Japonia

JaponiaGdzie spać?

Gdzie spać?

Są dwie opcje szukania miejsca noclegowego na japońskich wyspach: spontanicznie na miejscu oraz z wyprzedzeniem poprzez internetową rezerwację. W przypadku Japonii warto jednak skorzystać z drugiej opcji, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz czas, a także nerwy, gdyż wyjazd w sezonie turystycznym to duże prawdopodobieństwo nieznalezienia wolnego miejsca do spania. Poniżej zostały opisane opcje noclegowe dla turystów wybierających się do Japonii, uporządkowane od najtańszych do najdroższych:

1) Couchsurfing – najtańsza, bo darmowa opcja noclegowa dla turystów. Couchsurfing to portal, gdzie ludzie z różnych krajów oferują podróżnym darmowy nocleg w swoim mieszkaniu. Choć Japończycy często boją się przyjmować pod swój dach obcokrajowców, to dzięki portalowi można odnaleźć odważniejsze osoby, które z chęcią ugoszczą turystów na czas ich pobytu w Japonii. Couchsurfing daje możliwość poznania życia Japończyków „od kuchni”, zaprzyjaźnienia się z hostem i jego przyjaciółmi oraz spędzenia wspólnie niezapomnianych chwil. Szukając japońskiego gospodarza poprzez portal, warto zwrócić uwagę na jego poziom języka angielskiego, rekomendacje oraz zainteresowania zadeklarowane na profilu. Sami także powinniśmy posiadać pozytywne rekomendacje, jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse na gościnę w Japonii. Pamiętajcie, że Couchsurfing nie jest całkowicie darmową opcją noclegu. Jeżeli ktoś zaoferuje Wam dach nad głową oraz swój czas, warto odwdzięczyć mu się choćby poprzez prezent z Polski albo ugotowanie polskiego obiadu.

2) Hostele to najlepsza opcja na tani i niezapomniany pobyt w Japonii. W sezonie turystycznym są dość oblegane, więc warto zarezerwować wcześniej w nich miejsca. Są różne rodzaje hosteli, z różnym standardem. Niektóre udostępniają niewielkie pokoiki o powierzchni 5 metrów kwadratowych, gdzie większość miejsca zajmuje materac do spania. Jest to najtańsza opcja, choć najmniej wygodna. Hostele w stylu europejskim z piętrowymi łóżkami i większą przestrzenią są droższe, szczególnie pokoje prywatne, bądź dwuosobowe, których koszt przewyższa 3500 jenów (ok. 125 zł). Aby je obniżyć można wynająć miejsce w pokoju zbiorowym, które kosztują od 1500 jenów w górę (od 50 zł). Większość hosteli zapewnia darmowy dostęp do WiFi, kuchnię do wspólnego użytku, łazienki, zamykane szafki na klucz czy pralnię (za dodatkową opłatą). Hostele to świetna, bo tania i przyjazna, opcja dla turystów. Zawsze można poznać kogoś nowego, a obsługa jest przyjazna i chętna do pomocy zagranicznym gościom. Często organizuje się w hostelach zajęcia grupowe i wspólne imprezy dla gości. Istnieje także możliwość dołączenia do obsługi hostelu na czas pobytu (ok. 3 godziny pracy w ciągu dnia) w zamian za darmowy nocleg. Taką opcję proponuje m.in. Khaosan Hostels. Jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, szczególnie dla osób na wizie work & travel.

3) Airbnb to portal społecznościowy, poprzez który można wynająć na krótki czas pokój albo mieszkanie w dowolnym miejscu na świecie. Opcja podobna do Couchsurfing, ale płatna. W tym przypadku mamy większą pewność znalezienia miejsca, choć zazwyczaj kontakt z hostem jest ograniczony do niezbędnych formalności. Ceny są bardzo zróżnicowane. Jeżeli chcemy wynająć jeden pokój to zapłacimy od 1100 jenów (ok. 40 zł) za noc. Za cały dom czy apartament trzeba zapłacić średnio 11600 jenów (ponad 410zł).

4) Hotele kapsułowe to rodzaj hotelu stworzonego w Japonii, którego wnętrze przypomina zabudowane łóżko w wagonie sypialnianym. Kapsuły mają kształt prostopadłościanów o wymiarach ok. 190 cm x 100 cm x 90 cm mieszczących jedną osobę. Wyższe i tęższe osoby mogą mieć w tym przypadku problem z wygodnym umieszczeniem się w środku. Kapsułowy typ hoteli powstał w 1979 r. w Osace i miał służyć głównie zapracowanym biznesmenom do odpoczynku po pracy. Kapsuła zapewnia podstawowe wyposażenie takie jak: telewizor, budzik, lampkę oraz klimatyzację. Na podręczne rzeczy przeznaczona jest mała półka w środku, natomiast większy bagaż należy zdeponować w oddzielnym pomieszczeniu. WiFi i gniazdka elektryczne są dostępne w droższych wersjach kapsuł. W hotelu są dostępne także łaźnie. Dużą zaletą hoteli kapsułkowych jest spokój i dyskrecja, choć cisza potrafi być niekiedy zakłócona przez głośne chrapanie osoby z innej kapsuły.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Przed Tobą długa podróż samochodem? Twój osobisty doradca podpowie Ci gdzie spać, znajdując najlepsze oferty noclegów!

 

Większość tego typu hoteli przeznaczonych jest wyłącznie dla mężczyzn i trudno znaleźć jego mieszany odpowiednik. Jednym z hoteli kapsułkowych dla mężczyzn i kobiet jest 9hours, gdzie męska i damska część hotelu są oddzielne i nie wolno odwiedzać się w nich wzajemnie. Kupując tam miejsce przez internet z dużym wyprzedzeniem zapłacicie 2800 jenów (100zł) za noc (choć np. w mieście Sendai istnieje także opcja promocyjna last minute za 2000 jenów, czyli ok. 70zł). Bez wcześniejszej rezerwacji koszt jednej nocy za osobę wynosi od 4000 jenów (od 140 zł) w górę w zależności od miasta.

5) Hotele sieciowe (posiadające wspólną nazwę oraz zbliżony standard) są optymalną opcją, ze względu na niewysoką cenę oraz zadowalający standard pokoi. Jedną z takich sieci jest Tokyo Inn, które posiada hotele na całym terytorium Japonii (a nawet poza jego granicami). Pokoje w nim są klimatyzowane, z własną łazienką i bezpłatnym WiFi. Dodatkowo są wyposażane w biurka, mini-lodówkę, czajnik elektryczny oraz inne udogodnienia. W holu można skorzystać także z komputerów z dostępem do internetu. Ceny w takiej sieciówce zależą przed wszystkim od miasta, np.:

  • W Tokio za pokój jednoosobowy zapłacimy ok. 6500-7500 jenów za dobę hotelową (czyli ponad 230 zł), a za pokój dwuosobowy ponad 10000 jenów (ok. 350 zł).
  • W Kioto ceny już są niższe: ok. 5700 jenów (200zł) za pokój jednoosobowy oraz ok. 8500 jenów (300zł) za pokój dwuosobowy.
  • W mniej turystycznych regionach Japonii ceny za oba standardy pokoi wahają się w okolicach 5180-7000 jenów (180-250 zł).

Warto założyć w hotelach sieciowych kartę lojalnościową, która upoważnia do wielu zniżek i atrakcyjnych promocji.

6) Love hotele to obiekty hotelowe świadczące usługi wynajmu pokojów na godziny bądź na noc. Są dedykowane głównie parom, które potrzebują chwili prywatności dla siebie. Trudno je przegapić idąc ulicą, gdyż przypominają często europejskie budowle, takie jak zamki i pałace, a kolorowe neony nad wejściem przykuwają wzrok nocą. Istnieje wiele tematycznych hoteli miłości, których motywy przewodnie mogą zadziwić zachodnich turystów np. różowe pokoje w Hello Kitty czy pokoje à la statki kosmiczne. Pokoje są często wyposażane w ogromne wanny dla dwóch osób, a nawet prywatne baseny i sauny. Opłaty pobierane są za rest time, czyli za ok. 2-3 godziny bądź za stay time, czyli za całą noc. Cena za godziny wynosi ok. 2000-3000 jenów (ok. 100 zł), w zależności od pory dnia. Noc może kosztować nawet ponad 8000 jenów (285 zł).

7) Ryokan – tradycyjna japońska gospoda świadcząca usługi noclegowe i żywieniowe. Jeżeli będąc w Japonii chcielibyście zaznać prawdziwego japońskiego życia, to ryokany dają właśnie taką możliwość. Miejsca noclegowe dla gości znajdują się w tradycyjnym japońskim budynku z przesuwanymi ścianami, a podłogi są wyłożone matami tatami. Znajdują się tam pomieszczenia w japońskim stylu, więc zamiast łóżka można spotkać futon (nazwa tradycyjnego posłania – bawełnianego materacu przeznaczonego do spania), a zamiast stołu z krzesłami – chabudai (niski stolik do spożywania posiłków, przy którym siedzi się na podłodze z podwiniętymi nogami – styl seiza). W ryokanach znajdują się także tradycyjne łaźnie z wannami wykonanymi z drewna. Gościom oferuje się typowe japońskie posiłki, a na przebranie japońską yukatę (lekkie kimono). Będąc w ryokanie należy przestrzegać japońskich zwyczajów m.in. zdjąć buty przed wejściem do domu, czy umyć się pod prysznicem przed wejściem do wanny. W tej kwestii warto zapoznać się z poradnikiem dla turystów wydanym przez Japan Ryokan & Hotel Association. Na ich stronie internetowej znajduje się również baza ryokanów dostępnych na całym obszarze Japonii wraz z cennikiem. Alternatywną wyszukiwarką ryokanów jest również strona Japanese Guest Houses. Ceny za pobyt w japońskiej gospodzie zależą od jej standardu. Niższy oznacza cenę pomiędzy 7 tys. a 10 tys. jenów za noc dla jednej osoby (250-350 zł). Wyższy standard to koszt nawet ponad 70 tys. jenów (2500 zł).

8) Hotele o wysokim standardzie, czyli te z czterema czy pięcioma gwiazdkami są najdroższą opcją noclegową w Japonii. Ekskluzywne pokoje w stolicy są dostępne od 15 tys. jenów (ponad 530 zł) za dobę hotelową. Oczywiście oferowany standard jest warty takiej ceny i okazjonalnie można skorzystać z takiej opcji. Jednym z takich hoteli jest czterogwiazdkowy Park Hotel Tokyo, który oferuje klientom interesujące promocje np. romantyczny pokój dla pary z widokiem na Tokio Tower w cenie 20 tys. jenów za noc (ok. 710 zł). Zniżki za pokój są oferowane także w hotelach należących do sieci JR Hotel Group, pod warunkiem posiadania przez turystę Japan Rail Pass.

 

>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są najdroższe hotele na świecie? Zobacz nasz artykuł!

 

Przykładowe oferty noclegów w Tokio:

 

Hotel 3000 Asakusa Honten

Cena za noc (dla 2 osób): 128 zł

 

Hotel 3000 Jyuraku

Cena za noc (dla 2 osób): 309 zł

 

Hotel APA Asakusa Taharamachi Ekimae

Cena za noc (dla 2 osób): 554 zł

 

Przykładowe oferty noclegów w Osace:

 

Santana Guest House Osaka

Cena za noc (dla 2 osób): 126 zł

 

Senba Hotel

Cena za noc (dla 2 osób): 201 zł

 

Hotel Sakura Suite Osaka Juso

Cena za noc (dla 2 osób): 439 zł

 

Po dniu pełnym wrażeń musicie znaleźć łóżko, żeby odpocząć – gdzie szukać, żeby hotel odpowiadał Waszym wymaganiom? Naszą sprawdzoną wyszukiwarkę noclegów znajdziecie tutaj.

Wybranie dobrej oferty hotelu zajmuje dużo czasu - zdradźcie więc nam, jakie noclegi Was interesują, a my osobiście zaplanujemy Waszą podróż, przygotowując najlepsze oferty! Po prostu wypełnijcie formularz kontaktowy lub napiszcie do nas przez Fanpage na Facebooku. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Co warto zjeść w Japonii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-29 19:37:29
Anna Grajewska
Redaktor
adres:
Poznań / Polska

Fascynuje mnie różnorodność kultur. Uwielbiam odkrywać je na własnej skórze i uczyć się, podróżując. Wyznaję zasadę, że lepiej zobaczyć coś raz, niż usłyszeć o tym tysiąc razy. Dlatego zwiedziłam już 26 państw i wciąż siedzę na walizkach. W końcu… świat jest zbyt wielki, by wciąż przebywać w jednym miejscu!