Szwajcaria

SzwajcariaTransport

Komunikacja publiczna

Komunikacja publiczna międzymiastowa

• SAMOCHÓD to niezależność – możemy zatrzymać się gdzie chcemy, kiedy chcemy i na jak długo chcemy.

Pamiętaj jednak, że ze względu na góry, podróż może zająć więcej czasu niż przewidywaliśmy. Korki są na porządku dziennym, a w zimie śnieg nie ułatwia zadania. Jeśli jednak zdecydujesz się na samochód, oto kilka szczegółów, które powinieneś znać zanim wybierzesz się w podróż:

o Limit prędkości – mandat za ich przekroczenie może sięgać nawet 600 CHF, dlatego warto się do poniższych reguł dostosować:

- Autostrada 120 km/h;

- Droga ekspresowa 100 km/h;

- Obszar niezabudowany 80 km/h;

- Obszar zabudowany 50 km/h.

o Autobahnvignette – winieta jest konieczna jeśli zamierzasz korzystać z autostrad i dróg ekspresowych. Jest to naklejka i należy ja przykleić na przedniej szybie. Winieta kosztuje 40 CHF, jest ważna przez rok i kupisz ją na granicy, w niektórych przygranicznych stacjach benzynowych lub na stronie internetowej: https://www.swissrailways.com/en/products/motorwaysticker?affiliateid=23¤cy=CHF.

o Benzyna – zarówno w Niemczech, jak i w Szwajcarii benzyna jest droższa i wynosi około 1,50 euro za litr. W Czechach zapłacimy po przeliczeniu ok. 1,20 – 1,30 euro za litr.

o Parkingi – parkowanie w centrum dużych miast, np. w Genewie lub Zurychu może być nie lada wyzwaniem i sprawdzianem naszej cierpliwości. Dlatego, jeśli to możliwe, warto zostawić samochód na obrzeżach miasta, bądź pod hotelem i po mieście poruszać się komunikacja publiczna. Jeśli jednak koniecznie musimy jechać samochodem, musimy liczyć się również z wydatkiem rzędu nawet 2 CHF / 15 min postoju! Płacimy podobnie jak w Polsce – w parkometrach. W Szwajcarii możemy również parkować za darmo, a miejsca takie znajdziemy oznaczone koperta: biała – bez limitu czasu; niebieska – do 1 godziny. Czas mierzymy za pomocą specjalnego dysku parkingowego, który należy odpowiednio ustawić i umieścić przy szybie pojazdu. Dysk można otrzymać na przejściach granicznych i na posterunkach policji.

o Limit alkoholu wynosi 0.05.

o Korki – jak w każdym państwie, duże miasta w godzinach szczytu są zakorkowane, wiec spodziewaj się dużego ruchu w godzinach 7 – 9 rano oraz 16 – 19. Ponadto uzbrój się w cierpliwość przejeżdżając przez tunel St. Gotthard*.

*St Gotthard tunel – czwarty najdłuższy tunel świata o długości 16,9 km. Otwarty 5 września 1980, tunel służył bez zarzutów do feralnego piątku, 24 października, kiedy zderzenie dwóch ciężarówek spowodowało ogromy pożar. 11 osób zginęło i wiele zostało rannych. Od tamtej pory, przed tunelem znajduje się sygnalizacja świetlna, która wpuszcza tylko określoną ilość pojazdów na raz. To powoduje ogromne korki, sięgające nieraz do 2 godzin. Czego jednak nie robi się dla bezpieczeństwa? Poza tym Szwajcaria pracuje nad kilkoma innymi tunelami – wśród nich planowany na 2016 rok – Gotthard Base Tunnel – tunel kolejowy o długości 57 km. Będzie to najdłuższy tunel na świecie!

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Szwacjarii! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

 

• POCIĄG – pociągi w Szwajcarii Cię zachwycą! Są czyste, punktualne i szybkie. Dworce kolejowe wyposażone są we wszystko, czego potrzebujesz – przechowalnie bagażu, kantory, sklepy, a niektóre również w dostęp do Internetu. W niektórych pociągach znajdziesz wagony restauracyjne, Internet, a nawet place zabaw dla dzieci! Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.sbb.ch/en/home.html, gdzie możesz również zabukować bilety.

Bilety nie należą do tanich – za dwugodzinną podróż koleją zapłacimy około 20-30 CHF lub więcej. Można jednak zaoszczędzić, wybierając odpowiedni bilet:

o ‘SUPERSAVER TICKET’ jest 50% tańszy, można go kupić na stronie internetowej nie wcześniej niż 30 dni przed planowana podrożą. Nie zawsze bilety supersaver są dostępne.

o ‘HALF FARE TICKET’ to karta, którą można zakupić na stronie Internetowej, dworcach kolejowych lub w biurach podroży za CHF 120. Dzięki niej, wszystkie bilety kolejowe oraz transport miejski dostajesz 50% taniej!

o SUPERSAVER I HALF FARE łączą się, tak więc oszczędzasz jeszcze więcej! Tylko zobacz:

- Bilet GENEWA – BERNO kosztuje zwykle 50 CHF. Dzięki Half Fare ticket, będzie to już tylko 25 CHF. Jeśli SUPERSAVER jest dostępny, za bilet zapłacisz jedynie 12.60 CHF! Właśnie zaoszczędziłeś 37,40 CHF!

- Bilet LUZERN – ZERMATT kosztuje 115 CHF. Dzięki Half Fare ticket, będzie to już tylko 57,50 CHF. Jeśli SUPERSAVER jest dostępny, za bilet zapłacisz jedynie 34,60 CHF! Właśnie zaoszczędziłeś 80,40 CHF!

- Bilet LUZERN – ST MORITZ kosztuje 83 CHF. Dzięki Half Fare ticket, będzie to już tylko 41,50 CHF. Jeśli SUPERSAVER jest dostępny, za bilet zapłacisz jedynie 27 CHF! Właśnie zaoszczędziłeś 56 CHF!

120 CHF, które zapłaciłeś za HALF FARE, zwróciło się już po pierwszych dwóch podróżach, które zostały podane dla przykładu!

o FAMILY CARD – warto zaopatrzyć się w kartę Family Card (można ją zamówić online lub na dworcach kolejowych – za darmo), dzięki której dzieci do lat 16 podróżują za darmo (przynajmniej jeden dorosły musi posiadać bilet!). Dzieci do lat 6 nie płacą, a Family Card nie jest wtedy wymagana.

• POST BUS – żółte autobusy, które dowiozą Cię tam, gdzie nie dociera pociąg. Przeważnie są to krótkie podróże miedzy miasteczkami lub wioskami. Zdecydowanie polecamy jednak kolej!

• SWISS TRAVEL PASS – to nowość – podróż wszystkimi powyższymi środkami transportu, tj. pociągi, autobusy, transport miejski + statki i większość „Panoramicznych podroży” (np. Glacier Express) bez limitu. Do tego darmowy wstęp do 490 muzeów i innych atrakcji w całym kraju oraz zniżka na wyciągi/kolejki/pociągi narciarskie (np. Jungfrau 25% zniżki). Ceny niższe dla osób poniżej 26 roku życia, dzieci poniżej lat 16 podróżują za darmo z rodzicami, którzy za bilet zapłacili (należy zamówić Family Card).

Więcej informacji na http://www.swisstravelsystem.com/en/home/tickets/ticketfinder-en/swiss-travel-pass.html, a poniżej ceny dla dorosłego pasażera (w nawiasie ceny w 1 klasie):

- 3 DNI 210 CHF (336 CHF);

- 4 DNI 251 CHF (402 CHF);

- 8 DNI 363 CHF (581 CHF);

- 15 DNI 440 CHF (704 CHF).

• BLA BLA CAR – to tzw. car-sharing, czyli powiedzmy, że ktoś jedzie z Genewy do Zurychu i ma w aucie 3 wolne miejsca. Za drobną opłatą możesz dołączyć do niego i w ten sposób zaoszczędzić, a przy okazji poznać nowych ludzi! Oferty można znaleźć na https://www.blablacar.co.uk/ride-sharing-abroad/ch/. Pamiętaj, aby – zanim wsiądziesz do samochodu – sprawdzić opinie o kierowcy, które można znaleźć na jego profilu. Nie zapominaj również, że to nie pociąg lub samolot, wiec nigdy nie ma 100% pewności, ze kierowca będzie na czas, a czasem zdarza się, ze wyjazdy są anulowane. Oferty pojawiają się zwykle kilka dni przed planowana podrożą, wiec nie szukaj ich z 2 – 3 tygodniowym wyprzedzeniem. Niestety, BlaBla w Szwajcarii nie jest jeszcze na tyle popularne, wiec w chwili obecnej dostępne są tylko przejazdy pomiędzy głównymi miastami. Można znaleźć kierowcę jadącego do mniejszych miast np. Interlaken lub St. Moritz, ale zdarza się to dosyć sporadycznie.

Przykładowe ceny za przejazdy po Szwajcarii:

o GENEWA – ZURYCH £12 – £15;

o ZURYCH – BERNO £5 – £8;

o GENEWA – BERNO £8 – £10.

Komunikacja publiczna wewnątrz miast

Jedyne miasta, w których możemy potrzebować transportu miejskiego to: Genewa, Zurych, Luzern i Berno – więcej informacji w opisie tych destynacji. W górskich miejscowościach, np. Zermatt lub Lauterbrunnen, najlepiej korzystać z pociągów. W ośrodkach zimowych działają darmowe autobusy, które dowiozą nas do wyciągów i gondoli.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Szwacjarii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Tygodniowe wypożyczenie auta w Szwajcarii to wydatek od 200 EUR/tydzień wzwyż. O cenie decyduje miejsce gdzie wypożyczamy i zwracamy pojazd, ale przede wszystkim – marka samochodu, a jest z czego wybierać! Jeżeli marzy nam się tydzień w Szwajcarii za kółkiem Ferrari lub Lamborghini, musimy mieć w kieszeni przynajmniej 10 000 Euro!! Ceny można szybko i wygodnie porównać na stronie internetowej http://www.easyterra.pl/wynajem-samochodow-szwajcaria.html, gdzie również możemy samochód zamówić.

Większość wypożyczanych pojazdów posiada winietę oraz łańcuchy w okresie zimowym, jednak warto uzgodnić to przed zawarciem umowy.

 

Autostop

To opcja dla tych najbardziej żądnych przygód. Nie ma większego problemu by znaleźć autostop w regionach górskich, pomiędzy małymi miasteczkami lub wioskami. W razie podroży pomiędzy dużymi miastami, najlepiej podejść i zapytać ludzi na stacjach benzynowych lub postojach.

Plus – jedziesz za darmo; minus – nie masz pewności, że w ogóle pojedziesz.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Co warto zjeść w Szwajcarii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:16:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy