Meksyk

MeksykInne

Waluta

Walutą w Meksyku jest peso meksykańskie. 1 peso to 100 centavos. W obiegu są banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200 i 500 pesos (oraz 1000 pesos, ale jest bardzo rzadko używany), oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10 i 20 pesos i 5, 10, 20 i 50 centavos. Peso oznaczane jest symbolem $, podobnie, jak amerykański dolar (dlatego w niektórych sytuacjach lepiej upewnić się, czy napisana cena jest podana w peso czy dolarach, chyba że jasno jest dopisane MXN lub USD).

peso-meksyk-breakplan

Najbardziej opłaca się wziąć ze sobą właśnie dolary amerykańskie (najmniejszy problem z wymianą, najkorzystniejszy kurs). W najbardziej turystycznych regionach kraju można czasem płacić dolarami amerykańskimi, jednak przelicznik jest zazwyczaj bardzo niekorzystny. Świetnym rozwiązaniem jest kantor internetowy, który oferuje bezpieczną i korzystną wymianę. Kliknijcie w banner poniżej i sami się przekonajcie:

 


     Pieniądze wymienicie w kantorach (casa de cambio, jest ich raczej niewiele) lub w bankach (zdecydowanie częściej). Co ciekawe, najlepszy kurs wymiany oferują kantory na lotnisku w stolicy Meksyku – w głównym holu jest ich prawdziwe zatrzęsienie i bardzo prawdopodobne, że tak dobrego kursu wymiany nie znajdziecie już nigdzie indziej.
     W większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatów (choć nie są tak liczne jak w Polsce), natomiast w mniejszych miasteczkach możecie mieć problem, dlatego dobrze przemyślcie ilość posiadanej gotówki. Wypłaty z bankomatów oraz płatność kartami w Meksyku wiążą się często z dodatkowymi prowizjami (należy przed wyjazdem sprawdzić w swoim banku ewentualne dodatkowe koszty). Zazwyczaj najbardziej opłacalne są wypłaty z bankomatów Banamex i HSBC.
    Uwaga! Bankomaty w Meksyku zazwyczaj najpierw wydają pieniądze, a dopiero potem kartę – nie zapomnijcie jej zabrać!

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

tlacoyo-meksyk-breakplan

Ceny w Meksyku są dość podobne do tych w Polsce, choć może bardziej zróżnicowane (północ jest droższa od południa, z wyjątkiem mocno turystycznego i dość drogiego Jukatanu). Ceny w przewodniku (wstępu do muzeów, ruin, przejazdów itp.) zazwyczaj podawane są w przybliżeniu, bo potrafią zmieniać się z prędkością światła (a już na pewno każdego roku).

  • dwuosobowy pokój z łazienką w hotelu (standard średni): ok. 250 pesos
  • nocleg w hostelu w pokoju wieloosobowym (1 osoba): 120-150 pesos
  • wejście do większości ruin (zonas arqueológicas): 60-70 pesos
  •  przejazd autobusem ADO na trasie Miasto Meksyk – Puebla: 150-200 pesos
  • pojedynczy bilet na metro w Mexico City: 5 pesos
  • comida corrida: 60 pesos
  • taco: 15 pesos
  • 1,5 litrowa butelka wody mineralnej: 15 pesos
  • litr benzyny: 13-14 pesos

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej przerażające miejsca na świecie!

Niebezpieczeństwa

Meksyk nie należy do najbezpieczniejszych krajów, ale przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności nie należy się zbytnio martwić. Gotówkę najlepiej trzymać w kilku różnych miejscach, żeby zminimalizować ryzyko kradzieży kieszonkowej. Przydatne są specjalne saszetki, które można ukryć pod odzieżą. Warto też mieć ze sobą również ksero paszportu (które będziecie np. zostawiać w hotelu) – w przypadku utraty oryginału kopia może pomóc przyspieszyć formalności konsularne. Nie rezygnujcie z zakupu ubezpiecznia podróżnego. Przyda się w każdej nagłej sytuacji. Sprawdźcie oferty, które przygotowaliśmy tutaj

merida-meksyk-breakplan

Napady rabunkowe zdarzają się, natomiast zminimalizujecie ryzyko poruszając się po bardziej turystycznych okolicach, unikając nocnych wędrówek po podejrzanych dzielnicach itp.

    Północ Meksyku (szczególnie pogranicze z USA) jest bardziej niebezpieczna niż turystyczne południe, dlatego należy tam zachować szczególną ostrożność. Według amerykańskiego Biura Spraw Konsularnych jedynym bezpiecznym regionem pogranicza jest Baja California, ale nawet tam trzeba być bardzo czujnym (szczególnie w Tijuanie i okolicach).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: 7 najciekawszych legend świata.

Ciekawostki


Garść ciekawostek o Meksyku:

  •  Pochodząca z języka nahuatl nazwa Meksyk oznacza dosłownie „w pępku księżyca”.
  •  To właśnie w Meksyku rośnie drzewo o najgrubszym pniu na świecie: by objąć pień cypryśnika meksykańskiego rosnącego w miasteczku Santa María del Tule (niedaleko miasta Oaxaca) potrzeba aż 30 osób! Natomiast jego cień może być schronieniem dla nawet 500 osób.
  • Bazylika Guadalupe w Mieście Meksyk jest drugim na świecie najczęściej odwiedzanym sanktuarium (pierwszym jest Watykan).
  •  Z Meksyku pochodzą m.in.: znany muzyk Carlos Santana, reżyser Guillermo del Toro i aktorka Salma Hayek.
  • Najmniejszy wulkan świata znajduje się w mieście Puebla, właśnie w Meksyku. Nazywa się Cuexcomate (w języku nahuatl oznacza to „garnek błota” lub „miejsce do przechowywania”), mierzy zaledwie 13 m, ma 8 m średnicy i od wielu lat jest już nieaktywny. Można za to zwiedzić wnętrze jego krateru – prowadzą tam kręte schody.
  •  Meksyk zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów Ameryki Łacińskiej pod względem ilości miejsc, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: jest ich aż 33.
  • Piramida w Choluli (18 km od miasta Puebla) jest największa na całym świecie! Pod względem objętości i wielkości podstawy przewyższa dużo bardziej znane piramidy egipskie.

papuga-meksyk-breakplan

  •  Na terenie dzisiejszego Meksyku w piłkę grano już ponad 3 tysiące lat temu! Pytanie tylko – w jaką piłkę? Otóż była to gra zwana pelota. Dwie drużyny, ciężka kauczukowa piłka i prostokątne boisko ograniczone z dwóch przeciwległych stron kamiennymi ścianami, na których zawieszone były kamienne obręcze. Zadaniem zawodników było odbić piłkę biodrem lub ramieniem tak, by przeleciała przez obręcz. Walka była zacięta – na życie i… śmierć. Odmian gry było wiele, a same boiska możecie obejrzeć dziś w ruinach prekolumbijskich miast (największe zachowane w Meksyku boisko znajduje się w Chichén Itzá – jego krańcowe ściany są niemal stumetrowej długości).
  • Najwyższym wodospadem Meksyku (i 11. na świecie!) jest Piedra Volada w słynnym Miedzianym Kanionie (stan Chihuahua). Jego wysokość to 453 m.
  •  Pochodzący z terenów dzisiejszego Meksyku Olmekowie jako pierwsi na świecie zaczęli uprawiać drzewa kakaowca i nauczyli się korzystać z jego ziaren. Jeśli chcecie bliżej zapoznać się z historią „pokarmu bogów” (jak określa się kakao), wybierzcie się na Szlak Kakao (La Ruta del Cacao) w stanie Tabasco.
Ważne numery

Ambasada Polski w Meksyku: telefon dyżurny ds. konsularnych: +52 1 55 4377 1970, www.meksyk.msz.gov.pl (na stronie ambasady znajduje się wykaz wszystkich polskich konsulatów w Meksyku wraz z numerami kontaktowymi)

  • Ambasada Meksyku w Polsce: +(48) 22 311 29 00
  • Telefon alarmowy w Meksyku: 911
  • Telefon awaryjny na autostradach w Meksyku: 078

plaza-meksyk-breakplan

 

Wiesz już wszystko o Meksyku? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 15:06:27
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy