Bułgaria

BułgariaDojazd

Loty

Obecnie jedynym przewoźnikiem, który codziennie obsługuje bezpośrednie loty z Polski do Bułgarii jest LOT. Codziennie organizowane są loty z Warszawy do Sofii oraz z Sofii do Warszawy, a latem wynajmowane są loty czarterowe do miejscowości wypoczynkowych - Warny i Burgas, gdzie lotniska obsługiwane są przez wiele popularnych, polskich biur podróży. Jeżeli turysta chce się dostać do takich miejscowości jak Słoneczny Brzeg, Sozopol lub Nessebar (wszystkie te miejscowości to południowa część wybrzeża) to najbardziej polecany jest lot do Burgas, natomiast jeżeli wybierze Złote Piaski, najlepszy byłby lot do Warny. Samolot jest bardzo często wybieranym środkiem transportu do Bułgarii przede wszystkim ze względu na szybkość i komfort podróży, jednak głównym minusem podróży samolotem jest dość wysoka cena biletów, będąca czasem aż o połowę wyższa niż cena biletów autokarowych. Jednak podróżując tanimi liniami lotniczymi i rezerwując wcześniej bilety można dostać się do Bułgarii po naprawdę niskich kosztach. Polecamy skorzystać z naszej wyszukiwarki lotów. Średnio bilet lotniczy w obie strony kosztuje od 550 PLN. Od 15 czerwca 2010 roku tanie linie lotnicze Wizz Air organizują w sezonie wakacyjnym loty do Burgas z takich miast jak: Katowice, Poznań, Warszawa, Wrocław. Linie lotnicze Norwegian organizują w okresie letnim wyloty do Warny z polskich lotnisk. Lot samolotem do Bułgarii trwa ok. 2 godzin w zależności od lotniska z jakiego startujemy w Polsce.

W Bułgarii znajdują się cztery lotniska międzynarodowe: w Sofii, Warnie, Burgas i Płowdiw.

sofia-Bułgaria.breakplan

 

Bilety

Zanim zakupi się bilet lotniczy do Bułgarii warto sprawdzić oferty biur podróży i przewoźników. Atrakcyjne promocje możecie znaleźć klikając tutaj

Poprzez bezpośredni kontakt z agentem w biurze istnieje możliwość uzyskania aktualnych informacji o specjalnych taryfach, alternatywnych połączeniach, ubezpieczeniach oraz posiłkach w samolocie. Specjalne zniżki są dostępne dla studentów poniżej 26. roku życia na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego wiek lub legitymacji ISIC.

Ceny biletów lotniczych zależą od pory roku. Najdroższe są w okresie od połowy grudnia do początków marca, a także w okresie Wielkanocnym. Niestety miesiące letnie, czyli lipiec i sierpień również są drogie i loty w tych terminach należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem ze względu na dużą ilość podróżnych (dostępne loty możecie sprawdzić tutaj). W pozostałych miesiącach ceny biletów zacznie spadają (połowa marca - kwietnia – z wyjątkiem Wielkanocy oraz od października do połowy grudnia). Trzeba również pamiętać, że w weekendy za przelot płaci się więcej.

Czasem warto sprawdzić, ile kosztuje wykupienie wczasów zorganizowanych (już z przelotem) w kurortach nad Morzem Czarnym lub w górach, gdyż często zdarza się, że taki wyjazd jest bardziej opłacalny niż samodzielna podróż.

 

Biura linii lotniczych:

 • LOT Warszawa, ul. 17 stycznia, tel. +48 22 577 99 52, www.lot.com.pl
 • LOT Gdańsk, ul. Słowackiego 200, tel. +48 58 341 25 89
 • LUFTHANSA Sofia, 5 Lachezar Stanchev Str, Sopharma Business Towers, Building B, Floor 5, tel. + 359 2 935 8210, www.lufthansa.com
 • LUFTHANSA Warszawa, Lotnisko im. F. Chopina, ul. Żwirki i Wigury 1, tel. +48 22 512 3917
 • WIZZAIR Bułgaria, tel. 0900 630 59
 • WIZZAIR Polska, tel. 703 703 003
Pociąg

Poza sezonem turystycznym nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych między Polską a Bułgarią. Dojazd możliwy jest tylko z przesiadką. Jedną z możliwości jest dostanie się do Lwowa na Ukrainie, skąd trzy razy w tygodniu kursują pociągi do Burgas. Alternatywą dojazdu z przesiadką do Bułgarii jest wyjazd z Krakowa, skąd codziennie odjeżdża pociąg do Bukaresztu. Następnie należy przesiąść się w pociąg odjeżdżający do Ruse – miasta położonego w północno-wschodniej Bułgarii nad Dunajem. Z Krakowa można również dojechać do Budapesztu, skąd odjeżdża bezpośredni pociąg do Burgas (odjeżdża aż trzy razy dziennie).

Do Bułgarii z Polski można również dojechać z przesiadką najpierw w Budapeszcie a potem w Belgradzie, skąd codziennie kursują pociągi do Sofii. W sezonie wakacyjnym do pociągu odjeżdżającego z Krakowa do Bukaresztu raz w tygodniu dołączany jest specjalny wagon do Warny. Bilet na tej trasie od Krakowa do Warny kosztuje ok. 670 zł. Należy jednak pamiętać, że ceny te mogą ulec zmianie. Jednak istnieją różnego rodzaju zniżki takie jak np. około dwukrotnie tańszy bilet Euro Domino. Połączeń z przesiadkami do Bułgarii z Polski jest naprawdę wiele i powyższe informacje to tylko przykłady niektórych możliwości dojazdu pociągiem.

Podróż z Polski do Bułgarii pociągiem jest rzadko praktykowana przez turystów przede wszystkim ze względu na długi czas podróży – ok. 36 godzin z przesiadką. Najkrótszy czas podróży wynosi około 30 godzin. Podróż autokarem z Warszawy do Sofii trwa mniej więcej tyle samo czasu. Jest jednak tańsza, co powoduje, że turyści częściej wybierają autokar. Średnia kwota jaką należy przeznaczyć na samą podróż pociągiem do Bułgarii to ok. 500 zł, tak więc przy odrobinie szczęścia za taką cenę można odbyć podróż samolotem, która jest znacznie szybsza i bardziej komfortowa. Przewoźnicy z Polski świadczą usługi kolejowe do: Sofii, Warny, Burgas oraz Nessebaru.

 

Informacje o najdogodniejszych połączeniach kolejowych oraz zniżkach na bilety można uzyskać m.in. w:

 

Najdogodniejsze połączenia kolejowe, przykłady:

Kraków => Lwów=> Burgas

Kraków => Budapeszt => Burgas

Kraków => Budapeszt => Belgrad => Sofia

W okresie letnim:

Warszawa => Praga=> Warna lub Warszawa => Praga=> Burgas

Kraków => Bukareszt (dołączony wagon do Warny)

Kraków => Bukareszt => Sofia (m.in. przez Ruse i Gorną Oriachowicę)

 

Bilety

Osoby poniżej 26 roku życia mogą skorzystać z wielu atrakcyjnych zniżkowych biletów kolejowych. Zniżka 20 procentowa obowiązuje w ramach BIJ (Billetes International de Jeunesse), które w Polsce znane są pod nazwą Wasteels, a w innych krajach Eurotrain lub Route 26. Taki bilet jest ważny przez dwa miesiące i umożliwia podróżowanie pociągami na terenie Europy dowolnymi trasami oraz rejsy niemal wszystkim promami. Bilet Wasteels 26 na określonych trasach pozwala podróżować dugą klasą ze zniżką sięgającą nawet 30-40 %. Zniżka 50% przysługuje dzieciom pomiędzy 6 a 12 rokiem życia. Bilety BIJ można zakupić m.in. w kasach międzynarodowych na dworcach PKP w niektórych biurach podróży oraz w biurach Wasteels (www.wasteels.bg, tel. +359 2 931 11 17, +359 2 931 06 36).

Bardzo ciekawą propozycją dla młodzieży z Europy jest karnet InterRail uprawniający do dowolnej liczby przejazdów 2 klasą wszystkimi pociągami w granicach wykupionych stref (w wyższej klasie należy dopłacić różnicę). Więcej szczegółowych informacji dostępnych na stronie internetowej www.interrail.eu.

 

Altica Pass

Kolejną możliwością uprawniającą do tańszej podróży pociągami międzynarodowymi jest RAILPLUS. Przy zakupie tego biletu otrzymuje się zniżkę w wysokości 25 %. Aby móc skorzystać z rabatu należy przedstawić specjalną legitymację honorowaną w 27 krajach Europy. Legitymacja jest ważna przez rok i można ją nabyć w kasach na międzynarodowych dworcach. Koszty legitymacji są zależne od wieku posiadacza. Ceny mniej więcej przedstawiają się następująco: do 26 roku życia i od 60 roku życia 20 euro, od 26 do 60 lat około 45 euro.

