Peru

PeruKiedy jechać?

Kiedy pojechać?

Pogoda w Peru jest najlepsza w okresie od września do października oraz od maja do czerwca. Terminy takie pozwalają ominąć najchłodniejsze i najbardziej wilgotne miesiące, przy jednoczesnej możliwości skorzystania z dużej liczby atrakcji. W tych miesiącach jest też mniej turystów, niż w lipcu lub sierpniu.

Lama-Peru-breakplan

 

Od grudnia do lutego w Peru panuje pora deszczowa i wiele dróg może być nieprzejezdnych. Utrudnia to podróżowanie po kraju i dostęp do wielu miejsc.

 

W czerwcu i sierpniu temperatura na wybrzeżu Peru może spadać do 10ºC, a na umiarkowanych wysokościach nawet poniżej zera (np. Cusco, Puno). Wyjątek stanowią zimy z efektem pogodowym zwanym El Niño. Obserwowane wtedy są anomalie pogodowe, jak np. wysokie temperatury podczas zimy lub nagłe opady śniegu.

Lama w Peru

>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Peru za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Pogoda w różnych regionach Peru

  • Puszcza Amazońska - wyjazd najlepiej planować w lipcu i sierpniu. Jest to rejon burzliwy, gdzie średnia temperatura wynosi 30ºC, wilgotność powietrza 28%, a średnia wysokość opadów wynosi 20mm.
  • Podróż nad Pacyfik jest dobrym pomysłem przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatura wody i powietrza jest nieco niższa (ok. 20ºC)
  • Wybrzeże środkowe i południowe - najlepszy okres na wyjazd do tej części Peru to okres między październikiem a majem. W pozostałe miesiące na wysokości do 800 m. n.p.m na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotna mżawka i mgła. Powyżej znajdziemy dużo więcej słońca. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
  • Altiplano najlepiej odwiedzić między majem a wrześniem. Przez cały rok temperatury w tym regionie nie spadają poniżej 22ºC. Z powodu silnego wiatru przydadzą Wam się jednak ciepłe ubrania! Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco.

Machu Picchu - krajobraz

 

Wydarzenia kulturalne w Peru

Żeby poczuć klimat peruwiańskiego karnawału trzeba odwiedzić ten kraj w lutym. To właśnie wtedy odbywają się największe festiwale, takie jak:

  • święto ku czci Matki Boskiej Gromnicznej - Fiesta de la Virgen. Impreza rozpoczyna się 29 stycznia i kończy się w pierwszym tygodniu lutego. Wszystkie inne wydarzenia karnawałowe wyglądają podobnie, czyli jest mnóstwo kolorów, tancerzy ale również i turystów. Lepiej wtedy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem noclegi i bilety na autobusy.
  • festiwal słońca – Inti Raymi, organizowany w Cuzco w dzień przesilenia zimowego, czyli 24 czerwca. Peruwiańczycy świętują wtedy wydłużenie dnia względem nocy. Na ulice wychodzą wtedy teatry uliczne, które przedstawiają historię obchodów tego ważnego dnia.

W styczniu i lipcu odbywają się jeszcze dwa inne ciekawe festiwale:

  • festiwal świnek morskich, czyli coś dla wielbicieli zwierząt! Cała rzecz dzieje się w mieście Huacho i polega na wytypowaniu najszybszej, najpiękniejszej i największej świnki. Festiwal odbywa się w lipcu.
  • rocznica założenia miasta w Limie. Towarzyszą temu liczne koncerty, pokazy i przemarsze. Święto obchodzone jest 18 stycznia.

Mujers-Peru-breakplan

>> SPRAWDŹ: Co warto zjeść w Peru?

KLIMAT

Podróżując do Peru, musimy pamiętać, że klimat w tym państwie różni się od naszego. Peru jest w całości położone na półkuli południowej. Oznacza to, że pory roku są odwrotne niż w Polsce. Zima trwa od czerwca do września, a od grudnia do lutego – lato. Dodatkowo czynnikiem, wpływającym na temperatury i zachmurzenie w Peru jest ukształtowanie terenu.

Co jakiś czas w Peru występuje również zjawisko pogodowe zwane El Niño, które powoduje gwałtowne podwyższenie temperatury w czasie peruwiańskiej zimy.

Ruiny Machu Picchu

 

Klimat Wybrzeża: Costa

Na wybrzeżu występuje klimat zwrotnikowy suchy, niekiedy nazywany pustynnym. Roczne opady nie przekraczają tutaj 20-50 mm, a jeśli już pada deszcz, to przypomina to raczej mżawkę. Roczne wahania temperatur nie są zbyt duże - od ok. 14⁰C w sierpniu (zima) do ok. 26⁰C w lutym (lato).

 

Poniżej przedstawiamy wykres temperatur i opadów w Limie:

Wykres opadów i temperatury w Limie

Ze względu na występowanie Prądu Peruwiańskiego możemy spotkać się z ciekawym zjawiskiem mgły zwanej Garua. Dodatkowo, to właśnie wybrzeże Peru jest najbardziej narażone na występowanie trzęsień ziemi. Ze względu na dużą wilgotność powietrza (80%) w ciągu całego roku, lepiej odwiedzić ten region w miesiącach lekko chłodniejszych. Średnio słońce najdłużej świeci w lipcu, sierpniu i wrześniu, bo aż 9h w ciągu dnia. Natomiast najmniej - 5h w lutym i kwietniu.

Costa-Peru-breakplan

Klimat Gór: Sierra

Klimat peruwiańskich gór jest bardzo zróżnicowany – występują tu na przemian zima i lato oraz pora sucha i deszczowa.

  • Pora sucha przypada na okres maj – październik. Temperatury są tu wtedy wysokie (do 30⁰C) i dni są słoneczne. Jednak w nocy temperatura może spaść nawet do 0⁰C i w wyższych partiach może pojawić się śnieg.
  • Pora deszczowa, występująca od listopada do kwietnia jest bardziej umiarkowana. Nie występują duże wahania temperatury w ciągu doby, ale przez większość czasu jest deszczowo. Wilgotność powietrza waha się od 25-65%. Słońce świeci tu około 2200h w ciągu roku. Oczywiście, trzeba się odpowiednio zabezpieczyć przed słońcem.

Obfitość opadów ma duży wpływ na bezpieczeństwo w górach. Można trafić na błotne osuwiska, lawiny i powodzie, które potrafią skutecznie odciąć nas od reszty świata. Z tego względu trekking w górach w porze deszczowej może być niebezpieczny.

Krajobraz Machu Picchu w Peru

Klimat dżungli: Selva

Większość podróżników wybiera właśnie tereny Amazonii na odkrywanie Peru. Dzieje się tak ze względu na najbardziej łagodny i spokojny klimat tego miejsca – klimat równikowy. Opady są tutaj częste, a temperatura wysoka (średnio w granicach 25-27⁰C), co wpływa na dużą wilgotność powietrza – aż 75%. Najcieplejsze miesiące to sierpień, wrzesień i październik, gdzie temperatury sięgają do 40⁰C. W tych miesiącach możemy tez spodziewać się najmniejszych opadów i najwięcej słońca w ciągu dnia, bo aż 7 godzin! Po peruwiańskiej Amazonii tak naprawdę można podróżować cały rok, ale najlepiej wybrać miesiące z mniejszą ilością opadów. Deszcz może nam przeszkadzać w wyprawach i powodować niebezpieczne, błotne pułapki.

Amazonia w Peru

Nasi eksperci podpowiedzą Ci, jak zorganizować Twoją podróż do Peru, tak żeby nic jej nie zepsuło. Sprawdź szczegóły naszej usługi na tej stronie.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Limie:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!


>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Peru

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-02-16 13:49:32
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)