Belgia

BelgiaDojazd

Loty

Do największych portów lotniczych w Belgii należą: lotnisko w Brukseli (BRU) i lotnisko Bruksela-Charleroi (CRL). Tanie loty do Belgii z Polski oferuje Wizzair (połączenia z Gdańska, Lublina i Warszawy – Lotnisko Chopina) oraz Ryanair (z Krakowa i Modlina). Portem docelowym w przypadku tanich linii lotniczych jest Bruksela-Charleroi, lotnisko położone 46 km na południe od Brukseli. Z lotniska Charleroi do Brukseli najłatwiej dojechać korzystając z shuttle busa (fr. navette, 17 euro w jedną stronę lub 31 euro w dwie strony), wysiada się przy dworcu kolejowym Bruxelles-Midi. Godziny odjazdów autobusów są dostosowane do godzin przylotów i odlotów samolotów.

Bezpośrednio na lotnisko w Brukseli (BRU) można natomiast polecieć z Warszawy liniami PLL LOT oraz Brussels Airlines (ceny zdecydowanie wyższe niż w przypadku tanich linii lotniczych). Lot najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb możecie wyszukać korzystając z naszej wyszukiwarki tanich lotów.

panorama-bruksela-belgia-breakplanCzas lotu z Polski to ok. 2 godziny.

W przypadku tanich linii lotniczych koszt to ok. 200-300 zł (podróż tam i z powrotem z bagażem podręcznym), często zdarzają się jednak promocje – w dwie strony można polecieć np. już za 50 zł.

Pociąg

Bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Warszawą a Brukselą zostało zlikwidowane, niezbędna jest przesiadka w Niemczech (np. w Kolonii). Czas podróży z Warszawy do Kolonii to ok. 12 godzin (regularna cena ok. 500 zł, w promocji od 29 €), z Kolonii do Brukseli – 1 godz. 45 min. (cena ok. 50-60 €). Ze względu na długi czas podróży oraz zdecydowanie wyższy koszt, niż w przypadku tanich linii lotniczych, jest to wariant raczej mało opłacalny.

Samochód

Dystans, który dzieli Warszawę od Brukseli, to 1300 km. Od czasu otwarcia polskiego odcinka A2, trasę tą można pokonać poruszając się niemal wyłącznie po autostradach (w Niemczech i Belgii bezpłatne). Jeśli podróż chcemy rozłożyć na krótsze etapy, a przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca, warto rozważyć zatrzymanie się np. w Berlinie, Poczdamie lub Kolonii. 

Pod względem gęstości sieci dróg Belgia zajmuje pierwsze w miejsce w Europie. Autostrady (ponad 1600 km) są bezpłatne oraz, co ciekawe, oświetlone na całej długości. 

brugia

Jedyny płatny odcinek drogowy to tunel Liefkenhoek w Antwerpii, biegnący pod rzeką Skaldą; 6 € dla pojazdów do 2,75m i 19 € dla wyższych). Wszystkie większe miasta mają obwodnice. Obywatele Polski przyjeżdżający do Belgii samochodem mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Honoruje się ubezpieczenia komunikacyjne polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Od 1 maja 2004 r. posiadanie „zielonej karty" nie jest obowiązkowe. 

 

Cena paliwa (lipiec 2017):

  • Super 95 1,36 €/l
  • Diesel 1,29 €/l
  • LPG 0,53 €/l 

 


Wiecie, że chcecie jechać, ale nie wiecie, co jest potrzebne, aby Was wpuścili? Dowiedzcie się tego, czytając rozdział „Polityka wjazdowa”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 01:02:18
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)