Indonezja

IndonezjaWprowadzenie

Wprowadzenie

Marzy Wam się drink w wydrążonym kokosie, turkusowa woda obmywająca Wasze stopy, piasek miękki niczym puch i uśmiechające się do Was twarze tubylców? W takim razie kolejne wakacje koniecznie musicie spędzić w Indonezji!

wyspa-w-archipelagu-moluki-indonezja-breakplan

Czy wiedzieliście, że jest to największy archipelag na świecie? Do dyspozycji macie aż 18 000 wysp (na niektórych z nich możecie się poczuć niczym na planie filmowym Cast Away: Poza światem), a zaledwie 6 000 wysp jest zamieszkałych J. Niezwykle atrakcyjne turystycznie położenie Indonezji jest równocześnie przyczyną częstych trzęsień ziemi oraz tsunami. Ta wyspiarska kraina obfitująca w przepiękne plaże to również miejsce występowania licznych wulkanów, które wzbogacają krajobraz tego regionu. Znudzeni? Wyobraźcie sobie, że Indonezja szczyci się liczbą 500 wulkanów znajdujących się na jej terytorium! Wciąż Wam mało? Co powiecie na fakt, że aż 130 z nich wciąż jest aktywnych?

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Indonezji!

Informacje ogólne

Obszar Indonezji zajmuje ponad 1 919 000 km2, dzięki czemu kraj ten może się pochwalić drugą pod względem długości na świecie linią brzegową (blisko 54 000 kilometrów!) – przegrywa ona tylko z Kanadą (200 000 kilometrów). Ciekawostką jest, że w Indonezji mieszkańcy posługują się blisko 550 językami i lokalnymi dialektami. Oczywiście oficjalnym językiem jest indonezyjski J. Chcecie próbkę? Stańcie przed lustrem i spróbujcie powtórzyć najpopularniejszy łamaniec językowy: Kuku kaki kakak kakak ku kayak kuku kaki kakek kakek ku. Zastanawiacie się czy po wypowiedzeniu tych słów nie dostaniecie po głowie od Indonezyjczyka? Nie bójcie się, to nic obraźliwego, słowa te oznaczają: siostry Indonezyjczyków mają takie same palce u stóp jak ich dziadkowie.

Bali wybrzeże Indonezja 960x368

Republika Indonezji, czyli wyspiarskie państwo unitarne położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii ze stolicą w Dżakarcie, liczy blisko 255 mln mieszkańców! Indonezja plasuje się na 4 miejscu najbardziej zaludnionych państw świata, a Jawa jest najbardziej zaludnioną wyspą na naszym globie. Ponadto Indonezyjczycy to największy muzułmański naród na świecie – 87% mieszkańców tego kraju wyznaje islam. Spotkacie tutaj także wyznawców chrześcijaństwa, konfuncjonizmu, buddyzmu oraz hinduizmu. Obowiązującą jednostką monetarną jest rupia indonezyjska (IDR), dzieląca się na sto senów. Radzimy Wam zainwestować w przejściówkę, ponieważ napięcie na wyspach w gniazdkach elektrycznych wynosi 127 V/230 V.

W 2015 roku Indonezję odwiedziło blisko 10 mln turystów!

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Indonezji za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Geografia i historia

Geografia

tarasy-ryzowe-indonezja-breakplanZe względu na swoje położenie Indonezja charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem terenu. Możemy podziwiać tu zarówno obszary żyznych, ryżowych tarasów na Jawie i Bali, jak również bujne lasy deszczowe Sumatry, Borneo czy Celebwesu, a nawet ośnieżone szczyty Zachodniej Papui.

Położenie w strefie klimatu równikowego sprawia, że Indonezja obfituje w wiecznie zielone lasy równikowe należące do największych kompleksów leśnych na świecie, charakteryzujące się niezwykle bogatą gatunkowo roślinnością. Znaczna część obszaru Indonezji należy do Sundajskiego Regionu Krainy Orientalnej, którego fauna jest niezwykle bujna i różnorodna. Wschodni kraniec Indonezji należy z kolei do Krainy Australijskiej, stąd obecność gatunków zwierząt i roślin charakterystycznych dla tego regionu. Ciekawostką jest, że odwiedzając wyspę Komodo zobaczycie dinozaura! Zdziwieni? Tak się składa, że na tej wyspie żyje gatunek endemiczny (czyli taki, którego nigdzie indziej na świecie nie spotkacie) warana, pospolicie nazywanego smokiem z Komodo. Badacze uznawają go za bezpośredniego potomka dinozaurów – nie bójcie się, wyglądem nie przypomina tyranozaura. Dorosłe osobniki osiągają długość około 3 metrów, co pozwala określać je mianem największych jaszczurek świata. Wśród innych przedstawicieli świata zwierząt należy wyróżnić: nosorożce jawajskie, czarne makaki, tygrysy sumatrzańskie, papugi, żółwie… Wymieniać można bez końca. Podczas samotnych spacerów patrzcie pod nogi – możecie natknąć się na węże! Wyspa Komodo oprócz wspomnianych smoków posiada również największą liczbę węży w przeliczeniu na metr kwadratowy. Podobno największego z nich znaleziono na Sumatrze – mierzył on 10 metrów długości! Z pewnością ogromnym zaskoczeniem będzie spotkanie z  pewnym przedstawicielem tutejszej flory. Przebywając na Sumatrze bądź też Jawie, oszołomi Was zapach przypominający zgniłe mięso, który wydziela… kwiat. Jest to dziwidło olbrzymie, czyli najbardziej śmierdząca roślina świata! Jego nieprzyjemną woń można poczuć z ponad 500 metrów! Panowie, nie polecamy robienia z nich bukietów dla ukochanych J.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: 7 najciekawszych legend świata.

