Meksyk

MeksykPraca i studia

Praca

No cóż, nie jest to wcale łatwy temat – wystarczy powiedzieć, że większość obcokrajowców, która chce podjąć pracę w Meksyku wynajmuje do pomocy w kwestiach formalnych… meksykańskich prawników, którzy specjalizują się w tej właśnie konkretnej dziedzinie. Zawiłości jest tu wiele, przepisy zmieniają się z zawrotną prędkością, a nawet konsulaty nie zawsze są w stanie udzielić konkretnej i pomocnej odpowiedzi. Nie wspominając o górach papierów do wypełnienia, zaawansowanej korupcji i godzinach w kolejkach do odstania (co ciekawe, prawnicy zajmujący się pracą dla imigrantów mają tam zazwyczaj oddzielne kolejki i w ciągu zaledwie kilku godzin są w stanie załatwić coś, co bez ich pomocy zajęłoby wam kilka tygodni!). Zdarza się jednak, szczególnie w przypadku większych korporacji, że pracodawca sam przejmuje zadanie uzyskania odpowiednich pozwoleń. Po szczegółowe informacje dotyczące kwestii pracy w Meksyku odsyłamy na stronę meksykańskiego Narodowego Instytutu ds. Migracji (Instituto Nacional de Migración): http://www.gob.mx/inm.

Wolontariat

Istnieje wiele możliwości wolontariatu w Meksyku, począwszy od pracy z dziećmi, przez ratowanie żółwi morskich, aż po działania na rzecz dziedzictwa kulturowego. Niestety większość projektów jest (przynajmniej częściowo) płatna. Wolontariusz musi opłacić swój przelot, koszty ubezpieczenia i szczepień, a często także koszt zakwaterowania i jedzenia. Zazwyczaj trzeba mieć ukończone 18 lat i znać język angielski na poziomie komunikatywnym (przy niektórych projektach wymagana jest też znajomość hiszpańskiego). Projektów możecie szukać m.in. na stronach: www.wolontariatzagranica.org, www.jedenswiat.org.pl, www.workcamps.info i www.projects-abroad.pl.
    Możliwości zaangażowania się w wolontariat z dofinansowaniem szukajcie natomiast na stronie www.polskapomoc.gov.pl (projekty dofinansowywane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych). Szczegółowe wytyczne „Jak zostać wolontariuszem” znajdziecie pod linkiem
: https://www.polskapomoc.gov.pl/Jak,zostac,wolontariuszem,683.html.

Studia

Rząd Meksyku przewiduje specjalne programy stypendialne dla kadry naukowej, osób prowadzących badania naukowe związane z Meksykiem, artystów i dziennikarzy (szczegółowe informacje: https://embamex2.sre.gob.mx/polonia/index.php/seccion-educativa?id=41).
     Osoby, które wybierają się do Meksyku na studia na okres dłuższy niż 180 dni, muszą umówić się na spotkanie w Ambasadzie Meksyku w Warszawie i przedstawić m.in. paszport (ważny co najmniej rok), oryginał listu akceptacyjnego z uczelni meksykańskiej, legitymację studencką, dowód na posiadanie odpowiednich środków finansowych na podjęcie studiów w Meksyku (szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: https://embamex2.sre.gob.mx/polonia/index.php/seccion-consular?id=32).
     Na studia do Meksyku można wyjechać na zasadzie umowy bilateralnej (dzięki współpracy pomiędzy uczelnią polską a meksykańską), bądź na stypendium uczelni meksykańskiej. Informacji trzeba szukać na stronach poszczególnych uniwersytetów lub z Biurze Współpracy z Zagranicą macierzystej uczelni.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-11-23 20:10:00
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)