Norwegia

NorwegiaInne

Waluta
Ceny

Życie w Norwegii jest bardzo drogie, dużo droższe, niż w innych krajach europejskich. Ceny są trzykrotnie wyższe, niż w Polsce. Jadąc z Polski samochodem warto wziąć ze sobą trochę podstawowej żywności. Zakupy w Norwegii najlepiej robić w supermarkecie Rema 1000 ze względu na najkorzystniejsze ceny. Marketów jest sporo. Wcześniej warto sprawdzić gdzie na trasie znajdziemy tę sieć sklepów. Poniżej orientacyjne ceny w Norwegii, które mogą ulegać zmianie lub mogą się różnić w poszczególnych sklepach, rejonach. Ceny podawane w koronach norweskich, czyli w walucie obowiązującej w Norwegii.

Ceny produktów:
Chleb – 20-29 NOK
Ryż 1000 g – 15-30 NOK
Pierś kurczaka 1 kg – 98-130 NOK
Ziemniaki 1 kg - 12-20 NOK
Pomidory 1 kg – 24-35 NOK
Woda 1,5 l – 16-25 NOK
Mleko 1 l – 14-16 NOK
Makaron – 40 NOK
Mięso – 150 NOK
Jajka (1 sztuka) – 2 NOK
Kawa – 70 NOK
Herbata – 150 NOK
Papierosy – 80 NOK

Ceny usług:
Fryzjer – 100 NOK
Dentysta – pierwsza wizyta - 350 NOK
Leczenie kanałowe u dentysty – 1100 NOK
Znieczulenie u dentysty – 100-145 NOK

Ceny noclegów:
Wynajęcie mieszkania na miesiąc – 5000 NOK
Kwatery prywatne – 200-400 NOK (pokój 2-osobowy)
Spanie „na dziko” - bezpłatnie

Ceny transportu:
Bilet lokalny (przejazd 10-minutowy) – 20 NOK
Bilet na pociąg/autobus dalekobieżny – 180 NOK
Litr benzyny – 12-14 NOK
Taxi – 70-85 NOK

Niebezpieczeństwa

Norwegia jest krajem bezpiecznym. Warto pamiętać, że w okresie letnim w większych miastach i atrakcjach turystycznych rośnie ilość kieszonkowców. Zaleca się, aby nie zostawiać wartościowych rzeczy w samochodzie, szczególnie na wierzchu. Klimat w Norwegii szczególnie w okresie zimowym jest surowy, także trzeba mieć to na uwadze i nie przeceniać swoich możliwości. Odległości w kraju są bardzo duże, a więc trzeba wcześniej sprawdzić, gdzie znajdują się campingi, sklepy, stacje benzynowe, apteki

Ważne numery

Ambasada RP
Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo
tel. (0-04722) 555-536, 430-015, 430-161
fax 444-839
e-mail: ambpol@online.no

Wydział Konsularny
adres- j.w.
tel. 430-161, 430-015
e-mail: polcons@online.no

Pogotowie – 113
Straż pożarna – 110
Policja – 112
Pogotowie morskie - 120

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was –wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was –kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil–nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo,ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-04-26 15:00:23
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)