Japonia

JaponiaKiedy jechać?

Klimat

Klimat na wyspach japońskich jest dość zróżnicowany (choć na całym obszarze występuje klimat monsunowy), co wynika z jej położenia w trzech strefach klimatycznych: 

  • umiarkowanie ciepłej na północy od 38°N (Hokkaido, północne Honsiu),
  • podzwrotnikowej między 31-38°N (środkowe i południowe Honsiu, Sikoku, Kiusiu), 
  • zwrotnikowej między 24-31° N (południowy skraj Kiusiu oraz Riukiu).

Poza archipelagiem Riukiu (znajduje się tam m.in. słynna wyspa Okinawa), na całym obszarze wysp japońskich występują cztery pory roku. Wędrówka chłodnych mas powietrza znad kontynentu azjatyckiego w zimie oraz ciepłych znad Pacyfiku w okresie letnim powoduje znaczne zróżnicowanie klimatu w poszczególnych częściach japońskich wysp. Na północy dominuje chłodniejszy klimat z dużą ilością opadów śniegu w zimie. Na południu kraju jest on cieplejszy i niesie ze sobą występującą w okresie letnim porę deszczową. Subtropikalny klimat najbardziej wysuniętego na południe archipelagu Riukiu zapewnia mu słoneczną i ciepłą pogodę przez cały rok. Średnia ilość rocznych opadów atmosferycznych wzrasta z północy na południe kraju. 

Pogoda w Japonii jest dość zróżnicowana, w zależności od rejonu i aktualnie trwającej pory roku. Północna część Honsiu wraz z wyspą Hokkaido znajduje się pod wpływem zimnego prądu Oja Siwo oraz zimowego monsunu, wiejącego z północnego-zachodu, przez co dominuje tam pochmurna pogoda z łagodnym latem i długą, śnieżną zimną (śnieg utrzymuje się tam od października do końca kwietnia). Średnia temperatura w styczniu i lutym wynosi ok. -9°C (najniższa w historii odnotowana w tym rejonie temperatura spadła do -41°C). W lipcu średnia temperatura na północy kraju wynosi ok. 18-20°C. Na Hokkaido nie występuje także pora deszczowa.
    W tym samym czasie we wschodniej części wysp japońskich odnotowuje się obfite opady letniego deszczu. Średnia temperatura latem sięga 28°C (na górze Fidżi 6°C). Zimą południowa część wysp japońskich, dzięki górom chroniącym ją przed zimnymi masami północnego powietrza, ma słoneczną i stosunkowo ciepłą pogodę. Średnia temperatura jest wtedy dodatnia (poza obszarem wysokich gór, gdzie temperatura wynosi ok. -10°C, a na Fudżi -19°C). Na północnym Kiusiu termometry wskazują od -4°C do 0 °C, na Kiusi ok. 6 °C, natomiast na południowym archipelagu wysp Riukiu temperatura dochodzi nawet do 20°C. Wiosna zaczyna się w południowej części kraju pod koniec lutego.
     Średnia roczna suma opadów waha się od 800–1500 mm na Hokkaido, do 2000–3000 mm na archipelagu Riukiu. Maksymalne opady występują w okresie letnim (z wyjątkiem zachodniego Hokkaido i północnego Honsiu). Na przełomie września i października do wybrzeży Japonii, zwłaszcza jej południowej części, docierają niebezpieczne tajfuny z gwałtownymi ulewami.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Japonię warto odwiedzić na wiosnę – najpiękniejszą japońską porę roku, aby zobaczyć słynną kwitnącą sakurę (jap. kwiat wiśni). Pierwsze jej kwiaty są dostrzegalne już pod koniec lutego na południu kraju, ostatnie zaś rozkwitają jeszcze w maju na północy wysp. Na głównej wyspie Honsiu przypada to na okres końca marca i początku kwietnia, przez co temperatura powietrza nie jest jeszcze zbyt wysoka i wynosi ok. 15°C. Nie odstrasza to jednak turystów jak i rodzimych Japończyków, którzy licznie przybywają na tzw. hanami (jap. oglądanie kwiatów).

Wówczas tysiące ludzi odwiedza japońskie parki, by podziwiać urok różowych kwiatów. Organizowane są liczne pikniki oraz zabawy, trwające nierzadko do późnych godzin wieczornych. Hanami odbywające się po zmroku, nazywane nocną sakurą, ma miejsce przy niezwykłej aranżacji nocnych lampionów, co jeszcze bardziej podkreśla urok całego wydarzenia. Największą popularnością wśród odwiedzających cieszy się park Ueno w Tokio oraz góra Yoshino w Narze, gdzie widok na kilkadziesiąt tysięcy drzew kwitnącej wiśni zapiera dech w piersiach. 

Japończycy na wiosnę obchodzą także swoją własną majówkę nazywaną Golden Week. Obejmuje on okres od 29. kwietnia do 5. maja, na który przypada kilka znaczących świąt takich jak: Dzień Ery Showa (29.04.), Dzień Konstytucji (3.05.), Zielony Dzień (4.05.) oraz Dzień Dziecka (5.05.). Japończycy tłumnie wyjeżdżają wtedy na tygodniowe wakacje, przez co pociągi mogą być zatłoczone, ulice zakorkowane, a bilety lotnicze wykupione. Pomimo tych drobnych niedogodności, Golden Week obfituje w tak wiele imprez okolicznościowych, że na pewno nikt nie będzie się wtedy nudził. Minusem tego okresu są tłumy ludzi odwiedzających najbardziej popularne turystycznie miejsca oraz zamknięte lokalne knajpki, które warto odwiedzić w czasie swojego pobytu w Japonii.

Choć lato jest czasem urlopów – najlepszym do wyjazdów na wakacje – to ta pora roku nie jest dobrym okresem na wyprawę do Japonii. Wynika to z trzech faktów. Po pierwsze, wysoka temperatura (często przekraczająca ponad 35°C) sprawia, że chodzenie po mieście, czy w ogóle spacerowanie na zewnątrz, jest równie nieprzyjemne, co niebezpieczne. Po drugie, od początku czerwca do połowy lipca na większości japońskich wysp trwa pora deszczowa, nazywana też „piątą porą roku” (pora deszczowa nie występuje jedynie na wyspie Hokkaido). Choć deszcz nie pada codziennie i zdarzają się dni słoneczne, to towarzysząca temu okresowi wysoka wilgotność powietrza powoduje trudności w oddychaniu. Warto zaopatrzyć się w tym okresie w parasolkę i pelerynę przeciwdeszczową, jak i wodoodporny filtr do ciała. Ostatnim minusem podróży do Japonii w lato są wszechobecne komary oraz, niedające często pospać w spokoju, głośne cykady. Jeżeli pomimo tego chcecie wybrać się w okresie letnim do Japonii, to najlepiej odwiedźcie wtedy wyspę Okinawę. Ryzyko opadów jest tam mniejsze, a słoneczna pogoda, jak i ciepłe morze są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Natomiast na głównych wyspach czekają na Was ciekawe wydarzenia kulturowe, m.in. Festiwal Tanabata (7.07.), Gion Matsuri w Kioto (17.07.), Festiwal Tenji w Osace (25.07.) czy Festiwal Sumida w Tokio (27.07.).

momiji-drzewo-Japonia-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu?

 

Jesień to druga pora roku po wiośnie, która idealnie nadaje się na podróż do Japonii. Pogoda staje się znośna, a liście japońskiego klonu momiji przykuwają wzrok swoją intensywną czerwoną barwą. Japońska jesień trwa stosunkowo długo, bo aż do połowy grudnia, jednak lepiej zrezygnować z wyjazdu we wrześniu, gdyż jest to okres licznych tajfunów, utrudniających transport wodny, jak i lotniczy. Od połowy października wiatry są już spokojniejsze, ale najbardziej polecanym jesiennym miesiącem dla turystów jest listopad. Pogoda jest wtedy spokojna, krajobraz kolorowy (choć głównie zdominowany przez czerwień), a temperatura idealna do zwiedzania (np. w Tokio średnia temperatura wynosi wtedy ok. 17°C w dzień).

Jesień to także bardzo dobra pora na wizytę w onsenie (japońskich gorących źródłach). Szykując się do wyjazdu w tej porze roku nie trzeba zabierać ze sobą dużej ilości grubych ubrań. Jeżeli jednak wybieracie się wtedy w północne rejony wysp, warto na wszelki wypadek spakować ze sobą ciepły sweter oraz kurtkę. Ostatnia z czterech pór roku – zima, podobnie jak lato, nie należy do najprzyjemniejszych okresów dla osób wybierających się do Japonii. Niskie temperatury czy intensywne opady śniegu utrudniające przemieszczanie się, nie pomagają w zwiedzaniu kraju. Ciepło jest wtedy jedynie na Okinawie, na której nie występują pory roku. Jeżeli polecicie w tym okresie do Japonii, warto wybrać się na słynny Festiwal Śniegu w Sapporo (Yuki Matsuri), odbywający się zazwyczaj w drugim tygodniu lutego. W czasie jego trwania, artyści tworzą rzeźby ze śniegu i lodu, które sięgają nawet na piętnaście metrów wysokości i kilkadziesiąt szerokości. W czasie trwania festiwalu turyści mogą nacieszyć oczy ponad trzystoma śnieżnymi rzeźbami, tworzącymi niesamowity bajkowy klimat. Zima w Japonii to także dobry czas na uprawianie sportów zimowych oraz podziwiane niesamowitych widoków, zwłaszcza poza miastem.

Tak więc najlepszym okresem na planowanie wycieczki na wyspy japońskie są miesiące jesienne (wrzesień – listopad) oraz wiosenne (marzec – maj). Jeżeli chcecie spędzić wakacje w Japonii, warto wybrać się wtedy na Okinawę. Najlepszym do tego miesiącem będzie lipiec, gdyż w okresie maja i czerwca trwa tu jeszcze pora deszczowa, a od sierpnia mogą pojawiać się już tajfuny. Dla zapalonych podróżników i fascynatów Japonii żaden okres nie jest zły, dlatego powyższe porady należy traktować jedynie jako sugestie, a w doborze odpowiedniego terminu najlepiej kierować się własnym wyczuciem.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Japonii:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Japonii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-29 19:37:29
Anna Grajewska
Redaktor
adres:
Poznań / Polska

Fascynuje mnie różnorodność kultur. Uwielbiam odkrywać je na własnej skórze i uczyć się, podróżując. Wyznaję zasadę, że lepiej zobaczyć coś raz, niż usłyszeć o tym tysiąc razy. Dlatego zwiedziłam już 26 państw i wciąż siedzę na walizkach. W końcu… świat jest zbyt wielki, by wciąż przebywać w jednym miejscu!