Werona

WeronaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Przed wyjazdem do Włoch, najlepiej wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Uprawnia ona do korzystania z podstawowych usług medycznych oferowanych przez państwową służbę zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale, S.S.N.). Listę placówek znajdziecie w urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale).

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje 36,16 €. Świadczenia stomatologiczne będziecie musieli opłacić w całości. Jeśli chodzi zaś o leki, to niektóre z nich sprzedawane są za opłatę ryczałtową, natomiast za inne płaci się pełną sumę lub jej część.

W przypadku leczenia szpitalnego należy mieć skierowanie od lekarza. Wyjątkiem są nagłe wypadki – możecie wtedy udać się bezpośrednio do szpitala. Leczenie szpitalne jest bezpłatne. Jeżeli będziecie potrzebować ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, będziecie musieli ponieść część kosztów.

Wraz z kartą EKUZ, będąc w placówce, będziecie musieli okazać także dowód osobisty lub paszport. Natomiast jeśli będziecie mieli taką możliwość, przed wyjazdem zróbcie ksero karty.

Ci, którzy wolą być porządniej przygotowani, oprócz karty EKUZ mogą wykupić sobie także prywatne ubezpieczenie, które pokryje koszty w innych, bardziej wymagających sytuacjach.

 Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jest to szczególnie ważne w czasie Waszej podróży! Jeżeli wyjeżdżacie i nie chcecie się martwić kosztami opieki zdrowotnej, zachęcamy Was do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i bardzo zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry dziękujemy Wam za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.