Stambuł

StambułTransport

Komunikacja publiczna

Bilety

Stambuł jest bardzo dobrze zorganizowany pod względem transportu publicznego. Znajdziemy tutaj każdy możliwy środek transportu, włączając w to promy czy kolejki linowe. Aby skorzystać z metra, tramwaju czy autobusu bez wątpienia należy zaopatrzyć się w bilet. W Stambule mają one formę żetonów – tokenów, które można nabyć w kioskach lub automatach biletowych, których obsługa jest niezwykle prosta. Większość z nich przyjmuje zarówno banknoty, jak i monety. Cena pojedynczego przejazdu to 4 TL, choć promy przez Bosfor lub na Wyspy Książęce mogą kosztować drożej. Niewątpliwie największą zaletą komunikacji miejskiej w mieście jest, tzw. Istambulkart. Jest to karta umożliwiająca nam przejazdy wszystkimi środkami transportu. Jeżeli więc planujemy podróżować po Stambule więcej niż raz dziennie, opłaca nam się ją nabyć. Kupno karty to wydatek 6 TL, a następnie należy doładować ją preferowaną przez nas kwotą. Dzięki temu zyskujemy tańsze przejazdy, zwłaszcza jeżeli dotarcie do celu wymaga przesiadek. Zwiedzając Stambuł w grupie, wystarczy nam jedna karta, gdyż można nią płacić za dowolną ilość biletów za jednym razem. Jeżeli jeszcze studiujemy, wystarczy nabyć odpowiednią kartę, a zniżka za bilety naliczy się automatycznie, przy każdym użyciu karty.

Więcej informacji na stronie: http://istanbulkart.iett.gov.tr/en/istanbulkart/pages/menu/427.

Środki Transportu

W Stambule mamy do dyspozycji pięć linii metra, z czego M1, M2, M3 i M6 znajdują się po europejskiej stronie miasta. Pociągi kursują codziennie mniej więcej w godzinach 6:00-00:00, z częstotliwością co 4-6 minut, w zależności od pory dnia. Najbardziej „przydatną” linią jest M1, to nią dojedziemy z lotniska Atatürka w stronę centrum miasta, w pobliże najważniejszych atrakcji.

1-tramwaj-na-istiklal-caddesi-Stambuł-Prowincja-Stambuł-breakplanInne szynowe pojazdy, jakimi możemy poruszać się po mieście, to tramwaje. Do naszej dyspozycji mamy 5 linii, w tym dwie nowoczesne, dwie starszego typu i jedną linię zabytkową, która powoli i spokojnie przewiezie nas po ulicy Istiklal Caddesi, aż do placu Taksim. Najczęściej wybieraną przez turystów linią jest T1. Jej przystanki zlokalizowane są w pobliżu takich miejsc jak Hagia Sophia, Błękitny Meczet, a także łączą dwa brzegi Złotego Rogu. Większość tramwajów, podobnie jak metro, kursuje w godzinach 6:00-00:00.

Sieć autobusowa miasta jest bardzo rozległa i dobrze zorganizowana, choć turyści mogą czuć się tutaj nieco zagubieni. Nie zawsze na przystankach znajdziemy dokładną trasę danego autobusu, dlatego najlepiej przed wsiadaniem do pojazdu zapytać kierowcy, czy dowiezie nas tam, gdzie sobie tego życzymy. W mieście można spotkać dwa typy autobusów. Część z nich zarządzana jest przez miasto i są one koloru czerwono-zielonego. Tutaj możemy korzystać z Istambulkart lub zakupionych wcześniej biletów. Autobusy będące własnością prywatnego przewoźnika są zazwyczaj niebieskie lub pomarańczowe, a bilet kupimy wyłącznie u kierowcy i za gotówkę. Niezwykle przydatną stroną w ustalaniu naszej strasy jest www.iett.gov.tr/en, która daje nam możliwość dokładnego sprawdzenia trasy zarówno według linii, jak i po nazwie przystanku.

Chcąc przedostać się na drugą stronę Stambułu, trzeba pokonać rozdzielającą je cieśninę Bosfor. Jest to możliwe podróżując autobusem przez most, który jednak leży w dość znacznej odległości od serca miasta. Dlatego najlepszym wyjściem są promy, które niczym nie różnią się w użytkowaniu od metra czy autobusów. I tutaj bowiem możemy skorzystać z Istambulkart lub zwykłych żetonów. Porty znajdujące się po stronie europejskiej to Karaköy, Kabataş i Eminönü, a po azjatyckiej główne przystanie to Kadiköy, Haydarpaşa i Üsküdar. W zależności od wybranej trasy, promami możemy podróżować od godziny 6 rano do późnych godzin wieczornych. Dokładny rozkład dostępny jest na poniższej stronie: http://www.sehirhatlari.com.tr/. Od 2013 r. możemy skorzystać z tunelu pod Bosforem, który łączy dworzec Sirkeci po europejskiej stronie z azjatyckim dworcem Haydarpasa.

Rower

Jazda rowerem już sama w sobie jest przyjemna, a delikatna bryza owiewająca naszą twarz podczas jazdy wzdłuż Bosforu to dodatkowy atut. W Stambule istnieje możliwość wypożyczenia rowerów w różnych miejscach (http://www.yelp.pl/search?cflt=bikerentals&find_loc=Stambu%C5%82). Jednak pod względem infrastruktury miasto nie jest przyjazne rowerzystom. Brak jest ścieżek rowerowych, krawężniki są wysokie, chodniki nierówne, a drogi ruchliwe i niebezpieczne, a ponieważ do większość atrakcji dojdziemy piechotą lub dojedziemy komunikacją publiczną, wyprawy rowerowe polecamy jedynie miłośnikom kolarstwa.

 


Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-18 11:32:31
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy