Malezja

MalezjaPraca i studia

Praca

Praca na etat w Malezji nie jest zbyt prostą sprawą, o ile nie zostaniemy tam skierowani przez naszego pracodawcę z Polski. Pierwszą barierą jest wiza, która sporo kosztuje i powinien ją pokryć pracodawca, druga rzecz to pensje minimalne dla obcokrajowców, które osiągają na tyle wysoki pułap, że pracodawcy często nie opłaca się zatrudniać osoby zza granicy.

Praca w Malezji breakplan

Jeśli jesteśmy bardzo zdeterminowani, to aby dostać pracę powinniśmy mieć minimum ukończone studia, biegle posługiwać się językiem angielskim i mieć doświadczenie, najlepiej poparte sukcesami, aby przekonać pracodawcę do wyłożenia odpowiedniej sumy na nasze zatrudnienie. Ustawowo pracownikowi przysługuje 14 dni urlopu, lecz w ciągu roku jest wiele, bardzo wiele świąt, które są wolne od pracy, więc de facto liczba dni kiedy nie musimy iść do pracy, jest dość duża. Warto z pracodawcą ustalić kwestię ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ nie jest ono w Malezji standardem.

Pracy w Malezji można szukać przez:

Nieco łatwiejszą możliwością popracowania w Malezji jest wyjazd na staż trwający zwykle około pół roku. Pozwoli on poznać kraj, mentalność, a także ludzi, którzy w przyszłości mogą pomóc nam w znalezieniu pracy na terenie Malezji. Staże takie oferowane są m.in. przez organizację AIESEC – http://aiesec.pl/.

Niektórzy obcokrajowcy decydują się na podjęcie mniej sformalizowanej pracy na terenie Malezji. Obywatele wielu krajów europejskich mogą przyjechać na 90 dni do Malezji bez wizy, wystarczy, jednak choćby na jeden dzień pojechać do Tajlandii czy Singapuru, by wrócić z ponownym pozwoleniem na 90-dniowy pobyt. W ten sposób łatwo podjąć się pracy słabiej opłacanej niż wyśrubowane przez prawo malezyjskie minima dla obcokrajowców.

Niestety zarobki przy prostych pracach w hotelach, restauracjach itp. są wynagradzane dużo skromniej niż w Polsce. Nie należy liczyć na pracę w charakterze nauczyciela angielskiego, ponieważ poziom nauczania tego języka w publicznych szkołach jest o wiele wyższy niż w Polsce i rynek nie potrzebuje dużej ilości pracowników w tym zawodzie. Poszukiwani są właściwie wyłącznie native speakerzy.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

 

Wolontariat

Dla osób, którym zależy żeby popracować za granicą i przy okazji zrobić coś dobrego ciekawą propozycją może być wolontariat. Możliwości wolontariatu w Malezji jest bardzo dużo, od krótkich jedno- lub dwutygodniowych po kilkumiesięczne. Można znaleźć w ten sposób pracę zarówno w szkołach, służbie zdrowia, zarządzaniu kryzysowym czy pracować przy ochronie przyrody i dzikich zwierząt. W internecie można znaleźć wiele ofert, warto jednak być czujnym przy wyborze konkretnego miejsca lub pośrednika.

Nurkowanie w Malezji breakplan

Oferty można znaleźć m.in. na:

 

Studia

Studiowanie w Malezji ze względu na dobry poziom, może być ciekawym doświadczeniem dla osób chcących studiować za granicą. Wszystkie studia w Malezji są płatne, zależnie od wybranego kierunku ceny różnią się od siebie. Typowe opłaty kształtują się na poziomie 40-80 tys. złotych za cały okres tzw. Bachelor Studies, a więc po ukończeniu kursu uzyskamy stopień odpowiadający naszemu licencjatowi. Studia na stopnie master i PhD, to następne wydatki. Oprócz tego musimy się jeszcze utrzymać, na szczęście koszty życia w Malezji są sporo niższe niż w Polsce. Aby uniknąć opłat, można wyjechać na studia do Malezji na zasadzie współpracy polskiej lub europejskiej uczelni z uczelnią w Malezji. Wtedy warunki finansowe są o wiele lepsze, a dodatkowo możemy uzyskać stypendium, trzeba jednak być już studentem danej jednostki, która ma podpisaną umowę o współpracy w uczelnią malezyjską. Oczywiście studia odbywają się w języku angielskim i wymagana jest znajomość tego języka potwierdzona odpowiednimi certyfikatami.

Studia w Malezji breakplan

Najbardziej znane uczelnie w Malezji to Monash University Malaysia Campus, Swinburne University of Technology Malaysia Campus i Uniwersytet Malaya w Kuala Lumpur. Jeśli studia organizujemy sobie na własną rękę, to przyjeżdżamy do Malezji w ramach pobytu do 90 dni, a następnie uczelnia po przyjęciu nas na studia wydaje międzynarodową kartę studenta i stempluje paszport umożliwiając nam legalne studia. Jeśli natomiast przyjeżdżamy w ramach współpracy międzyuczelnianej, to powinniśmy zostać powiadomieni o wszystkich formalnościach związanych ze studiami i legalizacją pobytu przez naszą uczelnię macierzystą.

 


  

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Malezji.

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-11-08 13:52:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy