Belgia

BelgiaTransport

Komunikacja publiczna

Belgia zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem gęstości sieci kolejowej i to tak naprawdę pociągi stanowią najwygodniejszy i najszybszy środek lokomocji, pozwalający dotrzeć do wszystkich ciekawych miejsc w Belgii. Krajowe przewozy pasażerskie są obsługiwane przez państwowe koleje SNCB/NMBS. Pociągi są bardzo komfortowe, szybkie, ciche i punktualne. Kursują z dużą częstotliwością (na najbardziej popularnych odcinkach co godzinę lub częściej). Rozkłady są dostępne na stronie www.belgianrail.be, za pośrednictwem strony można również dokonać zakupu biletu. Na stronie można znaleźć także szczegółowe informacje dotyczące aktualnych promocji na przejazdy, zniżek dla dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów oraz biletów weekendowych. Belgijskie linie kolejowe oferują również bilet B-Excursion dla osób, które planują wyjazd w konkretne miejsce połączony ze zwiedzaniem (opcja obejmuje bilet na pociąg tam i z powrotem, bilet wstępu do atrakcji turystycznych i bilet na autobus/metro/tramwaj w miejscu docelowym). Bilet na pociąg lepiej kupić przez Internet lub na dworcu, gdyż zakup biletu w pociągu jest obciążony dodatkową opłatą (7 €) dodaną do ceny biletu. Przykładowa cena za przejazd pociągiem (osoba dorosła): ok. 7 € na trasie Bruksela-Antwerpia, ok. 16 € Bruksela-Ostenda (bilet w jedną stronę w 2-giej klasie).Belgia-breakplan

Autobusowa komunikacja miejska (oraz podmiejska) obsługiwana jest przez trzech przewoźników o zasięgu regionalnym: TEC (w Walonii, www.infotec.be), De Lijn (we Flandrii, www.delijn.be) i STIB (w Brukseli, www.stib-mivb.be). STIB obsługuje również brukselskie tramwaje i metro (pojedynczy przejazd JUMP kosztuje 2,10 €, bilet dzienny 7,50 €).

Oprócz Brukseli tramwaje kursują także w Antwerpii, Gandawie i Charleroi. Istnieje również linia tramwajowa Kusttram (obsługiwana przez De Lijn) ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, łącząca miejscowości De Panne (przy granicy z Francją) i Knokke-Heist (przy granicy z Holandią). To najdłuższa linia tramwajowa na świecie (68 km, 70 przystanków, 2h 28min jazdy).

Taksówki są stosunkowo drogie (w Brukseli ok. 1,80 €/km w mieście, 2,70 €/km poza miastem; należy doliczyć opłatę początkową i ewentualnie czas oczekiwania – 30 €/h).

Jednym z najprzyjemniejszych środków transportów w miastach są rowery, jednak w celu skorzystania z systemu rowerów miejskich należy zarejestrować się wcześniej przez Internet i uiścić opłatę (przykład: brukselski system Villo! www.villo.be).

Wynajem pojazdu

Samochód można wynająć w jednej z wielu agencji, takich jak Europcar, Avis, Auto Europe, Hertz, Alamo, Budget, zarówno na lotnisku, jak i w wielu dogodnych punktach w belgijskich miastach. Zarezerwowanie i opłacenie samochodu z wyprzedzeniem zazwyczaj jest gwarancją niższej ceny. Koszt wynajęcia małego samochodu na tydzień to ok. 150 €. Nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Aktualne przepisy dotyczące ruchu drogowego można sprawdzić na stronie www.camprest.com. Jeśli chcecie wynająć samochód już teraz, nie ruszając się z domu, to śpieszymy z pomocą!

Mandaty: od 60 do 3000 € w zależności od kategorii wykroczenia. 

 


„Przez żołądek do serca” – sprawdźcie w rozdziale „Jedzenie i napoje” co i gdzie jeść i pić, będąc na miejscu, tak, aby Wasza podróż była niezapomniana nie tylko ze względu na walory wizualne.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 01:02:18
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)