Pałac Królewski w Amsterdamie

Gdzie się znajduje:
Dam Plein (Plac Dam), 1012 Amsterdam, Holandia (zobacz na mapie).
 
Co warto wiedzieć:
Budynek, w którym mieści się obecnie Pałac Królewski powstał w XVII wieku. Holandia była w tym czasie u szczytu rozwoju, a jednym z najważniejszych miast był Amsterdam. To tu na Placu Dam postanowiono wybudować ratusz. Budynek został zaprojektowany przez Jacoba van Campena i oddany do użytku w 1655 roku. Ponieważ był budowany na grząskim gruncie, postawiono go na 13659 drewnianych palach. Ratusz miał wielkie znaczenie dla mieszczan, gdyż był symbolem władzy obywateli, a nie władzy królewskiej czy kościelnej. Kiedy Złoty Wiek Holandii przechodzi kryzys, w 1808 r. do ratusza sprowadza się Ludwik Bonaparte (brat Napoleona). Zostaje on królem nowo utworzonego Królestwa Holandii, a ratusz przemienia na Pałac Królewski. Za jego sprawą zmienia się też charakter Placu Dam, na którym stoi pałac. Bonaparte każe zburzyć wagę stojącą na placu, a tym samym miejsce handlu. Po upadku Napoleona na tron wraca ród Orańskich. W grudniu 1813r. Frederick of Orange-Nassau zostaje inaugurowany na króla Niderlandów.
Pałac Królewski jest obecnie jednych z 3 pałaców w Holandii, gdzie urzęduje rodzina królewska. Został on otwarty dla obywateli w 1979r. Zobaczycie w nim nie tylko dzieła sztuki, ale także meble i wyposażenie pochodzące z kilku ostatnich wieków.
W Pałacu odbywają się tymczasowe wystawy prezentujące historię budynku i rodziny królewskiej. Obecnie (od 2 lipca do 25 września 2016 r.) dostępna jest wystawa portretów członków rodziny Orange-Nassau. Dla dzieci w wieku 6-12 lat przygotowany jest specjalny program pozwalający, poprzez zabawę, lepiej poznać historię i charakterystykę pałacu. Corocznie prezentowane są także dzieła młodych utalentowanych artystów, zwycięzców Royal Awards.
 
Kiedy zwiedzać:
Od 10:00 do 17:00 przez większość dni w roku. Pałac jest wyłączony ze zwiedzania podczas dni,
w których odbywają się uroczystości, wydarzenia królewskie.
Kasy zamykane są o 16.30.
 
Ceny:
• Dorośli: 10 Ꞓ
• Studenci: 9 Ꞓ
• Dzieci do lat 18: wstęp bezpłatny
• Posiadacze karty muzealnej Museumkaart: wstęp bezpłatny
 
Dla kogo:
• dla dzieci i dorosłych
• dla niepełnosprawnych
• dla zainteresowanych historią Holandii
• dla zainteresowanych malarstwem
 
Dla kogo nie:
• nie dla tych, których nie interesuje sztuka
• nie dla tych, którzy wolą spędzać czas aktywnie
 
Co zobaczyć w pobliżu:
• muzeum Amsterdamu
kościół Oude Kerk
Begijnhof
Dzielnicę Czerwonych Latarni
• Muzeum Seksu
Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds
 
Jak dojechać:
Pałac Królewski położony jest niedaleko Dworca Głównego, niespełna jeden kilometr.
 
Tramwajem:
• Linie: 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17, 24, 25
• Przystanek Dam
 
Autobusem:
• Linie: 170, 172, 174, 755, 757, 759, 761, 763
• Przystanek Dam
 
Samochodem
Zjeździe z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu) wyjazdem S105 lub S103 dojeżdżając do ulicy Jan van Galenstraat, następnie skręćcie w prawo w ulicę Marnixstraat, dalej w lewo w Rozengracht aż do Nieuwezijds Voorburgwal.
 
Gdzie parkować:
Przy domu towarowym Bijenkorf:
• Q-Park (de Bijenkorf), Beursstraat 15, 1012 JW
Na północ od Placu Dam:
• Q-Park (de kolk), Nieuwezijds Kolk 18, 1012 PV
Można także próbować przy którymś z parkingów położonych na terenie Dzielnicy De Wallen.
 
Więcej informacji:
Bilety możecie kupić także na stronie internetowej pałacu http://www.paleisamsterdam.nl. Dostępna jest także w języku angielskim. Tam również znajdują się informacje o ewentualnych zmianach godzin otwarcia http://www.paleisamsterdam.nl/en/opening-hours.
 

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 13:33:40
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapisywał nazwę Amestelledamme z pewnością nie spo
    WIĘCEJ>>