Norwegia

NorwegiaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Oslo

Oslo jest stolicą Norwegii i jednocześnie największym jej miastem. Jest to stolica inna niż wszystkie i z pewnością przypadnie do gustu każdemu, lubiącemu skandynawskie klimaty. Oslo jest zachwycającą stolicą, mającą dużo do zaoferowania. Muzea, parki, rozrywka – dla każdego coś interesującego.

Ceny niestety odstraszają, ale dzięki karcie Oslo Pass możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Kartę możemy wykupić na 24 h (320 NOK), 48 h (470 NOK) czy 72 h (590 NOK) w zależności od potrzeby. Dzięki niej mamy nieograniczony dostęp do wielu atrakcji. Przede wszystkim za darmo podróżujemy komunikacją miejską oraz korzystamy z miejsc parkingowych. Oslo Pass uprawnia nas do bezpłatnego korzystania z otwartych basenów, wspinaczki, niektórych muzeów oraz do ofert specjalnych w niektórych restauracjach. Zaoszczędzić możemy sporo nie płacąc za każde muzeum czy komunikację miejską. Oslo Pass do kupienia jest w punktach informacji turystycznej. Jednak na początku warto zrobić listę tego co chcemy zobaczyć i w jakich odległościach znajdują się te miejsca – być może karta Oslo Pass nie będzie nam potrzebna lub nie będzie się opłacała.

 

>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak wybrac odpowiedni kierunek podróży? Zobacz nasz artykuł!

 

„Must see” w Oslo:

Sala Ratuszowa - Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz widział galę rozdania pokojowych nagród Nobla. Cała ceremonia odbywa się w Sali Ratuszowej w Oslo. Co roku 10 grudnia cały świat jest zwrócony w kierunku ratusza. Będąc w Norwegii możemy zobaczyć to miejsce na żywo.

Twierdza Akershus'a- Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest średniowieczna Twierdza Akershus'a. Przede wszystkim jest to symbol Norwegii, który wielokrotnie służył w obronie Oslo. Obecnie mieszczą się tutaj muzea, kawiarnie, parki. Jest to także siedziba norweskiego rządu, gdzie odbywają się ważne wydarzenia, uroczystości państwowe. Ponadto jest to także idealne miejsce dla miłośników muzeów. Do dyspozycji mamy Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu i Muzeum Sił Zbrojnych. Możliwe jest także zwiedzanie Królewskiego Mauzoleum. Na teren twierdzy wejdziemy za darmo, ale muzeum jest już płatne. Z kolei tereny zielone są idealnym miejscem na odpoczynek, piknik. Mieszkańcy często korzystają z tego miejsca w okresie letnim.

Park Vigelanda z pewnością jest lekko kontrowersyjny, przyciągający uwagę i norwegia-park-vigelandabreakplanfascynuje jak żaden inny park. Najbardziej znany teren zielony w Oslo słynie z 212 rzeźb artysty Gustava Vigelanda. W sumie prezentuje nam około 600 sylwetek nagich postaci. Najsłynniejszą z nich jest goły chłopiec krzyczący i tupiący nogą. Zaprojektował je Vigeland, ale wykonali je kamieniarze i kowale. Dzięki temu była możliwość dokończenia dzieła po śmierci artysty. Tego miejsca nie można przeoczyć! Jest to także idealne miejsce na odpoczynek – dużo zieleni, ławek, fontanny, cisza, spokój. Przyda się chwila wytchnienia przed dalszym zwiedzaniem. Wstęp bezpłatny.

Muzeum Kon-Tiki- Każdy miłośnik podróży powinien odwiedzić Muzeum Kon-Tiki. A co to za miejsce? Muzeum poświęcone jest Thorowi Heyerdahlowii i jego wielkim podróżom. Norweski podróżnik przepłynął na tratwie o nazwie Kon-Tiki 8 tysięcy kilometrów. Warto wiedzieć, że była ona zrobiona z drewna, spięta linami bez użycia gwoździ. Trasa wiodła od Peru do Polinezji. Ekspedycja miała na celu udowodnienie, że zasiedlenie wysp Pacyfiku przez mieszkańców Ameryki Południowej było realne. Poza tym w muzeum dotyczy także wypraw na statkach „Ra”, „Tygrys” oraz badań na Wyspach Wielkanocnych. Wielki podróżnik, piękne cele i przede wszystkim podziw ze względu na środek transportu. Warto zobaczyć! Praktycznie: Ceny oraz godziny otwarcia muzeum znajdziemy na http://www.kon-tiki.no/en/

Muzeum Łodzi Wikingów - W stolicy Norwegii możemy odwiedzić jeszcze jedno, ciekawe muzeum. Tym razem zapraszam na wycieczkę do kraju wikingów. Muzea łodzi są popularną formą rozrywki wśród Norwegów. W Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo zobaczyć możemy aż 3 łódki Wikingów z IX wieku wraz z innymi rzeczami, które zostały wydobyte. Co najważniejsze, łodzie są oryginalne, a kiedyś służyły jako łajby pogrzebowe. Miejsce to jest niewielkie, ale niezwykłe, gdzie można poczuć skandynawski klimat. 

Praktycznie: Godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziemy na http://www.khm.uio.no/english/visit-us/

Skocznia Holmenkollena - Ważnym, a zarazem ciekawym miejscem jest skocznia Holmenkollena. Wzniesiona na wzgórzu, na przedmieściach Oslo prezentuje się zjawiskowo, a co najważniejsze jest ważnym ośrodkiem międzynarodowego narciarstwa. Obiekt ten jest symbolem miłośników sportów zimowych. Rocznie prawie milion osób przyjeżdża, aby podziwiać jej ogrom. Co roku odbywa się tutaj Festiwal Narciarski będący nieoficjalnie drugim świętem narodowym w Norwegii. Latem popularność skoczni nie maleje. U jej stóp znajduje się muzeum, a z góry rozciąga się piękny widok na okolice. Adam Małysz również miał okazję prezentować swoje skoki na skoczni Holmenkollena.

Ulica Karl Johans Gate - Będąc w Oslo obowiązkowo trzeba przejść się główną ulicą – Karl Johans Gate. W sercu miasta znajdują się najbardziej reprezentacyjne budynki takie jak Parlament, Katedra, Teatr Narodowy czy Pałac Królewski. Ponadto główna uliczka to także liczna restauracje, knajpy i życie nocne.

Parlament – piękny, masywny, robiący wrażenie. Neoromański gmach znajduje się w samym centrum miasta. Możliwe jest także darmowe zwiedzanie tego obiektu, ale tylko wraz z przewodnikiem. Piękne wnętrze parlamentu składa się z sali posiedzeń w kształcie amfiteatru, mównic oraz z podestem z fotelem dla najważniejszej osoby w państwie. Dostępna jest również mała sala posiedzeń. W pomieszczeniu zwanym Eidsvollsgalleriet znajduje się 18 portretów uczestników Konstytuanty z 1814 r. Od strony zachodniej udostępniony jest niewielki park dla turystów.

Teatr Narodowy w Oslo jest najważniejszym teatrem dramatycznym w kraju. Mieści się w ważnym miejscu, a mianowicie między parlamentem, a pałacem królewskim. Teatr istnieje od ponad 100 lat, a popularność przyniosła mu wystawianie sztuk Henrika Ibsena. Teatr dysponuje czterema scenami: główną, amfiteatrem, Malarstwem Parlour, Teatrem Torshov.

Katedra - Nawet osoby nielubiące zwiedzać wszelakiej maści miejsc sakralnych powinny zobaczyć katedrę w Oslo. Pochodzi ona z XVII wieku i przyciąga uwagę swoim zjawiskowym witrażem, pięknym ołtarzem, rzeźbionymi organami oraz bogato zdobionymi sklepieniami. Warto wiedzieć, że zwiedzać wnętrza świątyni możemy za darmo. Z pewnością warto choć na chwilę udać się do tego sakralnego miejsca.

norwegia-krzyk-breakplan

Muzeum Muncha - Będąc w Oslo mamy niepowtarzalną okazję odwiedzić muzeum autora słynnego obrazu Krzyk. Edward Munch jest jednym z najbardziej znanym i najbardziej uzdolnionych norweskich malarzy. W Muzeum Muncha (http://munchmuseet.no/) możemy nie tylko podziwiać jego wybitne dzieła (które swoją drogę sam przekazał na poczet muzeum), ale również zapoznać się z życiorysem artysty. Biografia Muncha z pewnością pozwoli nam spojrzeć na jego pracę z innej perspektywy. A co najważniejsze, na własne oczy ujrzymy oryginalny Krzyk i około 5 tysięcy innych obrazów, szkiców. Muzeum robi wrażenie i jest warte odwiedzenia, mimo, że trzeba niemało czasu poświęcić na jego odkrywanie.

norwegia-opera

Opera- Największe wrażenie w Oslo robi Opera. Z pewnością jest jednym z najbardziej charakterystycznym punktów w stolicy Norwegii, a także jej symbolem znajdującym się w samym centrum. Budynek umieszczony jest na zetknięciu morza z lądem, co symbolizuje falująca ściana. Fabryka – tak nazywa się część teatru, gdzie znajduje się sala prób, gdzie powstaje scenografia. Stworzony został również deptak dla odwiedzających po którym swobodnie można chodzić. Co najważniejsze budynek jest bardzo prosty i idealnie komponuje się z pejzażem miasta. Często na placyku obok opery znajdują się czasowe wystawy fotografii. Bardzo inspirujące miejsce i idealnie prezentuje się na pamiątkowych zdjęciach.

Muzeum Technologii - Dla miłośników nowych technologii, nauki również znajdzie się coś interesującego. Muzeum Technologii poświęcone nauce, medycynie i technice. Jest to raj dla miłośników technologii, ciekawych świata oraz niemała kopalnia wiedzy. Muzeum posiada 20 stałych i czasowych wystaw, które są poświęcone np. energii, pozyskiwaniu surowców (ropa, gaz), osiągnięciami medycyny, lotnictwa czy też kolejnictwa. Całość prezentuje postęp technologii w ciągu ostatnich 150 lat. Wyróżnione zostały podstawowe działy, gdzie każdy znajdzie coś interesującego. Do wyboru mamy Maszyny i instrumenty muzyczne, Muzeum medyczne, Pojazdy kołowe, szynowe i samoloty, Komputery, zegary, telekomunikacja, Elektryczność oraz część interaktywna. Brzmi interesująco i bardzo odkrywczo.

Muzeum Statku Polarnego Fram - będąc w Norwegii warto odwiedzić również powyższe muzeum. W nim możemy zobaczyć Fram, czyli słynny, norweski statek, który zdobył popularność dzięki wyprawom do Arktyki i Antarktydy.

Praktycznie: Godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziemy na http://www.frammuseum.no

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak spędzić weekend?

 

Stavanger

Stavanger – miasto portowe, specyficzne, ale bardzo klimatyczne i niezbyt duże. W sumie jak każde w Norwegii. Ponadto jest trzecim największym miasteczkiem w kraju.

Stare miasto - Wycieczkę warto zacząć od spaceru po starym mieście. Jest to bardzo ładna i idealnie zachowana część miasteczka, o dziwo nie mająca wyraźnie zarysowanego rynku. Największy plac znajduje się w najściślejszym centrum wraz z katedrą. W pobliżu możemy trafić na stragany z norweskimi pysznościami. Wąskie uliczki są bardzo wychwalane i cenione przez mieszkańców i turystów. Można poczuć się jak w Hiszpanii, tylko z norweską pogodą. Małe domki znajdujące się na starówce są dobrze odnowione i utrzymane. Wszystko jest zadbane, idealnie rozmieszczone, mamy poczucie porządku panującego w środku miasta.

Old Stavanger - Obok starego miasta znajduje się nietypowa dzielnica – Old Stavanger. 173 drewnianych domków, przeważnie w białym kolorze, jednorodna zabudowa, bardzo zwarta pochodząca z XVIII wieku. Uliczki w starej dzielnicy są wąskie, czasami pojawia się mały ogródek, skwer. Miejsce to miało zostać zniszczone podczas II wojny światowej, aby zbudować Stavanger zgodnie z nowym planem. Mieszkańcy tak głośno protestowali, że zostali wysłuchani i dzielnica została nietknięta.

Muzeum Sztuk Pięknych - Niedaleko centrum miasta znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych regionu Rogaland. Ekspozycje dotyczą sztuki norweskiej od XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Co jakiś czas dostępne są także czasowe wystawy. Największe wrażenie robią prace Larsa Herterviga.

Instalacja Anthony'ego Gormleya - Warto zobaczyć także instalację Anthony'ego Gormleya. Artysta stworzył 23 figurki z żelazna przedstawiające ludzkie sylwetki. Pomarańczowe dzieła sztuki zostały umieszczone w różnych częściach miasteczka, a nawet na różnorodnych wysokościach. Najwyżej położona jest figurka z muzeum sztuki – 40 metrów nad poziomem morza. Z kolei najniżej umieszczona postać znajduje się... w morzu. Pomysłowość brytyjskich artystów nie zna granic, także warto zobaczyć to na własne oczy.

Muzeum Puszek - Niepowtarzalnym miejscem jest... Muzeum Puszek. Z początku pomysł stworzenia takiego miejsca może wydawać się dziwny, ale nie zostało one zrobione bez powodu. Od 1890 roku przemysł konserwowy w Stavanger był ważnym elementem przynoszącym niemały przychód. Dzięki muzeum możemy przyjrzeć się pracy w fabrykach jak i procesowi produkcji – przywiezienie ryb, oprawienie ich, a kończąc na wywożeniu puszek z fabryki. Prawda, że nietypowa atrakcja? A co najlepsze maszyny są zachowane w bardzo dobrym stanie, także od czasu do czasu są używane m.in. po to aby turyści mogli skosztować uwędzonych ryb. Takie rzeczy możliwe są tylko w Norwegii.

Praktycznie: Bilet wstępu kosztuje 100 NOK, dla studentów zniżka 50%.

Murowana wieża pożarnicza - Mamy także coś dla miłośników tarasów widokowych. Udajemy się na wzgórze Valberget, a tam naszym oczom ukaże się panorama miasta oraz Booknafjorden. Wjechać możemy również na murowaną wieżę pożarniczą skąd rozciąga się jeszcze piękniejszy widok na okolicę.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

 

Bergen

O Bergen można śmiało powiedzieć, że jest centrum kulturalnym Norwegii. Kiedyś było to najbardziej ruchliwe miasto w Norwegii. Wszystko koncentrowało się wokół portu. Dziś ruch może jest i mniejszy, ale nadal jest to bardzo atrakcyjne i oblegane miasto. Drugie największe miasto w Norwegii, często nazywane bramą do krainy fiordów. Zdecydowanym minusem jest to, że Bergen jest bardzo deszczowym miastem. Był taki czas, że padało przez 30 dni z rzędu! Bergen jest idealnym miejscem w Norwegii na wycieczki.

Aker Brygge - Największe wrażenie robi dzielnica Aker Bryggen położona nad zatoką, a ponadto jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 61 kolorowych, drewnianych domków pochodzi z XV wieku. Spacerujemy wąskimi uliczkami, wzdłuż domków kupców hanzeatyckich chłonąc klimat tego dość mrocznego miejsca. W Bryggen dostępne są dwa muzea: Bryggens i Hanzeatyckie. Pierwsze skupia się wokół znalezisk z okresu średniowiecza, a drugie przybliża życie kupców.

Port - Tuż przy dzielnicy Bryggen znajduje się port. Ulokowany w centrum miasta sprawia wrażenie bardziej spokojnej przystani, niż portu. Wśród prywatnych jachtów możemy dostrzec piękny, drewniany żaglowiec. Warto na chwile przysiąść i popatrzeć na przypływające i odpływające jachty w tym małym, ale klimatycznym porcie.

Targ rybny Torget - Jak na portowe miasteczko przystało, w Bergen znajduje się targ rybny Torget. Zapewne poczujemy, że zbliżamy się do tego miejsca. Zapach ryb utrzymuje się na wiele metrów od marketu ulicznego. Na targu możemy kupić świeże ryby – łososia, dorsza, śledzie, a także krewetki, kraby i inne owoce morza. Skosztować możemy również mięsa renifera. Nie trzeba od razu kupować mięsa, aby je skosztować, bowiem często na stoiskach sprzedawcy robią degustację. Na targu nie brakuje norweskich smakołyków różnej maści. Ceny niestety nie należą do niskich. Obok straganów z żywnością znajdziemy sklepiki z kwiatami, owocami, warzywami. Na targu zazwyczaj jest duży ruch, więc najlepiej wybrać się tam z samego rana.

Wzgórze Fløyen - Kolejką linową możemy udać się na wzgórze Fløyen (320 m n.p.m), gdzie rozciąga się ładny widok na całe miasto. W szczególności polecam wybrać się w to miejsce na zachód słońca i następnie podziwiać miasto po zmroku. Robi niesamowite wrażenie. Niekoniecznie musimy korzystać z kolejki, o własnych siłach również można wejść, nie jest to wymagająca trasa. Na samym szczycie zaczyna się kilka szlaków pieszych dla miłośników wędrówek.

Akwarium - Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest akwarium. Polecane szczególnie dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tutaj największa kolekcja fauny morskiej w Europie. Podziwiać możemy pingwiny, foki, krokodyle, żółwie i wiele, wiele innych.

Praktycznie: Ceny biletów oraz godziny otwarcia znajdziemy tutaj http://www.akvariet.no/billettpriser/

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najciekawsze szlaki górskie w Europie.

 

Alesund

Alesund jest miasteczkiem typowo handlowym,
bazuje głównie na rybołówstwie. Mimo wszystko dzięki swojemu położeniu ma sporo do zaoferowania dla zwiedzających. Alesund jest umieszczana na listach miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w Norwegii. Będziemy tylko potrzebowali szczęścia do pogody.

Muzeum Art Noveau - Na samym początku polecam Muzeum Art Nouveau, aby lepiej poznać historię Alesund, które w 1904 roku spłonęło. Domki były zrobione z drewna, także po miasteczku praktycznie nie zostało śladu. Cesarz Wilhelm II postanowił ufundować odbudowę miasta.

Centrum miasta - jest bardzo urokliwe, olśniewające stylem Art Nouveau. Budynki zdobione są wieżami i kolorowymi ornamentami. Warto zwrócić uwagę na ilość detali. Alesund znane jest także poza granicami kraju ze względu na swoją efektywną zabudową. Samo miasto jest bardzo zadbane i ładne.

Centrum Ivara Aasena - Ciekawym miejscem jest również Centrum Ivara Aasena, który jest twórcą języka nynorsk będącym drugim językiem urzędowym w Norwegii. Dialekt został opracowany przez twórcę na podstawie gwary norweskich chłopców. W muzeum do dyspozycji mamy prace i dokumenty zebrane przez Ivara. W ogóle budynek sam w sobie jest ciekawą atrakcją. W czerwcu każdego roku odbywa się tutaj festiwal norweskiej literatury, sztuki, muzyki.

Oceanarium - Jeżeli w Bergen nie udało Wam się zwiedzić oceanarium, w Alesund macie ponownie taką możliwość. Owe oceanarium jest jednym z większych w całej Skandynawii. Podwodne życie które możemy obserwować w zbiorniku wodnym jest bardzo efektowne i robi wrażenie nie tylko na dzieciach.

Góra Aksl - Dla miłośników widoków z góry również coś się znajdzie. Ponadto jest to jedna z ciekawszych atrakcji w Alesund. Idąc ulicą Lihauggata dojdziemy do góry Aksla. Tam czeka na nas piękny park z drzewami iglastymi pochodzących z Chile. Następnie musimy pokonać 418 stopni, aby znaleźć się na szczycie i podziwiać panoramę wybrzeża, całego miasta i okolicznych wysepek.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Najsilniejsze paszporty świata: na którym miejscu plasuje się polski paszport?

Wypoczynek

Stavanger

Stavanger ma także do zaoferowania coś dla miłośników plaży. Solastranden, czyli długa, urokliwa, piaszczysta plaża w okolicach lotniska. W lecie ciężko o wole miejsce na piasku, ponieważ plaża jest oblegana i przez miejscowych i przez turystów. W końcu nie wszędzie w Norwegii mamy do dyspozycji miejsce do plażowania. Jest to także raj dla surferów – ich również jest na pęczki w sezonie. Warto zrobić sobie przerwę w plażowaniu i udać się na wycieczkę do pozostałości fortów z II wojny światowej. Plaża jest dobrym pomysłem na letni dzień oraz idealnym miejscem na odpoczynek przed dalszą wycieczką, tudzież zwiedzaniem.

Lofoty

Lofoty nazywane są krainą nieziemskich widoków, jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Piękny archipelag położony jest 300 km na północ za kołem podbiegunowym. Od stałego lądu Lofoty oddziela cieśnina Vestfjorden. Cały archipelag składa się z 7 wysp, a największym miastem jest Svolvær. Będąc tam w okresie czerwiec-lipiec mamy szansę trafić na dzień polarny, kiedy słońce przez cały czas jest na horyzoncie. Niesamowite przeżycie. Ponadto jest to kraina pięknych gór, piaszczystych plaż, raf koralowych, a także malowniczych osad rybackich. Na Lofotach możemy nie tyko podziwiać widoki, ale także chodzić po górach, przebywać na plaży, łowić ryby i poznać specjalność Lofotów - smak sztokfisza.

 Kjerag

Kjerag jest jedną z najbardziej znanych atrakcji w Norwegii ze względu na głaz Kjeragbolten, który utknął między skałami nad fiordem Lysen na wysokości 984 metrów. Sam głaz ma powierzchnię 5 m3. Wycieczka na Kjerag jest bardzo dobrym pomysłem, mimo, że początki wspinaczki nie należą do najłatwiejszych. Piękna, malownicza trasa wynagrodzi nam wszystkie trudy. Na samym szczycie rozciera się panorama na cały fiord oraz mamy możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia na zawieszonym głazie.

Preikestolen

Preikestolen jest skalną półką o wymiarach 25 m na 25 m, powstała około 10 tysięcy lat temu w epoce lodowcowej. Obecnie na platformie widoczna jest rysa, która z czasem spowoduje zawalenie się skały. Geolodzy twierdzą, że minie wiele lat, zanim do tego dojdzie. Liczba wypadków jest zaskakująco niska. Nie licząc prób samobójczych, zdarzył się tylko jeden wypadek ze skutkiem śmiertelnym w 2013 roku – ze skały spadł hiszpański turysta.

Wycieczka na Preikestolen jest przyjemna i z pewnością urozmaici pobyt w Norwegii. Bogata jest w niecodzienne widoki, po które najczęściej przyjeżdżają turyści. Trasa jest łatwa, także nawet najmłodsi sobie z nią poradzą.

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Norwegii!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 15:13:42
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.