Norwegia

NorwegiaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Polacy są objęci ubezpieczeniem NFZ i mają dostęp do opieki medycznej w nagłych wypadkach na takich samych zasadach jak obywatele Norwegii przy okazaniu karty EKUZ, którą wyrobić możemy bezpłatnie w każdym oddziale NFZ w Polsce. Wymagane jest również okazanie dowodu osobistego. Leczenie stomatologiczne nie jest refundowane. Z kolei uzyskanie porady medycznej jest pełnopłatne. Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania, bez niego będziemy musieli ponieść koszty leczenia.

Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie, także osoby które nie są objęte systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinny wykupić sobie polisy. Ważne, aby ubezpieczenie obejmowała koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport medyczny. Ubezpieczenie wykupić możemy np. w Alianzie, Generali i innych.

Warto wiedzieć, że dzieci do lat 16 nie ponoszą żadnych opłat za porady lekarskie i za większość leków.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Norwegii nie ma obowiązku szczepienia.

Higiena

Nie ulega wątpliwości, że kraj fiordów jest jednym z najczystszych miejsc na świecie. Z tego powodu Norwegowie nie mogą narzekać na wodę, która jest w pełni zdatna do picia. Woda jest bardzo krystaliczna i smaczna. Norwegia jest bardzo czystym krajem. Mieszkańcy bardzo dbają o środowisko i naturę. Na ulicy nie ujrzymy śmieci i innych odpadów. Wszystko jest bardzo sterylne i czyste. Podobno różnie bywa z porządkiem i czystością w domach Norwegów, ale najważniejsze, że w sklepach, hotelach, barach panuje porządek.

 


 Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie –zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was –wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was –kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil–nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo,ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-02-17 18:14:30
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.