 

Historia

Archipelag Malajski uznawany jest za jeden z najstarszych obszarów zasiedlonych przez człowieka. Wyobraźcie sobie, że szczątki naszego dalekiego krewnego datowane na 500 000 lat p.n.e. odkryto właśnie na Jawie! Dawno, dawno temu, a dokładnie 3 000 lat p.n.e. tereny dzisiejszej Indonezji zasiedliły plemiona austronezyjskie. Niemniej jednak dopiero od VI w. n.e. mówić można o państwowości tych obszarów. Wtenczas powstały dwa państwa – buddyjskie Śriwidżaja na Sumatrze oraz hinduistyczne Mataram na Jawie. W XIII wieku zapędzili się tutaj Mongołowie. Ich atak został jednak odparty za sprawą walecznych mieszkańców, wywodzących się z jawajskiego królestwa Majapahit, które zdobywało wtenczas hegemonię nad pozostałymi wyspami archipelagu. W okresie zasiedlania dominującą rolę odebrała ludność indyjska – o czym dziś świadczy hinduistyczne Bali.

Niejednokrotnie historia lubi płatać figle – tak też  było i w tym przypadku. Od VII wieku na pierwsze miejsce wysunął się buddyzm, który stopniowo wypierał hinduizm. Jak głosi jedno z ludowych przysłów: Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Tak też się stało, gdy przez stosunki handlowe z kupcami arabskimi doszło do islamizacji obszarów Indonezji w XII wieku.

Ferdynand Magellan w 1521 roku zawitał do wybrzeży Indonezji podczas swej słynnej wyprawy dookoła świata. Jednak należy pamiętać, że pierwszym Europejczykiem stąpającym po indonezyjskiej ziemi był Marco Polo. Czy kojarzycie film Piraci z Karaibów z szalonym Johnnym Deppem? Pytamy nie bez powodu, bowiem Kompania Wschodnioindyjska odegrała istotną rolę na tym obszarze. W następstwie tego, dzisiejsza Indonezja została skolonizowana przez Holendrów (należy wspomnieć, że na krótki okres czterech lat straciła ona dominację na rzecz Wielkiej Brytanii). Oczywiście mieszkańcy wysp nie pozostali obojętni wobec zaistniałej sytuacji. Od początku XX wieku na wyspach rozwijał się ruch narodowowyzwoleńczy. Okrutna II wojna światowa nie ominęła i tej części globu – wyspy indonezyjskie znalazły się pod okupacją Japonii. Wojna stała sie ostatecznym pretekstem, by zawalczyć o upragnioną wolność. Tym samym 17 sierpnia 1945 roku Indonezja zadeklarowała swoją niepodległość, a Holandia zmuszona była w cztery lata później ją uznać.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Indonezja to kraj, do którego jadąc, należy dobrze się przygotować oraz zapoznać z pewnymi zasadami funkcjonowania, szczególnie tymi narzuconymi przez kulturę i religię. Każda z indonezyjskich wysp jest tak odmienna, że mogłaby stanowić odrębny kraj. Ludność jest niezwykle otwarta i nastawiona pozytywnie, co rekompensuje nam nawet najbardziej przykre przygody. Z drugiej strony, ta niesamowita wolność i nieprzewidywalność, jaką zastajemy w tym kraju, przyciąga i działa jak narkotyk. Kiedy raz zasmakujemy w indonezyjskich smakach, ciężko nam będzie się rozstać z tym wielobarwnym archipelagiem. Bogactwo kultury oszałamia na każdym kroku, a krajobrazy zaskakują i cieszą wzrok nawet w najbardziej odległych zakątkach. Czas płynie tam nadzwyczaj beztrosko i ciężko  rozstać się z tak wyjątkowym miejscem. Na szczęście wysp indonezyjskich jest ponad 18 tysięcy, a na każdą z nich, pełną uroków przyrody i atrakcji, należy poświęcić sporo czasu. Daje to pretekst do kolejnych powrotów, a także do planowania następnych wypraw do magicznej Indonezji. Narodowe hasło Indonezji brzmi „jedność w różnorodności”, co bardzo trafnie charakteryzuje odmienność kulturową każdej z indonezyjskich wysp. Najważniejsze i najczęściej odwiedzane z nich to Jawa, Bali – mekka turystyki i rozrywki, Sumatra, Sulawesi, Kalimantan, czyli dzikie Borneo oraz Flores.

Wybierając się do Indonezji należy również zdawać sobie sprawę z czyhających na turystów zagrożeń kulturowych. Dominacja religii muzułmańskiej w tym regionie powinna uświadomić nam, że szczególną uwagę należy zwrócić na ubiór, zwłaszcza w przypadku kobiet. Strój powinien być skromny i nie odkrywać zbyt wiele ciała, w przeciwnym razie może to zostać odebrane jako brak szacunku. Bali stanowi w tej kwestii wyjątek, lecz w pozostałych częściach kraju, turystki nie powinny pojawiać się same po zmroku, ponieważ może to prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji z ludnością tubylczą. Niejedna sytuacja wprawi Was w osłupienie. Przykład? Często rozmowę inicjuje pytanie: „Czy jesteś zamężna/żonaty?” Dlatego nie oburzajcie się, gdy ktoś Was o to spyta. Ciekawostką dla turysty z pewnością będzie mandi – tradycyjna łazienka. Jak ona wygląda? W jej wnętrzu znajdziecie duży zbiornik z wodą i/lub kranik oraz małe naczynie. Jeśli będziecie chcieli się odświeżyć, należy małym naczyniem nabrać wody ze zbiornika i polewać poszczególne części ciała. Jeśli chodzi o toalety, pamiętajcie o zaopatrzeniu się w papier toaletowy, ponieważ w tradycyjnych przybytkach raczej go nie uświadczycie. Oczywiście, możecie również poszukać toalet o znanym nam „europejskim” standardzie.

Indonezja to kraj wielokulturowy, dlatego obchodzone są tutaj święta różnych religii. niesamowite jest to, że Indonezję zamieszkuje blisko 300 grup etnicznych! W teorii dniem wolnym od pracy jest niedziela, co stanowi pozostałości po kolonizacji. Niemniej jednak, należy pamiętać o tym, że 87% mieszkańców wyznaje islam, dlatego piątek również jest wolny. Sobota jest ulokowana pomiędzy dniami wolnymi, z tego powodu niektóre urzędy nie funkcjonują tak, jak powinny.

Pod względem religijnym najważniejszą uroczystością jest Idul Fitri. Święto to jest ruchome, ponieważ przypada na koniec Ramadanu (obliczany według kalendarza księżycowego). Wówczas ludność muzułmańska zbiera całe swoje rodziny aby hucznie zakończyć czas postu. W tym czasie zauważyć można diametralny wzrost cen biletów lotniczych. 17 sierpnia hucznie obchodzony jest dzień niepodległośći. Indonezyjczycy organizują wtedy liczne festyny pełne barw, tańca i śpiewu, dając tym samym upust swojej radości.

tradycyjny-taniec-balijski-indonezja-breakplanUdając się w podróż na Bali spotkacie się z wyznawcami hinduizmu, Buddyzm wyznają mniejszości pochodzenia chińskiego. Drugą religią zaraz po islamie na wyspach jest chrześcijaństwo. Zdarzają się również wyznawcy animizmu. Dla Indonezyjczyków bardzo ważną rolę w życiu pełni tradycyjny taniec oraz muzyka – uznawane za sztukę i ceremonię. Dzieci uczone są od najmłodszych lat w jaki sposób przekazać tańcem rdzenną mitologię.

Jeśli będziecie mieć okazję, to koniecznie wybierzcie się do wayang, czyli indonezyjskiego teatru. Widowiska w nim odgrywane są doprawdy niebywałe – aktorami są cienie kukiełek rzucane za podświetlany ekran. Dominującą grupą etniczną w Indonezji są Jawajczycy, więc należy dostosować się do panującej etykiety, m.in. podczas prowadzenia konwersacji nie wolno okazywać emocji, należy okazywać szacunek osobom starszym i wyższym w hierarchii oraz zachować bezwzględną lojalność w stosunku do rodziny. Panom odradzamy całowania kobiet w rękę, ponieważ w Indonezji może to być zupełnie inaczej odebrane niż w Polsce. W prowincji Aceh mężczyźni nie powinni nawet podawać dłoni kobiecie, bowiem w miejscu tym obowiązuje muzułmańskie prawo szariatu.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Indonezji?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:50:58
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy