Malezja

MalezjaInne

Waluta

Walutą Malezji jest ringgit malezyjski (RM lub MYR). 1 ringgit ma nieco niższy kurs niż złotówka, jednak w zaokrągleniu zazwyczaj można obie waluty liczyć w stosunku 1:1. Dzięki temu łatwo kontrolować wydatki. Nowe banknoty, które dominują w obrocie mają foliowaną fakturę, dzięki czemu w wilgotnym klimacie nie ma problemu z przepoconymi, rozpływającymi się pieniędzmi.

Nie ma problemów z dostępem do bankomatów, kantorów czy banków wymieniających waluty. Jeśli decydujemy się wziąć z Polski gotówkę najbardziej optymalnym wyjściem będą dolary amerykańskie.

Akcesoria podróżne breakplan 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

 

Ceny

Ogólnie rzecz biorąc ceny są niższe niż w Polsce, poza alkoholem, który jest bardzo drogi. Raczej nie ma też zwyczaju tworzenia odrębnych cenników dla miejscowych i obcokrajowców. Drogie bywają bilety wstępu do atrakcji turystycznych i zorganizowane wycieczki, szczególnie do dżungli.

Przykładowo:

  • Wjazd na Petronas Towers – 80 RM
  • Park ptaków w Kuala Lumpur – 45 RM
  • 2-dniowy trekking w Taman Negara NP – ok. 200-250 RM/os.
  • 3-dniowy trekking w Mulu NP na Borneo – pow. 400 RM/os.
  • Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre – 30 RM

 

Niebezpieczeństwa

Z reguły Malezyjczycy są bardzo miłymi i otwartymi ludźmi. Jednak w ostatnich latach nieco spada poziom bezpieczeństwa, głównie dzieje się tak w Kuala Lumpur i innych większych miastach, oraz w stanie Sabah na północy Borneo przy granicy z Filipinami. Obniżenie poziomu bezpieczeństwa ma związek z silnym napływem imigrantów z całej Azji Południowo-Wschodniej i Indii, a także z nasilaniem się zagrożenia terrorystycznego ze strony islamskich radykałów.

Poza tym należy zwyczajnie zachować zdrowy rozsądek, nie pozostawiać bagażu bez opieki, nie obnosić się z wartościowymi przedmiotami i pieniędzmi, zachować ostrożność przy spożywaniu jedzenia i napojów oferowanych przez obcych ludzi.

W parku w Malezji breakplan

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Gdzie się wybrać na majówkę!

 

Ciekawostki

• W Malezji nie powinniśmy publicznie okazywać uczuć, szczególnie całkować się w miejscach publicznych, ponieważ jest to naruszenie zasad moralnych.

• W stolicy Malezji, Kuala Lumpur, jak już wiemy bardzo nowoczesnym mieście wieżowców znajdziemy… dżunglę. Kawałek lasu deszczowego mieści się w centrum miasta i nazywa się Bukit Nanas.

• W Malezji nie używa się noża – zazwyczaj Malezyjczycy posługują się tylko… łyżką i widelcem.

• W Malezji funkcjonuje coś takiego jak „różowe pociągi”, czyli pociągi przeznaczone wyłącznie dla kobiet, aby zapewnić im bezpieczeństwo i uniknięcie zaczepek ze strony mężczyzn.

• Malezja rozwija się bardzo szybko, powstają nowe wieżowce, infrastruktura oraz kwitną inwestycje, a wszystko to dlatego, że w kraju obowiązuje tylko 6% podatku VAT.

 

Ważne numery

Ogólny numer alarmowy: 999

Ambasada Polski w Kuala Lumpur:

No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur

P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia

tel. 00-603-2161 0805, 2161 0780

Urząd jest zamknięty w dni wolne od pracy w Malezji oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

www.kualalumpur.msz.gov.pl

 

Wiesz już wszystko o Malezji? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-11-08 13:52:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy