Oslo

OsloCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Co warto zobaczyć w Oslo? Każdy podróżnik, czy leniwy, czy miłośnik sportu, czy też entuzjasta sztuki znajdzie w tym mieście coś dla siebie, które jest pełne przeróżnych atrakcji, pięknych budynków oraz dużych parków. Specjalnie dla Was, w tej części przewodnika prezentujemy wybrane przez nas miejsca, które każdy powinien zobaczyć będąc w tym niezwykłym, malowniczym mieście, położonym wśród lasów, fiordów i wody…

 

Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania

W Oslo nie brakuje muzeów poświęconych sztukom plastycznym. Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania powstało w wyniku połączenia czterech jednostek w 2003 roku. Dzisiaj możemy podziwiać tam największe w całej Norwegii zbiory z różnych dziedzin sztuki. Od 12 lat w muzeum odbywają się wystawy państwowe. To miejsce obowiązkowe dla wielbicieli Edvarda Muncha - w środku znajdziecie jedną z wersji jego najbardziej znanego obrazu Krzyk. Do skarbów muzeum należą też niesamowite malarskie pejzaże m.in. Johana Christiana Clausena, Adolpha Tidemanda, czy Joachima Fricha. Na obrazach tych artystów gra światła i koloru przedstawia niesamowite krajobrazy Norwegii, do złudzenia przypominające zdjęcia! Każda osoba wrażliwa na piękno przyrody i kunszt malarzy powinna zobaczyć arcydzieła na własne oczy.

Na oficjalnej stronie http://www.nasjonalmuseet.no/ można śledzić nadchodzące wystawy. W skład muzeum wchodzi 6 budynków, wszystkie znajdują się dość blisko siebie. Zaznaczone są na mapie: https://goo.gl/98Zsk1, pod tym linkiem znajdziecie również dokładne godziny zwiedzania dla każdej z jednostek. Dokładny rozkład godzin na rok 2017 przedstawia tabelka pod linkiem: https://goo.gl/rjpYsK. Muzeum w poniedziałki jest nieczynne!

W 2017 roku aby zachęcić turystów do zwiedzania – niespodzianka - wstęp w środy jest darmowy! Na co dzień za bilet wstępu do wszystkich jednostek dla osoby dorosłej, to koszt 100 NOK, dla uczniów oraz seniorów: 50 NOK. Grupy powyżej 10 osób płacą 75 NOK od każdego, spragnionego kontaktu ze sztuką, turysty.

 

Munch Museum

Edvard Munch to prawdziwa sława i chluba Norwegów. Słynny artysta doczekał się własnego muzeum! Miłośnicy malarza gromadzą i opracowują tutaj jego dzieła oraz osobiste pamiątki. Muzeum może się pochwalić zbiorem liczącym ponad 1000 obrazów, 4500 rysunków i aż około 18 000 grafik! Z ważnych informacji: godziny otwarcia potrafią zmienić się z tygodnia na tydzień. Zazwyczaj muzeum czynne jest od 10 do 16, za wyjątkiem ostatnich śród miesiąca, kiedy dostaniecie się do środka w godzinach: 10-21. Aby na bieżąco śledzić godziny, wystarczy sprawdzić link: https://goo.gl/0GpvXf. Ceny biletów: 100 NOK osoba dorosła, 60 NOK - osoby po 67 roku życia, studenci, grupy ponad 10 osobowe, dzieci do 18 roku życia wchodzą za darmo. Bilety można kupić online: https://goo.gl/Xs9Eva. Zainteresowani? Łapcie adres: Tøyengata 53 0578 Oslo. Na miejsce dostaniecie się metrem (kierunek Tøyen), oraz autobusem linii 20 (przystanek Munchmuseet).

 

Muzeum Łodzi Wikingów

Czy są wśród Was miłośnicy legend o pradawnych skandynawskich wojownikach? Na pewno! Co możecie zobaczyć w Oslo? Co prawda prawdziwych Wikingów już nie ma, jednak w tym muzeum znajdują się ich najprawdziwsze, oryginalne łodzie! Jedna z nich, łódź z Oseberg to prawdziwy olbrzym! Liczy sobie 22 metry długości i 5 metrów szerokości. Oprócz pojazdów, archeolodzy znaleźli i udostępnili mnóstwo bibelotów należących do wielkich wojowników. 

Aby móc podziwiać łodzie, należy udać się na półwysep Bygdøy w godzinach 9-18 (1 maja-30 września) lub 10-16 (1 października-30 kwietnia) i zapłacić 100 NOK (dorośli), 80 NOK (studenci, seniorzy) lub wejść gratis (dzieci do 18 roku życia). Jak się tam dostać? Tutaj: https://goo.gl/MD7guz znajduje się mapa ze szlakiem!

 

Norwegian Museum of Science and Technology

To atrakcja dla całej rodziny! Szczególnie zainteresowani powinni być miłośnicy świata techniki, nauki i wynalazków. Przedstawiamy Wam miejsce, gdzie dowiecie się jak działają poszczególne instrumenty, maszyny oraz pojazdy. Zgłębicie tutaj wiedzę na temat działania naszego świata. Jest to miejsce podobne do naszego warszawskiego Muzeum Kopernika, pełne różnych interaktywnych wystaw, które na pewno będą wielką przygodą dla osoby w każdym wieku. Aby dostać się do świata pełnego naukowych zagadek i poznać ich rozwiązanie trzeba nabyć bilet: 150 NOK (osoba dorosła) lub 100 NOK (dzieci od 4 do 17 roku życia) lub bilet rodzinny za 450 NOK (dwoje dorosłych plus czwórka dzieci). W sezonie zimowym muzeum jest czynne w każdy dzień tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków, od 9 do 16 (wtorek-piątek) lub od 11 do 18 (weekend). Podczas wakacji centrum jest czynne codziennie od 11 do 18. Uwaga! Godziny mogą się zmieniać! Warto przed odwiedzeniem zerknąć na stronę: https://goo.gl/4uq1yu.

 

Muzeum Kon-Tiki

Cóż się kryje pod tą dziwną nazwą? Rozwiązujemy dla Was zagadkę! Kon-Tiki to nazwa wyprawy, a dokładniej mówiąc tratwy, którą wybrał się w podróż znany norweski etnolog i podróżnik Thor Heyerdahl. Na żaglu tratwy został namalowany jej duchowy patron-przywódca bóg Kon-Tiki. Morski pojazd miał za zadanie przepłynąć Ocean Spokojny! 

Z samą wyprawą łączą się liczne legendy i anegdoty. Jeśli jesteście ciekawi jakie to opowieści, jaki cel miała podróż oraz jakie przygody towarzyszyły nieustraszonemu Thorowi Heyerdahlowi, koniecznie odwieźcie muzeum! Oprócz snutych opowieści, zobaczycie prawdziwe eksponaty przywiezione z licznych wypraw podróżnika. W środku znajduje się oryginalna, sławna tratwa Kon-Tiki! Wielbiciele znanych filmów o perypetiach Indianie Jonesie - tutaj macie autentyczne zbiory kogoś takiego jak ten bohater! A jeśli już mówimy o filmach - podczas najbardziej znanej wyprawy, od której pochodzi nazwa muzeum, został nakręcony film dokumentalny, który w 1952 roku zdobył Oscara! 

Zachęcamy raz jeszcze udać się pod adres: Bygdøynesveien 36, 0286 Oslo.

 

Muzeum jest czynne codziennie w następujących godzinach:

• listopad-luty: 10-16

• marzec-maj: 10-17

• czerwiec-sierpień: 9:30-18

• wrzesień-październik: 10-17

 

Ceny biletów:

• osoba dorosła: 100 NOK

• dzieci 6-15 lat: 40 NOK

• studenci, seniorzy: 60 NOK

• grupy (min. 10 osób): 60 NOK od jednego uczestnika

• bilet rodzinny (2 osoby dorosłe plus 5 dzieci): 200 NOK

 

Opera w Oslo

Jest pewien budynek, który wielbicielom muzyki nieodłącznie kojarzy się ze stolicą Norwegii. Nowoczesna, częściowo przeszklona bryła na skraju Oslofiordu − o niej mowa. Ten budynek przyszłości to znana na całym świecie Opera. To największa tego typu budowla w Norwegii, która powstawała w ostatnich 700 latach! Jeśli chcecie przeżyć niezapomniane muzyczne doznania, zachęcamy z zapoznaniem się repertuaru oraz cen biletów, wszystko znajdziecie tutaj: https://goo.gl/SNXjd8. Operę warto zobaczyć nawet tylko z zewnątrz; jej ciekawy kształt będzie gratką dla miłośników architektury. To też ciekawy obiekt do uwiecznienia na pamiątkowych fotografiach − gra światła, wody i budynku robi wrażenie! Charakterystyczne białe płytki (których jest bagatela 36 tysięcy!) pozwalają zwiedzającym wejść na sam dach.

 

Astrup Fearnley Museum of Modern Art

Kolejnym ciekawym miejscem jest muzeum sztuki współczesnej. Budynek sam w sobie zapowiada z jakiego okresu zobaczymy dzieła − z daleka bryła przypomina statek kosmiczny lub laboratorium szalonego naukowca przyszłości. W środku też możemy się poczuć jak w świecie przyszłości; różne ciekawe i niekonwencjonalne rzeźby, kolorowe obrazy.

 

Do muzeum dostaniecie się w następujących godzinach:

• wtorki, środy i piątki: 12-17

• czwartki: 12-19

• poniedziałki - nieczynne

• Noc sztuki: 19-23 ( cykliczna impreza, warto sprawdzić wcześniej na oficjalnej stronie jej temat przewodni, więcej informacji tutaj: https://goo.gl/pU5XRw.

 

Ceny biletów:

• normalny: 120 NOK

• uczniowie, studenci: 80 NOK

• dzieci poniżej 18 roku: wstęp darmowy

• Na Noc sztuki bilet kosztuje 50 NOK od uczestnika

 

Bilety możecie nabyć w kasie lub online: https://goo.gl/4xEcMM.

 

Muzeum Narciarstwa

Drodzy miłośnicy zimowych sportów, to miejsce idealne dla Was! To najstarszy tego typu obiekt na świecie! Muzeum zostało założone w 1923 roku przy samej skoczni Holmenkollbakken. Nasza legenda skoków narciarskich, Adam Małysz, udzielając wywiadów często wspomina, że ta norweska skocznia (zaraz po tej w Zakopanem) to jego ulubione miejsce do startu. Warto wspomnieć, że nasz rodak triumfował tutaj aż pięciokrotnie! Za ten wyczyn dostał nawet specjalnie odznaczenie oraz tytuł króla Holmenkollen. Z samego szczytu skoczni można podziwiać panoramę Oslo oraz pobliskie fiordy. Na górę wjedziecie windą. Turyści, którym udało się wjechać na górę, zgodnie stwierdzają, że jest to niesamowite przeżycie. W muzeum dowiemy się wszystkiego na temat historii skoków narciarskich oraz odbywających się w Norwegii zawodów tej dyscypliny. A teraz coś dla fanów adrenaliny − przy muzeum znajduje się… symulator skoków! Jeśli chcecie wiedzieć, co czuje skoczek podczas lotu nad skocznią musicie koniecznie zobaczyć to miejsce!

 

Możecie je odwiedzić codziennie w następujących godzinach:

• październik-kwiecień: 10-16

• maj i wrzesień: 10-17

• czerwiec-sierpień: 9-20

 

Łączny bilet wstępu na skocznię i do muzeum to koszt 130 NOK od osoby dorosłej, 65 NOK od dziecka (6-18 lat), bilet rodzinny (2 dorosłych oraz 2 dzieci) kosztuje 320 NOK, studenci i seniorzy zapłacą 110 NOK.

Uwaga! W dni świąteczne godziny zwiedzania są odpowiednio krótsze, warto wcześniej zerknąć na oficjalną stronę internetową: https://goo.gl/Gkv5xf.

 

Pałac Oscarshall

W Oslo nie brakuje też pięknych zabytków architektonicznych. Jednym z nich jest biały pałac. Za darmo możecie pospacerować po ogrodach i podziwiać posiadłość. Jeśli chcecie zobaczyć wnętrze pałacu, trzeba kupić bilety: 70 NOK od osoby dorosłej, 60 NOK zapłacą seniorzy, cena biletu dziecięcego to 40 NOK. Wnętrza można podziwiać w sezonie, czyli od 13 maja 2017 w każdy dzień tygodnia oprócz poniedziałków i wtorków w godzinach: 11-17. Uwaga: 17 maja (Dzień Niepodległości) muzeum jest nieczynne. Po zakończeniu sezonu (czyli do września) pałac będzie można zwiedzać do 17 września, od piątku do niedzieli. O wszystkich bieżących wydarzeniach i zamknięciach pałacu na czas świąt i różnych uroczystości dowiecie się z Facebooka posiadłości.  Jeżeli chcecie poczuć się iście królewsko, polecamy wstąpić podczas sezonu do kawiarni The Queen Joséphine Café, która jest czynna od 12 do 17 w te same dni tygodnia, co całe muzeum. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji i ciekawostek zachęcamy odwiedzić oficjalną stronę: https://goo.gl/1ctjTk.

 

Pałac Królewski w Oslo

To kolejny przykuwający wzrok budynek. Jak przystało na królewską posiadłość, imponuje rozmiarami, zadbanym parkiem oraz majestatycznymi pomnikami. Pałac znajduje się w centrum miasta, na niewielkim wzgórzu, dzięki czemu robi jeszcze większe wrażenie. W gmachu przyjmowani są ważni zagraniczni goście, jest to również dom rodziny królewskiej. Monarcha Norwegii co roku razem z rodziną w dniu Święta Niepodległości wychodzi na balkon, aby pozdrowić mieszkańców Oslo. Od roku 2002 po remoncie turystom została udostępniona część pałacu. Jeżeli interesuje Was dokładna historia tego miejsca, tutaj macie adres strony internetowej: https://goo.gl/sdzAI7. Pałac jest dostępny dla zwiedzających podczas sezonu. W 2017 roku sezon zaczyna się 24 czerwca i kończy 17 sierpnia. Bilety można zamawiać już w marcu, są dostępne w kasach, poprzez stronę internetową (billettservice.no) oraz pod numerem telefonu: +47 815 33 133.

 

Budynek jest otwarty dla turystów w godzinach:

• poniedziałek-czwartek: 11-17

• piątek: 12-17

• sobota, niedziela: 10-17

 

Uwaga! Pałac będzie zamknięty w dniach: 3-4 lipca, 20 lipca będzie czynny w godzinach: 13-17.

Bilety wstępu kosztują: 135 NOK (osoba dorosła), 105 NOK (dzieci powyżej 3 lat, studenci, seniorzy), wstęp darmowy dla dzieci poniżej 3 roku życia.

 

Norweskie Muzeum Ludowe

To miejsce uznawane jest za jedną z najlepszych atrakcji w całym Oslo! To też największe odwiedzane tego typu muzeum w Europie! Do muzeum należy również skansen, gdzie można podziwiać tradycyjne norweskie budynki (kościoły, gospodarstwa, całe uliczki kolorowych drewnianych domków, a nawet stacje benzynowe!). Latem skansen jak za użyciem czarodziejskiej różdżki zamienia się w żywą, gwarną osadę, gdzie możecie przypatrzeć się jak pracowali rzemieślnicy oraz gospodarze na swoich farmach. A w całym minimiasteczku pojawiają się wystawy oraz stragany. Skansen jest czynny codziennie od 10 do 18 (15 maja-14 września) lub od 11 do 15 (15 września-14 maja w tygodniu) albo od 11 do 16 (15 września-14 maja, weekendy). W roku 2017 za bilety zapłacimy: 130 NOK (osoba dorosła), 40 NOK (dzieci powyżej 6 roku życia, młodsze pociechy mają wstęp za darmo), 260 NOK (bilet rodzinny) albo 100 NOK (studenci oraz seniorzy). Jeżeli chcecie przenieść się w czasie i podziwiać tradycyjne norweskie budownictwo, nie możecie nie zahaczyć o to miejsce! Oficjalna strona: http://bit.ly/2q6PLPR.

 

Najbardziej znana Katedra w Oslo

Chcecie wiedzieć jak wygląda najważniejszy budynek sakralny miasta? Nie możecie spać po nocach, bo zastanawiacie się gdzie odbywają się najważniejsze królewskie uroczystości? Mamy na to lekarstwo! Chociaż Oslo Domkirke mieszcząca się przy placu Stortorvet wygląda bardzo skromnie, to właśnie tutaj odbywają się królewskie ceremonie ślubu, chrzcin oraz koronacje kolejnych władców. Jeżeli wejdziecie do środka świątyni i podnieście głowy do góry, na suficie zobaczycie przepiękne malowidła znanego artysty Hugo Lousa Mohra. Katedra jest czynna codziennie.

 

Teatr Narodowy

Piękny budynek, który nocą wygląda jak pałac księżniczki? Tak! To właśnie jeden z najważniejszych ośrodków kulturowych w Oslo. Teatr działa nieprzerwanie od 1899 roku. Można go znaleźć między Pałacem Królewskim, a Parlamentem. Dla Norwegów rozwój kultury to bardzo ważna część historii kraju. Dzięki temu repertuar teatrów jest bardzo zróżnicowany. Jeżeli nie macie wystarczająco dużo czasu, aby jakąś sztukę zobaczyć warto chociaż zerknąć na sam budynek, który jest po prostu przepiękny, zwłaszcza wieczorem, gdy oświetlenie sprawia, iż wygląda jeszcze bardziej magicznie.

 

Twierdza Akershus

Czym byłoby miasto bez własnego zamku obronnego? I to jeszcze jakiego! Twierdza Akershus, duma Oslo, ani razu (!) nie została zdobyta przez wojska przeciwnika. Piękną tradycję zniszczyła dopiero II wojna światowa, gdy na zamek wtargnęli niemieccy naziści po kapitulacji Norwegii. Dzisiaj w murach twierdzy znajdują się: Muzeum Sił Zbrojnych, Muzeum Oporu oraz Królewskie Mauzoleum. To też miejsce, gdzie odbywają się ważne państwowe uroczystości, tutaj ma swoją siedzibę norweski rząd (zamek jest naprawdę spory). W Muzeum Sił zbrojnych turyści mogą zobaczyć zabytki związane z historią norweskiego wojska aż od czasów Wikingów! Jeśli są wśród Was miłośnicy historii II wojny światowej − w części Muzeum Oporu znajdują się oryginalne dokumenty, pamiątki oraz fotografie z tych czasów.

Do Muzeum Sił Zbrojnych wstęp jest wolny. Aby zobaczyć Muzeum Oporu trzeba zakupić bilety: 60 NOK (osoba dorosła), 30 NOK (dzieci, studenci, emeryci), 120 NOK (bilet rodzinny).

 

Dokładne godziny otwarcia obu obiektów są dostępne pod adresami:

• Muzeum Sił zbrojnych: https://goo.gl/DU3RyH

• Muzeum Oporu: https://goo.gl/3jQ26A

 

Jeżeli interesują Was średniowieczne zamkowe wnętrza twierdzy, po zakupieniu biletów można podziwiać zamek „od kuchni”. Bilet rodzinny to koszt 250 NOK, bilet normalny: 100 NOK, bilet ze zniżką dla osób starszych oraz studentów: 60 NOK, 40 NOK za bilet dla dzieci (pociechy do 6 roku życia mają wstęp darmowy). Twierdza jest czynna codziennie, od 12 do 17 (weekendy) lub od 10 do 16 (w tygodniu).

Wypoczynek

Park Frogner

Co można robić w Oslo, jeżeli wyczerpaliście swój limit muzeów i zabytków? Po długich wędrówkach z muzeum do muzeum powinniście się zrelaksować. Najlepiej na spacerze wśród zieleni. Norweska stolica ma do zaoferowania wiele pięknych parków! Park Frogner to niesamowite miejsce to połączenie relaksu ze… sztuką! Przechadzając się wśród drzew i krzewów, możecie podziwiać rzeźby znanego norweskiego artysty-rzeźbiarza Gustava Vigelanda. W parku znajduje się 212 rzeźb, które przedstawiają przeróżne postaci. Śpiew ptaków, zieleń, szumiące fontanny i kontakt ze sztuką. Czego można chcieć więcej?

 

Dzielnica Grünerløkka

Odkąd znalazła się na liście 10 najpiękniejszych dzielnic na świecie, jest jeszcze częściej odwiedzana przez turystów. Coraz więcej jest tu też organizowanych imprez masowych. Grünerløkka to stara, robotnicza część miasta. Teraz stała się bardzo modnym miejscem. Znajduje się tutaj mnóstwo restauracji, barów, kawiarni oraz butików.  W niedzielę na ulicach pojawiają się targi staroci, gdzie można kupić piękną biżuterię, winyle, a nawet wyszukane antyki! Turystów przyciągają atrakcje oraz architektura − połączenie starego z nowym.

 

Szlak turystyczny przy rzece Akerselva

Czy jest coś przyjemniejszego niż spacer, podczas którego można podziwiać zarówno przyrodę, jak i ciekawą architekturę? Zachęcamy Was do wybrania się szlakiem nr B10, wzdłuż rzeki Akerselva, która biegnie przez całe Oslo, dzieląc je na dwie części. Na trasie znajdziecie między innymi 20 wodospadów oraz około 30 mostów (na których pełno jest symbolicznych kłódek zostawianych masowo przez odwiedzających).

 

Jezioro Sognsvann

Jeżeli spędzacie weekend w Oslo i wybierzecie się nad jezioro bądźcie pewni, że spotkacie tutaj pokaźną część mieszkańców miasta. Rodzinne pikniki nad jeziorem to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wspólnego czasu. Wokół jeziora biegnie wiele szlaków turystycznych. To odrobina pięknej, norweskiej natury przy jej największym mieście. Najlepiej wybrać się rano, między godziną 9 a 10, kiedy nie ma jeszcze za dużo turystów, można spokojnie usiąść przy samym jeziorze i zjeść śniadanie albo lunch w towarzystwie pięknej przyrody.

 

Spacer główną ulicą

Jeżeli wolicie spacerować gwarnymi ulicami zamiast leśnymi szlakami polecamy przejść się Karl Johans gate. Podczas przechadzki zobaczycie między innymi budynek Parlamentu oraz Teatru Narodowego. Przy ulicy znajdują się najładniejsze, reprezentacyjne kamienice w Oslo. Znajdziecie tutaj dużo barów, restauracji oraz sklepów. To idealne miejsce by znaleźć lokalizację na rodzinny obiad.

 

A może kąpiel?

W Oslo znajdziecie całkiem sporo basenów i… plaż! Jedną z nich jest prywatna plaża Sydstranda na wyspie Ulvøya. Wstęp dla dorosłych kosztuje 20 NOK, dla dzieci 10 NOK. To naprawdę przyjazne, czyste miejsce, gdzie można mile spędzić czas. Zawiezie Was na nią jeden z miejskich autobusów.

 

Przydatne informacje

• W Oslo, we czwartki, do niektórych muzeów jest wstęp wolny. Za darmo w ten dzień możecie wejść między innymi do Narodowej Galerii, Narodowego Muzeum - części o architekturze oraz do Muzeum Sztuki współczesnej.

• Jeżeli wybieracie się na dłużej niż 2, 3 dni warto zakupić kartę Oslo Pass, jest to specjalny karnet, który umożliwia wejście do ponad 30 muzeów i atrakcji w cenie zakupu karty. W cenie mamy też przejazdy komunikacją miejską. Za kartę ważną 24 godziny zapłacicie 335 NOK, za 2-dniową 490 NOK a za kartę na 3 dni: 620 NOK. Może to się wydawać całkiem sporo, jednak w porównaniu gdybyście mieli kupić pojedyncze bilety do każdego muzeum plus płacić oddzielnie za przejazd - zakup karnetu naprawdę się opłaca.

Pozostałe

W Oslo warto:

• Pospacerować po pięknych ulicach w centrum miasta, odwiedzić parki.

• Wstąpić na norweską kawę − Norwedzy są uzależnieni od kawy. Nic więc dziwnego w informacji, że mieszkańcy tego kraju spożywają zaraz po Finach największą ilość kawy na świecie!

• Odwiedzić norweską skocznię i poczuć się jak zawodnik skoków narciarskich.

• Wejść na dach Opery, by podziwiać panoramę miasta.

 

W Oslo nie warto:

• Jeżeli jesteśmy krócej niż trzy dni, nie warto odwiedzać wszystkich muzeów, prawdziwe życie toczy się na ulicach miasta!

• W przypadku weekendowego wyjazdu nie warto kupować karty Oslo Pass, i tak nie zwiedzimy wszystkich atrakcji, a często za zakup karnetu zapłacicie więcej, niż za wybrane bilety do dwóch muzeów.

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 18:36:54
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy