Dzielnica Alfama

Dzielnica Alfama

Co to jest:

 Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, położna na skalistym wzgórzu nad rzeką Tag. Ze względu właśnie na swe położenie, jest to jedno z nielicznych miejsc w Lizbonie, które przetrwało trzęsienie ziemi z 1755r. Nazwę dzielnicy nadali Maurowie, wywodzi się ona z języka arabskiego i oznacza źródło, łaźnię (ze względu na odkryte tu kiedyś gorące źródła). Nim też zawdzięczamy obecny układ ulic. To kręte, brukowane uliczki tworzące niemal labirynt, miejscami tak wąskie, że tylko piechotą lub tramwajem można się po nich przemieszczać.

 

Co zobaczysz i przeżyjesz:

 Na pewno nie będziecie się tutaj nudzić, gdyż Alfama jest pełna miejsc wartych zobaczenia. Poczynając od tych górujących nad dzielnicą do tych położonych niżej.

Przede wszystkim udajcie się na punkt widokowy Bramy Słońca (Miradouro das Portas do Sol), by rozkoszować się najpiękniejszym widokiem na czerwone dachy Alfamy oraz rzekę Tag. Niedaleko znajduje się kolejny punkt widokowy Św. Łucji, mniej oblegany, ale również oferujący przepiękny widok na Alfamę. A przy okazji sam taras prezentuje się wspaniale, dzięki ozdobnym szafirowym płytkom ceramicznym. Oczywiście nie możecie przegapić górującego nad miastem zamku Św. Jerzego pochodzącego z X wieku. Początkowo był pod panowaniem Maurów, a w 1147 roku został odbity przez pierwszego króla Portugalii Alfonsa Henriques. Warto się tam wybrać w porze popołudniowej, by móc przy okazji podziwiać zachód słońca.

 W niżej położonej części Alfamy obowiązkowym punktem jest wizyta w Katedrze Najświętszej Maryi Panny popularnie zwanej Katedrą Sé. Jest to najstarszy (XIII-wieczny) i najważniejszy kościół w mieście. Co ciekawe, został on wybudowany na miejscu mauretańskiego meczetu. Z katedry udajcie się do stojącego naprzeciwko kościoła Św. Antoniego. Został wybudowany w 1195 r. w miejscu urodzin świętego. Przed kosciołem stoi jego pomnik, którego poświęcił Jan Paweł II. Właśnie ze względu na osobę Św. Antoniego warto przyjechać do Alfamy w I połowie czerwca, kiedy to odbywa się tu festyn ku jego czci. A przed festynem możecie wziąć udział w święcie Festas de Lisboa, kiedy to w całej Alfamie czuć grillowane sardynki.

 Kolejnym przystankiem będzie Muzeum Fado. Nie bez powodu, w końcu to Alfama jest miejscem narodzin muzyki fado. Muzeum prezentuje nie tylko historię i kulturę fado, ale także instrumenty i pliki muzyczne.

Bez wątpienia ciekawym miejscem, o dość intrygującej nazwie, będzie Targ Złodziei, czyli targ staroci. Nazwa wzięła się stąd, że w przeszłości dokonywano w tym miejscu wszelakich transakcji, niekoniecznie legalnych. Jest on czynny we wtorki i soboty.

 

Gdzie się znajduje:

Alfama, 1100-345 Lizbona, Portugalia.

 

Kiedy zwiedzać:

Codziennie od świtu do zmierzchu.

 

Ceny:

Bezpłatnie

 

Dla kogo:

dla małych i dużych

 dla zainteresowanych architekturą

 dla chcących rozkoszować się pięknymi widokami

 

Dla kogo nie:

jest dla wszystkich

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Dzielnice Chiado i Baixa

 

Na co uważać:

Na kieszonkowców

 

Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:

 Wygodne obuwie, aparat fotograficzny

 

Jak dojechać:

 Metrem:

 • Stacja Terreiro do Paco

 

Tramwajem:

  Linie: 12, 28

  Przystanek Castelo, Sé lub Limoeiro

 

Autobusem:

  Linie: 206, 210, 728, 735, 759, 794

  Przystanek Campo das Cebolas lub Casa do Conto

 

Samochodem:

 Jadąc drogą nr N6 przy rzece Tag będziecie mijać Alfamę od strony południowej

 

Gdzie parkować:

Beco de Santa Helena, 1100-411

  Calçada do Marquês de Tancos, 1100-340

 

Pogoda:

 W Lizbonie panuje klimat podzwrotnikowy, morski. Lata są gorące i suche, a zimy łagodne i deszczowe. Średnia temperatura wynosi:

  w miesiącach letnich od 25° do 30° C

  w miesiącach zimowych ok. 15° C

 

Więcej informacji:

  Warto przeznaczyć na zwiedzanie Alfamy cały dzień

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba. Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://breakplan.com/. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 19:51:53
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.