Belgia

BelgiaInne

Waluta

Walutą obowiązującą w Belgii jest euro (1 euro = ok. 4,3 zł; najlepiej przed wyjazdem sprawdzić aktualny kurs).

 

Wymiana pieniędzy przed wyjazdem pozwoli zaoszczędzić cenny czas na miejscu. W Belgii nie ma problemu z dostępem do bankomatów, niemal wszędzie można też płacić kartą płatniczą, jednak zazwyczaj zarówno w jednym, jak i  w drugim przypadku polskie banki naliczają prowizję (należy przed wyjazdem upewnić się w swoim banku, jaka jest prowizja za wypłatę z bankomatu i przewalutowanie). 

Ceny

Życie w Belgii jest droższe niż w Polsce, dlatego wyjeżdżając tam, trzeba się liczyć z wyższymi cenami praktycznie wszystkich artykułów, noclegów, przejazdów, itp.

 

Przykładowe ceny w Belgii:

  • Nocleg w hostelu: ok. 20 €
  • Pojedynczy przejazd autobusem lub metrem: ok. 2 €
  • Wizyta w Belgijskim Centrum Komiksu: 10 € (młodzież do 25. roku życia zazwyczaj objęta jest dużą zniżką)
  • Wstęp do Atomium: 12 €
  • Dojazd z lotniska Charleloi do Brukseli: 14 €
  • Przejazd pociągiem na trasie Bruksela – Antwerpia: ok. 7 €
  • Porcja frytek w ulicznej budce: 2,5-3,5 €
  • Koszt zakupu produktów spożywczych można zredukować dzięki korzystaniu z sieci tańszych sklepów, takich jak Lidl czy Aldi

 

Liczenie, przeliczanie i obliczanie? A po co to Wam? Wymieńcie od razu złotówki na euro, by mieć problem z głowy! Najlepszy kurs znajdziecie u naszego partnera. Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego AdBlocka, to baner się nie wyświetli):

Niebezpieczeństwa

Po zamachach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku do rzeka-ghent-belgia-breakplanszczególnych niebezpieczeństw należy zaliczyć właśnie zagrożenie atakiem terrorystycznym (belgijski rząd otrzymał informacje o planowanych zamachach w Brukseli, podobnych do tych przeprowadzonych w Paryżu). Poza tym Belgia należy do bezpiecznych krajów – wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności, uważać na kieszonkowców (szczególnie w dużych miastach), itp.

Ważne numery

W Belgii obowiązuje europejski numer alarmowy 112 (zarówno z komórek, jak i telefonów stacjonarnych).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli: +32 27 39 01 00 (strona internetowa: www.bruksela.msz.gov.pl).

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 01:02:18
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)