Norwegia

NorwegiaDojazd

Loty

Do Norwegii możemy dostać się samolotem za niewielką kwotę, a sama podróż podniebna to tylko 2 godziny. Najlepiej jest wybrać linie lotnicze, takie jak Wizzair, Norwegian i Ryanair. Bardzo często pojawiają się bilety do Oslo za 79 zł w dwie strony. W podobnej kwocie dostaniemy się także do innych, norweskich miast takich jak Bergen, Stavanger. Połączenia możemy wybrać np. z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Katowic, Poznania.

Warto pamiętać, że wiele tanich linii lotniczych stratuje z lotnisk oddalonych od miasta. Np. Ryanair odlatuje z lotniska Warszawa Modlin oddalonym o 40 km od Warszawy. Pod Pałacem Kultury i Nauki zatrzymuje się Modlin Bus (https://www.modlinbus.pl/) który zawiezie nas docelowo na lotnisko. Dostępne są również pociągi odjeżdżające z Dworca Centralnego, ale bilety są zdecydowanie droższe.

Jeżeli chodzi o Norwegię, to wybierając Ryanaira lądujemy w miasteczku Moss (lotnisko Oso Rygge), które jest oddalone o 70 km od Oslo. Do centrum stolicy możemy dojechać linią autobusową Rygge Ekspressen (http://ryggeekspressen.no/). Za bilet w jedną stronę zapłacimy 140 NOK, a w dwie 250 NOK. Wysiadamy na głównym dworcu autobusowym. Warto za każdym razem sprawdzić aktualne ceny biletów, ponieważ ulegają one zmianie.

Z kolei z lotniska Sandefjord do Oslo mamy aż 120 km. Dojazd do stolicy publicznym środkiem transportu może kosztować nas więcej, niż bilet samolotowy do Norwegii. Do centrum Oslo dojechać możemy autobusem Torp Ekspressen (http://torpekspressen.no/). Bilet kosztuje 200 NOK w jedną stronę, a w dwie 340 NOK. Najlepiej na bieżąco sprawdzać ceny przejazdów. Dojechać możemy również pociągiem w niecałe 2 h. Aktualny rozkład i ceny możemy znaleźć na https://www.nsb.no/

Pociąg

Do Norwegii możemy dostać się również samochodem, jednak to będzie długa i kosztowna podróż. Do przejechania mamy ok. 1700 km, czyli w podróży spędzimy prawie 18 godzin. Do tego w Niemczech musimy przesiąść się na prom do Danii. Wybieramy trasę Rostock-Gedser. Na stronie http://www.scandlines.pl możemy zarezerwować bilety na prom oraz sprawdzić ceny, które są dość różnorodne. Przy spalaniu 8-9 litrów/100 km za paliwo zapłacimy około 620 zł w jedną stronę. Tutaj mam na myśli punkt docelowy w Norwegii. Warto na bieżąco sprawdzać ceny paliwa w Polsce i na trasie oraz obliczyć, ile taka podróż może Was kosztować.

Nie ulega wątpliwości, że jadąc samochodem możemy podziwiać piękne, skandynawskie widoki. Po drodze możemy zatrzymać się np. w Malmo czy Gotenborgu. Stan dróg, zwłaszcza w Niemczech jest bardzo dobry, także nie będzie problemów z przejazdem. Nie warto przekraczać prędkości, ponieważ mandaty w Norwegii są bardzo wysokie. Warto mieć na uwadze renifery, które spacerują po drogach i wbrew pozorom powodują sporo wypadków. Odległości są bardzo duże, klimat w Skandynawii jest bardzo surowy, a górskich serpentyn nie brakuje. Wiele dróg głównie w okolicach gór jest płatna. Wszystkie te rzeczy trzeba mieć na uwadze wybierając podróż samochodem po kraju.

Warto wiedzieć, że w Norwegii honorowane jest polskie prawo jazdy. Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte na wszystkich siedzeniach pojazdu, a dzieci muszą być przewożone w fotelikach. W zimę wymagane są opony zimowe wraz z kolcami, za które w niektórych większych miastach trzeba zapłacić podatek.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.norwegofil.pl/poradnik/samochodem.html

 


 Wiecie, że chcecie jechać, ale nie wiecie, co jest potrzebne, aby Was wpuścili? Dowiedzcie się tego, czytając rozdział „Polityka wjazdowa".

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was –wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was –kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil–nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo,ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-18 14:53:21
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)