Ukraina

UkrainaPolityka wjazdowa

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy wjeżdżający na Ukrainę muszą posiadać ważny paszport i uprawnieni są do pobytu przez 90 dni na każde 6 miesięcy. Granicę można przekraczać wielokrotnie. Od dwóch lat ukraińscy pogranicznicy mogą kontrolować posiadane środki przy wjeździe, których powinno być minimum 400 euro. Całe szczęście nie zdarza się to często.

Osoby chcące podjąć pracę lub studia na Ukrainie powinny postarać się o odpowiednią wizę. Wiza taka jest wydawana w konsulatach Ukrainy w Polsce (Kraków, Warszawa, Gdańsk i Lublin) i wymaga stosownych dokumentów. Wymagane mogą być badania lekarskie ogólne i na AIDS, zaproszenie ze strony ukraińskiej i in. Opłata wizowa zależy od czasu rozpatrywania, rodzaju wizy i jest płatna w dolarach amerykańskich.

Po wjeździe na terytorium państwa należy dokonać legalizacji pobytu na milicji lub poprzez instytucję zapraszającą (np. uczelnię). Po dopełnieniu formalności (tłumaczenia dokumentów, opłaty i in.) zostanie wydana Wam karta czasowego pobytu i odpowiednia adnotacja w paszporcie (zazwyczaj na jednej z ostatnich stron). Dotyczy to tylko osób posiadających wizę (planujących być dłużej niż 90 dni na Ukrainie).

Praktyką ogólnie przyjętą jest, że wizę wyrabia się tylko gdy ciągły pobyt ma przekroczyć 90 dni. Wyjazdy na konferencje naukowe, podróże biznesowe i turystyczne nie wymagają posiadania jej.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Najsilniejsze paszporty świata: na którym miejscu plasuje się polski paszport?

 

Terytoria Ukrainy objęte działaniami wojennymi

Na Ukrainie trwają działania wojenne i wjazd w niektóre rejony państwa jest niemożliwy lub wiąże się z poważnym ryzykiem. Część regionu Donieckiego oraz regionu Ługańskiego jest zajmowana przez oddziały separatystów uważanych przez rząd w Kijowie za terrorystów. Linia frontu przebiega przez miasto Donieck. Wjazd do okolicznych regionów (np. Charków) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami natury formalnej (pytania żołnierzy itp.) oraz problemami transportowymi. Wjazd od strony rosyjskiej na tereny nieuznawanych republik separatystycznych jest na Ukrainie traktowany jako przestępstwo.

Krym, zaanektowany przez Rosję po referendum w 2014 roku, mimo wielu walorów turystycznych jest również odradzanym kierunkiem podróży. Faktycznie rządzi na Krymie Rosja, czego nie uznaje rząd Ukrainy i społeczność międzynarodowa. Również działalność konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej w Sewastopolu została zawieszona ze względu na niepewną sytuację.

Osoby koniecznie chcące pojechać na półwysep powinny postarać się o uzyskanie zezwolenia odpowiednich ukraińskich organów prawnych. Możliwe też, że na przejściu granicznym po stronie krymskiej będzie wymaganie posiadania wizy rosyjskiej. W lipcu 2016 roku Krymu został oficjalnie włączony w skład Federacji Rosyjskiej (do tamtego czasu miał specjalny status).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Miejsca i atrakcje na Ukrainie.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-08 10:24:51
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy