Turcja

TurcjaPraca i studia

Praca

Praca w Turcji dla obcokrajowca jest możliwa do znalezienia, jednak zależy to przede wszystkim od kwalifikacji i stopnia znajomości języka obcego, w tym przypadku tureckiego. Bez tego ani rusz. Najpierw więc nauka języka, dopiero potem poszukiwania pracy. Jeśli jednak macie komunikatywne podstawy tureckiego, pracę możecie znaleźć na pewno w turystyce, która jest tu wysoko rozwinięta. Mowa o takich zawodach, jak piloci wycieczek, rezydenci (zatrudnieni często przez polskie czy też angielskie lub niemieckie biuro podróży). Co istotne, pozwolenie na tę pracę wyrabia wtedy pracodawca, więc nie trzeba samemu o to się starać. Oczywiście, jest to praca sezonowa, ale nieźle płatna i rozwijająca. Rezydent biura podróży zarabia średnio od 3500 zł miesięcznie netto, przy czym dodatkowo ma bezpłatny przelot, mieszkanie, wyżywienie, koszty przemieszczania się po kraju i ubezpieczenie plus prowizję za sprzedaż wycieczek fakultatywnych.

Jeśli dodatkowo znacie język angielski, z pewnością znajdziecie pracę w jednej ze szkół językowych, bowiem zapotrzebowanie na naukę tego języka jest w Turcji ogromne, a dobrych nauczycieli brak. Niestety, często się zdarza, że takie szkoły proponują pracę na czarno.

W Stambule swoją siedzibę ma wiele międzynarodowych korporacji (np. Intel czy Daimler) które masowo zatrudniają obcokrajowców (język polski często jest dodatkowym atutem). Najlepiej szukać pracy, czytając tutejszą prasę, ale przed wszystkim pytać tubylców-oni wiedzą najlepiej, gdzie i kogo szukają. Zarobki tak jak wszędzie w korporacjach, są bardzo różne i zależą od posiadanych kwalifikacji i doświadczenia.

W większości przypadków niestety o pozwolenie na pracę musicie sami wystąpić. Nie jest to sprawa prosta. Przede wszystkim należy wiedzieć, że takie pozwolenie załatwiacie na podstawie wizy pracowniczej, którą wcześniej trzeba wyrobić w Ambasadzie Republiki Turcji w Warszawie. Poza tym, pozwolenie jest wyrabiane dla konkretnego miejsca pracy, więc jeśli zmienicie pracę, wszystko musicie zrobić od nowa. Zgodnie z tą logiką, najpierw powinniście poszukać pracy, dopiero potem starać się o urzędowe pozwolenie na nią. Procedura trwa długo – nawet kilka miesięcy. Nie radzimy decydować się na pracę nielegalnie, bowiem wiąże się to z deportacją do kraju.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Wolontariat

Dobrą drogą do poznania i pomocy Turcji, jest wolontariat. Organizują go głównie stowarzyszenia studenckie, ale nie tylko. Podam kilka przykładów:

- EVS Polska (ograniczenie wiekowe 18-30 lat) – opłaty za przejazd pokrywa organizacja wysyłająca, ponadto pokrywa koszty mieszkania i podstawowe wyżywienie. Poza tym jest możliwość otrzymywania symbolicznego kieszonkowego

- AISEC (ograniczenia wiekowe do 30 lat i bycie studentem)- musicie uiścić opłatę w wysokości ok. 400 zł jeszcze przed wyjazdem

- Genctur (nie ma ograniczeń wiekowych) – organizuje workcampy w małych tureckich wioskach. Wolontariusze konstruują i budują domy użyteczności publicznej. Wyjazdy trwają zwykle 3 tygodnie i odbywają się w okresie od czerwca do października. Wyżywienie i noclegi są zapewnione. Wolontariusz musi zapłacić jedynie 40 funtów.

Studia

Zostać studentem w Turcji nie jest trudno. Zajęcia na uczelniach państwowych w Turcji prowadzone są głównie po turecku, ale można znaleźć wykłady też po francusku, angielsku i niemiecku. Czesne za semestr na uczelniach państwowych wynosi od 100 do 200$ dla obywateli tureckich, natomiast obywatele Polski płacą od 300 do 600$. Jednak jest to cena za wykłady po turecku, natomiast aby studiować tylko po angielsku musicie liczyć się z opłatą nawet dwukrotnie wyższą, ale i tak jest to niższe niż np. w Wielkiej Brytanii . Jedynym dokumentem, który musicie posiadać to wiza studencka, którą trzeba uzyskać jeszcze przed aplikacją na studia.

Jednak w Turcji można studiować całkowicie za darmo i dostawać nawet całkiem niezłe stypendium. Jedną z organizacji, która może w tym pomóc jest TÜBİTAK – Tureckie Centrum Naukowo Badawcze . Aby się starać o stypendium należy być studentem do 30 roku życia lub doktorantem do 35 roku życia (nie jest istotne na jakim etapie studiów się aktualnie jest), pomysł na projekt i aplikować.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Turcji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 22:33:22
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy