Słowacja

SłowacjaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Słowacja jest krajem mniejszym od Polski, ale ciekawych miejsc i atrakcji z pewnością jej nie brakuje. Co więcej, jest ich tak dużo, że ten podrozdział został podzielony aż na 6 różnych części. Prawdziwe stanie się tu hasło Słowacji jako „mały, wielki kraj”. Myśląc o wyjeździe turystycznym za naszą południową granicę, w pierwszej kolejności przychodzi na myśl aktywny wypoczynek narciarski. Dlatego pierwsza część „Zima na Slovensku” zawiera informację o 14 najważniejszych ośrodkach do uprawiania sportów zimowych. Planując wypoczynek latem warto postawić na słowackie lecznicze wody. W drugiej części przedstawione zostały miasta uzdrowiskowe i parki wodne na Słowacji. Dla miłośników turystyki miejskiej wybranych zostało aż 18 ośrodków miejskich i centrów kultury rozsianych po całym kraju. Uzupełnieniem tego będzie część czwarta, która skupiona jest wokół wyjątkowych miejsc i obiektów umieszczonych na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Nie tylko zimowe szaleństwa, ale również aktywny wypoczynek poza sezonem narciarskim jest doskonałym powodem, aby przyjechać na Słowację. Ostatnia część przeznaczona jest dla fanów turystyki religijnej i pielgrzymkowej, jeśli więc marzycie o wędrówkach z plecakiem po szlaku religijnym Słowacji, ta część jest napisana właśnie dla Was.

Współpraca turystyczna Polski ze Słowacją jest bardzo wyraźna. Co roku wydawane są nowe foldery i katalogi w języku polskim. W dobie internetu ciężko znaleźć fachowe porady i aktualne adresy, więc aby zaoszczędzić sobie czasu na poszukiwaniach można napisać bezpośrednio do instytucji zajmujących się turystyką na Słowacji. Polecamy skorzystanie z naszej usługi organizacji wycieczek, które będą odpowiadać waszym potrzebom. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj.

W wielu zestawieniach pojawiają się najróżniejsze rankingi. Top 5 najlepszych miejsc kulturowych, które wyróżniają kraj na tle międzynarodowym zajmują: Zamek Spis (najbardziej rozległa średniowieczna twierdza Środkowej Europy), Katedra Św. Elżbiety w Koszycach (położona najdalej na wschodzie gotycka katedra w stylu zachodnim), Kościół Św. Jakuba w Levoca (najwyższy drewniany ołtarz w Europie), Banska akademia w Banska Stiavnica (najstarszy uniwersytet górniczy w Europie) i Mennica Kremnica (najstarsze nieprzerwanie działające przedsiębiorstwo).

W zestawieniu top 4 najlepszych miejsc przyrodniczych prym wiodą Krasnohorska jaskyna (z jednym z największych nacieków), Zitny ostrov (największa rzeczna wyspa Europy), Ochtinska aragonitova jaskyna (jedyna aragonitowa jaskinia w Europie), gejzer w Herlany (jedyny z zimną wodą na kontynencie europejskim).

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

Wypoczynek

Zima na Słowacji

Zima na Słowacji kojarzy się przede wszystkim z narciarstwem zjazdowym, narciarstwem biegowym, freeride, freestyle snowboarding oraz skialpinizmem. Dostępnych jest prawie 100 różnych ośrodków narciarskich. Bardzo trudno jest się zdecydować, który wybrać na zimowe ferie. Spośród wszystkich wymienimy 14 najważniejszych i najbardziej lubianych ośrodków na Słowacji. Jeżeli interesuje Was tylko jazda na nartach, niemal w każdym regionie północnej Słowacji znajdziecie dobrze przygotowane stoki, szkółki narciarskie dla dzieci i dorosłych, a także wypożyczalnie sprzętu zimowego. Jeżeli po raz pierwszy wybieracie się na narty do naszych południowych sąsiadów, pomocne może okazać się zestawienie poniżej.

Wybór ośrodka zależy od wielu czynników, między innymi z której części Polski będziecie jechać samochodem. Do wyboru macie przede wszystkim cztery łańcuchy i pasma górskie: 

Vysoke Tatry, Nizke Tatry, Mala Fatra, Velka Fatra. Ponadto weźcie pod uwagę to, jakie są Wasze umiejętności jazdy na nartach, czy szukacie dodatkowych atrakcji dla dzieci, czy chcecie korzystać wieczorem z basenów termalnych, nauczyć się jazdy na desce, poszaleć w snowparku, spróbować sportów ekstremalnych takich jak paralotniarstwo, czy zobaczyć zawody psich zaprzęgów. Jeżeli wystarczą Wam same stoki do jazdy na nartach i podstawowa infrastruktura, wybierzcie „w ciemno” jeden z 14 zaproponowanych ośrodków. Jeżeli szukacie czegoś więcej, przeczytajcie do końca ten podrozdział, a na pewno pomoże Wam to wybrać idealne miejsce na zimowe szaleństwa.

1. Velka Raca - Oscadnica
2. Kubinska hola - Oravska Magura
3. Martinske hole - Mala Fatra
4. Valcianska dolina - Mala Fatra
5. Vratna - Mala Fatra
6. Ruzomberok - Velka Fatra
7. Donovaly - Nizke Tatry
8. Oravice - Zapadne Tatry
9. Rohace - Spalena Dolina
10. Chopok - Jasna - Nizke Tatry
11. Strbske Pleso - Vysoke Tatry
12. Tatranska Lomnica - Vysoke Tatry
13. Bachledova dolina - Sposka Magura
14. Plejsy - Slevenske rudohorie

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

 

Jazda na snowboardzie znacznie różni się od jazdy na nartach. Każdy snowboardzista pewnie zgodzi się z nami, że fajnie byłoby mieć przy stoku snowpark. Fanom jazdy na desce polecamy ośrodki: Snow Park Jasna Otupne i Burton Snowboard Park Jasna,  a także Martinske Hole ze Snowboard Park Javorina, Orava Snow (Ski Oravska Lesna), Park Snow Donovaly, Świt - Dolina Lopuszańska, Ski Park Kubinska hola, Tale, Velka Raca, Vratna Free Time Zone. Informacji odnośnie szczegółowego wyposażenia snowparków najlepiej szukać bezpośrednio na stronach internetowych ośrodków. Powinny mieć czarną trasę, U-rampę, BorderCross, FunparkBox, szkołę snowboardingu, sztucznie naśnieżane trasy, oświetlenie stoku, nagłośnienie, zona free-ride, przeszkody w postaci barier, ławek i poręczy, jumpstyle z mnóstwem railów, kluby snowboardowe. Początkujący snowboardziści poszaleć mogą też w mniejszych ośrodkach takich jak Kokava - Linia, Nizna Polianka - Makovica i Zazriva - Kozinec.

zima gry

Narciarzom biegowym śmiało możemy polecić ośrodki narciarskie - Strbske Pleso, Tatranska Lomnica, Skalka, Tale, Osrblie, Sachticky, Donovaly, Jasna. W niższych pasmach gór dobrych tras należy szukać po nazwach gór Małe Karpaty, Biele Karpaty, Povazsky Inovec, Veporske vrchy, Kysucke Beskydy. Popularne wśród Słowaków są dwie strony internetowe https://www.nabezky.sk/en i http://www.bezkar.sk/ Na nich znajdziecie narciarskie trasy biegowe, które posiadają certyfikat Słowackiego Związku Narciarskiego.

Połączeniem turystyki narciarskiej, narciarstwa alpejskiego i wspinaczki wysokogórskiej jest skialpinizm. W Wysokich Tatrach najlepiej wybrać się do Mala i Velka Studena dolina lub Skalnata dolina. W Tatrach Zachodnich do Ziarska dolina lub Rohacze. W Tatrach Niskich polecane są rejony Chopku i Dumbiera. Wielka i Mała Fatra to głównie Jasenska dolina i Vratna. Oznkowanych szlaków alpinistycznych najlepiej szukać na stronie http://www.skimountaineering.sk/.

Numerem jeden do uprawiania freeride swnowboardingu i freeskiingu jest Jasna w Niskich Tatrach. Mamy tu do wyboru aż 5 stref freeridowych, a w zawodach uczestniczą freeriderzy z całego świata. Drugim ośrodkiem jest Vratna Free Time Zone (Mala Fatra). Więcej informacji na stronach www.jasna.sk i www.vratna.sk.

W każdym folderze narciarskim znaleźć można również „aquaparky” i „termalne kupaliska”. Gorące źródła i wody termalne to nieodłączny element pobytu narciarskiego na Słowacji. Przyjemnie jest po całodziennych zjazdach zrelaksować się w gorącej wodzie, skorzystać z sauny czy masażu. Nie wszystkie baseny znajdują się jednak w pobliżu ośrodków narciarskich. Dlatego polecam te sprawdzone i najpopularniejsze jak na przykład Meander Ski Park Oravice. Położony bardzo blisko granicy z Polską, a z basenów praktycznie widać stok narciarski i zjeżdżających po nim narciarzy i snowboardzistów. Kolejne to położone na południe od Oravic - słynna Tatralandia i Besnova. Nieco dalej na wschód bardzo dobrze znane AquaCity Poprad. Więcej informacji o tych basenach można przeczytać w kolejnym dziale opisującym miejsca uzdrowiskowe na Słowacji.

Lodowiska na Słowacji znajdziecie praktycznie w każdej miejscowości. Będą to duże obiekty kryte, idealne do rozgrywek hokejowych, a przy odpowiedniej minusowej temperaturze - odkryte, działające na świeżym powietrzu. W górach polecamy lodowiska w Nizke Tatry - Chopok i Park Snow Donovaly. W Vysoke Tatry - tatranska Lomnica a Stary Smokovec i Strbske Pleso. W Zapadne Tatry - Meander Skipark Oravice. Region Mala Fatra to przede wszystkim Vratna Free Time Zone, Martinske hole lub Snowland Valcianska Dolina. Velka Fatra to głównie Skipark Ruzomberok. Na wschodzie w Kusycke Beskidy - Snow Paradise Velka Raca Oscadnica. Oravska Magura, czyli Karpaty Zachodnie - Skipark Kubinska hola, a w Słowackich Rudawach, Slovenske rudohorie numerem jeden są Plejsy - Krompachy.

Dodatkowo skorzystać można z atrakcji w ośrodkach zimowych, takich jak zjazdy po śniegu na pontonach, paralotniarstwo z samej góry stoku, psie zaprzęgi. Najdłuższy tor bobslejowy na Słowacji ma długość 1300 metrów i znajduje się w Snow Paradise Velka Raca Oscadnica. Szynowa kolejka linowa wciąga chętnych i ich sanki na start toru saneczkowego na Hrebienku. Inny tor znajdziecie w Skiparku Ruzomberok, gdzie po drodze jedzie się aż 6 km. Jeszcze dłuższa trasa znajduje się koło Ruzomberka ze Smrekovicy na Podsuchę. Prawdziwe zawody w zjeździe na wielkich drewnianych saniach odbywają się w wiosce Turecka i nazywają się Krnackove preteky.

Idealne miejsce na paragliding to Chopok i Nova hola w Donovalach. W Donovalach wypróbować można też sporty bungee na przykład bungee running - bieg z przymocowaną liną, bungee trampolin - skoki na 6 metrów wysokości, bungee katapult - wystrzeliwanie na elastycznej gumie. W Sczyrbskim Plesie polecamy snowrafting - do gumowego pontonu mieści się aż 6 osób. Kitewing - zjazdy na nartach z żaglem od windsurfingu można uprawiać w Jasna. Prawie w każdym ośrodku jest dostępny snowtubing - koła śnieżne.

Najbardziej znanym ośrodkiem do uprawiania wyścigów psich zaprzęgów jest Park Snow Donovaly, gdzie odbywają się nawet Mistrzostwa Świata i Europy w tym sporcie. Europejskich mistrzów tej dyscypliny zobaczyć można również na Orawie lub Wielkiej Fatrze. Dzieci mogą przejechać się na psim zaprzęgu w ośrodku Szczyrbskie Pleso.

 

>>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu?

 

Miejsca uzdrowiskowe i parki wodne na Słowacji

Słowacja obfituje w miejsca, gdzie spod ziemi tryskają bogate w minerały źródła. Miejsca, gdzie woda ma lecznicze działanie stały się popularne wśród polskich turystów. Woda na Słowacji ma działanie nie tylko relaksujące, ale przede wszystkim lecznicze. Tutejsze uzdrowiska znane są na całym świecie, a parki wodne i kąpieliska termalne to raj nie tylko dla dzieciaków. Są to najstarsze uzdrowiska i oferują najlepszą jakość w Europie Środkowej. Praktycznie w każdym folderze znajdziecie informację o uzdrowiskach Piestany, Rajeckie Teplice, Turcianskie Teplice i wielu innych. Dodatkowo istnieją setki małych ośrodków spa ukrytych w Wysokich Tatrach. Każde przyciąga nową formułą czy wyglądem, na przykład Piestany zabiegami błotnymi, Rajecke Teplice ekskluzywną, trochę staroświecką atmosferą, a Trencianskie Teplice mają hammam - turecką łaźnię, za to Turcianske Teplice przyciągają metodą leczenia z wykorzystaniem złota, Sklene Teplice maja Parenicę - jeziorko termalne, gdzie można kąpać się bezpośrednio w jaskini. Jednym z najbardziej popularnych i znanych uzdrowisk jest miasto Trencianske Teplice. Autor pierwszej balneografii, jeszcze wówczas o węgierskich uzdrowiskach, opisywał to miejsce pełen podziwu i zachwytu. Dziś ponad 20 tysięcy pacjentów rocznie przyjeżdża do uzdrowiska położonego w północnej części kraju. Idealne są położenie i dojazd dla Polaków, szczególnie jeśli jadąc z zachodniej części Polski wybierzecie drogę przez Czechy. Naprawdę jest tutaj z czego wybierać, bo oferowanych jest ponad 80 rodzajów zabiegów. Szczególnie specjalizują się w leczeniu reumatyzmu, ale również chorób układu motorycznego i układu nerwowego. Źródła siarkowe można wykorzystywać do zewnętrznej balneoterapii bezpośrednio bez podgrzewania czy schładzania. Lista szczegółowych zabiegów i ich cen znajduje się na stronie www.kupele-teplice.sk.

Na południe od Trencianskich Teplic znajdują się Pieszczany. Podstawą leczenia w tym uzdrowisku są zabiegi z wykorzystaniem wody mineralnej i słynnego błota siarkowego. Specjalizuje się głównie w odnowie kompleksowych funkcji ruchowych układu motorycznego. Wodolecznictwo, zabiegi rehabilitacyjne, masaże, terapia kwasowęglowa, leczenie światłem, elektroterapia, termoterapia to idealne zabiegi na bolące kości, stawy, mięśnie, tkanki łączne, ale też nerwy centralne i obwodowe. Dzieci przyjeżdżają tu leczyć schorzenia takie jak Heine Medina. Strona internetowa uzdrowiska to www.kupelepiestany.sk.

W środkowej Słowacji znaleźć można uzdrowisko w Dudnicach. Podobno okolice zaliczane są do klimatoterapeutycznego obszaru o stopniu stymulacji 0, oznacza to bardzo kojący klimat. Dudinska voda, to woda mineralna stosowana w leczeniu objawów chorób układu motorycznego, nerwowego, chorób sercowo- naczyniowych, zawodowych i cywilizacyjnych. Taką wodę można znaleźć też w Vichy we Francji albo w Japonii. Więcej o działaniu wody przeczytać można na stronie www.kupeledudince.sk.

W Sliač znajduje się uzdrowisko z tradycjami. Wybudowano tam wiele obiektów balnoterapeutycznych. Jest ono idealne dla dorosłych pacjentów leczących się na choroby cywilizacyjne, czyli na przykład układu krążenia: nadciśnienie, arterioskleroza, choroby peryferyjnych arterii i żył, stany po reumatycznym zapaleniu mięśnia sercowego i zastawek. Jest również odpowiednie dla pacjentów po operacjach serca i naczyń krwionośnych. Uzdrowisko znajduje się w południowej części kraju, bliżej stąd do granicy z Węgrami. Dokładny adres uzdrowiska można znaleźć na stronie.

Mieszkańcy Krakowa bliżej będą mieć do uzdrowiska Nowy Smakowiec w Wysokich Tatrach. Znane jest z wysokiej skuteczności w leczeniu niegruźliczych schorzeń dróg oddechowych, stanów po nawracających zapaleniach płuc i po operacjach płuc, schorzeń metabolicznych i endokrynologicznych, chorób zawodowych, lżejszych chorób układu nerwowego oraz ogólnego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Obiekt można zobaczyć na stronie www.a-z-kupele-slovenskie.info.

W północno wschodniej Słowacji położone jest uzdrowisko Bardiów. Odwiedzały je sławne osoby, takie jak car Aleksander I, czy cesarzowa Austrii i królowa Węgier zwana Sissi, która ma nawet swój pomnik w parku zdrojowym. Dlaczego jest takie znane? Przede wszystkim ze względu na położenie w rezerwacie przyrody oraz wodę. Podobno jest wyśmienita, odpowiednio zimna, uzdrawiająca i bogata w alkaloidy, sole i żelazo. Warto przeczytać więcej o zabiegach na stronie www.kupele-bj.sk

Leczenie w uzdrowiskach musi odbywać się pod nadzorem lekarzy, ale odpocząć można też w parkach wodnych i kąpieliskach termalnych. Woda termalna, źródła mineralne i prawdziwy odpoczynek za granicą, brzmi jak idealne wakacje dla osób po 30 roku życia. Na północy przy granicy z Polską znajduje się szeroko rozreklamowana Tatralandia. Ten kompleks uzdrowiskowo - wypoczynkowy jest jedną z największych atrakcji turystycznych Słowacji! Źródło termalne w Parku Wodnym ma temperaturę ponad 60 stopni Celsjusza i wytryskuje z głębokości 2500 metrów. Polecane osobom z chorobami układu motorycznego i oddechowego. 40 milionów lat temu znajdowało się w tym miejscu morze, dlatego woda ze źródła zawiera składniki z niego pochodzące. Do wyboru mamy więc 9 basenów z wodą termalną, park wodny, ślizgawki i 16 obiektów z saunami, gabinetami masażu czy łaźniami. Cennik znajduje się na stronie www.tatralandia.sk.

Wygrzewanie się w basenie z widokiem na najwyższy masyw górski kraju … tak! to możliwe w Wellness Park Wodny w Popradzie. Zbudowano go wprost nad źródłem geotermalnym. Woda termalna ma stałą temperaturę 28 stopni Celsjusza, co dobrze łagodzi stres, a jeśli to nie pomoże pozostają masaże w Aquacity na rozluźnienie mięśni. Widokiem zachwycić się można na stronie www.aquacity.sk. Podobno wody w miejscowości Beszeniowa mają działanie upiększające. W kąpielisku można znaleźć wodę prosto z gorących źródeł wód leczniczych tryskających z głębokości 1987 metrów. Taka woda wydostając się na powierzchnię ma aż 62 stopnie Celsjusza. Oczywiście w basenie woda jest specjalnie schładzana. Idealna do leczenia schorzeń układu motorycznego i oddechowego oraz schorzeń urologicznych. Zawiera między innymi wapń, magnez, sód, potas, żelazo, mangan, lit, siarczany, dwuwęglany, wolny dwutlenek węgla. Cennik znajdziecie tutaj.

Podhajska to kolejny park wodny, gdzie znajdziecie dwa baseny z wodą pochodzącą z gorącego źródła. Jej temperatura  schładzana jest do 30 - 36 stopni Celsjusza - wówczas zawarte w niej minerały działają najlepiej na skórę, układ motoryczny i sercowo-naczyniowy. Ponadto, korzystnie wpływa na schorzenia ginekologiczne i urologiczne. Używa się jej do produkcji leczniczych kosmetyków, jej skład można przyrównać do wody z Morza Martwego. Po więcej informacji odsyłamy Was na stronę www.podhajska.sk.

Obok miejscowości Seniec niedaleko Bratysławy znajduje się kurort Słoneczne Jeziora. Aquapark, który został tam wybudowany to raczej miejsce odpoczynku. Za jego wyborem przemawia bliskość stolicy i położenie przy głównych trasach. Morze można zastąpić naturalnym lub sztucznym zbiornikiem wodnym. Uprawiać sporty wodne, wędkować czy po prostu się wykąpać można w Zemplinska Sirava. Jest to dom wielu chronionych gatunków ptactwa wodnego i roślin. Idealny zbiornik do uprawiania sportów zimowych, gdyż tafla znajdująca się poniżej zapory zamarza. Można znaleźć tam nocleg i stamtąd rozpoczynać piesze wędrówki w Góry Virholat (www.sirava.sk).

Hitem na Słowacji jest też najdłuższa wyspa rzeczna w Europie o nazwie Zitny ostrov w południowej części Słowacji. Rzeka Orava powodowała powodzie dlatego zbudowano zaporę. Orawska zapora wodna mogła być wybudowana dopiero po rozebraniu zabudowań aż czterech wiosek! Obszar znalazł się pod wodą, a ponad wystawał tylko szczyt wzgórza. Dziś to Slanicka Wyspa lub Wyspa Sztuki, gdzie znajduje się muzeum ludowej rzeźby i malarstwa. Atrakcją są rejsy statkiem, rowery wodne, kajaki, narty wodne, windsurfing i żaglówki. Dla mniej aktywnych możliwe wędkowanie lub piesze wędrówki.

Slowacja-Dunaj-breakplan

Kolejna miejscowość znalazła się pod powierzchnią wody w skutek budowy zapory wodnej Liptowska Mara. Jest to druga największa sypana zapora na Słowacji. Idealna „miejscówka” do pływania i żeglarstwa. Inne atrakcje to rowery wodne, minigolf i szkoła windsurfingu (www.liptovska-mara.sk). Duża tama znajduje się również w południowo zachodniej części kraju. Nazwa tej zapory wodnej to Gabeikovo. Zapewnia płynność żeglugi i stabilizuje koryto Dunaju. To już miejsce dla najodważniejszych i spragnionych mocnych wrażeń turystów. Popularnymi atrakcjami są rafting i slalom wodny w Eunovie.

Spokojniejszą opcją są rejsy statkiem po starym korycie Dunaju (www.raftovanie.sk) Na rzece Dunaj można też spróbować spływów na tratwie czy pontonie. Na specjalnych drewnianych tratwach można popłynąć po rzekach Vah lub Orava. Taki tradycyjny spływ połączony jest z całym programem atrakcji, w tym próbowaniem lokalnych specjałów. Ekstremalne spływy odbywają się głównie po rzekach Bela, Dunajec i Hron.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Słowacji?

 

Turystyka kulturowa

Żeby zrozumieć dziedzictwo kulturowe kraju trzeba zajrzeć do jego przeszłości. Takie położenie w sercu Europy spowodowało, że powstawało i kształtowało się w wyniku wpływów różnych innych nacji. Wpływ na kulturę miało początkowo osadnictwo Celtów, później twierdze rzymskie, miejsca kultu Słowian, era powstawania zamków i fortyfikacji arystokracji węgierskiej, rozwój górnictwa w średniowieczu, pałace barokowe i renesansowe, grekokatolickie i ortodoksyjne drewniane kościółki, żydowskie synagogi i cmentarze, międzywojenny funkcjonalizm i socjalizm w rozwoju miast, aż po ostatnie trendy w sztuce współczesnej. 

W dużych i małych miasteczkach słowackich odnaleźć można dawne bramy wjazdowe do miast, potężne wały obronne, wieże strażnicze. Najstarszym królewskim, wolnym miastem jest Trnava. Przez wieki było to centrum klerykalne w Królestwie Węgier. Jest tam bardzo dużo przepięknych kościołów i dlatego często miasto nazywane jest „Małym Rzymem”.
Ciekawą historię ma też stolica Słowacji - Bratysława, która położona jest w dość nietypowym miejscu jak na główne i najważniejsze miasto kraju. Trencin, Zilina, Nitra też mają w sobie coś pięknego. W samym centrum mamy prawdziwie kulturowe miasto Bańską Bystrzycę. W Koszycach obowiązkowym punktem zwiedzania jest największy kościół w kraju i zarazem unikatowa gotycka katedra. Miasto zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury 2013 nie bez powodu.
Turyści chętnie podziwiają też miasto Spisska nova Ves, szczególnie z wieży kościoła, która jest najwyższą na Słowacji. Jak w każdym kraju i tutaj odnaleźć można liczne muzea, nawet te prezentujące zabytki archeologiczne. Szczerze jednak polecam w szczególności muzeum wielkiego artysty pop-artu Andiego Warhola w Medzilaborce. Mimo iż Słowacja to nie drugi Nowy Jork jeśli chodzi o sztukę najnowszą, miłośnicy sztuki nowoczesnej i współczesnej tam właśnie powinni skierować swoje pierwsze kroki. Cztery prawdziwie królewskie miasta to Kezmarok, Stara Lubovna, Bardejov i Levoca.

Slowacja-Bratysława-zamek

Słów kilka o Bratysławie. Cały urok stolicy to druga najdłuższa rzeka Europy - Dunaj. To jedna z najmłodszych stolic Europy, mimo iż historycznie tereny te mają ponad 2 tysiące lat. Jest bardzo małą stolicą, nie ma sensu spędzać nie wiadomo ile czasu w tym jednym miejscu. Przykładowo, bardzo popularne są tak zwane free guided tours, czyli darmowe oprowadzanie lub przechadzki po mieście z przewodnikiem dla obcokrajowców, które zamykają się w jednym po południu. Najpiękniejszą częścią jest bez dwóch zdań slowacja-Bratyslawa-plac-breakplanStare Miasto, pełne wąskich uliczek i historycznych budowli. Drugim charakterystycznym punktem będzie znajdujący się na wzgórzu zamek. Jest oświetlony, dlatego świetnie widać go z miasta patrząc na drugą stronę rzeki. Szczególnie urokliwe są małe kawiarenki i ukryte sklepiki. W centrum nie brakuje też restauracji z regionalną kuchnią. Nie jest to jednak „typowa”, tętniąca nocnym życiem stolica. Niejedno miasto w Polsce ma więcej nocnych klubów i barów do zaoferowania. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, fajne miejsca na wieczorną potańcówkę też się znajdą. Młodym osobom zwiedzanie radzę połączyć z uczestnictwem w evencie. Wtedy będzie pewność, że ulice nocą nie będą puste.

Trzy najważniejsze imprezy w stolicy to Koronacja Króla, Muzyczny Festiwal i Market Świąteczny. Ponadto natknąć się można na winobranie, festiwal rękodzieła, festiwal folkloru na zamku Devin, Letni Festiwal Shakespeare, Viva Musica!, Letni Festiwal Kultury, maraton i kulinarne święta Gurman Fest i Festiwal Kuchni Słowackiej. Podczas zwiedzania na pewno zobaczyć można również słynną katedrę, pałace, bramę, teatr, ratusz i memoriał na wzgórzu. Dobrym uzupełnieniem zwiedzania w okresie letnim może być rejs statkiem po Dunaju, który zaprowadzi nas aż do niedalekich ruin zamku Devin. Zwiedzanie zamku w Bratysławie też będzie fajną lekcją historii. Pamiętajmy, że życie kulturowe mieszkańców stolicy, poza Starym Miastem i zamkiem, rozkwita najbardziej przy rzece. Przejażdżki rowerem z widokiem na Dunaj są ciekawą opcją dla aktywnych. Prawdziwe skarby przeszłości ukryte są w majestatycznych zamkach. Ogromne kompleksy zamkowe czy tylko pozostałości w postaci ruin kojarzą się z romantyzmem, tym bardziej iż są one wkomponowane w środowisko naturalne.

Już w niedalekiej odległości od stolicy znajdziemy jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków Słowacji - Cerveny Kamen. slowacja-zamek-breakplanPiwnice zamkowe tworzą najbardziej rozległą przestrzeń w Centralnej Europie. Sam urok zamku przyciąga filmowców. Co roku na zamek zjeżdżają się czarownice i wampiry podczas trwającego festiwalu duchów. Najliczniej odwiedzanym zamkiem jest ten w Oravie. Wznosi się dumnie na wzgórzu ponad rzeką Orava. Pierwszy film o Draculi był kręcony właśnie na tym zamku. Odskocznią od zamków może być dwór, domek myśliwski Betliar, zbudowany w stylu angielskim, posiada sztuczną jaskinię i wodospad. W niektórych posiadłościach można nawet wykupić nocleg, odbywa się na nich dużo uroczystości, a w szczególności śluby.

Dużym ośrodkom miejskim towarzyszą zawsze interesujące wydarzenia i eventy. Na Słowacji głównie są to imprezy o charakterze sportowym, kulturowym i folklorystycznym. Słowacja szczególnie promuje Uroczystości Koronacyjne w Bratysławie, gdzie można zobaczyć jak wyglądało życie w średniowieczu. Z festiwali muzycznych stawia na BHS, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki. Latem największym festiwalem jest Bazant Pohoda w Trenczynie odbywający się na świeżym powietrzu. slowacja-Myjava-breakplanCztery największe festiwale folkowe organizowane są  w Vychodna, Myjava, Terchova i Detva. Specyficzny klimat ma Festiwal Duchów i Zjaw na zamku w Bojnicach. Najlepsze kabarety usłyszeć można podczas festiwalu Kremnicke gagy. Festiwal ULUV powinien kojarzyć się wszystkim zainteresowanym rękodziełem. Jest to idealne miejsce na kupno upominków słowackich. Zamocke hry zvolenske to szereg rozgrywanych sztuk teatralnych. Dla biegaczy słynny na całym świecie jest międzynarodowy Maraton Pokoju w Koszycach, rozgrywany od 1924 roku, co czyni go najstarszym maratonem w Europie.

BOJNICE Sowacja 1000 483

Turystyka miejska na Słowacji cały czas się rozwija, do wyboru macie ponad 100 miast, z czego dwa największe to Bratysława i Koszyce. 60% populacji mieszka w dużych miastach i miasteczkach.

Przedstawiamy krótką ściągawkę z miast, które polecamy zwiedzić.
1. Bratislava - siedziba prezydenta, rządu, parlamentu i ministrów
2. Piestany - najpopularniejsze spa
3. Trnava - zagłębie kościołów
4. Trencin - majestatyczny zamek
5. Trencianske Teplice - przepiękne małe miasteczko spa
6. Zilina - prawdziwie historyczne miasto
7. Nitra - starożytne miasto
8. Komarno - system fortyfikacji
9. Banska Stiavnica - miasto z tradycjami górniczymi
10. Kremnica - „złote miasto”
11. Banska Bystrica - stworzona z miedzi
12. Zvolen - zamek najważniejszym zabytkiem historycznym miasta
13. Levoca - najwyższy gotycki drewniany ołtarz
14. Poprad - brama wjazdowa do Wysokich Tatr
15. Bardejov - najbardziej malownicze miasto
16. Medzilaborce - spotkanie z artystą Andym Warholem
17. Presov - największy rywal Koszyc i Bardejova
18. Kosice - drugie co do wielkości miasto Słowacji

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze plaże świata.

 

Lista UNESCO

Nie ma sensu analizować każdej pozycji jaka znajduje się na liście. Polecam jednak przyjrzeć się czego głównie dotyczą wpisane na nią atrakcje. Pogrupowanie ich na kategorie, daje pewien obraz tego, na co powinniście szczególnie zwrócić uwagę planując swój wyjazd turystyczny. Wszystko po to, aby nie przegapić miasta czy rezerwatu, z którego słynie kraj. Kulturowe dziedzictwo zgromadzone jest przede wszystkim w środkowej, północnej i północno wschodniej części kraju. Nie ma powodu, by jechać na południe kraju w poszukiwaniu niezwykłych na skalę międzynarodową kościołów czy historycznych centrów miast.

 

Przepiękne historyczne miasta to Banska Stiavnica, Levoca i Bardejov. Pierwsze z nich to średniowieczne miasto górnicze w dawnym kraterze. Lewocza to bardzo stare miasto, zaś ostatnie z wymienionych to najbardziej gotyckie miasto na Słowacji. Po zwiedzaniu miast spokój odnaleźć można w urokliwej wiosce Vilkolinec. Tam można przenieść się w przeszłość i zobaczyć jak dawniej bywało na słowackiej wsi. Małe, drewniane kościółki ukryte są w tak zwanym Łuku Karpackim. Są one prawdziwym ukojeniem dla duszy w ciszy i spokoju. Na północy kraju kościoły znajdują się w Lestiny i Tvrdosin. Przy Bańskiej Bystrzycy znajduje się kościół w Hronsek, a na północym-wschodzie Hervartov. Jeszcze dalej na wschodzie mamy już kościoły grekokatolickie, takie jak w miejscowościach Bodruzal, Ladomirova i Ruska Bystra.

Jaskiniaaragonitowa-breakplan

Na liście nie mogło zabraknąć zamku Spissky Hrad, z romantycznych ruin roztacza się przepiękna panorama na okolicę. Jest to największy kompleks zamkowy w Europie Środkowej. Dziedzictwo przyrodnicze znaleźć można na wschodzie kraju, zaraz przy granicy z Ukrainą oraz na południowym wschodzie, gdzie znajduje się skupisko jaskiń i podziemnych rzek. Są to przede wszystkim jaskinie krasowe, odszukać je można pod nazwami Gombesecka, Domica, Krasnohorska i Jasovska. Natomiast Dobsinska Ladova Jaskyna, nietrudno się domyślić, jest jaskinią lodową. Aragonit kryje w sobie Ochtinska Jaskyna. Jest to jedyna tego rodzaju jaskinia w Europie. Jaskinie znajdują się niedaleko granicy z Węgrami i są największym terytorium krasowym w Europie Środkowej. Niewiele krajów na świecie może poszczycić się tak dużą ilością, bo aż ponad 6200 jaskiń. W Domicy znajduje się największa jaskinia, która wchodzi w skład znany jako Slovensky kras. To właśnie w niej można wykupić wycieczkę łódką. Na pewno otwarte dla publiczności są jaskinie Belianska, Bystrianska, Demanovska jaskyna slobody i ladova, Domica, Driny, Gombasecka, Harmanecka, Jasovska, Ochtinska aragonitova jaskyna i Vazecka. Zdecydowanie utrudniony dostęp będzie do jaskiń takich jak Bojnicka hradna jaskyna, Jaskyna mrtvych netopierov, jaskyna Zla diera, Krasnohorska, Mala Stanisovska, Prepostska.

Zaszyć się w lesie najlepiej jest na wschodzie kraju w karpackim, pierwotnym lesie bukowym, wystarczy na mapie odszukać puszcze w Vihorlatske Vrchy i Bukovske Vrchy. Tam z pewnością zobaczyć można dziką przyrodę oraz wilki, niedźwiedzie i bizony. Słowacja ma 9 parków narodowych, a najstarszym jest Tatransky Narodny Park. Jego symbolem jest szarotka alpejska i nieoficjalnie też tatrzańska kozica. Pozostałe parki, mimo iż nie wpisane na listę UNESCO również są warte odwiedzenia. Przepiękne wodospady w Parku Narodowym Slovensky raj, dzikie okolice Parku Narodowego Muranska Planina można oglądać z siodła konia huculskiego, Park Narodowy Poloniny na wschodzie kraju tworzą rozległe połoniny, ciekawostką jest Park ciemnego nieba - specjalny teren wyznaczony do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej.

List tworzonych pod patronatem UNESCO jest kilka. Między innymi listy arcydzieła ustnego i dziedzictwa niematerialnego. Znaleźć na nich można nie tylko obiekty architektury czy elementy przyrody, ale również ważne dokumenty czy nawet instrumenty muzyczne. Jednym z nich jest słowacka fujara. Wygląda jak flet, ale mierzy od 1,5 do 2 metrów długości. Instrument wywodzi się z kultury pasterskiej, pochodzi z terenów obok Bańskiej Bystrzycy, a kupić go można w miejscowości Detva. Wykonywane są z drewna bzu czarnego i przepięknie zdobione ornamentem roślinnym. Kilka filmików pokazujących jak grać na takiej fujarze tradycyjnej czy współczesnej można zobaczyć na stronie http://www.ethnoworld.eu/?11,pl_fujara- pasterska-ze-srodkowej-slowacji. Z pokolenia na pokolenia przekazywana jest muzyka terchovska, jest to bardzo stara muzyka ludowa mieszkańców Terchova i okolic. Ten wyraźny i radosny śpiew można posłuchać na tym wideo https://www.youtube.com/watch?v=UUQii7_qrnQ

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Lubisz podróżować do niezwykłych, tajemniczych miejsc? Zobacz nasz artykuł!

 

Aktywne spędzanie czasu wolnego

slowacja-tatry-breakplan

Wędrówki po górach i wspinaczki górskie to najpopularniejsze powody wyjazdu na Słowację, zaraz jak stopnieją pierwsze śniegi. Nie tylko rekreacja, ale i sporty ekstremalne cieszą się dużą popularnością. Wykorzystać można góry, powietrze i wodę. Prawdziwe skarby Słowacji ukryte są głęboko w górach, a prowadzi do nich ponad 14 tysięcy oznakowanych tras pieszych i szlaków turystycznych.
Dla maniaków rowerowych jest ponad 10 tysięcy oznakowanych tras. Na końcu szlaku czekają niezwykłe kaniony, wodospady i wąwozy. Szczególnie polecam kamienne ściany w Slovensky raj, krasowe formacje w Muranska planina oraz Slovensky kras, Janosikove diery w paśmie Mala Fatra, dziewicze i pierwotne lasy w Połoniny, zdobywać szczyty najlepiej w Vysoke Tatry, gdzie jest około 25 szczytów na wysokości ponad 2 500 metrów. Prawie 100 km ma pasmo Nizke Tatry, też super miejsce na wędrówki. Więcej wzgórz mamy w Chocske vrchy, Strazovske vrchy i Sulovske vrchy.

slovakia 1950877 960 720

Wzbić w powietrze można się na lotni, paralotni, polatać można balonem czy podziwiać widoki lecąc ze spadochronem. Wychodzą wtedy przepiękne zdjęcia gór. Na terenach nizinnych popularny staje się golf. Wypoczynek nad wodą możliwy jest nawet w stolicy kraju, w dzielnicy Cunovo. Szczególnie polecany jest Liptovsky Mikulas. Więcej akwenów zostało opisanych w osobnym dziale o uzdrowiskach i parkach wodnych na Słowacji.

Miejsca pątnicze na Słowacji

Religijny ruch turystyczny na Słowacji zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dla wszystkich, którzy szukają duchowych wrażeń i pewnych głębszych przeżyć wydarzenia religijne na Słowacji mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Religijny ruch turystyczny, turystyka pątnicza - te słowa coraz częściej pojawiają się w kontekście rozwoju turystyki na Słowacji. Zwiedzać warto nie tylko kościoły, ale i zaszyte gdzieś daleko w lesie kapliczki, Kalwarie czy całe Drogi Krzyżowe.

Na dobrych mapach turystycznych zaznaczony jest szlak I 23, który jest gotowym do wykorzystania przez turystę szlakiem łączącym miejsca pątnicze aż 3 krajów - Częstochowa w Polsce, Lewocza na Słowacji i Mariazell w Austrii. Również Międzynarodowy Maryjny Szlak Turystyczny prowadzi przez tereny na Słowacji. Przebiega przez takie miejsca jak Lewocza, Stare Hory, Rajecka Lesna, Sastin i Marianka. Z pewnością nie ma tam takiego tłoku jak na szlakach prowadzących do francuskiego Lourdes, katalońskiego Montserratu, portugalskiej Fatimy czy Medziugorii w Bośni i Hercegowinie.

Słowacy na tle Europy to naród silnie religijny i bardzo wierzący. Patronką kraju jest Matka Boża Siedmiobolesna, naród zawsze wierzył w jej ochronę i dzięki temu zachował swoją tożsamość narodową. Mimo iż obecne zapisy w Konstytucji mówią o wolności wyboru wyznania religijnego czy wiary, zdecydowanie dominuje kościół rzymskokatolicki. Tylko tutaj można znaleźć tak dużo kościołów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, jest ich ponad tysiąc, a znaczna część jest pod wezwaniem patronki kraju. Kult maryjny jest bardzo silny. Wchodząc do kościoła na pewno znajdziecie ołtarz lub przynajmniej rzeźbę Najświętszej Marii Panny. Kult ten powstał w średniowieczu w Imperium Bizantyjskim, a na Słowację sprowadzili go apostołowie św. Cyryl i Metody. Dużo pielgrzymek odbywa się w miesiącach letnich, ponieważ na ten czas przypadają święta maryjne. Jeżeli święto wypada w ciągu tygodnia, pielgrzymki odbywają się w weekendy najbliższe temu świętu. Polecam wybrać jedno z tych świąt: 2 lipca Święto odwiedzin Maryi u Elżbiety, 16 lipca Święto Matki Boskiej Karmelskiej Szkaplerzowej, 5 sierpnia Święto Matki Boskiej Śnieżnej, 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia NMP, 22 sierpnia Święto Matki Boskiej Skępskiej Królewny, 8 września Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 12 września Święto Wspomnienia Imienia Matki Bożej Maryi, 14 września Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 15 września Święto Matki Bożej Siedmiobolesnej (na Słowacji dzień wolny od pracy), pierwsza niedziela października Święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Do tej listy dochodzą jeszcze Wielki Tydzień, Zielone Świątki i Soboty Fatimskie.

W miejscowości Sastin czczona jest Najświętsza Maria Panna. Historia miejsca ma swój początek w legendzie, według której żona zastępcy palatyna węgierskiego modliła się do Matki Bożej Siedmiobolesnej o nawrócenie męża, który po tym całkowicie zmienił swoje zachowanie. W podzięce wybudowana została kaplica ze statuetką patronki z drewna gruszkowego. Tak rozpoczęło się czczenie Matki Boskiej na Słowacji. Turyści, którzy wcześniej zwiedzali w Rzymie kościół Il Gesu będą zaskoczeni ich podobieństwem. Tak przez około 400 lat czczono pietę sastińską, aż w końcu podniesiono kościół do rangi Bazyliki Mniejszej i dziś nie ustępuje w znaczeniu naszej Świątyni w Częstochowie. 15 września warto załapać się na międzynarodową pielgrzymkę. W 1995 roku dotarł tam największy polski pielgrzym - Jan Paweł II. 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Nie wiesz gdzie się wybrać na weekend? Zobacz nasz artykuł!

 

Levoca to największe miejsce pątnicze Republiki Słowackiej. Znajduje się we wschodniej części kraju i tam ma również miano najstarszego miejsca pielgrzymek. Na Górze Maryjnej spotykają się co roku wyznawcy chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego. Kościół zbudowano, aby podziękować Matce Bożej za uratowanie przed napaścią Tatarów. W formie obecnej jest trochę zmieniony i przebudowany, ponieważ nie mógł pomieścić wcześniej tylu wiernych. Słowacy wspominają Drogę Krzyżową w latach 40 XX wieku, kiedy wnosząc krzyże dziękowali za zakończenie II wojny światowej. Papież Jan Paweł II podniósł kościół do rangi Bazyliki Mniejszej. W roku 1995 w na spotkanie z papieżem przybyło aż 650 tysięcy pielgrzymów. Aktualne obchody świąt zawsze można sprawdzić na www.levoca.sk.

Nitrato kolejny ważny punkt na mapie pielgrzymowania. Mieści się tam Kalwaria, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP znajduje się bardzo cenny drzeworyt Piety, obiekt do którego przez lata wędrowali wierzący. Msze tutaj dobywają się w języku słowackim i węgierskim. Wędruje się Drogą Krzyżową z zapaloną świecą po stacjach Kalwarii, o północy jest msza święta pod gołym niebem. Pielgrzymka odbywa się tutaj dopiero od czasu powstania niezależnej Republiki Słowackiej. Lista mszy dostępna jest na stronie www.nitra.sk.

Za starodawne miejsce pątnicze uznawana jest Rajecka Lesna. Do Kościoła z XIII wieku przychodzili niegdyś niemieccy i słowaccy wierzący z całej doliny. Obecnie na kompleks składają się Bazylika Mniejsza, cudowna rzeźba Najświętszej Maryi Panny z Jezusem, na zboczu Kalwaria z 14 stacjami Drogi Krzyżowej i kościółek z jedną wieżą, kaplica lourdyjska przy źródle i Dom Bożego Narodzenia ze Słowackim Betlejem. Największymi atrakcjami są wspomniane wcześniej ruchome, drewniane Betlejem z 300 figurami oraz przezroczyste źródło lecznicze, które nigdy nie zamarza. Podobno po przemyciu wodą źródlaną można odzyskać wzrok.

Niedaleko Bańskiej Bystrzycy znajdują się Stare Hory, czyli Stare Góry. To tam przybyli Jezuici i rozpoczął się ruch pątniczy. W kościele znajduje się cudowna rzeźba Bogurodzicy. Wierni przybywają tu, aby oczyścić się z grzechów za pośrednictwem Sakramentu Pokuty. W Studzience znajduje się źródło wody leczniczej, gdzie w XVII wieku zakopano rzeźbę Madonny przed wojskami protestanckimi. Pielgrzymka w Klokocove jest najbardziej znaną pielgrzymką grekokatolików i związana jest z czczeniem Bogurodzicy. Znajduje się tam kopia ważnego obrazu i ikony Bogurodzicy. W 1670 roku twarz na obrazie pociemniała i zaczęła łzawić, a kiedy świątynię podpalono ikona nie uległa zniszczeniu. Gdzie obecnie znajduje się oryginał? Nie wiadomo.

Gaboltov to mała wioska przy granicy z Polską. We wnętrzu kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Karmelskiej, który jest wyłożony złotem! Związany jest z objawieniem się Marii Panny, która przełożonemu Zakonu Karmelitanów podarowała szkaplerz jako znak ochrony. Szkaplerz są to dwa obrazki połączone płóciennymi sznurkami i noszone na szyi. Działa tam również Bractwo Szkaplerza Świętego, które prosto z Rzymu otrzymało pewien przywilej. Każdy, kto w okresie od święta św. Wojciecha do niedzieli Chrystusa Króla odwiedzi świątynię i pomodli się przy cudownym obrazie, może uzyskać odpust zupełny. O pielgrzymkach można przeczytać na stronie www.gaboltov.rimkat.sk.

Niedaleko Bratysławy znajduje się Marianka w Dolinie Maryjnej. Znaleźć tam można statuetkę Madonny z Jezusem z XIII wieku. Jest to rzadkie dzieło okresu romańskiego. Często ukrywane było w pobliskim zamku i dlatego przetrwało liczne wojny i grabieże. Również tutaj znajdziecie cudowne źródło, które leczy. Koniecznie trzeba przejść się obok sześciu kaplic maryjnych i podążać Drogą Krzyżową pod którą znajduje się jaskinia lourdyjska. Prócz kościoła z barokowymi ołtarzami, zobaczyć można klasztor Zakonu Paulinów, który wygląda jak zameczek myśliwski. Jak dotrzeć na miejsce prosto ze stolicy przeczytacie na stronie www.marianka.skKysuckie Lourdes, tak zwana  Turzovka to magiczne miejsce na Słowacji. W latach 50 XX wieku pojawiła się tutaj Matka Boża, ale na tym objawieniu się nie skończyło. Do dzisiaj wiele osób doznaje tu przeżyć mistycznych. Tutejsze źródła lecznicze uzdrawiają wszystkie schorzenia ciała. Może warto przekonać się czy to prawda i w następne wakacje wyruszyć w kierunku Góry Żywczakowej?

Lutinato największe miejsce pątnicze grekokatolików. Wschód Słowacji, mamy ranek 19 sierpnia 1851 roku, mieszkance objawia się św. Mikołaj. Objawienia się powtarzają, a kobieta otrzymuje od świętego ikonę maryjną. Rozpoczyna się seria cudownych uzdrowień, a wszystko to opisane i ukryte jest w archiwach watykańskich. Papież Jan Paweł II lutyńską świątynię podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej. W pielgrzymce do Topolcianek bierze udział 50 tysięcy wierzących. Słowacy czczą Matkę Bożą Szkaplerzową. Miejsce znane jest również dzięki dworkowi w parku angielskim, który był siedzibą letnią prezydenta Republiki Czechosłowackiej. Częścią pielgrzymki jest poświęcenie dziewcząt Matce Bożej Szkaplerzowej. Jest to dawne nabożeństwo ludowe, praktykowane po dzień dzisiejszy. Będąc w pobliżu Trenczyna warto udać się do miejsc Mała i Wielka Skałka. Można zobaczyć tam kościół, klasztor i jaskinie pustelników. Niedaleko Starej Lubovni, na górze Zvir w Litmanovej, dwóm dziewczynkom objawiła się Najświętsza Maria Panna. Przyjeżdżają tam pielgrzymi z tak odległych państwa jak Japonia czy Nowa Zelandia. Coroczne odpusty odbywają się w Ladomirovej, w świątyni prawosławnej na północnym wschodzie kraju.

Warto wspomnieć jeszcze o pielgrzymce maryjnej 8 września w Bańskiej Bystrzycy - Radvaniu i do obrazu trnavskiej „łzawiącej” NMP w katedrze św. Mikołaja, gdzie pielgrzymuje się na Nowennę. Inne kościoły pod wezwaniem NMP znajdują się w Bratysławie i Koszycach, gdzie główna pielgrzymka odbywa się we wrześniu i prowadzi do kościoła na Kalwarii pod barokową grupę rzeźb Matki Boskiej Siedmiobolesnej. W życiu grekokatolika ważne są również takie miejsca pątnicze jak Krasny Brod, Bukova horka, Sasova, Circ i Rafajovce.

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Słowacji! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

Pozostałe

Warto wybrać się na Słowację na weekend. Niewielka odległość i czas przejazdu samochodem sprawią, że nie spędzicie w podróży połowy weekendu. Na miejscu można cieszyć się ciepłymi źródłami lub wspaniałymi warunkami narciarskimi. Warto kupować owoce i warzywa na małych targowiskach, a najtaniej jadać na stołówkach, gdzie dwudaniowy obiad z napojem i owocem to wydatek około 1,60 euro. Zakupy hurtowe najlepiej robić w dużych marketach, takich jak Lidl. Warto zabrać ze sobą trochę więcej cieplejszych ubrań. Już we wrześniu noce w górskich dolinach bywają chłodne. Warto uczyć się jazdy na nartach. Ośrodki narciarskie na Słowacji są bardzo dobrze przygotowane do sezonu, nie brakuje też wykwalifikowanych instruktorów. Jeżeli zapomnicie zabrać czapki czy rękawiczek, w żadnej miejscowości nie będzie to problemem. Słowackie sklepy sportowe i górskie są o wiele lepiej zaopatrzone od polskich. Poza ubraniami sportowymi nie warto nastawiać się na szaleństwo z modą. Większość sklepów z codzienną odzieżą trochę jakby zatrzymało się w czasie i nie podążało za nowymi trendami.

GRY sowacja 1200 591

Sportem narodowym jest hokej. Warto to wykorzystać i wybrać się na mecz. Rozgrywki między miastami odbywają się w stolicach regionów. Większość miejscowości ma swoje kryte i otwarte lodowiska, ale nic dziwnego skoro Słowacja organizowała nawet Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie. Nawet nie tylko organizowała, ale i osiągnęła już tytuł mistrza. Prawie każdy Słowak potrafi jeździć na łyżwach, dlatego na pewno nie zabraknie chętnych instruktorów. Nietrudno znaleźć kluby z jazdą na łyżwach lub grą w hokeja na lodzie. Warto spróbować też różnych odmian narciarstwa zjazdowego, biegowego czy jazdy na desce snowboardowej. Stoki są tu zaśnieżone przez ponad 80 dni, więc koniecznie trzeba to wykorzystać.

2 metry śniegu znajdziemy w „Nizke” i „Vysoke Tatry”. W najwyższych partiach gór jest nawet 130 śnieżnych dni. Ze sportów uprawianych latem królują kolarstwo, sporty wodne i piesze wędrówki. Warto poszukać noclegów w pobliżu zbiorników wodnych - Zemplinska sirava, Oravska priehrada, Liptovska Mara, Slnava koło Piestany, Ruzin w Hornad i Domasa nad rzeką Odnava, jeziora Slnecne jazera obok Senec i Zlate piesky w Bratysławie. Młodzi mogą poszaleć na kajakach. Jazda konna, gra w tenis ziemny i golf popularne są na bardziej nizinnym terenie, a wspinaczka górska, rafting lub paralotnia zdecydowanie na północy kraju. Polecam stronę o sporcie na Słowacjiwww.sportslovakia.sk.

Nie warto wozić jedzenia z Polski, szczególnie dań obiadowych czy alkoholi. Mimo obowiązującej waluty euro nie są one drogie. Warto jednak wcześniej pomyśleć o zrobieniu zakupów, tak aby po 17:00 w ciągu tygodnia i w niedzielę nie szukać przez pół dnia otwartego sklepu. Niestety na Słowacji czas trochę biegnie wolniej i nie wszystkie sprawy, czy zakupy da się załatwić tak szybko jak w Polsce. Do tego dochodzą święta narodowe, które są zazwyczaj dniami wolnymi od pracy. Szczególnie należy pamiętać o 1 stycznia jako Dniu Powstania Republiki Słowackiej, 5 lipca to Dzień Świętego Cyryla i Metodego, 29 sierpnia jest obchodzona rocznica Słowackiego Powstania Narodowego, a 1 września Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej.

Dla osób nie znających języków obcych warto wybrać Słowację, gdzie króluje język słowacki. Brak bariery językowej wpłynie pozytywnie na zdobycie nowych znajomości za granicą. Popularne są też języki: angielski, niemiecki, rosyjski, węgierski i francuski. Odpowiednie kursy nauki języka angielskiego znajdziecie w ofercie ESKK http://clkuk.tradedoubler.com/click?p(59236)a(2906249)g(16831604)url(http://eskk.pl/kursy- jezykowe).

 Nie warto wydawać dużych pieniędzy na mapy w Polsce, gdyż słowackie księgarnie i punkty informacji turystycznej są bardzo dobrze zaopatrzone. Przed wyjazdem można jedynie zakupić mapę drogową czy mapę Tatr. Plan miasta kosztuje około 3,50 euro. Za to rozmówki zdecydowanie polecam kupić w Polsce, ponieważ na Słowacji można dostać tylko rozmówki słowacko-polskie, w których przedstawiony jest zapis fonetyczny części polskiej, a nie słowackiej. Słowacy są dość zamkniętym narodem na obce kultury, ale Polaka potraktują jak „swego”.

Zachęcam do skorzystania z portalu Couchsurfing (www.couchsurfing.pl), na którym bez problemu można znaleźć darmowy nocleg u Słowaków na około 1-3 dni. Również ze znalezieniem słowackiego kompana do podróży autostopem nie będzie problemu. Nie warto jednak nastawiać się na znalezienie szybko nowego grona znajomych, również wśród młodych osób, co wynika z ich nieśmiałości i obawy przed rozmową w innym języku z obcokrajowcem. Nie warto przemieszczać się po kraju samolotem. Słowacja ma tylko 3 lotniska, a ceny przejazdów są dużo wyższe od transportu kolejowego czy autobusowego. W mieście warto korzystać z taksówek jeżeli nie ma w pobliżu autobusów. Nie ma się co martwić, ich ceny nie są bowiem wygórowane.

Warto poznać na szybko kilka nazwisk znanych Słowaków, ponieważ to „otwiera wiele drzwi” podczas podróży po tym kraju. Ze świata sztuki to przede wszystkim malarz Albin Brunovsky, który zaprojektował między innymi banknoty obowiązujące w Czechosłowacji. Kompozytor Jan Cikker to laureat muzycznej nagrody UNESCO. Rzeźbiarz Artur Fleischmann, który tworzył też w Afryce czy Australii, zajmował się sztuką op-art w rzeźbie. Kryształowa korona dla Królowej Elżbiety II to jego robota, pracował też przy trylogii Star Wars. Jego muzeum znajduje się w Bratysławie na ulicy Biela 6. Vincent Hloznik, ceniony malarz i ilustrator, był jednym z rektorów Akademii Sztuki w Bratysławie. Popp Lucia była słowacką śpiewaczką operową, Koloman Sokol bardzo znany w USA słowacki malarz, kompozytor Eugen Suchon zaprezentował światu operę „Krutnava” i szybko zyskał rozgłos międzynarodowy. Najbardziej zasłyszanym artystą z pewnością będzie Andy Warhol, malarz i grafik. Mało kto wie, iż urodził się w słowackiej rodzinie. Dopiero później wyemigrował do USA i to jemu świat zawdzięcza pop-art. Dziś w Medzilaborce znajdziemy jedyne w swoim rodzaju muzeum upamiętniające rodaka.

Ze świata techniki i nauki numerem jeden jest Stefan Banic jako wynalazca spadochronu. Wybitny pedagog Matej Bel, Jozef Murgas - zwany „słowackim Edisonem” i Aurel Stodola, który zdobył najważniejszą nagrodę w dziedzinie inżynierii. Ze świata polityki często wspominani są Matus Moric BenovskyAlexander Dubcek, Milan Hodza, Milan Rastislav Stefanik, Ludovit Stur.

Najlepsze pamiątki przywiezione ze Słowacji to z pewnością rękodzieło. Przede wszystkim wyroby z ceramiki, porcelany, rzeźbione w drewnie, ręcznie haftowane ubrania, słomiane figurki oraz regionalne produkty spożywcze i alkohole. Jest też dużo sklepów specjalizujących się w sprzedaży wyrobów ze szkła i kryształów górskich. Większość butików jest czynna od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, w soboty tylko do 12:00, a w niedziele są zamknięte nawet w miejscach turystycznych.

Nie ma potrzeby wożenia z Polski adapterów i zamienników do ładowarek, gniazdka i wtyczki w urządzeniach są takie same jak w Polsce. W dobie rozwoju technologii jest coraz mniej kafejek internetowych, chociaż po kilka na miasto na pewno znajdziemy. Na żółtych stronach www.zlatestranky.sk wystarczy wpisać „intrnetova kaviaren”, aby odszukać dostępne kafejki. W restauracjach jest wifi, a w akademikach trzeba mieć swój kabel do internetu. Warto kupić bardzo długi, gdyż wejście znajduje się tylko na jednej ścianie pokoju, a wifi jest nie dostępne. Internet dostarczają takie firmy jak Telekom - to główna telefonia (www.t-com.sk), Orange Slovensko (www.orange.sk) i UPC (www.upc.sk). Warto wysyłać kartki na poczcie. Poczty są otwarte od 8:00 do 18:00 w dni powszednie i do 13:00 w soboty. Na wsi zapewniają też usługi bankowe. Główne poczty mogą być czynne do wieczora, na przykład do godziny 20:00. Znaczki kupicie też w niektórych kioskach ruchu. Na Słowackiej poczcie wyślecie również telegram, fax, e-mail, kupicie karty telefoniczne, kupon na loterię, wywołacie film, zapłacicie rachunki za media, wypłacicie lub odbierzecie gotówkę. List (około 50 g) wysłany do innego miasta słowackiego kosztuje 0,33 euro, a w opcji przyspieszonej 1,03 euro. Wysłanie takiej przesyłki do Polski to około 0,73 euro.

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Słowacji!