Norwegia

NorwegiaTransport

Komunikacja publiczna

Transport publiczny w Norwegii jest dobrze rozwinięty, kursuje sporo autobusów, a na stronach internetowych zawsze są aktualne rozkłady. Większe miasta jak Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Alesund posiadają bardzo rozbudowaną komunikacją miejską, a autobusy jeżdżą również w okolice miasta. Warto pamiętać, że autobusy miejskie w weekendy raczej nie kursują, choć to zależy od przewoźnika.

Warto skorzystać z linii autobusowej Nor-Way (www.nor-way.no), która oferuje aż 23 połączenia na terenie kraju. Autobusy kursują na południe od Trondheim. Podróżując samemu nie ma konieczności rezerwacji miejsca. Jeżeli jeden autobus się zapełni to po chwili przyjeżdża kolejny. Podróżując w grupie warto zrobić rezerwację minimum 24h przed podróżą. Bilety możemy zamówić przez internet lub zakupić u kierowcy. Skorzystać możemy z następujących zniżek:
• studenci 25% zniżki
• seniorzy 33% zniżki
• dzieci poniżej 4 r.ż – bezpłatnie
• dzieci w wieku 4-16 – 50% zniżki
• bilety grupowe (2-8 osób) – 25% zniżki
• bilety grupowe (od 9 osób) – 33% zniżki

Na północy Norwegii, a konkretnie na Nordkapp możemy dostać się takimi liniami jak Nordlandsbuss (www.nbuss.no), Veolia (www.veolia-transport.no) i Torghatten (www.tts.no). Na stronie jest napisane skąd i kiedy odjeżdżają oraz ile będzie kosztowała nas taka trasa. Na północy większość dróg w okresie zimowym może być zamknięta.

Skorzystać możemy również z pociągów, które są bardzo wygodne, ale jak wiadomo drogie. Kursują głównie między miastami. Ceny i aktualny rozkład możemy znaleźć na stronie https://www.nsb.no/

Wynajem pojazdu

Zwiedzanie Norwegii podróżując samochodem jest dobrym pomysłem. Bez problemu można wynająć dowolne auto na dowolny czas. Co najważniejsze, nie jesteśmy uzależnieni od autobusów, godzin w których kursują oraz możemy odkrywać zakątki, gdzie komunikacja miejska nie dojeżdża.

Aby wypożyczyć samochód w Norwegii musimy mieć dowód osobisty i prawo jazdy ważne od minimum roku. Czyli trzeba mieć minimum 19 lat, aby skorzystać z tej opcji. Niektóre firmy wynajmujące pojazdy mogą mieć swoje, dodatkowe wymagania. Bywa tak, że niektóre agencje wymagają, aby kierowca miał co najmniej 25 lat. Poniżej tego wieku będzie trzeba zapłacić kaucję, która najczęściej wynosi 100 NOK/1 dzień!

Koszt wynajęcia samochodu zależy od firmy i od ilości dni na jaki chcemy wypożyczyć samochód. Przeciętnie musimy liczyć się z kosztami 3000 NOK/tydzień. Warto upewnić się czy ubezpieczenie jest wliczone w cenę czy trzeba je dodatkowo dokupić.

W każdym większym mieście i na każdym lotnisku stacjonują agencje, gdzie można wynająć pojazd. Rezerwacji możemy dokonać przez Internet, na miejscu, za pośrednictwem biura podróży tudzież linii lotniczych. W sezonie najlepiej zrobić rezerwację z wyprzedzeniem, a wynajem za pośrednictwem biura podróży najmniej się opłaca.

Lista największych wypożyczalni samochodów w Norwegii:
AVIS Bilutleie (www.avis.no), Budget Bilutleie (www.budget.no), Europcar Bilutleie (www.europcar.no), HERTZ Bilutleie (www.hertz.no), Rent a Wreck (www.rent-a-wreck.no). W przypadku tej ostatniej agencji samochód trzeba zwrócić w to samo miejsce, ale dzięki temu ceny są niższe.

 


 Przez żołądek do serca” –sprawdźcie w rozdziale „Jedzenie i napoje” co i gdzie jeść ipić, będąc na miejscu, tak, aby Wasza podróż była niezapomniana nie tylko ze względu na walory wizualne.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was –wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was –kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil–nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo,ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-02-17 18:14:30
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.