Peru

PeruKiedy jechać?

Klimat

Będąc w tym kraju, musimy pamiętać, że klimat Peru różni się od naszego. Peru w całości leży na półkuli południowej. Oznacza to odwrócenie pór roku. Zima trwa od czerwca do września, a od grudnia do lutego – lato. Dodatkowo musicie wziąć pod uwagę rzeźbę terenu, która znacząco wpływa na temperatury i zachmurzenie. Co jakiś czas zdarza się również zjawisko zwane El Niño, które powoduje zazwyczaj podwyższenie temperatury w danym sezonie..

W regionie przybrzeżnym (costa) roczna amplituda temperatur jest niewielka. Od ok. 14ºC w sierpniu (zima) do ok. 26ºC w lutym (lato). Dobowe wahania temperatury mogą osiągać 10ºC. Ze względu na wpływ morza w wielu rejonach (m.in. w Limie) panuje wysoka wilgotność powietrza – powyżej 80%. Deszcze zazwyczaj przypominają naszą mżawkę i nie są uciążliwe. Minusem takiego stanu rzeczy jest powolne schnięcie ubrań i mokrych rzeczy.

W górach (sierra) pogoda jest bardziej zróżnicowana i zależy w dużej mierze od wysokości. W rejonach powyżej 3000 m n.p.m. może zdarzyć się śnieg zimą (np. w Puno lub w Cusco). Zazwyczaj jednak ogranicza się to do deszczu. Pora deszczowa przypada na styczeń i luty. W niektórych miejscach silne opady zdarzają się od listopada do marca.

jezioro-peru-breakplan

Roczne wahania temperatury średniej zazwyczaj nie przekraczają 5ºC. Należy jednak mieć na uwadze duże dobowe wahania temperatur. Nawet do 20ºC! Wilgotność powietrza zależy od umiejscowienia regionu i może wahać się od 25% (Arequipa) do 65% (Cusco). Na południu Peru (okolice miast Puno i Arequipa) występuje „ostre słońce” (jest tam dziura ozonowa). Warto kupić miejscowy krem z filtrem UV i używać nakrycia głowy.

W Amazonii (selva) panuje klimat równikowy. Opady są wysokie w każdym miesiącu (szczyt przypada na marzec – kwiecień i listopad – grudzień), a temperatura średnia oscyluje w ciągu roku pomiędzy 25 a 27ºC. Maksymalne temperatury w ciągu dnia mogą sięgać powyżej 40ºC i spadać nocą do 10ºC. Wilgotność powietrza jest wysoka i utrzymuje się na poziomie ok. 75%.

Kiedy pojechać?

Najlepszą porą roku na zwiedzaniu Peru jest tamtejsza wczesna wiosna (wrzesień – październik) lub późna jesień (maj – czerwiec). Pozwala to ominąć najchłodniejsze miesiące przy jednoczesnej możliwości skorzystania z dużej liczby atrakcji. W tych miesiącach jest też mniej turystów. Większość turystycznych atrakcji jest oficjalnie otwartych podczas zimy, ale okres ten zahacza również o jesień i wiosnę. Od grudnia do lutego w Peru panuje pora deszczowa i wiele dróg może być nieprzejezdnych. Utrudnia to podróżowanie po kraju i dostęp do wielu miejsc. W lato (czerwiec – sierpień) temperatura może spadać na wybrzeżu do 10ºC, a na umiarkowanych wysokościach poniżej zera (np. Cusco, Puno). Wyjątek stanowią lata z El Niño. Obserwowane wtedy są anomalie pogodowe, jak np. wysokie temperatury podczas zimy lub nagłe opady śniegu.

Już wiecie kiedy chcielibyście pojechać do Peru? Zadbajcie o rezerwację noclegu wcześniej, możecie skorzystać na przykład z tej wyszukiwarki. 

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Peru:

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 


 Znasz film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie tam, dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-09-15 09:17:30
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)