Praga

PragaWprowadzenie

Wprowadzenie

Czytelniku! Jesteś przekonany, że tylko podróż na drugi kraniec świata sprawi, że spojrzysz na otaczającą Cię rzeczywistość z innej perspektywy? most-karola2-Praga-Praga-breakplanGdy zamykasz powieki wyobraźnia kreuje Ci obraz składający się z Indiańskich wigwamów, rozpalonych ognisk, czy karawany wielbłądów snujących wprost do beduińskiej wioski? Tak może lecz nie musi być! Często nie dostrzegasz tego, co tak naprawdę masz pod nosem – sąsiadów. I to nie takich jak filmowy Kargul i Pawlak :). Spójrz w stronę południa i wyrusz razem z nami może nie w najdalszą lecz z pewnością w jedną z najbardziej zaskakujących podróży Twojego życia! 

Po przeczytaniu naszego przewodnika zechcecie czym prędzej wyruszyć w wycieczkę do Pragi. Jednak dopiero po dokonanej eskapadzie, miasto to na zawsze pozostawi ślad w Waszych sercach. Zdaniem niejednego globtrotera jest to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, w którym historia doskonale współgra z nowoczesnością. Chętnie pomożemy Wam taki wyjazd zorganizować. Widzimy Wasze roześmiane twarze podczas lektury tego tekstu. Skoro jesteście przekonani, że na Was urok tego miasta nie podziała – przyjmijcie wyzwanie, jakie Wam rzucamy! W końcu nie macie nic do stracenia, prawda? Nic, prócz serca :).

Informacje ogólne

Praga jest stolicą i zarazem największym miastem Czech. Położona jest nad rzeką Wełtawą. Czechy są państwem demokratycznym, w którym obywatele posługują się językiem czeskim (podczas konwersacji z Czechami pamiętajcie o pułapkach językowych m.in. droga to po czesku narkotyk, a čerstvý oznacza świeży, więc nie obruszajcie się gdy pani w sklepie zaproponuje Wam čerstvý chleb :)). Jeżeli jedną z Waszych obaw jest nieznajomość języka, nie martwcie się. Wraz z naszymi partnerami przygotowaliśmy dla Was kursy, dzięki którym komunikacja w Czechach nie będzie żadnym problemem. Koszt takiego kursu to mniej niż 100 zł! Po więcej szczegółów klikajcie tutaj. Mamy dla Was dobrą wiadomość – nie musicie inwestować w tzw. przejściówki do gniazdek, ponieważ w Republice Czeskiej tak jak i u nas napięcie w sieci wynosi 230V. Walutą jest korona czeska. 

Geografia i historia

Geografia

Powierzchnia Pragi wynosi około 496 km2 a samo miasto liczy 1,3 miliona mieszkańców. Położone jest w zachodniej części kraju w środku Kotliny Czeskiej, osłonięte łańcuchami górskimi. Samo centrum Pragi znajduje się w małej niecce. Jest to równoznaczne z częstymi skokami temperatur oraz znacznym zanieczyszczeniem powietrza. Czechy administracyjnie podzielone są na trzynaście krajów samorządowych oraz miasto wydzielone – Pragę. W Pradze należy wyodrębnić cztery najważniejsze, historyczne dzielnice. Są to: słynne Hradčany (dzielnica zamkowa dominuje nad miastem, wzniesiona na grzbiecie skały, nieopodal Wełtawy), Malá Strána (mianowana Małym Miastem, znajdziecie ją pomiędzy wzgórzem zamkowym a Wełtawą, warto tu przyjść – jest to bowiem najlepiej zachowana część Pragi), Steré Město (nie sposób nie zauważyć tej dzielnicy – okalają ją mury średniowieczne, którymi dojdziecie aż do Rynku Starego Miasta, a stąd już niedaleko do Dzielnicy Żydowskiej – Josefov) oraz Nové Město (składające się ze starych placów targowych i szerokiego bulwaru czyli placu Wacława).panorama-Praga-Czechy-breakplan

Nie martwcie się, że nic prócz zabudowań tu nie znajdziecie – to nieprawda! Przyroda pełni istotną rolę tła w krajobrazie praskim. Z pewnością wzgórze zamkowe wywoła u Was okrzyki zachwytu. Znajdziecie tutaj także wzgórza Petřín i Letná. Miejscem wytchnienia mogą dla Was stanowić liczne parki i ogrody. Praga stanowi idealną bazę wypadową zarówno po innych miastach czeskich oraz po metropoliach europejskich m.in. Norymbergii, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu.

 

Historia

Znów Was o to poprosimy – zamknijcie oczy, tylko na chwilę. Wyobraźnia niech wykreuje w Waszych głowach obraz Pragi za czasów pierwszych władców – Przemyślidów. Ale najpierw cofnijcie się do roku 863. W tym czasie dwaj bracia pochodzący z greckich Salonik – Cyryl i Metody rozpoczęli chrystianizację na terenie państwa wielkomorawskiego. To z ich rąk chrzest przyjęli dziadkowie późniejszego świętego Wacława – Borzywoj i Ludmiła. W X wieku miasto to z racji swego umiejscowienia na szlakach handlowych słynęło z dużego placu, wokół którego skupiał się targ. Można by zaśpiewać: Niby nic, a tak to się zaczęło…:). Z rodu Przemyślidów najważniejszą postacią jest Wacław, którego zamordował brat Bolesław. Cóż w tym takiego istotnego, spytacie? Otóż wkrótce po tym morderstwie kanonizowano Wacława, który od tej pory stał się patronem Czech (macie absolutną rację – to on był fundatorem Katedry św. Wita, której budowę zapoczątkowano już w 925 roku pod postacią rotundy :)).

W okresie średniowiecza Praga przeżyła swe złote lata. Zawdzięcza to przede wszystkim panowaniu Karola IV. Wtenczas dzisiejsza stolica Czech przerastała wielkością zawsze modny Paryż czy Londyn! Król Karol IV był światłym człowiekiem, który stawiał na reformy oraz urbanizację miasta m.in. to jemu Praga zawdzięcza najstarszy Uniwersytet w tej części Europy. Ciekawostkę stanowi fakt, że pierwszym rektorem Uniwersytetu Praskiego był sam Jan Hus – świetny kaznodzieja i późniejszy reformator kościelny. Oskarżony o herezję spłonął na stosie w 1415 roku.

Nieco wcześniej, bo w 1357 roku powstał słynny po dziś dzień Most Karola (i chociaż nie chcemy Was zasypywać datami, naszym zdaniem ten fakt wart jest odnotowania). Tymczasem w Europie sytuacja mówiąc delikatnie nie wyglądała kolorowo. Jak zapewne pamiętacie ze szkoły, kościół został podzielony przez wielką schizmę, a liczba mieszkańców Europy drastycznie zmalała za sprawą szalejącej epidemii dżumy. Następnie rządy przejęła w XVI wieku austriacka monarchia Habsburgów (piastowała ten zaszczytny urząd przez kolejne 400 lat!). To właśnie dzięki Habsburgom, Praga zawdzięcza idee renesansu, które do życia wprowadził Rudolf II. Po śmierci Rudolfa potęga miasta praskiego upadła. W tym czasie w Pradze odbywały się protestanckie rozruchy, które w następstwie zapoczątkowały wojnę trzydziestoletnią.

 

Ponownie Praga swą świetność odkryła dopiero w XVIII wieku. I choć w wieku XIX powstało wiele istotnych budowli m.in. Muzeum Narodowe czy Teatr Narodowy – nie było to równoznaczne z odrodzeniem narodowym Czechów. Ten pamiętny moment nastał w 1918 roku (Czy czegoś Wam to nie przypomina? :)), gdy Praga stała się stolicą niepodległej republiki. Wolność i sielanka jednak nie trwały zbyt długo. Po hitlerowskiej okupacji powstały aż cztery dekady komunizmu. Dopiero rok 1989 zwiastujący Aksamitną Rewolucję rozpoczął całkowicie nowy dla Pragi rozdział w historii zatytułowany „Wolnością”. Za swoistą ciekawostkę możecie uznać fakt, że właśnie od końca lat 80 XX wieku pojawił się ogromne nierówności pod względem majątkowym w całym kraju. Dzisiaj Praga może się poszczycić miejscem na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W 2000 roku została mianowana Miastem Kultury Europejskiej.

Kultura i zwyczaje

Kim tak naprawdę są nasi sąsiedzi? Jak żyją? Co jedzą? Jak spędzają czas wolny? Jesteśmy przekonani, że większość z Was nie byłaby w stanie odpowiedzieć na te pytania – za wyjątkiem tych z Was, którzy mieli wcześniej przyjemność obcowania z Czechami. Większość Polaków śmieszy czeska mowa, która jest taka „miękka” w odróżnieniu od naszej. To tylko pokazuje jak mało w rzeczywistości wiemy na temat Czechów. Czas najwyższy to zmienić!

Tożsamość Czechów jest bardzo urozmaicona. Życiem Czecha rządzi pragmatyzm – umiłowanie porządku i logiki podczas codziennych czynności (które niewątpliwie podpatrzyli na przestrzeni lat wśród swoich niemieckich sąsiadów?). Czesi dużą wagę przywiązują do nauki języków obcych. Najlepiej ten stan obrazuje przysłowie: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem (Im więcej znasz języków, tym bardziej jesteś człowiekiem). Historia także odzwierciedla pokojowe usposobienie Czechów, którzy za wszelką cenę starają się w sposób dyplomatyczny rozwiązać dany konflikt. Co ciekawe, z racji obcego panowania trwającego przez wiele, wiele lat – do dnia dzisiejszego Czesi lubią lamentować nad swoim ciężkim losem oraz wykazują umiłowanie wszelkich form męczeństwa. Na trwale w ich pamięci zachowały się postaci świętego Wacława – patrona Czech, fundatora Katedry św. Wita, którego życia pozbawił rodzony brat. Innych podobnych przykładów można by mnożyć w nieskończoność lecz jeden z pewnością Was zainteresuje – Jan Palach, który w roku 1969 na znak protestu wobec inwazji wojsk Układu Warszawskiego dokonał samospalenia.

Pewnie niektórych z Was zaskoczy informacja, że w większości Czesi są ateistami lub agnostykami. Pytacie: jakim cudem, skoro za sąsiadów mają państwa katolickie m.in. Polskę i Słowację, a i na ich terytorium nie brak sakralnych zabudowań? Otóż aby zrozumieć ten fenomen, niewątpliwie musicie zanurzyć się w historię tego kraju, który przez wiele stuleci zmagał się z prześladowaniami na tle religijnym. Przykładem tego procederu jest postać Jana Husa, którego męczeńska śmierć powołała do życia Czeski Kościół Husycki, który ma swych zwolenników po dziś dzień. W oczach turystów z Polski nie do pomyślenia jest ziejąca pustką przestrzeń kościołów, w której od dawna nie gościły tłumy wiernych.

Jeśli chcecie sobie zaskarbić szacunek i uznanie w oczach Czechów – nauczcie się ich języka. Oczywiście, nie musicie od razu się nim biegle posługiwać! Na początek wystarczy kilka podstawowych zwrotów, które zaskarbią Wam ich sympatię :). Jak już wspominaliśmy Czesi stawiają na naukę języków obcych. Dodatkowo zdają sobie oni sprawę, że ich mowa jest ograniczona terytorialnie. Tym bardziej opłaca się Wam wykazać odrobiną wysiłku w przyswojeniu kilku „nie tak prostych” słów, dzięki którym ułatwicie sobie kontakty z miejscową ludnością.

W wolnym czasie Czesi gorąco kibicują swoim faworytom tak w piłce nożnej jak i w hokeju na lodzie. Obie dyscypliny można uznać za narodowe w Czechach.

Wszystkie czeskie dzieci od małego są zachęcane do nauki gry na wybranym instrumencie. Podobnie ma się sprawa tańca m.in. polki czy walca. A Wam z czym kojarzy się kultura czeska? Aż stąd widzimy Wasze skupienie :). Z pewnością znane są Wam nazwiska takie jak Karel Gott czy Helena Vondrackova. Zaskoczymy Was – to jednak nie wszystko! Będąc w Pradze w wolnej chwili możecie udać się na koncert rockowy, folkowy, czy godne uwagi przedstawienie teatralne.

Grzechem będzie jeśli podczas Waszego pobytu w Pradze nie zwiedzicie teatru Narodowego (Národní divadlo). Najważniejsze festiwale muzyczne to m.in. w maju i w czerwcu Praska Wioska, której październikowy odpowiednik nazywany jest Praską Jesienią.

Most Karola cyklicznie w maju jest świadkiem maratonu. Dla tych z Was, którzy przybędą do Pragi w lutym – również nie zabraknie atrakcji, ponieważ wtenczas odbywa się Masopust czyli parada marionetek trwająca 5 dni (od piątku do Środy Popielcowej). Zmarźlakom na pierwsze jesienne zimno polecamy Festiwal Wina :)! Oczywiście, nie zapominajcie o niezwykle bogatej kinematografii czeskiej! Pewnie, niektórych z Was zainteresuje, że to właśnie tu – w Pradze, powstały sceny (co prawda tylko ujęcia placu filmowane były w autentycznej scenerii) do filmu Mission Impossible z Tomem Cruise’em z 1996 roku! Tak, tak nie żartujemy! Niewiarygodne, że to Wełtawa stanowiła tło pamiętnych scen :).

artykuł praga mostkarola 1400x600

Wśród najważniejszych świąt obchodzonych w Czechach należy wymienić: Čarodějnice (palenie czarownic)  jego najważniejszym punktem jest spalenie kukły czarownicy, która ma symbolizować przegnanie złych mocy, ma ono miejsce 30 kwietnia. Kolejnym ważnym dniem w życiu Czecha jest Dzień Jana Husa przypadający 6 lipca oraz dzień odzyskania niepodległości obchodzony cyklicznie 28 października. Pozostałe święta kościelne również wpisane są w czeski kalendarz tak samo jak w Polsce, lecz nie zapominajcie że nie mają one tak uroczystego oddźwięku jak w naszych domach. W końcu Czesi nie należą do zbyt religijnych narodów, dla mieszkańców Pragi święta sakralne to po prostu dodatkowe dni wolne od pracy.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-07-05 16:14:48
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy