Japonia

JaponiaInne

Waluta

Obowiązującą walutą w Japonii jest japoński jen (jap. ) o międzynarodowym symbolu: ¥. Występują tam monety o nominale 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów, a także banknoty 1000, 2000, 5000 i 10000 jenowe. Średni kurs jena do złotówki wynosi: 100 JPY = 3,6 zł. Warto jednak na bieżąco śledzić wahania kursu.

 

Kiedy i gdzie najlepiej wymienić pieniądze? Pamiętajcie, że będąc w Japonii nie znajdziecie kantoru, który wymienia złotówki na jeny. Samo szukanie tam kantorów może także być dość problematyczne, gdyż znajdują się głównie na lotniskach i w niektórych hotelach. Jedyną pewną i szybką opcją wymiany waluty na miejscu jest przywiezienie ze sobą gotówki w dolarach amerykańskich, kanadyjskich bądź funtach brytyjskich i wymienienie ich na jeny w jednym z japońskich banków (Nippon Ginko oraz lokalne banki prefektur nie obsługują turystów). W tym przypadku trzeba jednak zapłacić dodatkowo wysoką marżę. Pamiętajcie także, aby mieć wówczas przy sobie paszport – tylko za jego okazaniem będziecie mogli wymienić pieniądze. Korzystniejszą opcją jest wymiana złotówek na jeny jeszcze w Polsce. Jeżeli jednak wybieracie się do Japonii na dłuższy czas, lepiej część środków zachować także na koncie bankowym.

Aby uniknąć wysokiej prowizji podczas płacenia kartą bądź wypłacania gotówki z japońskich bankomatów, warto założyć konto w banku mającym oddział także w Japonii (w Polsce jedynym takim bankiem jest Citibank). W Japonii płacenie kartą nie jest aż tak popularne jak na Zachodzie. Większość prywatnych sklepów, restauracji, muzeów oraz innych miejsca turystycznych nie posiada terminali, a europejskie karty płatnicze nie są często przyjmowane. Podobny problem napotyka się z bankomatami – nie z każdego można wypłacić pieniądze. Jeżeli będziecie chcieli wypłacić gotówkę w taki sposób, poszukajcie bankomatów ATM znajdujących się głównie w sklepach sieci 7eleven, w urzędach pocztowych, na lotniskach, w domach handlowych oraz w oddziałach baku Citibank i Shinsei Bank. Bankomaty tej sieci akceptują większość europejskich kart oraz posiadają menu także w języku angielskim. Pamiętajcie jednak, że kurs najpierw będzie przeliczony na euro, a dopiero potem na jeny, co może Was drogo kosztować. Warto zatem założyć konto walutowe przed wyjazdem, co pozwoli uniknąć podwójnego przewalutowania.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Przybliżone ceny w Japonii:

  • woda 0,5l ~108 JPY,
  • coca cola 1l ~205 JPY,
  • piwo z marketu 500 ml ~270-300 JPY,
  • kanapka ~270 JPY,
  • bułka drożdżowa ~133 JPY,
  • dwa kawałki sushi  w restauracji >100 JPY,
  • piwo w restauracji ~500-600 JPY,
  • posiłek w restauracji >1000 JPY,
  • posiłek w barach szybkiej obsługi ~400-500,
  • Japan Bus Pass na transport autobusowy pomiędzy większymi miastami 1000 JPY,
  • Japan Rail Pass na usługi linii kolejowej JR (7, 14 bądź 21-dniowy) 29,110 JPY (dorosły), 14,550 JPY (dziecko),
  • jednodniowy bilet na wszystkie środki transportu publicznego w Tokio 1590 - dorośli JPY, 800 JPY - dzieci,
  • bilety na atrakcje turystyczne ~130-2000 JPY,
  • nocleg >1100 JPY.
Niebezpieczeństwa

Japonia to kraj kontrastu pod względem bezpieczeństwa. Z jednej strony wskaźnik przestępczości w Japonii jest jednym z najniższych na świecie, z drugiej zaś prawdopodobieństwo wystąpienia katastrof naturalnych jest bardzo wysokie. Tak więc wybierając się do Kraju Kwitnącej Wiśni to właśnie żywiołów powinniśmy się bardziej obawiać niż ludzi.

Do największych i najczęściej występujących zagrożeń zalicza się: trzęsienia ziemi (1500 notowanych rocznie), tsunami, powodzie oraz cyklony. Lepiej unikać wypraw do Japonii we wrześniu, gdyż to właśnie w tym okresie pojawiają się tajfuny. Wyspy japońskie leżą w strefie sejsmicznie czynnej, dlatego zagrożenie trzęsieniem ziemi jest tu stałe. Będąc na miejscu, warto zaglądać co jakiś czas na stronę internetową Japońskiej Agencji Meteorologicznej, aby być przygotowanym na ewentualne zagrożenie. Zalecany sposób postępowania w czasie kataklizmów jest dostępny w formie poradnika w języku angielskim na stronie Narodowej Agencji Turystycznej Japonii.

