Amsterdam

AmsterdamDojazd

Loty

Samolotem do Holandii możecie dostać się bez przesiadek (do Eindhoven lub Amsterdamu) z Warszawy, Łodzi, Poznania, Krakowa, Katowic, Gdańska oraz Wrocławia w niecałe 2,5 godziny. Możemy wybrać linie SAS, LOT, Lufthansa, Wizz Air, Ryanair, Air Berlin czy Adria Airways. Ceny są zróżnicowane, w zależności od obsługiwanych linii lotniczych (najkorzystniejsze oferty ma Ryanair oraz Wizz Air) oraz daty wyjazdu (poza sezonem, głównie w miesiącach zimowych jest taniej). Przeciętnie podróż wynosi od ok. 100 zł nawet do 600 zł w jedną stronę; warto jednak polować i korzystać z promocji – można znaleźć loty nawet za ok. 60 zł! Trzeba to sprawdzać na bieżąco. Możecie śledzić aktualne ceny lotów za pomocą naszej wyszukiwarki.

wieza-amsterdam-breakplan

Jak najlepiej dotrzeć z głównego lotniska (Amsterdam Schiphol) do centrum miasta? Opcji jest kilka. Zdecydowanie najkorzystniejszą cenowo opcją jest przejazd pociągiem, który odjeżdża z samego lotniska do kilku stacji w Amsterdamie (w tym do dworca głównego). Na dzień dzisiejszy (czerwiec 2017) bilety w jedną stronę kosztują (w teorii) 4,2 euro. W teorii, bo np. gdy podróżujecie drugą klasą, bilet drożeje do 6,38 euro. Bilety możecie zakupić w żółtych automatach biletowych znajdujących się nieopodal zejścia z dworca na lotnisku do peronów. Same pociągi kursują często (średnio raz na 15 minut). Podróż pociągiem w godzinach nocnych również nie powinna stanowić problemu. Po dojeździe do Amsterdamu pozostaje kilka opcji dotarcia do Waszego miejsca noclegu: autobus (najmniej wygodny, ale najtańszy), taxi (najwygodniejsze, ale bardzo drogie za około 6 km przejazdu w godzinach nocnych należy spodziewać się kosztu na poziomie nawet 30 euro) lub Uber/Abel (z reguły trochę taniej niż taxi).

 

Dla osób preferujących wygodniejszą podróż z lotniska Schiphol do Amsterdamu mamy, oprócz opcji wymienionych już powyżej, do wyboru:

  • taksówka – cena przejazdu do centrum Amsterdamu to około 50 euro,
  • Uber – trochę taniej niż taksówka, zależnie od godziny przejazdu,
  • Abel – ekologiczny i tańszy odpowiednik Ubera, cena przejazdu z lotniska to 16 euro od osoby.

 

Wyszukiwanie lotów nie jest dla Was? Nic straconego! Wypełnijcie formularz kontaktowy lub napiszcie do nas wiadomość na Facebooku, a zrobimy to za Was :).

Pociąg

Koleją możecie dostać się do Amsterdamu z co najmniej jedną przesiadką m.in. z Poznania, Warszawy, Katowic czy Krakowa. Na pewno na trasie będziecie musieli zmienić pociąg w Berlinie lub Kolonii, w zależności jaką drogę wybierzecie. Najlepiej korzystać z linii EuroCity. Ci, którzy lubią podróżować nocą mogą wybrać przewoźnika EuroNight. Obie linie zapewniają komfort podróży i wysoką jakość. Najkorzystniej jest zakupić bilet ok. 2 miesiące wcześniej – wtedy macie okazję nabyć go nawet za ok. 30 euro. Przeciętnie cena wynosi ok. 50-60 euro. Podróż trwa nieco dłużej niż samolotem – ok. 18 h z Warszawy – musicie więc uzbroić się w cierpliwość.

noc-amsterdam-breakplan

Nie wymieniliście jeszcze złotówek na euro? Nic straconego! Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego adblocka, to baner się nie wyświetli):

Samochód

Od Holandii dzieli nas ok. 1000-1200 km, w zależności od tego, skąd jedziemy i dokąd zmierzamy. Czas podróży samochodem wynosi przeciętnie ok. 10-11 h. Najlepiej najpierw obrać kierunek na Berlin, a stamtąd już prosto do Amsterdamu. Przez większość trasy prowadzić Was będzie autostrada A2.

Niestety od 2016 r. weszła ustawa, zgodnie z którą autostrady na terenie Niemiec będą płatne dla obcokrajowców – 5-15 euro na 10 dni lub 16-30 euro za dwa miesiące. Przez Holandię przejedziecie za darmo.

Jeśli chodzi o paliwo, to najlepiej zaopatrzyć się w nie jeszcze na terenie Niemiec, zaraz za Osnabrück, ponieważ Holandia ma jedne z najwyższych cen benzyny na świecie! Warto pamiętać, że w drodze powrotnej od granicy holenderskiej nie będzie stacji benzynowej przez ok. 60 km.

Decydując się na własny dojazd samochodem musicie pamiętać o przepisach, które są tam rygorystycznie przestrzegane. Dozwolona prędkość na autostradzie to 120 km/h, drodze ekspresowej 100 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h, a w obszarze zabudowanym 50 km/h. Tylko na nielicznych odcinkach są drobne zmiany, na które jednak warto zwracać uwagę, gdyż mandaty są bardzo wysokie.

ulica-amsterdam-breakplan

Na terenie Niderlandów uznawane jest polskie prawo jazdy, jedynie jeśli ktoś chce przebywać w kraju dłużej niż 6 miesięcy, musi wymienić je na holenderskie w danej gminie.

Przepisy przepisami, oczywiście należy o nich pamiętać, wspomnijmy jednak o czymś przyjemniejszym, czyli co możemy zobaczyć podczas samej podróży! Samochodem mamy ten komfort, że zatrzymujemy się gdzie chcemy, kiedy i na ile. Warto to wykorzystać.

 

Po drodze z Berlina do Amsterdamu możemy zahaczyć o takie miasta, jak:

  • Poczdam – z tamtejszą Bramą Brandenburską, kompleksem pałacowo-parkowym Sanssouci należącym dawniej do Fryderyka II, czy osiedlem tkaczy Nowawes,
  • Magdeburg – słynący z cudownej gotyckiej katedry oraz urokliwej starówki,
  • Hanower – gdzie koniecznie należy odbyć spacer po Starym Mieście najeżonym przepięknymi gotyckimi kościołami oraz XV-wiecznym ratuszem czy budynkiem opery. Są tam również dwa kompleksy pałacowe Leineschloss oraz Wangenheim, będące siedzibą królewską i rodową. Należy pamiętać, że miasto to jest również ważnym centrum targowym.

 

Podroż pociągiem lub samolotem wydaje Wam się wygodniejsza, jednak nie wyobrażacie sobie pobytu w Amsterdamie bez samochodu? Nie martwcie się, nie musicie wybierać. Wystarczy wynająć auto, a możecie to zrobić jeszcze przed wyjazdem korzystając z tej wyszukiwarki.

 


 Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.