Szwajcaria

SzwajcariaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Zurych – największe miasto w Szwajcarii, liczące niespełna 400 000 mieszkańców i stolica kantonu o tej samej nazwie. Położone na północno-zachodnim krańcu Jeziora Zuryskiego, oferuje niezliczoną ilość emocji.

Oto kilka atrakcji, których nie można przegapić:

Stare miasto

To serce i dusza Zurychu. Raj dla zakupoholików, klubowiczów, miłośników sztuki i architektury. Wąskie uliczki, średniowieczne kamienice, a w nich stłoczone kawiarnie, cukiernie i sklepy z pamiątkami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Na Starym Mieście znajdziemy kilka kościołów i muzeów wartych uwagi, np.:

Grossmünster – symbol miasta – kościół z dwiema identycznymi wieżami, który, według legendy został wybudowany przez króla Franków dokładnie w miejscu, w którym odkryto groby patronów miasta – Feliksa i Reguli.
Jeśli interesuje Was architektura, koniecznie zwróćcie uwagę na witraże w oknach i krypty w podziemiach. Czynne: poniedziałek – sobota 10:00 – 18:00 (listopad – luty: 10:00 – 17:00). W niedziele czynne po mszy. Wstęp do kościoła jest darmowy, jednak jeśli chcecie wejść 187 schodów na szczyt południowej wieży Karlsturm, zapłacicie 4 CHF.

Kościół św. Piotra – kościół z dumą prezentujący największy zegar w Europie, którego średnica wynosi 8,7 m! Z takim zegarem w mieście, nie dziwne, że Szwajcarzy są tak punktualni! Do środka można wejść za darmo każdego dnia tygodnia.

Fraumunster – kolejny kościół, jednak główny cel wizyt w nim to sławne na cały świat witraże rosyjsko-francuskiego artysty, Marca Chagalla. Możecie je podziwiać codziennie od 10:00 do 18:00 (kwiecień – październik) lub od 10:00-16:00 (listopad – marzec). Za darmo!

Muzeum Narodowe – czyli coś dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak wyglądała Szwajcaria wieki temu. Jest to największy zbiór obiektów historycznych w kraju! Czynne od wtorku do niedzieli 10:00 – 17:00 (czwartek do 19:00), a poniedziałek nieczynne. Wstęp 10 CHF/młodzież do lat 16 – wstęp darmowy.

Kunsthaus – dla miłośników sztuki. Muzeum skrywa dzieła takich sław, jak Giacometti, Rist, Fischli oraz Picasso, Monet, Chagall, Kokoschka, Beckmann i Corinth. Czynne we wtorek, piątek, sobotę, niedzielę 10:00 – 18:00 oraz w środę i czwartek 10:00-20:00. Bilety od 15 CHF.

Muzeum Rietberg – sztuka z zagranicy – od Afryki, po Azję i Ameryki! Uroczy ogród zachęca do popołudniowej drzemki. Czynne od wtorku do niedzieli 10:00 – 17:00 (środa do 20:00). Wstęp CHF 18. Pieszo dojdziemy w 30 minut, ale można też podjechać tramwajem nr 7 do ‘Brunaustrasse’.

Polecamy również: spacer po starym mieście, wzdłuż promenady, Lindenhof (świetne widoki na stare miasto! To tu zatwierdzono szwajcarską Konstytucję w 1798) i Schipfe (miejsce, gdzie w średniowieczu cumowały łodzie, które przywoziły jedwab, przyprawy i inne produkty), Bahnofstrasse (raj zakupowy) – każde z tych miejsc jest idealne na popołudniową kawę!

Badi

Mieszkańcy Zurychu uwielbiają od czasu do czasu popływać. A że mają w mieście jezioro, pływają w jeziorze. „Badi” to po niemiecku basen do pływania na zewnątrz. Najpopularniejszy badi to Strandbad Mythenquai, pewnie dlatego, że ma plażę i 5-metrową skocznię do jeziora! Wstęp 8 CHF, ale w upalne dni to najlepsze miejsce w mieście!

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najciekawsze szlaki górskie w Europie.

 

Uetliberg

To 871-metrowe wzgórze nad Zurychem jest najlepszym miejscem, by podziwiać widoki tego miasta, jeziora i otaczających je gór. Niezwykłe wrażenia o każdej porze roku.

- Lato – polecamy piesze wycieczki (1,5 h Panorama Trail – wycieczka, podczas której poznasz tajemnice naszego Układu Słonecznego) lub rowery, piknik, a dla spragnionych wrażeń – loty motolotnią;

- Zima – oprócz spacerów, świetną zabawę gwarantuje 3-kilometrowy tor saneczkowy (należy mieć swoje sanki);

- Dojazd: pociąg z Zurychu HB do ‘Uetliberg Bahnhof’ – 30 minut (8,60 CHF); dojazd samochodem ok. 40 minut.

Rhine Falls

Największy wodospad w Europie – szeroki na 150 metrów, wysoki na 23 metry i głęboki na 13 metrów – 600 000 litrów wody na sekundę. To po prostu trzeba zobaczyć!

- Dojazd: pociąg z Zurychu HB do ‘Schloss Laufen am Rheinfall’ (z przesiadką) – 1h (16,80 CHF); samochodem ok. 45 minut (Parking 6 CHF/2 h);

- Zwiedzanie części północnej wodospadu jest darmowe, część południowa z zamkiem Laufen CHF 5 / do lat 16: 3,50 CHF.

Lucerna – to 80-tysięczne miasto w środkowej części kraju, zlokalizowane nad jeziorem Luzern i w sąsiedztwie góry Pilatus, która jest główną atrakcją regionu. Jeśli górskie wycieczki to nie Wasz konik, samo miasto oferuje wiele więcej – stare miasto, XIV-wieczny drewniany most, Ogród Lodowy i kilka światowej sławy muzeów. Położenie Luzern nad jeziorem o tej samej nazwie to gwarancja bajkowych widoków – kawa na starym mieście w otoczeniu Alp i widokiem jeziora – ciężko znaleźć bardziej urokliwe miejsce! Dla miłośników sportów zimowych, którym kręci się łezka w oku na wspomnienie Adama Małysza, polecamy wycieczkę do Engelberga (około 1 h pociągiem bez przesiadek), skąd możemy wjechać gondolą na słynne Titlis, które ze swoimi 3 238 metrami jest jednym z wyższych szczytów Szwajcarii i popularnym ośrodkiem sportów zimowych. Jeśli jednak planujecie pozostać w mieście, na nudę też nie będziecie narzekać!

Stare miasto – To istny labirynt maleńkich uliczek, wzdłuż których ciągną się niezliczone kamienice. W kamienicach swe siedziby zajmują dumnie ekskluzywne sklepy, urocze kawiarnie i liczne restauracje. Jeśli zgubicie się w tej plątaninie uliczek, nie przejmujcie się, raz dwa znajdziecie się we właściwym miejscu – stare miasto jest bowiem naprawdę małe! Kawa na starówce z widokiem na jezioro i Alpy, obserwując życie miasta – to nasz ulubiony punkt wizyty w Luzern!

Kappelbruke – Najstarszy, drewniany, zakryty most w Europie i symbol Luzern. Zwróćcie uwagę na stare obrazki przedstawiające historię miasta i jego mieszkańców. Niestety część z nich została zniszczona, kiedy 18 sierpnia 1993 r. most prawie doszczętnie spłonął, prawdopodobnie przez rzucony na ziemię papieros. Władze szybko go odbudowały i dziś znów można go podziwiać! Jak głosi legenda, mieszkańcy musieli poprosić diabła o pomoc przy budowie mostu. Diabeł zgodził się, jednak zażądał pierwszej duszy, która przez most przejdzie. Na szczęście burmistrz miasta okazał się sprytniejszy – kiedy most ukończono, zamiast pozwolić ludziom przez niego przejść, ten wysłał… kozę! Diabeł wpadł w szał, jednak zanim zdołał zniszczyć most, ktoś postawił na nim krzyż – Diabeł nie mógł zrobić już nic! Przed mostem zobaczymy Wasserturm – czyli 34-metrową wieżę wodną, zbudowaną jako część murów obronnych miasta i na przestrzeni wieków używaną jako więzienie, miejsce tortur, archiwum i skarbiec.

Ogród Lodowy i pomnik lwa – Okrzyknięty „najbardziej poruszającym kawałkiem kamienia”, przynajmniej przez amerykańskiego pisarza Marka Twaina, Lew faktycznie wywołuje dziwne, smutne emocje, a to dlatego, że upamiętnia szwajcarskich żołnierzy, którzy zginęli w 1792 walcząc podczas Rewolucji Francuskiej. Wokół rzeźby rozciąga się Ogród Lodowy, czyli muzeum historii naturalnej, w którym podziwiać można eksponaty z epoki lodowcowej!

- Pomnik Lwa można odwiedzić za darmo, o każdej porze dnia i nocy;

- Ogród Lodowy kosztuje 15 CHF / poniżej 16 lat – 8 CHF / zniżki dla rodzin;

- Ogród czynny jest 364 dni w roku (zamknięte 22-go lutego... nie pytajcie dlaczego!) od 9:00 do 18:00 (lato) i 10:00 do 17:00 (zima).

Muzeum Transportu – Pociągi, samoloty, stare samochody, tramwaje, a nawet statki kosmiczne. Nie tylko dla „automaniaków”! Muzeum Transportu to świetna zabawa nawet dla tych, którzy pytani, jakim autem jeżdżą, odpowiadają „czarnym”. Muzeum przygotowało dla nas takie atrakcje jak: symulator helikoptera, samolotu, miniaturę słynnej szwajcarskiej ‘GotthardBahn’, a nawet samochodowy crashtest. Za dodatkową opłatą możemy również odwiedzić planetarium (dorośli 15 CHF, do lat 16 – 9 CHF). To zdecydowanie jedno z najlepszych muzeów w kraju!

- Wstęp: 30 CHF / 15 CHF do lat 16 / wstęp wolny dla dzieci do lat 6;

- Otwarte codziennie od 10:00 – 18:00 (do 17:00 w zimę);

- Dojazd: pociąg S3 lub Voralpenexpress do ‘Luzern Verkehrshaus’ – 8 minut; autobus nr 6, 8 lub 24 do ‘Verkehrshaus’ – 10 minut, lub pieszo wzdłuż jeziora – około 30 minut.

Panorama Bourbaki – To XIX-wieczny obraz przedstawiający wojnę niemiecko-francuską w 1870 – 1871. Stworzony przez Edouarda Castresa, który brał udział w wojnie jako wolontariusz Czerwonego Krzyża. Obraz jest ogromny – 112x10 metrów. Muzeum to również źródło informacji dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tej wojnie.

- Wstęp: 12 CHF / 10 CHF do lat 16 / niższe ceny dla rodziców z dziećmi i studentów;

- Otwarte codziennie od 09:00-18:00 (10:00 – 17:00 w zimę);

- Muzeum znajduje się niedaleko Lwa.

Muzeum Sztuki – Luzern to również gratka dla miłośników sztuki. Richard Wagner mieszkał w Luzern, polecamy wizytę w jego domu, gdzie podziwiać możemy przedmioty związane z kompozytorem. Jeśli wolicie malarstwo, koniecznie wybierzcie się do Muzeum Rosengart, gdzie z ponad 200 prac, 125 to dzieła słynnego szwajcarskiego malarza Paula Klee. A może macie ochotę na koncert muzyki klasycznej? Obok dworca kolejowego znajdziecie KKL Luzern – nowoczesny budynek z salami koncertowymi i miejsce, gdzie co roku odbywa się Luzern Music Festival.

Golden/Silver Round Trip – jednym z głównych powodów, dla których turyści ciągną do Luzern, jest fakt, że kilka kilometrów za miastem znajdziemy jeden z najsławniejszych szwajcarskich szczytów – Pilatus. Z wysokości 2 128 metrów widoki zapierają dech w piersiach – widać ponad 70 innych szczytów i 5 jezior! Atrakcją jest również sam wjazd na szczyt – najbardziej stromą koleją zębata na świecie! Jest to przejażdżka o długości 4.6 km, podczas której pokonuje się dystans 1 629 m w górę! Nawet siedzenia w kolejce zostały zaprojektowane tak, by pasażerowie siedzący tyłem do kierunku jazdy z nich nie pospadali!

1. Zorganizowana wycieczka kosztuje 106 CHF (Golden Round Trip – statkiem) lub CHF 83,20 (Silver Round trip – pociągiem) i jest dostępna w lecie (maj – listopad). W zimie również można wjechać na Pilatus, jednak zamiast stromej kolejki, zabierze nas tam gondola (CHF 65.60). Na każdą z wycieczek potrzebujemy przynajmniej 6 godzin.

2. Możesz zrobić to sam i zaoszczędzić kilka franków. Jeżeli jesteś posiadaczem karty Swiss Travel Pass – pociąg, prom i autobus jest za darmo, a wjazd na Pilatus 50%, czyli za całą wycieczkę zapłacisz 36 CHF. Jeśli masz bilet Half Fare wszystko wyjdzie 50% mniej: pociąg do Alpnachstad – 4,20 CHF, wjazd na Pilatus – 36 CHF, autobus z Kriens do Luzern – 3,00 CHF = 43,20 CHF. Z jedną z tych zniżek, porównując do zorganizowanej wycieczki, zaoszczędzisz nawet do 70 CHF!

A oto plan podróży:

- Pociąg/Prom Luzern – Alpnachstad

- Kriens/Alpnachstad – Pilatus Kulm – Kriens/Alpnachstad (72 CHF)

- Autobus Kriens – Luzern

W zimie, zamiast jechać do Alpnachstad, wsiądź do autobusu nr 1 z dworca w Luzern do Kriens. Tam kup bilet na gondole ‘Kriens – Pilatus Kulm – Kriens’, które ze zniżką kosztują 36 CHF.

 

>>>SPRAWDŹ: Spontaniczna podróż z plecakiem czy all-inclusive? Nasz Osobisty Doradca podróży dostosuje wyjazd do Twoich potrzeb!

 

ALPY SZWAJCARSKIE I JUNGFRAU

Czy słyszałeś kiedyś o strasznym ogrze, który czai się na dziewicę, która z kolei jest chroniona przez zakonnika? Jeśli nie, to z pewnością usłyszysz tę legendę z ust miejscowej ludności Lauterbrunnen. Chodzi o trzy góry, które otaczają wioskę – Eiger (ogr), Mönch (zakonnik) i Jungfrau (dziewica). Nie sądzę jednak by dziewica potrzebowała pomocy, gdyż jest największa – 4 158 m! eiger-monch-und-jungfrau-Szwajcaria-Europa-breakplanLauterbrunnen leży w samym sercu Alp Berneńskich i oprócz gór, zachwyca przyjezdnych swymi wodospadami. Jest ich tutaj 72, a do niektórych można nawet wejść! Zapomnij o muzeach, kościołach i innych zabytkach – Lauterbrunnen i sąsiednie Interlaken to raj dla miłośników sportu, relaksu na świeżym powietrzu i niesamowitych widoków. Sama wioska ma kilka hoteli i campingów, dworzec kolejowy, jeden supermarket, jeden bar (który dumnie nazywa się „najlepszym barem w Lauterbrunnen”... ale jest jedynym barem…!), punkt informacji turystycznej i basen z widokiem na białe szczyty Alp. Jest tutaj mnóstwo ścieżek idealnych na piesze wycieczki, a w zimie – to raj dla narciarzy!

Jungfrau

Witamy na szczycie Europy. Podobnie, jak w Luzern, tak i tu, sam wjazd koleją Jungfraujoch dostarczy nam niezapomnianych wrażeń! Niecodziennie bowiem wjeżdżamy na najwyżej położoną stację kolejową na świecie! Trasa ma niemal 10 km długości, ale różnica wzniesień jest tak duża (1400 m), że pociąg zatrzymuje się dwa razy tak, by podróżni przystosowali się do zmiany ciśnienia! Podczas postojów możemy podziwiać widoki okolicznych szczytów. Kiedy już wjedziesz na górę, pamiętaj że jest tam 25% mniej tlenu! Jeśli poczujesz się gorzej, możesz wybrać się do restauracji i chwilę odpocząć. Pamiętaj również o odpowiednim ubraniu – spodziewaj się śniegu i niskich temperatur, to w końcu lodowiec! Do atrakcji należy Lodowy Pałac z rzeźbami wykonanymi w lodzie, tarasy widokowe lub najwyżej na świecie położoną… pocztą! Wycieczka jest droga, ale na pewno warta swojej ceny!

- Cena podstawowa za bilet tam i z powrotem: 183,60 CHF (Kamping Jungfrau sprzedaje bilety na wybrane godziny za około 140 CHF);

- Bilet Half Fare i młodzież do lat 15: 91,80 CHF;

- Wyjazd z dworca kolejowego w Lauterbrunnen.

Schillthorn

To kolejna propozycja wycieczki wysoko w góry, podczas której zobaczysz Jungfrau, Eiger i Monch w całej ich okazałości! Schillthorn to świat Jamesa Bonda! To tu kręcono sceny do filmu W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości. Na szczycie oprócz niesamowitych widoków, znajdziemy „Świat Bonda” z interaktywną ekspozycją, scenami z filmu i symulatorem helikoptera! Na szczycie znajduje się również obracająca się restauracja, serwująca śniadanie Jamesa Bonda. Do picia szampan, rzecz jasna!

- Cena podstawowa za bilet tam i z powrotem: 112 CHF;

- Bilet Half Fare: 56 CHF; Swiss Travel Pass: 40 CHF;

- Trasa przejazdu (pociąg/autobus/gondola): Lauterbrunnen – Grütschalp – Mürren – Schilthorn – Stechelberg

– Lauterbrunnen (bilet pokrywa całą podróż);

- Zniżki Early Morning i Late Evening Murren – Schilthorn – Murren: CHF 60; do Murren dojedziesz gondolą (z centrum Lauterbrunnen) i pociągiem za 22 CHF. Razem 82 CHF (oszczędzasz 30 CHF);

- Bilety najlepiej kupić na kampingu, gdzie często oferowane są zniżki.

Murren, Stechelberg/Gimmelwald

To małe wioski dookoła Lauterbrunnen, do których możemy się dostać gondolą lub pociągiem. Jest to często jedyna opcja, gdyż np. w Murren nie ma ruchu samochodów! Polecamy wycieczki do tych miejsc, by rozkoszować się prostym życiem w Alpach!

Interlaken

A to miejscowa metropolia! Interlaken jest położone pomiędzy dwoma jeziorami – Thunersee i Brienzersee, stąd nazwa (Interlaken po niemiecku oznacza „między jeziorami”). Znajdziemy tu sklepy, restauracje i bary. Do Interlaken dojedziemy pociągiem w 20 min (7,60 CHF / Half Fare 3,60 CHF w jedną stronę).

 

>>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu?

 

Trummelbach/Staubach 

Lauterbrunnen to część „Doliny 72 wodospadów”. Jeden z nich znajduje się przed samym kampingiem Jungfrau. To Staubbach – 300 metrowy wodospad, pod którym często leniwie skubią trawę okoliczne krowy i kozy. Jeszcze większą atrakcją jest jednak Trummelbach, który szczyci się mianem jedynego wodospadu lodowcowego, do którego można wejść! Jest również wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Znajdziesz się twarzą w twarz z 20 000 litrami wody na sekundę! Najpierw zjeżdża się winda w dół, po czym przez wodospady (bo jest ich 10) prowadza rożne platformy i schody. Do Trummelbach można łatwo dojść z centrum Lauterbrunnen, a bilet wstępu kosztuje 11 CHF. Czynne 9:00 – 17:00 (lipiec – sierpień do 18:00). Zamknięte w zimę.

Sporty ekstremalne

Alpy Szwajcarskie to raj dla miłośników sportów. Obok tradycyjnych, jak wędrówki górskie lub narciarstwo, coraz większą popularnością cieszą się te bardziej ekstremalne. Wyobraź sobie tylko lot paralotnią nad Alpami… Lub spływ kajakiem z widokiem na Alpy. W okolicy znajduje się niezliczona ilość firm, które zorganizują nam takie atrakcje. Jeśli zatrzymujesz się na kampingu Jungfrau, polecamy Outdoor Interlaken, gdyż mają swoje biuro na kampingu i dowiozą Cię z niego do miejsca spływu/lotu. Więcej informacji: http://www.outdoor-interlaken.ch/en/.

Basen

Basen w Lauterbrunnen to świetny pomysł na upalny dzien. Z basenu podziwiać możemy wszystkie trzy okoliczne szczyty – Jungfrau, Eiger i Mönch. Znajduje się on za posterunkiem policji, lekko pod górkę. Za wstęp zapłacimy ok 6 – 8 CHF.

Zermatt i Matterhorn – to mała mieścina na południu Szwajcarii, w kantonie Valais i zaraz obok granicy z Włochami. Mieszka tu zaledwie 6000 ludzi i większość z nich pracuje w hotelach, restauracjach i stacjach narciarskich. Nie powinno nas to dziwić, gdyż Zermatt to dom prawdopodobnie najsłynniejszego szczytu w Europie i jednego z najwyższych w Szwajcarii – Matterhorn. Podobnie, jak Lauterbrunnen, Zermatt zachwyca widokami o każdej porze roku i oferuje niezliczona ilość atrakcji, głównie tych na świeżym powietrzu.

Glacier Express, czyli legendarny Ekspres Lodowy – niesamowita podroż koleją, która łączy Zermatt z St. Moritz/Davos. Podroż tym pociągiem przez górskie doliny i tuż obok najogromniejszych szczytów, przez 91 tuneli i 291 mostów dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Podroż zajmuje około 8 godzin (jest to jeden z najwolniejszych pociągów na świecie! Ale sam zobaczysz, ze podziwiając widoki z okna pociągu, nie będziesz wcale miął ochoty go opuszczać! Jest wręcz 1 bajkowo!) i kosztuje 149 CHF (w jedna stronę). Posiadacze Swiss Travel Pass i dzieci do lat 6 podróżują za darmo, natomiast posiadacze zniżki Half Fare i młodzież do lat 16 – za pół ceny!

Matterhorn – Lodowy Raj

Matterhorn to „Góra wszystkich gór” – która dumnie wzbija się w niebo i ukrywa przerażająca historie pierwszej próby jej zdobycia – 14 lipca 1865 roku ruszyła ekspedycja podczas której czterech z siedmiu śmiałków straciło życie, gdy jeden z nich ześlizgnął się i pociągnął za sobą trzech swoich towarzyszy. Pozostali trzej alpiniści dotarli bezpiecznie do Zermatt, jednak zostali oskarżeni o podcięcie liny tak, by nie skończyć jak ich poprzednicy. Wszyscy jednak zostali uniewinnieni. Do dziś Matterhorn, który liczy 4 478 metrów, jest jednym z najbardziej wymagających szczytów i tylko nieliczni decydują się na wyprawę. Dla turystów przygotowano jednak gondole, które bezpiecznie wwiozą nas na wysokość 3 883 m wprost do najwyżej położonej stacji górskiej w Alpach! Najpierw czeka nas krótka przejażdżka gondola do Furi, skąd kolejna gondola (Matterhorn Express) zabierze nad do Trockenen Steg, skąd przesiadamy się na kolejkę do Lodowego Raju. Tam oprócz widoków, śniegu i lodowych ślizgawek czekają na nas przewodnicy, którzy zabiorą tych żadnych wrażeń na wyprawę do jednego z 4-tysieczników, np. Breithorn. Milosnikow sportów zimowych ucieszy informacja, że Lodowy Raj to największy, letni kompleks narciarski z 21 km tras i snowparkiem! Trenują tu największe gwiazdy Szwajcarskich drużyn sportowych!

CENY:

- Bilet w dwie strony Zermatt – Matterhorn Glacier Paradise: 100 CHF / 50 CHF;

- Ski Pass 1-dniowy – 84 CHF (dzieci i młodzież: 42 –71 CHF);

- Wejście do Pałacu lodowego: 8 CHF / 4 CHF;

- Wypożyczenie sprzętu dla osoby dorosłej: ok. 70 CHF/dzień; dla dzieci: ok. 40 CHF/dzień;

- Nocleg ze śniadaniem w hostelu na wysokości 3 883 m: 60 CHF; do lat 16: 35 CHF.

Podczas zjazdu do Zermatt, polecamy wybrać dłuższą drogę przez Schwarzsee (Lodowy Raj – Trockenen Steg – Furg – SCWARZSEE – Furi – Zermatt). Zabierze nam to więcej czasu (ale jakie widoki!) jednak pozwoli nam odwiedzić Schwarzsee – piękne, górskie jezioro z niesamowitymi widokami na Matterhorn!

Seenweg – Ścieżka Pięciu Jezior

Pora na spacer! Ta 10-kilometrowa przechadzka dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń i wiele okazji na fantastyczne zdjęcia. Po drodze zobaczysz 5 jezior: Stellisee, Grindjisee, Grünsee, Moosjisee i Leisee, a w nich niesamowite odbicie słynnego Matterhorn. W Leisee można pływać i jest miejsce na piknik. Trasa nie jest trudna, a sam spacer powinien zająć około 3-5 godzin, lecz są i tacy, którzy spędzają cały dzień!

- Aby dostać się na początek trasy wsiądź w pociąg Sunnegga Bahn i wysiądź w Sunnegga, skąd przesiądź się na kolejkę do Blauherd. Sprawdź, kiedy odjeżdża ostatnia powrotna kolejka na stronie: http://www.matterhornparadise.ch/en/timetable?ref=zermatt.cha, byś mógł wrócić do Zermatt! Zazwyczaj jest to ok. 16:00 – 17:00;

- Bilet w dwie strony Zermatt – Blauherd kosztuje 49 CHF / Half Fare, Swiss Travel Pass i młodzież do lat 16: 24,50 CHF.

Gorner Gorge

Około 30 minut pieszo z centrum Zermatt znajduje się Wąwóz Gorge. To natura w najlepszym wydaniu – turkusowa woda, skały, wodospady i mnóstwo zieleni. Wszystko zostało stworzone przez sile hektolitrów wody Gornervispe po ostatniej epoce lodowej. Dostępne są również wyprawy w mniej dostępne części wąwozu z przewodnikiem.

- Wąwóz znajduje się pomiędzy Zermatt a Furi – około 30 minut pieszo;

- Czynne codziennie od 09:15 do 17:45;

- Wstęp: 4,50 CHF / do lat 16: 2,50 CHF.

Muzeum Matterhorn

Zdarza się i tak, że pada deszcz, nie warto wtedy wydawać dużo pieniędzy na wyprawy w góry, zwłaszcza w Szwajcarii, gdzie ceny są wysokie. W pochmurne dni warto wybrać się do muzeum, gdzie poznamy historie regionu, dowiemy się jak żyli ludzie i co naprawdę wydarzyło się 14 lipca 1865… W muzeum zobaczymy oryginalną, feralną linę, której użyto podczas pierwszej próby zdobycia Matterhorn, narzędzia sprzed tysięcy lat i masę ciekawostek o regionie.

- Muzeum znajduje się w centrum Zermatt na Kirchplatz;

- Czynne codziennie od 15:00 do 18:00;

- Wstęp: 10 CHF / studenci – 8 CHF / do lat 16 – 5 CHF / darmowy dla Swiss Travel Pass.

Cmentarz

W mieście znajduje się również Cmentarz Alpinistów – to tu pochowano tych, którzy stracili życie w często niewyjaśnionych okolicznościach, wśród nich alpiniści, którzy zginęli w 1865 roku.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Budowy, które pochłonęły najwięcej istnień ludzkich.

 

RIWIERA SZWAJCARSKA

Cała okolica Lac Leman jest niezmiernie atrakcyjna – gorące źródła, okoliczne winiarnie i „Szwajcarska Riwiera” sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych regionów w Alpach. W okolicy znajduje się tez miasto Evian, gdzie produkowana jest popularna woda mineralna o tej samej nazwie, i Vevey – skąd pochodzi Nestlé i gdzie przez 25 lat mieszkał Charlie Chaplin.

Cały region, a szczególnie odcinek pomiędzy Montreux i Vevey słynny jest ze swojego śródziemnomorskiego stylu – palmy, plaże, boiska do siatkówki plażowej i przyjemny klimat sprawia, że ciężko będzie nam wyjechać z tego raju. Ciężko będzie też uwierzyć, ze jesteśmy nadal w Szwajcarii! Montreux to miasto muzyki – co roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się tu popularny festiwal jazzowy, a Freddie Mercury i Queen nagrali tu 7 albumów! Wielu sławnych i bogatych odwiedzało Szwajcarska Riwierę i trudno się dziwić – to jedno z najpiękniejszych miejsc Europy!

Promenada z Pomnikiem Freddiego Mercurego

Niewątpliwą atrakcją Montreux jest lokalizacja nad Jeziorem Genewskim, tak wiec spacer promenada koniecznie musi znaleźć się na naszej liście zwiedzania. Nie pomiń pomnika lidera Queen – Freddiego Mercurego. W 1996 zdecydowano się postawić ten pomnik z brązu w hołdzie zmarłemu 5 lat wcześniej artyście, który przyjechał do Montreux, zakochał się w nim i spędził tu 25 lat swojego życia. Fani codziennie przynoszą kwiaty pod pomnik, a miejscowi wspominają stare, dobre czasy, kiedy Freddie był jednym z nich!

Queen Studio Experience

Czy miałeś kiedyś okazje zwiedzić studio nagrań? A takie, w którym pracowały sławy takie jak AC/DC, David Bowie, Iggy Pop, Chris Rea, The Rolling Stones, Yes, Rick Wakeman, Led Zeppelin? Takie, które należało do Queen?! Mountain Studios należało do Queen od 1979 do 1993 roku i to tu zespół nagrał 7 płyt. Sala nagrań nie zmieniła się prawie wcale, większość wyposażenia jest oryginalna, a zwiedzający mogą sami zremisować słynne kawałki.

- Czynne codziennie 10:30 – 22:00;

- Wstęp darmowy;

- Studio znajduje się w Casino Barrière de Montreux – około 15 minut pieszo od dworca kolejowego.

Château de Chillon

Zamek Chillon wygląda dokładnie tak, jak większość ludzi wyobraża sobie średniowieczną twierdze – nad brzegiem jeziora, w którym odbijają się szczyty gór pokryte śniegiem, a w tle zachód Słońca. Z wieżami, murami obronnymi i tajemnicza historia. Przez ponad cztery stulecia zamek był siedziba hrabiów włoskich, którzy pozostawili po sobie cenne malowidła, bogato zdobione meble i dekoracyjne sale i korytarze. Chillon odwiedza rocznie ponad 300 tysięcy turystów i jest to najpopularniejsza atrakcja Szwajcarii.

- Czynne 09:00 – 19:00 (kwiecień – wrzesień), 09:30 – 18:00 (październik), 10:00 – 17:00 (listopad – luty), 09:30 – 18:00 (marzec) – ostatnie wejście 1 godzinę przed zamknięciem!

- Wstęp 12,50 CHF / do lat 16 – 6 CHF / zniżki dla rodzin i studentów;

- Zamek znajduje się 4 km od centrum Montreux i prowadzi do niego przyjemna droga brzegiem jeziora z dala od samochodów. Przed zamkiem znajduje się plaża, z której w letnie dni można skorzystać i popływać w jeziorze;

- Do zamku można się też dostać pociągiem, autobusem i łodzią. Jeśli dojeżdżasz samochodem, przed zamkiem znajduje się bezpłatny parking.

Winiarnie

Pomyśl o Toskanii lub Szampanii. Pięknie tam, co? A teraz dodaj do tego alpejskie szczyty i jezioro – oto Lavaux. Tak, Szwajcaria tez ma swoje winnice, i choć nie są one tak sławne jak te francuskie bądź włoskie, to wino jest tu wyśmienite, widoki bajkowe, a cały region Lavaux jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według wielu najlepsza pora na wędrówki po winnicach jest popołudnie, a na samą degustację – zachód Słońca! Polecamy spacer po winnicach wzdłuż jeziora, a następnie wizytę i degustacje w jednej z nich, np. Vinorama: http://www.lavaux-vinorama.ch/visite_degustations_en.php.

- Czynne 10:30-20:30 (Niedziela 10:30-19:00) – uwaga! luty – maj, listopad i grudzień – winnica jest zamknięta w poniedziałki i wtorki!

- Ceny: 13 – 25 CHF w zależności od liczby degustowanych win (3 – 5);

- Dojazd: pociąg do Epesses (20 min; 18 CHF – bilet całodniowy).

Czekoladowy pociąg

Na fanów słodkości i fondue czeka „Czekoladowy pociąg” – przejazd pociągiem do Gruyeres, gdzie zwiedzimy prawdziwa fabrykę sera i zamek, po czym znowu pociągiem udamy się do fabryki czekolady. Zobaczymy jak te Szwajcarskie specjały są produkowane, poznamy ich historie i oczywiście będziemy mieli okazje wszystkiego skosztować! Świetna zabawa da dzieci!

- Pociąg wyjeżdża z Montreux o 8:57 i wraca o 17:38;

- Cena od 59 CHF.

Rochers Naye i Raj Świstaków

Rochers de Naye to około godzinna podroż pociągiem, podczas której wjedziemy na wysokość ponad 2000 metrów. Sama podroż dostarcza niesamowitych wrażeń i widoków, a na szczycie czeka nas kilka ścieżek spacerowych, Ogród Alpejski z tysiącem kwiatów i roślin i oczywiście sympatyczne futrzaki! A świstak siedzi i zawija…

- Pociąg do ‘Rochers de Naye’ w dwie strony – 68,40 CHF;

- Raj Świstaków i Ogród Alpejski – wstęp darmowy.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

 

GENEWA

Genewa to drugie największe miasto w Szwajcarii, w którym mieszka około 200 000 ludzi. Mieści się na samym krańcu Szwajcarii w jego zachodniej części, tuż obok Francji. Dobrze zgadłeś, tutaj mówi się po francusku! Pora odświeżyć więc wszystkie bonjour i bonsoir! Podobnie jak Zurych, genewa-Szwajcaria-Europa-breakplanGenewa jest niezwykle nowoczesnym i kosmopolitycznym miastem. Panuje tu przepych, bogactwo i co rusz widać biznesmenów pędzących gdzieś w swych nienagannie dobranych garniturach. Co się dziwić – Genewa to miasto, w którym mieści się najwięcej międzynarodowych organizacji, a wśród nich kwatera główna Czerwonego Krzyża i siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niestety to wszystko sprawia, że Genewa to jedno z najdroższych miast na świecie! Jednak będąc w Szwajcarii naprawdę warto wybrać się na wycieczkę do Genewy! A oto dlaczego:

Stare Miasto

Podobnie jak Zurych i Luzern, Stare Miasto w Genewie urzeka swoim pięknem i sprawia wrażenie jakbyśmy przenieśli się w czasie. Koniecznie udaj się do katedry i na plac Bourg-de-Four, a gdy stwierdzisz, ze czas na przerwę, usiądź w malej kafejce i obserwuj ważnych i bogatych w pospiechu przemierzających ulice Genewy! Rue du Marche, czyli genewska ulica zakupowa znajduje się kilka minut spacerem od starego miasta.

Plac Bourg-de-Four

To serce Starego Miasta i najstarszy plac w Genewie, zbudowany jeszcze w czasie, kiedy Szwajcaria należała do Imperium Rzymskiego. To tu starożytni Rzymianie sprzedawali swoje wyroby – togi, sandały – czego dusza zapragnie. Niewiele się zmieniło – dziś to miejsce pełne ekskluzywnych sklepów, restauracji, a w zimie – jarmarków świątecznych!

Katedra Świętego Piotra

To XII-wieczny kościół i miejsce niezwykle ważne dla protestanckiej części Szwajcarii – sam John Calvin w tym właśnie kościele nauczał i głosił kazania na temat Protestantyzmu. Wejście do kościoła jest darmowe, jeśli jednak chcesz wejść po 157 schodach północnej wieży by podziwiać wspaniale widoki miasta i jeziora, będzie Cię to kosztować 4 CHF / do lat 16: 2 CHF.

Jet d’Eau

Ta 140-metrowa fontanna jest jedną z najwyższych na świecie. Wybudowano ją w 1886 w celach praktycznych – by kontrolować wody jeziora, jednak fontanna szybko zyskała sympatię mieszkańców i dzisiaj jest jednym z symboli miasta! W dni powszednie fontanna zazwyczaj działa do zachodu Słońca, jednak w weekendowe wieczory często jest podświetlana do około 22:30.

Bains des Paquis

To jedno z najpopularniejszych miejsc zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. W lecie to idealne miejsce na sesje opalania lub kąpiel w jeziorze, w zimie polecamy sauny i łaźnie tureckie (uwaga – często użytkownicy nie zawracają sobie głowy zbędnym okryciem!), restauracje serwujące słynne fondue i gwarantuje niesamowite widoki Jeziora Genewskiego i Jet d’Eau!

- Wstęp darmowy w zimie i 2 CHF w lato / do lat 16 – 1 CHF;

- Lato – wejście do sauny 10 CHF (łaźnia nieczynna);

- Zima – wejście do wszystkich saun i łaźni na cały dzień 20 CHF (poniedziałki 13 CHF).

Pałac Narodów

Europejska siedziba Organizacja Narodów Zjednoczonych, czyli bardzo, bardzo ważne miejsce. Można jednak wejść i pozwiedzać! Niestety pośród 15 oferowanych języków znajdziesz bułgarski, ukraiński, lecz nie ma polskiego. Więcej informacji i godziny wycieczek: http://bit.do/siedziba-onz. Cena wycieczki – 12 CHF / studenci – 10 CHF / do lat 18 – 7 CHF. Pamiętaj, by nie zabierać ze sobą dużych toreb, bo nie zostaniesz wpuszczony!

Mur Reformacji I Parc Des Bastions

Na głównym planie znajduje się czterech panów (John Calvin, William Farel, Theodore Beza i John Knox), którzy dali się we znaki katolikom w XVI wieku. To bohaterowie Reformacji protestanckiej. Po obu stronach znajdziemy kolejnych kilku przedstawicieli tej religii. Cały mur ciągnie się na 100 metrów i przedstawia wielu protestantów, nie tylko tych ze Szwajcarii. Wszystkie postaci wyrzeźbione zostały w murach obronnych Genewy, a całość należy do Uniwersytetu Genewskiego. Prawie połowa mieszkańców Szwajcarii to protestanci, dlatego tez taką ścianę wybudowano. Wokół pomnika rozciąga się malowniczy park, który jest idealnym miejscem na spacer lub piknik!

Muzeum Czerwonego Krzyża

Czerwony Krzyż – trzykrotny laureat Pokojowej Nagrody Nobla to organizacja humanitarna założona 17 Lutego 1863 roku w Genewie. Dlatego też właśnie tutaj można odwiedzić muzeum poświęcone jej historii i działalności.

- Czynne codziennie oprócz poniedziałków 10:00 – 18:00 (lato) i 10:00 – 17:00 (zima);

- Wstęp 15 CHF / poniżej 22 i powyżej 65 roku życia – 7 CHF / zniżki dla rodzin.

Muzea w Genewie

W Genewie znajduje się ponad 30 muzeów, które usatysfakcjonują fanów historii i sztuki. Większość z nich jest zamknięta w poniedziałki.

Do najpopularniejszych muzeów należą:

- MAISON TAVEL – jak żyli mieszkańcy Genewy setki lat temu? Dowiesz się tego w Maison Tavel, gdzie oprócz historii miasta, będziesz miał okazje zobaczyć plan Genewy sprzed 1850 roku, jak i średniowieczne graffiti w piwnicach! Wstęp wolny. Czynne codziennie 10:00 – 17:00;

- MUZEUM SZTUKI WSPOLCZESNEJ (MAMCO) – sztuka nowoczesna. Muzeum mieści się w budynku starej fabryki. Wstęp: 8 CHF. Czynne codziennie 12:00-18:00, oprócz poniedziałków!

- MUZEUM HISTORII I SZTUKI – największe muzeum w mieście podzielone na trzy części: archeologia, sztuka piękna oraz sztuka użytkowa. Wstęp wolny (tymczasowe ekspozycje – 5 CHF). Czynne codziennie 10:00 – 18:00, oprócz poniedziałków!

- MUZEUM HISTORII NATURALNEJ – wśród eksponatów znajdują się realnej wielkości zwierzęta, np. lisy, niedźwiedzie i aligatory oraz ogromne zbiory minerałów i roślin typowych dla Szwajcarii. Wstęp wolny. Czynne codziennie 10:00 – 17:00, oprócz poniedziałków!

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Chesz zabrać ze sobą w podróż jak najwięcej rzeczy przy tym mieć jak najmniejszy bagaż? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

 

BERNO

Berno jest stolicą Szwajcarii i to pewnie dlatego wielu z nas oczekuje metropolii, pędzących ludzi, trąbiących samochodów, spalin, drapaczy chmur… to przecież Berno! Nic podobnego! Wiele osób nadziwić się nie może, ze to właśnie stolica. Berno wije się wokół Aare – dziesiątki kolorowych kamienic i domów nad brzegiem rzeki, wygląda to niesamowicie! bern-parlament-Szwajcaria-Europa-breakplanCentrum miasta to stare, wybrukowane ulice, budynki pamiętające zamierzchle czasy, Szwajcarskie flagi i dzwony odliczające godziny. W Bernie można się zakochać! Mieszka tu zaledwie 125 000 ludzi, co plasuje miasto na 5-tym miejscu w Szwajcarii, jednak to tu codziennie podejmowane są najważniejsze dla kraju decyzje – to tu urzęduje parlament i Szwajcarski prezydent. Symbolem miasta jest niedźwiedź, i do zeszłego roku, przy wjeździe do Berna można było zobaczyć dwa niedźwiadki. Jednak władze miasta zdecydowały unowocześnić boks, w którym mieszkały, tak więc zwierzęta tymczasowo przeniosły się. Miejmy nadzieje że wkrótce powrócą do Berna!

Stare Miasto

Stare miasto to iście bajkowa sceneria – wąskie uliczki, kamienice, fontanny. Największą atrakcją jest Zytglogge, lub wieża zegarowa, ale na uwagę zasługuje również katedra czy budynek parlamentu. Tu wydawać Ci się będzie jakby czas stanął w miejscu. Zapomnij o „go go go”, które towarzyszy typowym stolicom jak Londyn, czy Paryż, tu wszystko dzieje się wolniej i wszystko wydaje się piękniejsze. Stare miasto otoczone jest rzeką Aare, którą przecina kilka mostów, niektóre z nich liczą ponad 500 lat! W 1983 Stare Miasto Berna zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Zytglogge

Wieża zegarowa to niewątpliwie znak rozpoznawczy miasta. Sama wieże zbudowano w 1220 jako cześć murów obronnych, a słynny zegar został stworzony między 1527 i 1530 rokiem. Trzy minuty przed każda godzina bardzo przypadkowa grupa zegarowych figurek składająca się z koguta, głupca, rycerza i dudziarza prezentuje jedyne w swoim rodzaju show! Wieża ma również platformę obserwacyjna, na którą można wejść po 130-tu schodach!

Bernmunster

Katedra Świętego Vincenta mieści się w samym sercu Starego Miasta i dumnie góruje nad reszta budynków. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1421 roku pod czujnym okiem Matthäusa Ensingera. Na uwagę zasługują dekoracje budynku, przede wszystkim „Sąd Ostateczny” 200 drewnianych i kamiennych rzeźb przy głównym wejściu do katedry, czy witraże (niektóre dosyć przerażające, jak np. „Taniec Śmierci”). Dzwonnica katedry skrywa największy dzwon w kraju (10,5 tony) który rozbrzmiewa codziennie w południe. Można wejść na górę po 257 schodach, skąd w słoneczne dni możemy zobaczyć wiele Alpejskich szczytów. Plac przed katedrą to Munsterplatz, gdzie w zimie odbywa się jarmark świąteczny.

- Czynne codziennie w godzinach 10:00 – 17:00;

- Wstęp: do kościoła – darmowy, na wieżę – 5 CHF / do lat 16: 2 CHF.

Bundeshaus

Bundeshaus, czyli parlament I prawdopodobnie najważniejszy budynek w kraju. Wybudowany pod koniec XIX wieku pod przewodnictwem architekta Hansa Wilhelma Auera, ten imponujący budynek zwieńczony jest 64-metrowa, szklana kopula i udekorowany wieloma witrażami. Jest tez motto „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” i pomnik trzech kantonów Uri, Schwyz and Unterwalden, które jako pierwsze przystąpiły do konfederacji w 1291. Przed budynkiem znajduje się Bundesplatz – Plac Parlamentu, wyłożony granitowymi płytami z Alp zawiera 26 wodnych spryskiwaczy, które symbolizują 26 kantonów.

Władze organizują darmowe wycieczki po budynku z przewodnikiem, w różne dni i w różnych godzinach. Warto zaglądać na stronę: https://www.parlament.ch/en/services/visiting-the-parliament-building i sprawdzać.

Ogród Różany

W XVIII wieku był tu cmentarz, później park, a dziś to dom dla ponad 200-tu odmian róż, 200-tu irysów i 28 rododendronów – jednym słowem kwiaty! A oprócz kwiatów fontanny, rzeźby, jeziorka i ławeczki.

- Ogród otwarty jest cały dzień, a wstęp bezpłatny!

- Do ogrodu można podjechać autobusem numer 10 (przystanek Rosengarten).

Muzeum Historii Naturalnej

Główna atrakcja muzeum jest Barry – najsłynniejszy pies-ratownik rasy Bernardyn, który żył w latach 1800-1814 i podczas swojej kariery uratował spod śniegu 40 osób! To prawdziwy bohater, wokół którego powstało wiele mitów i legend, dlatego tez jego ciało spoczywa w muzeum w stolicy kraju!

- Muzeum czynne jest w różnych godzinach: poniedziałek 14:00 – 17:00, wtorek/czwartek/piątek 9:00 – 17:00, środa 9:00-18:00, sobota/niedziela 10:00 – 17:00;

- Bilet wstępu kosztuje 8 CHF/ młodzież do lat 16 – wstęp darmowy;

- Można podjechać tramwajem numer 6, 7, 8 lub 19 do ‘Helvetiaplatz’.

Kunstmuseum

Najstarsze i najznakomitsze muzeum sztuki pięknej w Szwajcarii. Wśród ponad 50 000 prac, z których 4000 to obrazy. Znajdziemy tu dzieła takich artystów jak Picasso, Claude Monet, Vincent van Gogh czy Ferdinand Holder.

- Poniedziałek – nieczynne!, wtorek: 10:00 – 21:00, pozostałe dni tygodnia: 10:00 – 17:00,

- Wstęp 7 – 20 CHF w zależności od ekspozycji, lub 22 CHF za wszystko. Dostępne zniżki, a młodzież do lat 16wchodzi za darmo.

Dom Einsteina i Muzeum Historyczne

Albert Einstein mieszkał w Bernie od 1903 do 1909 roku i to tu właśnie narodziło się słynne E=MC2! W muzeum znajduje się ponad 550 oryginalnych eksponatów, a wśród nich świadectwa szkolne (nie takie znowu idealne!), listy (jeden do prezydenta Roosevelta, w którym Einstein ostrzega go o możliwościach nuklearnych Niemiec, inny do Einsteina z Izraela, w którym prosi się go by został prezydentem itp.), certyfikat Nagrody Nobla z 1921 i wiele innych przedmiotów. Poza tym filmy, animacje i ciekawostki!

- Czynne codziennie 10:00 – 17:00 (nieczynne w styczniu!!);

- Wstęp 6 CHF / dzieci, studenci i osoby starsze 4,50 CHF.

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

 

LIECHTENSTEIN

Czwarte najmniejsze państwo w Europie (160 km2) szczyci się nie tylko mianem podatkowego raju i najmniejszym długiem narodowym, ale to również największy na świecie producent sztucznych szczęk! W stolicy kraju – Vaduz znajduje się XII-wieczny zamek, wspaniała katedra i muzeum sztuki, a wszystko otoczone jest alpejskimi pasmami. Podobnie jak Szwajcaria, Liechtenstein to państwo neutralne. Tak neutralne, ze na wojnę poszli tylko raz! W 1868 roku, podczas wojny austriacko-pruskiej wysłali na front 80 żołnierzy, a wrócili w 81! Tak, znaleźli przyjaciela i zgodzili się, by ten (Włoch) wrócił z nimi do Liechtensteinu!

Do stolicy Liechtensteinu najlepiej dojechać pociągiem z Zurychu HB do ‘Vaduz Post’ (przesiadka w Sargans do autobusu VLM) – 1,30 h (38,80 CHF); samochodem ok. 1 – 1,30 h autostradą A3.

Liechtenstein jest mały, polecamy więc półdniową wycieczkę. Jeśli zdecydujecie się na górską wyprawę, wtedy potrzeba będzie przynajmniej jednego dnia.

Zamek Vaduz – Liechtenstein to księstwo, więc jest i zamek! Niewątpliwie jest to symbol stolicy kraju, Vaduz, jak i całego księstwa. Zamek znajduje się na wzgórzu i został wzniesiony w XII wieku. Niestety forteca jest obecnie niedostępna dla turystów, jednak warto wziąć udział w jednej z wycieczek po mieście, na której z pewnością dowiemy się o historii i mieszkańcach tej niesamowitej budowli.

Katedra – obecny kościół został wybudowany w 1873, jednak na długo przed tym znajdowała się tu świątynia, prawdopodobnie prywatna kaplica szlachty. Katedra jest poświęcona IX-wiecznemu świętemu – Florinusowi z Remus i została podniesiona do rangi Archidiecezji Vaduz przez Papieża Jana Pawła II w 2002 roku. Poza funkcją religijną, kościół jest również miejscem pochówku książąt Liechtensteinu. Do świątyni można wejść za darmo, polecamy!

Stare Miasto – Vaduz ma małe centrum z wieloma kawiarniami, restauracjami i sklepami. Pamiętajcie jednak, że kraj ten, podobnie jak Szwajcaria, jest dosyć drogi. Zamiast obiadu na starym mieście, polecamy piknik podczas pieszej wycieczki. Niewątpliwie jednak, warto jest wybrać się na spacer po tej części miasta.

Muzeum Narodowe – sam budynek, który liczy sobie prawie 600 lat (1438) muzeum, to nie lada atrakcja – była to przez długi czas iście królewska tawerna. Bywał tu sam Johann Wolfgang von Goethe. Była to również siedziba służby celnej, a także siedziba rządu. Dzisiaj podziwiać tam możemy eksponaty, które wyjaśnią nam historię Księstwa. Muzeum czynne jest od 10:00 – 18:00 (środa do 20:00, a w poniedziałek nieczynne), a za bilet zapłacimy 8 CHF (dzieci do lat 16 – wstęp wolny).

Wycieczki Górskie – dzięki swej górzystej naturze, Liechtenstein jest idealnym miejscem na piesze, górskie wycieczki. Najpopularniejszym z nich jest Gruschaweg – łatwy, 11-kilometrowy szlak, który doprowadzi nas z Vaduz do małej wioski Triesenberg i z powrotem do stolicy. Zarezerwujcie sobie około 4 godzin na tę przechadzkę, lecz pamiętajcie, że będziecie mieć mnóstwo okazji na przerwę, podziwianie natury i widoków dookoła, a nawet wizytę w Waiser Museum, poświęconemu starożytnemu ludowi Waiser, który zamieszkiwał okolice.

Jeśli znajdujecie się w innej części Liechtenstainu, na oficjalnej stronie Liechtensteinu (po angielsku) http://www.tourismus.li/en/sommer/hiking/popular-hikes.html znajdziecie wiele innych, łatwych i trudnych szlaków.

SZWAJCARIA – WARTO CZY NIE WARTO?

Szwajcaria to niesamowita cześć Europy, przez wielu uważana za najpiękniejszy zakątek naszego kontynentu. Ogrom atrakcji i ciekawe miejsca, które oferuje Szwajcaria – od muzeów, przez kulturę, kuchnie, po aktywny wypoczynek, sprawia, że z pewnością nie powinniśmy wykreślać jej z naszego podróżniczego kalendarza. Ze względu na dosyć wygórowane ceny, warto poświęcić wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie naszej eskapady. Wbrew powszechnej opinii, można jednak zwiedzić ten kraj bez konieczności rabowania banku. A warto – widoki zapierają dech w piersi, lokalne tradycje dostarcza wspomnień na lata, kuchnia powali cię z nóg, a sami Szwajcarzy, bardzo możliwe, staną się waszymi przyjaciółmi na lata i z pewnością podzielą się zarówno swoim schnappsem jak i ciekawostkami o Szwajcarii!

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Szwajcarii!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:16:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy