Kambodża

KambodżaWprowadzenie

Wprowadzenie

Urokliwe, egzotyczne tereny dzisiejszej Kambodży zamieszkiwane były przez człowieka od tysięcy lat. Rozmaita fauna, flora i ukształtowanie terenu wraz usytuowanymi wzdłuż wybrzeża wyspami, tworzy niebywale kuszące miejsce. Wielu z nas marzy, aby żyć w takim miejscu na co dzień. Ludzie zamieszkujący te tereny na kartach historii zapisali wiele momentów chwały, ale także niejeden upadek. Dziedzictwo Imperium Khmerów, które tysiąc lat temu było jedną z największych potęg Azji przeplata się z doświadczeniami z czasów krwawych rządów Czerwonych Khmerów, kiedy to kraj mocno ucierpiał na swojej potędze. Dziś Kambodża odbudowuje się po latach kryzysu. Dla turysty jest niebańskim miejscem do wypoczynku, ale także inspiruje do zgłębienia tajników jej historii. Wyśmienita kuchnia, niebiańskie plaże, pogodni ludzie to tylko namiastka uroku tego kraju, reszty doświadczymy na miejscu.

Informacje ogólne

Stolica: Phnom Penh

Język urzędowy: khmerski

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Głowa państwa: król Norodom Sihamoni

Waluta: riel kambodżański                                     1 zł = 1000 rieli

Powierzchnia: 181 040 km2

Liczba ludności: 13 000 000

Strefa czasowa: UTC+7

Geografia i historia

Tereny Kambodży rozciągają się na 181 tysiącach kilometrów kwadratowych. Patrząc na mapę Kambodża ma kształt prawie symetryczny, owalny kształt. Trzy czwarte tego zajmuje równinna Nizina Mekongu, wypełniająca stare zapadlisko tektoniczne. Wschodnią częścią kraju przepływa największa rzeka – Mekong, która ułatwia transport. Kambodża-breakplan Poruszają się nią zarówno łodzie pasażerskie, jak i towarowe. Największe jezioro Tonle Sap znajduje się w centralnej części kraju. Największe pasma górskie to na południu to Góry Kardamonowe (tu znajduje się najwyższy szczyt kraju – Phnum Aoral o wysokości 1813 m. n.p.m.) i Góry Słonia, a na północy Góry Danrek.

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o ludziach zamieszkujących tereny dzisiejszej Kambodży pochodzą z V w. p.n.e., ówczesną formą polityczną było państwo Funan. Dzieje tego państwa były bardzo burzliwe i obfitowały w starcia z graniczącymi mu krajami. Złoty okres rozwoju na tych terenach rozpoczęły rządy dynastii angkorskiej, która utworzyła zjednoczone państwo Khmerów. Jego granice rozciągały się na terytorium dzisiejszej Kambodży, a także Laosu, południowej Tajlandii oraz południowego Wietnamu. Przedstawicielem dynastii, który najmocniej wpisał się w karty historii był Suryavarman II. Nie był dziedzicem tronu w bezpośredniej linii, więc aby na nim zasiąść w wieku 14 lat zamordował swego wuja. W kolejnych latach, aby udowodnić swoją wielką, niemal boską moc, buduje świątynię Angkor Wat, która ma służyć za grobowiec dla niego i jego przodków. W wieku XIV kraj najeżdżają Tajowie, a jego stolicę przenoszą z Angkor Thom do Phnom Penh. Upadkowi imperium towarzyszy odejście od wierzeń hinduistycznych i przyjęcie na tych terenach religii buddyjskiej.

Zainteresowanie tym terytorium ze strony Europejczyków skutkuje podbiciem Kambodży przez Francję w wieku XIX. W roku 1863 Kambodża oficjalnie staje się protektoratem Francji, co 21 lat później skutkuje powstaniem kolonii. Po kolejnych trzech latach weszła w skład kolonialnych Indochin Francuskich. Khmerowie próbowali wyzwolić swój kraj niejednokrotnie na przełomie XIX i XX wieku, jednak nie osiągnęli niepodległości. Pełną niepodległość uzyskała dopiero w 1955 roku, kiedy to odeszła z Unii Francuskiej i została przyjęta do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kambodża-breakplan

W wyniku sporów politycznych na przełomie lat 60. I 70. XX wieku wybuchały liczne powstania, co doprowadziło do wyłonienia się z partii komunistycznej partyzantki Czerwonych Khmerów na czele której stanął Pol Pot. W 1975 roku obalił on rząd i utworzył Demokratyczną Kampuczę. Jest to najciemniejszy etap historii tego kraju i ujmuje głównie dlatego, że wydarzenia te miały miejsce stosunkowo niedawno. Czerwoni Khmerowie wprowadzili politykę zwaną jako rok zerowy. Miała na celu eliminację inteligencji, każdy obywatel znający obce języki, czy noszący okulary był zabijany. Całą ludność przenoszono do obozów pracy, gdzie duża część umierała z przepracowania i głodu. W ten sposób zamordowano 25% populacji tego narodu. Układ pokojowy i całkowite wyjście z konfliktu trwało aż do roku 1991, a w 1993 pod nadzorem ONZ przywrócono monarchię. Proces zbrodni na obywatelach z czasów Czerwonych Khmerów rozpoczął się w 1999 roku, już po śmierci Pol Pota. Teraz Kambodża pracuje nad odbudową po wielu latach konfliktów.

Kultura i zwyczaje

Etniczne pochodzenie mieszkańców Kambodży ma podstawy w kulturze Khmerów. Większość, ponad 96% Khmerów jest wyznania buddyjskiego. Duża część ich zwyczajów odnosi się właśnie do religii. Poniższe zasady pomogą nam dotrzymać miejscowego savoire-vivre’u:

  •  Przed wejściem do domu lub sklepu zdejmujmy obuwie.
  •  Stopy uważa się za nieczystą część ciała, więc nie powinno się nimi niczego wskazywać. Tym bardziej nie powinno się wyciągać stóp w kierunku figury Buddy (najlepiej siadać po turecku).
  •  Witając się lub żegnając nie podajemy ręki. Składamy ręce jak do modlitwy i lekko się pochylamy.
  •  Odstawienie szklanki jest sygnałem do jej napełnienia. Jeśli nie chcemy, żeby dolewano nam napoju, trzymajmy ją w ręce.
  •  W dobrym guście jest publiczne bekanie, czy smarkanie.
  •  W budynkach kultu jak pałace, czy świątynie wymagany jest odpowiedni strój. Najlepiej mieć długie spodnie, spódnicę oraz koszulę z długim rękawem (zasłaniające przynajmniej kolana i łokcie). 

Khmerowie z przyczyn historycznych nie lubią się z Tajami. Jeśli nie chcemy ich urazić, unikajmy porówKambodża-breakplannywania z tą nacją. Równie bolesnym na skutek trudnej historii tematem jest reżim Czerwonych Khmerów. Praktycznie w każdej rodzinie są przypadki śmierci lub kalectwa na skutek wybuchu min rozłożonych na terenie kraju przez Czerwonych Khmerów.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-04-27 08:57:29
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)