 

AUTOKAR

 

Większość autokarów z Polski dojeżdża jedynie do bułgarskiej stolicy - Sofii, skąd można dojechać do miejscowości wypoczynkowych, takich jak Burgas czy Słoneczny Brzeg. Koszt podróży autokarem do Sofii to wydatek ok. 500 zł w dwie strony, natomiast aby dostać się do Burgas lub Słonecznego Brzegu z Sofii należy zapłacić za bilet ok. 20 LV, czyli ok. 44 zł. Poza sezonem oraz w sezonie turystycznym do Bułgarii jeżdżą autokary przewoźnika Touring Bus, które odjeżdżają raz w tygodniu z Warszawy (na stronie internetowej www.touring.bg w zakładce LINIE znaleźć można rozkład jazdy oraz aktualny cennik). Trasa prowadzi przez polskie miasta takie jak m.in.: Łódź, Katowice, Kraków, a następnie przez państwa: Słowację, Serbię i Węgry. Pozostałe połączenia autokarowe można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.biletyautokarowe.info.pl. Na prawie wszystkich dworcach autobusowych w Bułgarii można nabyć bilety na połączenia międzynarodowe. Zanim turysta zdecyduje się na podróż autokarem powinien sprawdzić oferty wielu różnych przewoźników, aby znaleźć jak najkorzystniejszą cenę biletu. Opłaty różnią się w zależności od przewoźnika, jednak i tak transport autokarowy do Bułgarii jest znacznie tańszy niż transport samolotowy, chociażby ze względu na brak zmian cenowych nawet jeżeli rezerwujemy bilet z niewielkim wyprzedzeniem. Wiążą się z tym niestety pewne niedogodności, takie jak przede wszystkim długi czas podróży. Z Warszawy do Sofii podróż trwa ok. 28 godzin, a jeżeli udajemy się do którejś z miejscowości nad Morzem Czarnym to podróż trwa ok. 32 godzin.

Samochód

W Bułgarii honorowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Co sprawia, że wynajem auta jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą zwiedzić ten piękny kraj wzdłuż i wszerz. Jeśli natomiast chcecie przyjechać własnym autem to warto wiedzieć, że dnia 1 stycznia 2005 roku wprowadzono winiety dla wszystkich pojazdów. Winietki, naklejane na szyby samochodów, są sprzedawane na przejściach granicznych przy wjeździe na teren Bułgarii.

Belogradchik 1Wszystkie pojazdy wjeżdżające na terytorium Bułgarii obowiązane są przejechać tzw. pasem dezynfekcyjnym. Opłata ta wynosi 2 euro dla samochodów i 5 euro dla autobusów. Płatny jest też przejazd mostem na Dunaju łączącym Bułgarię (Ruse) z Rumunią (Giurgiu): sam. osobowe 2 euro, busy/autokary z 9-23 miejsc siedzących - 12, busy/autokary pow. 23 miejsc siedzących - 25. Kara za brak winietki wynosi ok. 60 euro.

 

Miejsca sprzedaży (przejścia graniczne) winiet autostradowych w Bułgarii:

 • Kalotina
 • Vrashka tchuka
 • Bregovo
 • Vidin (Widyń, terminal promowy)
 • Oriahovo
 • Ruse (most na Dunaju)
 • Ruse (terminal promowy)
 • Silistra
 • Kardam
 • Durankulak
 • Warna (terminal promowy)
 • Burgas (terminal promowy)
 • Malko Tarnovo
 • Kapitan Andreevo
 • Novo selo
 • Kulata
 • Zlatarevo
 • Stanke Lissitchkovo
 • Gyueschevo
 • Strezimirovtzi
 • Oltomantzi

 

Wykaz dróg, na których obowiązują winiety w Bułgarii:

A-1 granica z Serbią - Sofia - Plovdiv - Svilengrad - granica z Turcją

A-2 Sofia - Botevgrad - Szumen - Devnia - Warna

A-4 Płowdiw - Yambol - Burgas

A-5 Warna - Burgas

E-79 Rumunia (granica) - Widin - Sofia - Blagoevgrad - Grecja (granica)

E-70 Rumunia (granica) - Ruse - Szumen - Warna

E - 83 Pleven - Bortevgrad E - 772 Razgrad - Szumen

E - 85 Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Grecja (granica)

E - 871 i E - 773 Macedonia (granica) - Kuistendil - Sofia - Karlovo - Kazanlak - Sliven - Burgas (Rumunia granica) - Silistra - Szumen - Yambol - Elhovo - Lesovo - Turcja (granica)

E - 80 / E - 85 Serbia (granica) - Kalotina - Sofia - Ihtiman - Pazardjik - Płowdiw - Svilengrad - Kapitan Andreeevo - Turcja (granica)

E - 87 Rumunia (granica) - Durankulak - Kavarna - Golden Sands - Warna - Słoneczny Brzeg - Burgas - Malko Turnovo - Turcja (granica)

Jeżeli planujecie przejazd do Bułgarii samochodem możecie wybrać kilka tras. Główne trasy prowadzą przez Serbię i Rumunię.

 

Przykładowa trasa samochodowa z Warszawy do Ruse przez Rumunię:

Warszawa - Rzeszów - Preszów (SK) - Koszyce (SK) - Miszkolc (HU) - Debreczyn (HU) - Oradea (RO) - Kluż (RO) - Sighişoara (RO) - Bukareszt (RO) - Giurgiu (RO) - Ruse (BG)

(Jest to odległość około 1400 km, czas podróży ok. 19 h).

Podana wyżej trasa z przejściem granicznym w Ruse jest trasą, którą najszybciej dostaniemy się na teren Bułgarii z Polski. Niestety jednak na tej trasie musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami: ok. 10$ za przejazd Mostem Przyjaźni na Dunaju (w godzinach 17-7 opłata wzrasta do ok. 12$).

Inną opcją podróży jest przejazd przez Bukareszt, a następnie udanie się do przejścia granicznego Călăraş (RO)/Filistra (BG), by potem np. udać się do Warny (na przejściu granicznym należy uregulować opłatę w wysokości ok. 15$ za przeprawę promową Dunajem):

Warszawa - Lublin - Lwów - Suchawa (RO) - Bacău (RO) - Slobozia (RO) Feteşti (RO) - Cernavodă (RO) - Konstanca (RO) - Magalia (RO) - Durankulak (BG) - Warna (BG)

Jeśli chcecie podziwiać po drodze piękne i malownicze widoki, trasa wyżej opisana jest idealna dla Was. Najładniejszy i najbogatszy w krajobrazy jest w szczególności odcinek trasy z Konstancy do Warny. Stan dróg w szczególności w Rumunii jest zły, więc odradza się jazdy w godzinach nocnych.

 

Przykładowa trasa samochodowa z Warszawy do Sofii przez Serbię:

Warszawa - Rzeszów - Preszów (SK) - Koszyce (SK) - Miszkolc (HU) - Debreczyn (HU) - Kecskemét (HU) - Szeged (HU) - Subotica (SR) - Belgrad (SR) - Nisz (SR) - Sofia (BG)

(Jest to odległość około 1900 km, czas podróży około 19 h).

Pomimo większej odległości niż podczas trasy przez Rumunię, podróż przez Serbię ma swoje zalety. Zaliczyć można do nich głównie bardzo dobre drogi oraz międzynarodową trasę E 75 prowadząca z Budapesztu aż do Aten. Dlatego pomimo większej odległości czas podróży przez Serbię jest zbliżony do czasu jaki poświęcimy na jazdę przez Rumunię. Autostrady w Serbii są niestety płatne i za przejazd zapłacimy równowartość około 100 zł (w euro lub dinarach). Od 2003 roku przy wjeździe na teren Serbii polscy turyści nie muszą okazywać wiz. Aby przejechać przez teren Czech i Słowacji należy wykupić winietkę oraz podobnie jak w Polsce przez cały rok podróżować z włączonymi światłami. Na Węgrzech opłaty za przejazd autostradami pobierane są tylko w formie winiet. Do płatnych autostrad należą tutaj: M1, M3, M5, M6 i M7. Światła mijania obowiązują tutaj przez cały rok na terenie nie zabudowanym.

Teraz wiecie już co nie co o Bułgarii, może warto zainteresować się także tym, co pięknego kryje się w innych krajach np. w Hiszpanii, w Czechach czy w Polsce.

 


Wiecie, że chcecie jechać, ale nie wiecie, co jest potrzebne, aby Was wpuścili? Dowiedzcie się tego, czytając rozdział „Polityka wjazdowa”.

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 16:25:56
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.pl
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)