Plaza Mayor

Plaza Mayor

Plaza Mayor

Gdzie się znajduje: Plaza Mayor, 28012 Madrid; (zobacz na mapie)

 

Co warto wiedzieć: Plaza Mayor, nazywany także Głównym Placem, lub bardziej artystycznie „teatrem pod niebem Madrytu”, pierwotnie pełnił funkcję średniowiecznego targowiska. Był miejscem spotkań przede wszystkim mniej zamożnych mieszkańców i początkowo nic nie zapowiadało, że z biegiem czasu stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych późniejszej stolicy Hiszpanii.

W XVI wieku król Filip II zagościł w Madrycie i postanowił przemienić mały rynek w w prawdziwą perłę na mapie reprezentacyjnych miejsc miasta. Tak też się stało, w 1619 roku plac wybudowany na planie prostokąta stał się poniekąd sercem miasta. Otaczające go kamienice i uliczki, wielokrotnie stanowiły scenerię ważnych wydarzeń historycznych, takich jak koronacje, przemowy królewskie, czy nawet egzekucje.

Tylko do 1790 roku, Główny Plac zmagał się z pożarami aż trzykrotnie. Wszystkie ważne zabytki zostały odrestaurowane i zachwycają przybyłych po dzień dzisiejszy. Do Plaza Mayor prowadzi 9 wejść. Wprawne oko lub też bystry matematyk będzie w stanie naliczyć w centrum ok. 237 balkonów, ozdabiających fasady kamienic.

Na chwilę Waszej kontemplacji z pewnością zasługują Casa de la Panderia, czyli Dom Cechu Piekarzy oraz Casa de la Carniceri, będąca Domem Cechu Rzeźników. Oprócz tego warto przyjrzeć się pomnikowi Filipa III i przejść uliczkami będącymi zagłębiem małych sklepów i restauracji.

 

Kiedy zwiedzać: Jak na plac przystało, jest to rodzaj atrakcji, którą oglądać możecie, jak tylko najdzie Was ochota. Każdego dnia, rano, wieczorem, czy późną nocą. Wszystko zależy od tego, czy chcecie uważnie obejrzeć wszystkie architektoniczne perełki i uchwycić je na zdjęciu w miarę dobrym świetle, czy też wolicie wieczorne iluminacje lub nocne zwiedzanie miejskich knajp i barów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na plac zawitać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Główny Plac warto odwiedzać szczególnie w niedziele, kiedy na jego terenie natrafić można na tzw. targ kolekcjonerów. Jest to prawdziwa gratka dla filatelistów, fascynatów numizmatyki, czy starych książek, komiksów i fotografii.

W okresie świąt wielkanocnych na placu odbywają się m.in. parady bębniarzy. Są one bardzo widowiskowe, zwłaszcza jeśli podziwiacie je, popijając kawę w jednej z mnóstwa maleńkich kawiarni znajdujących się na parterach przepięknych kamienic.

 

Ceny: Informacja, którą podróżujący po europejskich stolicach wprost uwielbiają – wejście na plac, fotografowanie uliczek i historycznych budynków, odpoczynek w pobliżu pomników i obserwowanie mieszkańców oraz mimów to atrakcje bezcenne, na które nie wydacie ani centa. Za pozostałe dogodności typu kawa, coś do jedzenia, pamiątki i widokówki zapłacicie kartą (niekoniecznie Mastercard ;)) lub gotówką, mile widzianą przez sprzedawców.

 

Dla kogo:

• dla rodzin z dziećmi, dla par, singli, seniorów, wycieczek szkolnych

• dla osób niepełnosprawnych (coraz częściej także restauracje znajdujące się na placu wychodzą naprzeciw potrzebom osób poruszających się na wózkach inwalidzkich)

• dla miłośników historii, lubiących zobaczyć ważne miejsca na własne oczy

• dla chcących zobaczyć najważniejsze atrakcje Madrytu

• dla lubiących błogie lenistwo, ceniących ciekawą architekturę

 

Dla kogo nie:

• dla omijających główne i powszechnie znane atrakcje

• dla lubiących miejsca nieoblegane przez turystów

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Casa de La Pandería

• Puerta De Guadalajara

• Plaza de la Villa

• St. Michael's Basilica

• Puerta del Sol

 Iglesia de San Ginés de Arlés

 Casino de Madrid

 Teatro Calderón

 Museo Thysen Bornemisza

 Fuente de Neptuno

 Museo Nacional del Prado

 CaixaForum Madrid

 

Jak dojechać:

Metro:

• M° 1 Sol

• M° 1 Tirso de Molina

• M° 2 Sol

• M° 3 Sol

Busy:

• B° 3 Mayor

• B° 17 Plaza Mayor

• B° 18 Plaza Mayor

• B° 23 Plaza Mayor

• B° 31 Plaza Mayor

Samochód: Teren placu zamknięty jest dla ruchu kołowego, co oznacza, że jeśli zdecydujecie się na transport własnym autem, będziecie musieli zostawić je na pobliskim parkingu i przejść kawałek na piechotę. Busy i metro dojeżdżają niemal pod sam plac, dlatego po raz kolejny zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej, która jest bardzo wygodną opcją podróżowania po mieście.

 

Gdzie zaparkować: Najbliższy parking – Aparcamiento Plaza Mayor oddalony jest od placu o 100 metrów na piechotę, kolejny – Garaje Fermar znajduje się 300 metrów od interesującej Was atrakcji.

 

Więcej informacji:  http://bit.do/plaza-mayor-tourist-info

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.