.

Jeśli nadal nie wiecie ile wyniesie Was koszt wymarzonej wycieczki, pomożemy Wam! Poniżej przedstawiamy kantor, w którym wymienicie pieniądze po dużo lepszym kursie niż oferują to punkty stacjonarne. Wystarczy kliknąć w baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, to baner się nie wyświetli).

 

Wynajem pojazdu

Prowadzenie samochodu na Filipinach to zadanie jedynie dla odważnych. Począwszy od stanu dróg, które jedynie w ok. 25% można uznać za utwardzone, na sposobie jazdy kierowców kończąc, można śmiało powiedzieć, że jazda nie będzie łatwa. Pomimo obowiązujących przepisów, które w dużej mierze zbliżone są do standardów zachodnich, jedynymi kierowcami, którzy ich przestrzegają są turyści lub… osoby pod wpływem alkoholu. Choć w rzeczywistości nie ma w tym nic śmiesznego, często mówi się, że znaki drogowe na Filipinach są jedynie sugestią, a nie przepisem, bo kierowca sam osobiście decyduje, jak szybko chce jechać i po której stronie jezdni.

Formalnie samochód mogą prowadzić osoby, które ukończyły 16 rok życia, w obecności pełnoprawnego kierowcy. Możliwość kierowania pojazdem może otrzymać osoba 17-letnia. Zdobyty dokument uprawnia jedynie do prowadzenia pojazdów prywatnie. W celu przewożenia innych osób należy mieć ukończone 18 lat i uzyskać tzw. profesjonalne prawo jazdy.

znak drogowy breakplan

Aby wypożyczyć samochód niezbędne jest Międzynarodowe Prawo Jazdy. Pomimo ogólnych przepisów, pozwalających osobom od 18 roku życia jeździć samochodem, każda wypożyczalnia może stawiać inne warunki związane zarówno z wiekiem, jak i stażem, np. ukończone 25 lat i/lub 3 lata posiadania prawa jazdy. Do tego niezbędnymi dokumentami, o które możemy być poproszeni są:

  • ważny paszport lub jego kopia,
  • kopia prawa jazdy,
  • bilet lotniczy,
  • kopia karty kredytowej.

Nierzadko podczas wynajmu należy zapłacić depozyt w wysokości ok. 10 000 PHP na pokrycie ewentualnych szkód. Koszt wynajmu na 1 dzień to ok 50 USD. Najpopularniejsze wypożyczalnie to Hertz, Budget Philippines, Avis Philippines, Viking car rentals. Cena paliwa wynosi ok. 55 PHP/l.

 Męczy Was długie czekanie na autobus, przesiadki lub nie chcecie być uzależnieni od miejskiej komunikacji? Proponujemy skorzystanie z naszej wyszukiwarki aut, gdzie znajdziecie własny środek transportu dopasowany do Waszych potrzeb.


W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli nie miło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-25 09:35:39
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)