USA

USAWprowadzenie

Wprowadzenie

Stany Zjednoczone Ameryki to kraj tak wielki, że wycieczkę objazdową po nim można porównać ze zwiedzaniem całej Europy. Poszczególne stany odpowiadające funkcjonalnie naszym województwom, wielkością bardziej przypominają odrębne kraje. Nic dziwnego, że przyzwyczajeni do rozmiaru swojego kraju Amerykanie, postrzegają stary kontynent jako jeden duży kraj i odwiedzając go wybierają się zwykle na objazdową wycieczkę po Europie.

Zwiedzanie USA zaspokoi najbardziej wybredne podróżnicze gusta, oferowana rozrywka i dostępne atrakcje turystyczne znajdują się na najwyższym światowym poziomie. Proponujemy Wam niesamowitą przygodę, podczas której zobaczycie zapierające dech w piersiach, pełne drapaczy chmur centra metropolii, ogromne parki rozrywki, wspaniałe muzea i zabytki, ale także przepiękne parki narodowe, pełne unikatowych cudów natury - wodospadów, kanionów i nietkniętych cywilizacją zachwycających przestrzeni. Odpoczynek zapewnią nam rozległe porośnięte palmami wybrzeża oceanów.

Czy Stany Zjednoczone to kraj mlekiem i miodem płynący, opływający w luksusy, gdzie po ulicach przechadzają się odstrojone gwiazdy amerykańskiego kina? No może niezupełnie, ale standard życia przeciętnego mieszkańca jest o wiele wyższy niż warunki panujące w Polsce, wszystko jest większe i zorganizowane z imponującym rozmachem, więc powodów do zachwytu i zadziwienia na każdym kroku nam nie zabraknie :).

usa-breakplan

Co ciekawe, Stany są drugim najchętniej odwiedzanym państwem na świecie (zaraz po Francji), a pod względem przychodów z turystyki są na pierwszym miejscu. Coś w tym musi być! Tak wiele osób nie mogło się pomylić. Zatem zapraszam na niezwykłą przygodę i odkrywanie co takiego urzeka te miliardy turystów każdego roku! Już teraz możecie skorzystać z naszych porad kontaktując się z nami wypełniając formularz kontaktowy bądź przez Fanpage na Facebooku. Nie macie nic do stracenia! Aby uzyskać więcej szczegółów kliknijcie tutaj

Informacje ogólne

• powierzchnia - 9 373 967 km²

• liczba ludności - 320 713 000

• stolica - Waszyngton

• język – angielski 82%, hiszpański 25%

• religia - protestantyzm 52% (w tym baptyści, metodyści, luteranie, zielonoświątkowcy itd.), katolicyzm 24%, ateizm 16%

• ustrój polityczny - prezydencjalizm, (tzn. najszersze uprawnienia posiada prezydent)

• czas – we wschodniej części - Waszyngton, Nowy Jork, różnica czasu to czas Polski minus 6 godz., w środkowej części - w Denver minus 8 godz., na zachodnim wybrzeżu w San Francisco minus 9 godz., w Honolulu na Hawajach natomiast aż 11 godz., (jest to czas w porównaniu z Polskim czasem zimowym, w lecie różnica czasu jest o jedną godzinę mniejsza)

• waluta – 1 $ - jeden dolar amerykański, 1$=100 centów

• napięcie w gniazdkach - 110-120V o częstotliwości 60Hz, (w Polsce mamy 220-230V i częstotliwości 50Hz, dlatego aby podłączyć nasze urządzenia do prądu w USA konieczny jest adapter - przełącznik)

Jeśli obawiacie się, że Wasza znajomość języka angielskiego nie jest najlepsza - mamy na to radę! Zachęcamy do kursów językowych, organizowanych przez jednego z naszych partnerów. Dzięki niemu poprawicie umiejętność komunikowania się co pomoże Wam w pełni i bez przeszkód cieszyć się wyjazdem! Dodatkowo cały koszt kursu to zaledwie 100 zł. Po więcej informacji, zajrzyjcie tutaj

Geografia i historia

Stany Zjednoczone są położone w środkowej części kontynentu Ameryki Północnej, od południa graniczą z Meksykiem, od północy z Kanadą. Oprócz głównego zjednoczonego obszaru kraj posiada także odseparowany stan na północy – Alaskę, oddzielony od reszty USA przez terytorium Kanady oraz wyspy Hawaje położone na Oceanie Spokojnym. Dodatkowo w jego skład wchodzą także terytoria zależne - wyspy na Atlantyku (największa Portoryko, Wyspy Dziewicze i Navassa oraz na Pacyfiku (Baker, Howland, Guam, Jarvis, Johnston, Wake, Kingman, Palmyra, Mariany Północne, Midway, Samoa Amerykańskie).Mount-Elbert-USA-breakplan

31 razy większy od Polski teren USA jest bardzo zróżnicowany fizycznie, występuje tu wiele gór i wyżyn, szczególnie w zachodniej części kraju, gdzie większość terenu zajmują Kordyliery. Najwyższe pasmo zjednoczonego obszaru to Góry Skaliste, najwyższy jego szczyt to znajdujący się w stanie Kolorado - Mount Elbert (4401 m n.p.m.). Na północ od tych gór leży wyżyna ze słynnym Parkiem Yellowstone. Natomiast najwyższy szczyt całego kraju USA znajduje się na Alasce w paśmie Alaska, również w Kordylierach to Mount McKinley (6190 m n.p.m.). Obecnie od roku 2015 góra odzyskała pierwotne indiańskie imię Denali i jest to teraz oficjalna jego nazwa. W północno-wschodniej części Stanów biegnie odrębny wąski pas gór Appalachów, z najwyższym szczytem Mount Mitchell (2037 m n.p.m).

Najniższy punkt USA to depresja w Dolinie Śmierci, Death Valley (86 m p.p.m.).Death-Valley-USA-breakplan

Większość wschodniej części kraju zajmuje równina dorzecza Missisipi, najdłuższej rzeki Ameryki Północnej (3766 km). Missisipi jest czwartą pod względem długości rzeką świata – (po Nilu, Amazonce i Jangcy). Uchodzi ona do Zatoki Meksykańskiej w stanie Luizjana. Nad zatoką znajdują się najspokojniejsze plaże do rodzinnego wypoczynku.

USA posiada bardzo długą linię brzegową położoną nad Oceanem Atlantyckim na wschodzie kraju i nad Oceanem Spokojnym na zachodzie kraju. Wody przy brzegu są często wzburzone, fale wysokie, zdarzają się także ataki rekinów, dlatego nie są to dobre tereny do wypoczynku z małymi dziećmi. Za to surferzy będą zachwyceni. :)

 

 Historia USA

10 tyś lat pierwotnego osadnictwa ludności indiańskiej.

1000 – dotarcie Wikingów z Islandii do wybrzeży USA.

1492 – Krzysztof Kolumb dociera na wybrzeże Portoryko.

1498 - John Cabot opływa kalifornijskie wybrzeże, dociera między innymi do stanu Maine.

1607 - 1620 – pierwsze trwałe osady Anglików w Jamestown (Wirginia) i Plymouth (Massachusetts). 

1754 – 1763 - wojna o panowanie w Ameryce Północnej (wojna z Francuzami i Indianami).

60-70 lata XVIII w.– społeczeństwo kolonistów coraz bardziej odczuwa represje i podatki nakładane przez Anglię, buntują się i chcą niepodległości.

1776 (04.08) - Uchwalenie Deklaracji Niepodległości 13 stanów - oficjalny początek historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. 

1787 (17.09) - pierwsze wydanie Konstytucji USA, przetrwała do dziś, z poprawkami.

1803 – 1821 – pozyskanie Dakoty, Luizjany i Florydy.

1846 - 1848 - Wojna Amerykańsko-Meksykańska zakończona pozyskaniem Nowego Meksyku, Kalifornii i Teksasu.

1846 - 1874 - "Gorączka złota" w Kalifornii, Newadzie, Colorado i w Górach Czarnych.

cały XIX wiek – biali kolonizatorzy wypierają ludność Indiańską, odbierają im ziemie, mordują.

1860 - 1865 – Wojna Secesyjna, pomiędzy północnymi stanami przeciwnymi niewolnictwu, a południowymi popierającymi niewolnictwo. Wygrana północy i zniesienie niewolnictwa w całym USA.

1865 - zabójstwo prezydenta Abrahama Lincolna. 

1867 – nabycie od rosyjskiego cara Alaski.

1898 - zajęcie przez USA Wysp Hawajskich. 

1900 - L. Lassen wymyślił hamburgery. 

1912 – przyłączenie ostatniego stanu Arizony.

1917 - przystąpienie do I wojny światowej. 

1920 - kobiety uzyskują prawa wyborcze. 

1924 - przyznanie tubylczym Amerykanom (Indianom) obywatelstwa amerykańskiego.

1928 - narodziny Mickey Mouse.

1929 (24.10) – „Czarny czwartek”, krach na giełdzie w Nowym Jorku, początek wielkiego kryzysu na świecie.

1932 - wprowadzenie 40-godzinnego tygodnia pracy. 

1941 – atak Japonii na Pearl Harbour, przystąpienie USA do II wojny światowej.

1945 (6 i 9.08) zrzucenie przez USA dwóch bomb atomowych na miasta Hiroszima i Nagasaki w Japonii.

1955 - otwarcie pierwszego Disneylandu.

1963 - morderstwo Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

1964 – zniesienie segregacji rasowej (podziału na białych i czarnych).

1965 - 1975 – wojna w Wietnamie.

1969 – lądowanie na księżycu Apollo 11.

1969 – pierwszy Woodstock festival. 

1982 - sprzedano pierwszy na świecie odtwarzacz CD. 

2001 (11.09) - atak na WTC w Nowym Jorku.

2009 - prezydentem zostaje pierwszy Afroamerykanin Barack Obama.

Kultura i zwyczaje

Stany Zjednoczone chociaż są krajem z bardzo młodą historią to są równocześnie miejscem, w którym powstało najwięcej współcześnie słuchanych gatunków muzycznych, między innymi: rock, metal, jazz, blues, pop, disco, house, techno czy hip-hop. Utwory muzyczne nagrywane przez amerykańskich artystów królują w większości radiostacji na świecie. To samo dotyczy się produkcji filmowych, miastem szczególnie słynnym z przemysłu kinowego jest Hollywood. Wybitni pisarze to między innymi: Edgar Allan Poe, Mark Twain, Ernest Hemingway, Stephen King i Robert Ludlum.

Amerykanie są pogodnym narodem, to normalne, że ludzie w autobusie uśmiechają się do siebie, a nieznane sobie osoby bez skrępowania zaczynają rozmowę w sklepie czy na przystanku. Nie mają też w zwyczaju typowo polskiego narzekania, są bardziej uśmiechnięci i mniej zestresowani, może dlatego, że lepsze życiowe warunki nie wymagają walki o przetrwanie, czy spłatę kredytu. Przeciętny pracownik fizyczny może sobie tam pozwolić na godne i komfortowe życie. Ludzie są pomocni i uczynni, chętnie pomagają obcym, wskażą drogę lub doradzą. Czasem jednak możemy odczuć pewien poziom sztuczności, bo to trochę nienaturalne, że każdemu tak świetnie się wiedzie. Amerykanie mają oczywiście swoje problemy, ale nie ma zwyczaju dyskutowania o nich przy każdej nadarzającej się okazji z byle kim. Sprawy te zostawia się tylko dla najbliższych.

Stany Zjednoczone to wielka mieszanka przeróżnych kultur, języków, ras, religii i poglądów. Często prawa i zasady różnią się pomiędzy stanami i nie zawsze to co było dozwolone w jednym miejscu można wykonywać w innym. Dlatego podróżując po różnych terenach należy na bieżąco dowiadywać się o różne obostrzenia i reguły.

Gdzie ta Polska??? Amerykanie posiadają czasem pewne luki w wykształceniu. O ile wiedza o historii i geografii USA jest na dobrym poziomie, to znajomość innych regionów świata może być niepełna. Nie zdziwmy się więc, że większość spotykanych osób nie będzie miała pojęcia gdzie leży Polska. Jak już będą co nieco kojarzyć to bardzo możliwe, że będą na nas patrzeć jak na przybyszów z kraju, w którym panują wieczne śniegi, niedźwiedzie polarne chodzą po ulicach, a takie nowinki techniki jak iphone, czy lustrzanka nigdy tam nie dotarły.

W Stanach panuje większy luz w stylu ubierania niż w Europie, mieszkańcy nie mają problemu aby wyjść do sklepu w starym dresie, w którym siedzieli właśnie w domu. Często noszone zestawienia ubrań zaprzeczają podstawowym zasadom dobrego smaku np. kowbojskie buty i sportowy dres. Amerykanie nie przywiązują także dużej wagi do fryzury czy makijażu. Dla przyzwyczajonych do oglądania pięknych gwiazd filmowych na szklanym ekranie turystów może być to spore zaskoczenie.

Dużym problemem w USA jest otyłość, możemy zobaczyć na ulicach osoby kilkakrotnie większe gabarytowo od nas. Co ciekawe, nie są oni zbytnio skrępowani swoim okazałym wyglądem. Niegrzecznie jest jednak zbytnio im się przyglądać.

Wchodząc do sklepów czy restauracji, należy mieć na sobie ubranie (koszulkę i spodnie) oraz buty, przy wejściu są odpowiednie znaki informujące o tym nakazie. Bardzo popularne są zakupy, Amerykanie uwielbiają spędzać czas w wielkich galeriach handlowych. Większość sklepów jest otwarta 7 dni w tygodniu.

Mieszkańcy USA są patriotami i bardzo kochają swój kraj, flaga, hymn narodowy i konstytucja to dla nich świętość. Bardzo popularne są ubrania i ozdoby z motywem amerykańskiej flagi, jest to też dobra opcja na pamiątkowy gadżet.

Ciekawym miejscem jest amerykański kościół. Nie są to zimne zabytkowe świątynie jak w Polsce, lecz nowoczesne ciepłe budynki, gdzie obowiązkowo znajduje się WC i miejsce na integrację wierzących. Zasady powszechnie panującej protestanckiej religii są też bardziej ułagodzone, pastorzy nie mówią zbyt wiele o grzechu, nie straszą piekłem, nie jest popularny zwyczaj spowiedzi (nawet w kościołach katolickich). Często księża znają swoich parafian po imieniu i zagadują przy wyjściu - co słychać?

 

Ważne święta:

• ostatni poniedziałek maja - Memorial Day, Dzień Weterana

• 4 lipca – Dzień Niepodległości

• pierwszy poniedziałek września - Labor Day

• czwarty czwartek listopada - Święto Dziękczynienia

• Boże Narodzenie (jak w Polsce)

• Wielkanoc (jak w Polsce)


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-25 09:24:26
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)