Agra

AgraWprowadzenie

Wprowadzenie

Agra to miejsce, którego nie trzeba przedstawiać podróżnikom. Odwiedzenie go to zapewne marzenie wielu osób, a rzecz, która najbardziej przyciąga do miasta, kobieta-w-sari-Agra-Uttar-Pradesh-breakplanto oczywiście to, z czego miejscowość słynie – Taj Mahal – grobowiec, jeden z Siedmiu Cudów Świata. Agra ma jednak do zaoferowania znaczenie więcej, i – chociaż można czasem odnieść wrażenie, że przez tłumy zwiedzających miasto pozbawione jest autentyczności – zdecydowanie warto poświęcić czas na poznanie go. Jest ono masowo odwiedzane przez turystów indyjskich oraz przyjezdnych z całego świata, a jego symbol, Taj Mahal, to wręcz pocztówkowe miejsce, którego nie można pominąć.

Informacje ogólne

Agra znajduje się w zachodniej części stanu Uttar Pradesh (stolicą stanu jest miasto Lucknow). Miasto zamieszkuje niemal 1,7 miliona osób, położone jest na południe od Delhi oraz na wschód od Jaipuru. Trasa między trzema miastami tworzy kształt trójkąta, co, w połączeniu z ich walorami turystycznymi sprawiło, iż nazywa się je Złotym Trójkątem. Największą atrakcją Agry, która przyciąga do ośmiu milionów odwiedzających rocznie, jest oczywiście Taj Mahal, który – wraz z innymi zabytkami miasta – wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto jest także ośrodkiem przemysłowym i akademickim.

Geografia i historia

Geografia

Agra leży w stanie Uttar Pradesh, na brzegu rzeki Jamuny, na Nizinie Hindustańskiej. Miasto znajduje się w zwrotnikowej strefie klimatycznej, pora monsunowa przypada na czas od lipca do września. Najgorętsze miesiące to maj i czerwiec, kiedy temperatura sięga 30oC.

Historia

Miasto zostało założone pod koniec V wieku. W XVI wieku Agra była stolicą państwa założonego przez Babura z dynastii Wielkich Mogołów, znajdującego się na terenach północnych Indii. Przez wiele lat Agra była centrum życia politycznego, kulturalnego i gospodarczego imperium Mogołów. Miasto straciło na znaczeniu po przeniesieniu stolicy do Delhi w połowie XVII wieku, a w kolejnych latach zostało zdobyte przez Brytyjczyków i było przez nich rządzone, z przerwami, aż do uzyskania przez kraj niepodległości w 1947 roku.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-05-05 16:24:21
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)