Oceanarium w Lizbonie

Oceanarium w Lizbonie

Gdzie się znajduje: Park Narodów, Lizbona, Portugalia

 

Co warto wiedzieć:

Zawsze marzyliście o tym, by podejrzeć życie rekinów, a na widok pingwinków Wasze oblicza rozpromienia szeroki uśmiech? Podczas zwiedzania ogrodów zoologicznych kierujecie swe kroki w stronę wodnych ekspozycji? Uwielbiacie morskie stworzenia i jeśli jeszcze nie macie wielkiego akwarium pełnego ryb, wodorostów i innych żyjątek, to jesteście przekonani, że kiedyś na pewno coś takiego pojawi się w Waszych domach? Jeśli tak, to koniecznie musicie odwiedzić Oceanarium w Lizbonie!

Na pewno zainteresuje Was fakt, że oceanarium w Lizbonie jest największym tego typu obiektem w Europie. Główną jego misją jest ukazanie ekosystemu oceanów. Stała ekspozycja to ogromne akwarium mogące pomieścić 5 milionów litrów wody morskiej, podzielone na 4 mniejsze akwaria, z których każdy poświęcony jest innemu oceanowi. Będziecie mieli więc okazję podejrzeć ekosystemy Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego i Arktycznego.

Oceanarium istnieje od 1998 roku, a powstało jako jedna z atrakcji uświetniających międzynarodowe targi Expo '98. Budynek ma dwa piętra, a oprócz ekspozycji stałej, oferuje też ekspozycję tymczasową. Ekspozycje te mają na celu promowanie edukacji ekologicznej. Oceanarium zresztą jest dość mocno zaangażowane w propagowanie wiedzy na temat ekologii – stara się łączyć rozrywkę ze zwiększaniem świadomości na temat zagrożeń dla ekosystemów, a także sposobów na poradzenie sobie z problemami. Ciekawym pomysłem jest też Oceanário Shuttle – bus, który jeździ po całej Portugalii, aby szerzyć ekologiczną wiedzę.

Tak jak w każdym tego typu obiekcie, zostaniecie poproszeni o nieużywanie lamp błyskowych podczas robienia zdjęć, aby nie zakłócać nadmiernie spokoju mieszkańców Oceanarium. Warto, abyście przeznaczyli na zwiedzanie atrakcji co najmniej 2 godziny. Obiekt posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

 

Co znajdziesz na miejscu:

Jeśli zdecydujecie się na wizytę w Oceanarium, to głównym powodem będzie pewnie chęć zobaczenia morskich stworzeń. Nie zawiedziecie się, gdyż jest ich tam ponad 25 tysięcy! Zobaczycie więc ryby (m.in. rekiny, płaszczki, ryby raf koralowych), ptaki (m.in. pingwiny, mewy), bezkręgowce (m.in. koralowce, rozgwiazdy, ukwiały, ośmiornice, kraby, jeżowce), płazy (salamandry, aksolotle, żaby), ssaki (m.in. wydry) oraz rośliny i algi. Ekspozycja ma za zadanie odtworzyć ekosystemy oceanów, co da Wam możliwość przeniesienia się na chwilę w miejsca bardzo odległe i podejrzenie tamtejszej przyrody.

Ponadto na terenie Oceanarium znajdziecie kawiarnię, sklep z pamiątkami, bankomat, zamykane szafki, w których będziecie mogli ulokować nadmiar bagażu na czas zwiedzania obiektu oraz 7 szafek na rowery.

Jeśli z jakiegoś powodu chcielibyście zorganizować konferencję w Oceanarium, to również istnieje taka możliwość, obiekt posiada bowiem sale konferencyjne.

 

Kiedy zwiedzać:

Oceanarium otwarte jest cały rok w godzinach 10:00-19:00 (ostatnie wejście o godzinie 18:00). Wyjątkiem jest 25 grudnia - wtedy Oceanarium jest otwarte od godziny 13:00 do 18:00.

 

Ceny:

• Dzieci do lat 3 – bezpłatnie

• Dzieci w wieku od 4 do 12 lat – 9,90 euro (zakup przez internet)/11 euro (zakup na miejscu)

• Osoby w wieku od 13 do 64 lat – 15,30 euro (zakup przez internet)/17 euro (zakup na miejscu)

• Osoby powyżej 65 roku życia – 9,90 euro (zakup przez internet)/11 euro (zakup na miejscu)

• Bilety można nabyć online na stronie Oceanarium – https://www.oceanario.pt/en/visit/tickets

• Podane ceny wyżej ceny biletów dotyczą zwiedzania wystawy stałej i tymczasowej. Przy zakupie biletów na miejscu można wybrać opcję zwiedzania tylko wystawy stałej – 9 euro dla osób w wieku od 4 do 12 lat i powyżej 65 roku życia, 14 euro dla osób w wieku od 13 do 64 lat. Istnieje też możliwość zakupu biletu rodzinnego (2 dorosłych + 2 dzieci) – 44 euro (wystawa stała i tymczasowa)/36 euro (tylko wystawa stała).

 

Atrakcje na miejscu:

Podstawową atrakcją jest oczywiście zwiedzanie samego Oceanarium – głównej wystawy oraz wystawy tymczasowej. Jednak obiekt oferuje również inne formy rozrywki: zwiedzanie z przewodnikiem, „spanie z rekinami” - nocna wizyta, podczas której poznacie zwyczaje rekinów, organizację urodzin oraz koncerty.

 

Dla kogo:

• Dla osób pragnących zgłębić wiedzę na temat morskich stworzeń

• Dla lubiących którekolwiek z ponad 25 tysięcy zamieszkujących Oceanarium gatunków morskich stworzeń

• Dla lubiących przyrodę

• Dla dzieci i dorosłych, dla rodzin

 

Dla kogo nie:

• Nie dla osób nielubiących morskich stworzeń, mórz, oceanów i wszystkiego, co związane z wodą

 

Jak dojechać:

• Autobusami linii 5, 25, 28, 44, 708, 750, 759, 782, 794 do przystanku Oriente (East)

• Metrem – czerwoną linią do stacji Oriente (East)

• Pociągami (Alfa Pendular, Intercity, pociągi regionalne, pociągi Azambuja)

• Statkiem z Cais do Sodré lub Terreiro do Paço

• Samochodem, np. drogami CRIL lub EN-10

• Więcej informacji na temat dojazdu znajdziecie pod linkiem https://goo.gl/zmgS6P

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Parque das Nações – Park Narodów

• Marina

• Pavilhão do Conhecimento – Pawilon Wiedzy

• Camões Theatre

 

Gdzie zaparkować:

Oceanarium posiada 274 miejsc parkingowych. Możecie też zaparkować samochód na innych pobliskich parkingach, np. Oriente (East) Station Park, Doca Park lub Vasco da Gama Tower Park.

 

Więcej informacji:

Więcej informacji znajdziecie na stronie Oceanarium - https://www.oceanario.pt/en/

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na fejsie i polubcie nasz profil– nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 08:58:44
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.