Kuba

KubaInne

Waluta

Na wyspie w obrocie są dwie waluty: dewizowy peso convertible (CUC), o większej sile nabywczej, ale bezwartościowy za granicą, i narodowy peso cubano (CUP). W kantorach można wymienić jedną na drugą. 1 CUC/1 CUP to około 3,75 PLN. Za wszystko, poza podstawowymi produktami żywnościowymi, wewnątrzkrajowymi rozmowami telefonicznymi, niektórymi imprezami kulturalnymi, skromnymi restauracjami i autobusami miejskimi, turyści muszą płacić w dewizach. Wymieniając dolar amerykański na CUC, trzeba uiścić opłatę wynoszącą 10%. Zwykle banki oferują lepszy kurs niż kantory w hotelach. W kąpieliskach np. Varadero, czy Cayo, można płacić w euro.

 

W centrach turystycznych wiele restauracji i hoteli – ale nie prywatnie wynajmujący – akceptuje karty kredytowe Visa i Mastercard, o ile nie zostały one wystawione przez bank amerykański. Przy każdej płatności i wypłacie pieniędzy z bankomatu (w większości stolic prowincji jest przynajmniej jeden bankomat) pobierana jest opłata 3%, łącznie z opłatą za zagraniczną transakcję bezgotówkową. Aktualne kursy wymiany walut można znaleźć na nbp.pl lub pl.coinmill.com.

Ceny

Przykładowe ceny:

- dwójka w hotelach średniej klasy: 25-75 CUC

- dwójka w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych: 75-300 CUC

- obiad/kolacja w restauracjach dewizowych: 3-15 CUC

- przekąska kupiona na ulicy: 0,20-1 CUC

- zakupy na targu: 2-3 CUC

- woda i napoje bezalkoholowe od 0,50 CUC

- wstęp do muzeów, na koncerty, itp.: 1-10 CUC

- nurkowanie: 30-45 CUC

- Internet: 6 CUC za godzinę

Niebezpieczeństwa

kapitol-Kuba-Ameryka-Południowa-breakplan

Kuba jest bezpieczną destynacją turystyczną, napady rabunkowe zdarzają się bardzo rzadko. Mimo to wieczorem powinno się brać taksówkę. Rośnie liczba złodziei kieszonkowych, dlatego należy umieszczać rzeczy wartościowe w sejfie hotelowym albo w pasku na biodra lub worku na szyi pod ubraniem. Na plaży nie wolno pozostawiać rzeczy bez nadzoru.

Ciekawostki

Policja: na terenie całego kraju tel. 106

Pogotowie: różnie, często tel. 104, w Varadero tel. 0145662306; Trinidad tel. 0141992362; Santiago de Cuba tel. 0122623300

Ambasada RP: Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400, Tel.: +53 7 8332440, Tel. alarmowy: +53 52805770 (www.hawana.msz.gov.pl/pl/)

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-08-18 14:47:42
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)