Zagrożenie przestępczością jest niewielkie w Japonii. Gubiąc portfel w komunikacji miejskiej, czy na ulicy, możecie być pewni, że za jakiś czas ktoś Was poinformuje o jego znalezieniu. Rozboje, gwałty i morderstwa to rzadkość, choć zdarzają się próby napastowania młodych kobiet, zwłaszcza w komunikacji miejskiej. Panie z Zachodu powinny być zwłaszcza wyczulone na proponowaną im pracę hostess, w której dochodzi do wykorzystywania pracownic na tle seksualnym.

Sporym zagrożeniem, zwłaszcza dla osób chorych na choroby układu krążenia, serca oraz nadciśnienie, są częste zmiany ciśnienia – nawet o kilkadziesiąt jednostek w ciągu dnia. Szczególnie niebezpiecznym dla nich okresem jest lato, gdy dni są wyjątkowo duszne i parne.

Czy to Polska, czy to Japonia  coś zawsze może się wydarzyć. Chcecie zwiedzać Kraj Kwitnącej Wiśni i nie zamartwiać się niepotrzebnie? Znaleźliśmy Wam dobrą ofertę ubezpieczenia, szczegóły macie tutaj.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Najdziwniejsze zawody świata.

Ciekawostki
  • Japońska rodzina cesarska jest najdłużej panującym rodem cesarskim na świecie.
  • Świątynia Todaiji w Narze jest największym drewnianym budynkiem na świecie. 
  • Japończycy, tak jak Polacy, obchodzą Dzień Konstytucji dnia 3 maja, jednak ich konstytucja pochodzi z 1947 r. 
  • W mieście Sendai w prefekturze Miyagi występuje największe w całej Japonii zagęszczenie restauracji sushi na metr kwadratowy. 
  • Las Aokigahara u północno-zachodniego podnóża góry Fudżi nazywany jest „lasem samobójców”. Jest to drugie najpopularniejsze na świecie miejsce samobójstw, zaraz po moście Golden Gate w San Francisco.
  • Targ rybny Tsukiji w Tokio jest największym targiem rybnym na świecie. 
  • Przy stacji kolejowej Shibuya w Tokio znajduje się pomnik Hachiko – psa, który przez 10 lat czekał na stacji na powrót swojego nieżyjącego pana.
  • Akwarium Churaumi na Okinawie posiada zbiornik Kurosho, który należy do jednych z największych na świecie.
  • Liczne zabytki w Japonii są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – aż 17 miejsc/obszarów znajduje się na tej liście.
  • Obecny rekord skoczni w Sapporo wynosi 146,5 metrów.
  • W japońskich automatach można kupić nie tylko napoje, ale też papierosy, parasolki, mangi oraz papier toaletowy.
  • Najazdy armii mongolskiej na japońskie wyspy w 1274 i 1281 r. skończyły się dla Mongołów porażką spowodowaną głównie przez sztormy, które zniszczyły znaczą część ich floty. Towarzyszący sztormom wiatr, nazwany przez Japończyków kamikadze (dosłownie: boski wiatr), stał się dla nich dowodem, iż Japonia jest „krajem bogów”, którzy zapewniają jej swoje wsparcie (termin ten został również wykorzystany w czasie II wojny światowej na określenie japońskich pilotów-samobójców).
  • Ponieważ w dawnej Japonii obowiązywała zbiorowa odpowiedzialność za popełnione przestępstwa, Japończycy stali się bardzo powściągliwi w kwestii przyjmowania obcych do swojego grona. Biorąc pod uwagę, iż cała społeczność mogła zostać ukarana za czyn jednego człowieka, unikano nieznajomych. Miało to wpływ na utrzymującą się do dziś niechęć Japończyków do obcych. Strach przed surowymi karami spowodował, iż większość społeczeństwa starała się stworzyć przed urzędnikami pozory nieszkodliwych i spokojnych. Ludzie sprawiający wrażenie niewychylających się z szeregu i szanujących władzę, mogli czuć się bardziej bezpiecznie. Zwyczaj stwarzania pozorów odpowiedniego zachowania do dziś funkcjonuje we współczesnej Japonii.
  • Rdzennymi mieszkańcami Japonii są Ajnowie.
  • Skazani na śmierć samurajowie i arystokraci mieli przywilej popełnienia samobójstwa poprzez rytualnie wyprucie wnętrzności zwane seppuku lub harakiri. 

 

Ważne numery
  • Policja - tel. 110,
  • Pogotowie ratunkowe i straż pożarna - tel. 119,
  • Ambasada RP w Tokio:
    Japonia, Tokio, 2-13-5 Mita, Meguro-ku, 153-0062
    Tel.: +813 57947020
    Tel. alarmowy +81 8046107020
    Faks: +813 57947024

 

Wiesz już wszystko o Japonii? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-29 19:37:29
Anna Grajewska
Redaktor
adres:
Poznań / Polska

Fascynuje mnie różnorodność kultur. Uwielbiam odkrywać je na własnej skórze i uczyć się, podróżując. Wyznaję zasadę, że lepiej zobaczyć coś raz, niż usłyszeć o tym tysiąc razy. Dlatego zwiedziłam już 26 państw i wciąż siedzę na walizkach. W końcu… świat jest zbyt wielki, by wciąż przebywać w jednym miejscu!